sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: rusia

2577 articole
Eveniment

Guvernul adoptă, în sfârșit, Hotărârea prin care refugiații ucraineni au gratuitate la transportul cu trenul

Refugiații, gratuitate la transportul cu trenul în România. Guvernul urmează să adopte, sâmbătă, în ședință, o hotărâre prin care refugiații ucraineni pot circula gratuit cu trenurile CFR în România. Deși ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat din 1 martie că refugiații beneficiază de gratuitate, până în prezent nu a fost adoptat un act normativ în acest sens. CFR Călători a anunțat în 3 martie, într-un comunicat de presă, că „are convingerea” că toate persoanele din Ucraina au putut călători cu trenul gratuit în România, deși mai mulți voluntari au semnalat pe Facebook că s-au mai confruntat cu probleme la urcarea refugiaților în trenuri. Citește și: Facilităţi fiscale pentru a încuraja acţiunile umanitare în beneficiul refugiaţilor din Ucraina Refugiații, gratuitate la transportul cu trenul în România, oficial Sâmbătă, pe ordinea de zi a ședinței de Guvern, se află proiectul de Hotărâre privind acordarea de gratuităţi şi facilităţi pentru transportul cetăţenilor străini sau apatrizilor aflaţi în situaţii deosebite, proveniţi din zona conflictului armat din Ucraina. Consultați proiectul AICI. Proiectul prevede că cetățenii străini sau apatrizi care provin din zona conflictului armat din Ucraina beneficiază de gratuitate la toate călătoriile efectuate cu operatorii de transport feroviar, la tren de rang Regio sau Interregio, clasa a II-a, loc pe scaun, pe perioada staționării temporare sau a tranzitării teritoriului României, în baza actelor de identitate, a documentelor temporare de identitate, rezidență sau a permiselor eliberate de autoritățile române. Decontarea contravalorii legitimațiilor de călătorie gratuită se face din bugetul Autorității pentru Reformă Feroviară. Gratuitate și pentru refugiații care trec cu bacul în România, dar și pentru cei care folosesc mașini De gratuitate beneficiază și refugiații care trec cu bacul prin punctul internațional de trecere a frontierei de stat româno-ucraineană dintre localitățile Isaccea și Orlivka. Și transportul rutier pentru refugiați este gratuit în România, conform proiectului de hotărâre. Comitetul județean pentru situații de urgență stabilește „capacitățile de transport disponibile”, pe baza informațiilor transmise de primării sau consiliile județene. „Stabilirea operatorului de transport rutier de persoane se face în mod transparent, în funcție de ordinea de înregistrare a disponibilității, timpul de disponibilizare al autovehiculelor și capacitatea de transport care poate asigura nevoile de transport”, precizează hotărârea citată. Transportul rutier este decontat de Ministerul Transporturilor, în urma unei solicitări depuse de transportator, cu sumele: 0,2 lei/persoană/km, pentru transport național, respectiv 0,4 lei/persoană/km, pentru transport internațional. Grindeanu a promis gratuitate din 1 martie. O hârtie oficială nu a fost emisă În 1 martie, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu (PSD), a declarat că refugiații vor avea gratuitate la transportul cu trenul în România. În 3 martie, CFR Călători a precizat, într-un comunicat, că „nu poate dispune modalitatea de tarifare”, dar că „are convingerea că nu există nici o persoană refugiată care să nu fi avut acces în trenurile CFR Călători sau a cărui călătorie să fie întreruptă/ condiționată de documentele de transport prezentate”. Precizările CFR veneau în contextul în care unii voluntari semnalau pe Facebook probleme la îmbarcarea refugiaților în trenuri. Ulterior, în Gara de Nord, CFR Călători a deschis o casă de bilete prioritară pentru refugiați, care este deschisă șapte zile din șapte.

Refugiații, gratuitate la transportul cu trenul. Sursă imagine: Facebook CFR Călători
Rușii bombardează o clinică oncologică în Nicolaev. Orașul e bombardat de azi-dimineață. Sursă: Captură video Twitter
Internațional

VIDEO Rușii și-au găsit dușmanii în Ucraina: bolnavii de cancer. În ziua a 17-a de război, bombardează o clinică din Nikolaev. Rușii se apropie și de Kiev

Rușii bombardează o clinică oncologică în Nikolaev, în cea de-a 17-a zi a invaziei în Ucraina. Totodată, capitala Kiev este tot mai aproape să fie încercuită, trupele rusești aflându-se la 25 de kilometri distanță, relatează BBC News. Citește și: Ambasada Rusiei la București face liste negre cu românii care ar discrimina ruși în România. Kuzmin cere informații, pe care le va lua „în considerare în cel mai atent mod” Rușii bombardează o clinică oncologică în Nikolaev. Orașul, sub asediu Sâmbătă dimineață, orașul Nikolaev, din sudul țării, este sub asediu al trupelor rusești. O clinică regională pentru bolnavii de cancer a fost bombardată, a anunțat oficialul regional al Sănătății, Maksym Beznosenko, citat de BBC News. Acesta a calificat bombardarea spitalului pentru bolnavii de cancer „o demență”. Local healthcare worker in Mykolaiv says the Oncology Hospital was hit in tonight's shelling. He shared a video showing damage to the windows/wall of the building as well as a photo of a crater.https://t.co/xYtBcQf2Vc pic.twitter.com/kGKUtWeBIp— Jake Godin (@JakeGodin) March 12, 2022 Many videos from Mykolaiv tonight showing evening shelling of the city. Posts on Telegram:https://t.co/5PHeTGnvKF (shared in this Tweet)https://t.co/J3ZEon2HtYhttps://t.co/ajyOm4FNIpAlso already at least one image of a tail section: https://t.co/qxMBKcEfMX pic.twitter.com/rjsLyGS1OZ— Jake Godin (@JakeGodin) March 11, 2022 Video of bombardment at the residential area Balabanivka south of Mykolaiv in southern Ukraine. Foreground area is ~46.849378, 32.010135 and area being hit is south of that: https://t.co/B7T0BXVPLw Shared on Telegram via: https://t.co/UEQ8iaWe4w pic.twitter.com/xmjCID9u34— Jake Godin (@JakeGodin) March 7, 2022 Rușii se apropie de Kiev. Sunt la 25 de kilometri distanță Trupele rusești se află la 25 de kilometri de centrul capitalei Kiev, a anunțat Ministerul Apărării din Marea Britanie. Trupele rusești s-au împrăștiat pentru a încercui orașul, arată Ministerul britanic al Apărării. The village of Yatskovka in the #Kharkiv region now looks like this. pic.twitter.com/LBS5wC8SvQ— NEXTA (@nexta_tv) March 12, 2022 Și orașele Cernihiv, Harkov, Mariupol și Sumî sunt puternic bombardate. De asemenea, Rusia a început mobilizarea trupelor în regiunile separatiste Donețk, Luhansk și Crimeea. Images from #Kharkiv, the second-largest city of #Ukraine. pic.twitter.com/WT0VhoYQGp— NEXTA (@nexta_tv) March 12, 2022 #Chernihiv was left without electricity, gas, water and heating, according to Vyacheslav Chaus, head of the regional administration. In addition, yesterday the occupiers shelled the city center and hit the building of the Hotel Ukraina. pic.twitter.com/JOVAyJQmut— NEXTA (@nexta_tv) March 12, 2022

SUA accelerează ajutorul militar pentru Ucraina (sursa: Facebook/The White House)
Internațional

VIDEO SUA interzic importurile rusești de alcool, fructe de mare și diamante și retrag Rusiei clauza națiunii celei mai favorizate

Fără alcool, caviar, diamante din Rusia. Președintele american, Joe Biden, a anunțat (VIDEO) o nouă serie de sancțiuni împotriva Rusiei, statul care a invadat Ucraina. Fără alcool, caviar, diamante din Rusia Printre produsele care sunt interzise a fi importate în SUA se numără alcoolul, fructele de mare și diamantele. "Am vorbit cu președintele Zelenski. Putin își continuă asaltul nemilos, SUA și aliații continuă să lucreze pentru a pune presiune pe Putin. Împreună luăm măsuri. Vom acționa pentru a retrage Rusiei clauza națiunii celei mai favorizate. Va fi mai greu să facă afaceri cu SUA. Vom face împreună cu alte țări. Citește și: Surse: Putin își decapitează serviciile secrete. Șeful unității care coordona campaniile de destabilizare a Ucrainei și lichidarea lui Zelenski, în arest la domiciliu Aceste sancțiuni sunt importante. Apărarea democrației în Ucraina, respingerea agresiunii Rusiei sunt nenegociabile. Vreau să semnez o lege care să revoce acel statut Rusiei. Altă măsură: interzicerea unor importuri din Rusia – caviar, vodcă, diamante. "Putin e agresorul și trebuie să plătească un preț" G7 va nega posibilitatea Rusiei de a împrumuta de la FMI și Banca Mondială. Putin e agresorul și trebuie să plătească un preț. G7 crește presiunea asupra miliardarilor corupți ruși. Vom captura bunurile obținute ilicit. Ei fură de la poporul rus și își ascund banii în țările noastre. Fac parte din cleptocrația de la Moscova, trebuie să suporte sancțiunile. Nu vom mai exporta bunuri de lux spre Rusia și vom lua și alte măsuri. Nu sunt ultimele măsuri. SUA și aliații acționăm la unison. Rubla și-a pierdut jumătate din valoare, 200 de ruble acum la un dolar. Bursa de la Moscova e închisă de două săptămâni, pentru că dacă o deschid s-ar prăbuși. Corporațiile pleacă din Rusia și închidem în continuare corporațiile. Vom fi siguri că Ucraina are armament să se apere, vom trimite medicamente, alimente, vom primi cu brațele deschise refugiații ucraineni. Vom apăra fiecare centimetru din teritoriul NATO. Nu vrem să ne luptă cu Rusia în Ucraina, ar fi al treilea război mondial, dar acțiunea lui Putin în Ucraina nu va fi o victorie."

Ambasada Rusiei la București, liste negre (sursa: Agerpres)
Eveniment

Ambasada Rusiei la București face liste negre cu românii care ar discrimina ruși în România. Kuzmin cere informații, pe care le va lua "în considerare în cel mai atent mod"

Ambasada Rusiei își vede discriminați cetățenii din România. Într-un nou text postat pe contul de Facebook, Ambasada Rusiei îi îndeamnă pe rușii care trăiesc în România să scrie Ambasadei cu actele de discriminarea la care au fost supuși, plecând direct de la premisa că aceste fapte au existat. Citește și: Ambasada Rusiei în România minte pe Facebook: „Forțele armate ruse nu bombardează orașele ucrainene” Ambasada Rusiei își vede discriminați cetățenii din România. Le cere să sesizeze Ambasada pentru discriminare „În atenția cetățenilor ruși și a compatrioților ruși care trăiesc în România!! ️ Rugăm cetățenii Rusiei și compatrioților ruși care au fost discriminați pe semne naționale, limbi, culturale, religioase și de altă natură, precum și pe cei care au fost victime ale unor acte violente sau au primit amenințări, să contacteze se. Rvices adresa de e-mail a ambasadei: sos-ambrus@yandex.ru !! ️ Când aplicați, vă rugăm să indicați numele de familie, numele și cum vă puteți contacta pentru asistență. Toate aplicațiile vor fi luate în considerare în cel mai atent mod”, susține Ambasada Rusiei. De la invadarea Ucrainei, în 24 februarie, Ambasada Rusiei publică în mod constant dezinformări care susțin linia Kremlinului privind „operațiunea specială” și „abuzurile” la care au fost supuși rușii din Ucraina. România a interzis o serie de site-uri de propagandă pro-ruse în România, însă nu și pe cel pe care Ambasada îl promovează pe Facebook - Vești din Rusia, care susține că oferă „informații furnizate de mass-media din Federația Rusă, un punct de vedere direct de la sursă asupra fenomenelor din Rusia. Citește și: Cine spune că premierul e incompetent e suspect de propagandă pro-rusă, potrivit unei platforme care va fi creată de Guvernul României și care scanează dezinformările online Discriminarea rușilor din România, noul narativ al Ambasadei Rusiei În 2 martie, Ministerul român de Externe a publicat un comunicat în care a explicat că a primit o Notă verbală de la Ambasada Federației Ruse la București. În această Notă, Rusia susține că în România sunt „acțiuni nefondate” prin care s-ar fi încălcat „„drepturile sociale și de proprietate” ale unor cetățeni ai Federației Ruse rezidenți în România”. Cu toate acestea, Nota verbală nu conținea nici un caz concret privind vreo încălcare. MAE a contactat Ambasada pentru exemple, însă nu a primit nici un răspuns, menționează MAE. Comunicatul MAE, aici.

Platforma Guvernului, asumată de un ONG numit Global Focus Center. Sursă: Facebook
Eveniment

Platforma Guvernului, asumată de un ONG: Global Focus Center spune, într-un comunicat, că este coordonatorul platformei de monitorizare a dezinformărilor

Platforma Guvernului, asumată de un ONG. Global Focus Center susține, într-un comunicat de presă postat pe Facebook, că este coordonatorul platformei care monitorizează dezinformările din mediul online. Din documentul citat de Profit.ro, însă, nu reiese acest lucru, ci că ONG-urile au fost cooptate în acest proiect de către Departamentul pentru Situații de Urgență și Guvernul României. În forma actuală, algoritmii platformei asociază site-urile care scriu despre corupția sau incompetența Guvernului, a premierului sau a președintelui Iohannis cu propaganda pro-rusă. Citește și: Cine spune că premierul e incompetent e suspect de propagandă pro-rusă, potrivit unei platforme care va fi creată de Guvernul României și care scanează dezinformările online Platforma Guvernului, asumată de un ONG. Global Focus Center susține că este inițiativa sa să creeze un mecanism „prin care să punem presiune pe Guvern să comunice mai prompt” ONG-ul Global Focus Center susține, într-un comunicat publicat pe Facebook, că îi aparține inițiativa de a crea o platformă de monitorizare a conținutului online. ONG-ul susține că „termenii de căutare circulați public nu au nici o valoare, nu sunt cei definitivi, sunt colectați de la instituții guvernamentale și de la alți parteneri din societatea civilă, într-un proces de brainstorming”. ONG-ul mai spune și că „pe baza lor (a ideilor venite de la Guvern, n.r.), dar mai ales a metodologiei noastre, noi vom alege si decide cum vor arata algoritmii de cautare”. Global Focus Center mai spune că „metodologia folosita este similara cu cea a partenerilor nostri, Bellingcat si DFRLab , cele mai prestigioase institutii in plan international care promoveaza informarea corecta, fact-checking si lupta cu dezinformarea si impreuna cu care am organizat in trecut cursuri de pregatire a expertilor din societatea civila si presa in utilizarea exact acestor instrumente pe care le folosim acum”. Citește și: Ciucă, prin Cărbunaru, se spală pe mâini de proiectul de monitorizare a presei online care scrie despre corupția demnitarilor, asociind-o cu propaganda pro-rusă Redăm punctul de vedere al ONG-ului Global Focus Center: Proiectul citat de Profit.ro arată că proiectul aparține DSU și Guvernului, nu ONG-urilor Diferit de explicațiile Global Focus Center, proiectul citat de Profit.ro arată că DSU și Guvernul României lucrează, împreună cu CNA și mai multe ONG-uri, la o platformă digitală care va scana presa online, blogurile și rețelele sociale, ca să găsească fake news-urile în contextul războiului din Ucraina. Același document citat de jurnaliști arată că până vineri, 11 martie, toate echipele de relații publice din ministere trebuie să desemneze un reprezentant într-un grup de lucru. ONG-urile implicate sunt: Global Focus, Active Watch, Media Wise „și alte ONG-uri cu expertiză în media literacy”.

Boris Johnson susţine că Rusia ar putea folosi arme chimice în Ucraina Foto: Facebook Boris Johnson
Internațional

Boris Johnson susţine că Rusia ar putea folosi arme chimice în Ucraina

Premierul britanic Boris Johnson susţine că Rusia ar putea folosi arme chimice în Ucraina, deoarece acest lucru ar face parte ”direct din regulile lor de joc”. ”Lucrurile pe care le auziţi despre armele chimice sunt direct scoase din regulile lor de joc”, a spus Johnson într-un interviu pentru postul britanic Sky News, citat de news.ro. Johnson susţine că Rusia ar putea folosi arme chimice ”Încep să spună că există arme chimice care au fost depozitate de adversarii lor sau de americani. Astfel, atunci când ei înşişi desfăşoară arme chimice – după cum mă tem că pot proceda – au un fel de maskirovka (diversiune militară rusă) a unei poveşti fabricate gata de utilizat”, a adăugat el. ”Remarc doar că deja fac acest lucru. Mi-e teamă că este un guvern cinic, barbar”, a continuat Johnson. Ministrul britanic de Externe, Liz Truss, a declarat joi dimineaţă pentru CNN că Marea Britanie este ”foarte îngrijorată” de potenţialul Rusiei de a folosi arme chimice în Ucraina. ”Am văzut că Rusia a folosit aceste arme în trecut pe fronturile de luptă”, a subliniat ea. Rusia acuză SUA că va folosi arme biologice Ministerul Apărării din Rusia a acuzat joi Statele Unite că au finanţat un program de arme biologice în Ucraina. Rușii care au declanșat acum 15 zile un război în Ucraina susțin că au găsit dovezi în acest sens în laboratoare ucrainene, relatează France Presse, citat de Agerpres. Citește și: Dan Dungaciu, angajatul Academiei, îl apără din nou pe Putin, la Pro TV: apel la sancțiuni economice blânde "Scopul acestor cercetări biologice finanţate de Pentagon în Ucraina a fost de a crea un mecanism de propagare secretă a unor agenţi patogeni mortali", a declarat purtătorul de cuvânt al ministerului, Igor Konaşenkov, în briefingul său despre războiul din Ucraina. Potrivit acestuia, Moscova a recuperat "documente de la angajaţi ai laboratoarelor ucrainene", evocând "transferul de biomateriale umane prelevate din Ucraina spre alte ţări la cererea unor reprezentanţi americani".

Dungaciu îl apără din nou pe Putin, la Pro TV Foto: B1 TV
Politică

Dan Dungaciu, angajatul Academiei, îl apără din nou pe Putin, la Pro TV: apel la sancțiuni economice blânde

Dan Dungaciu, angajatul Academiei, îl apără din nou pe Putin, la Pro TV. Invitat două seri la rând la principalul jurnal de știri al acestui post, jurnal prezentat de Andreea Esca, Dungaciu a sugerat că Putin este un lider extrem de popular în Rusia, iar sancțiunile nu trebuie să fie prea dure. El a fost prezent, pe post circa zece minute. Dan Dungaciu a devenit deja celebru prin pozițiile sale pro-Putin și prin susținerea pentru AUR Moldova. Dungaciu îl apără din nou pe Putin „Dar să fim suficient de rezonabili, pentru că nu putem nici să prăbușim Rusia până la capăt, nici să oferim pe tavă această victorie Chinei. China se uită, negociază și riscă să devină principala putere a lumii”, a spus Dungaciu. Deși nu s-a referit clar la sancțiunile impuse acestei țări după invadarea Ucrainei, el a afirmat că Rusia nu trebuie sărăcită. „O Rusie flămândă și disperată este înfiorătoare pentru noi. Ar trebui să ne întoarcem iar în 1990, să stabilizăm Rusia, să punem bani, să găsim o echipă care să o coordoneze, în condițiile în care astăzi populația din Federația Rusă, din păcate, este mult mai anti-occidentală decât înainte de 1990. Putin a demonstrate că problema de raționalitate la nivelul de decizie de la Kremlin e una mare”, a apreciat, la 9 martie, analistul, plătit de Academia Română. La 10 martie, el a spus: „Presiunea pe dl Puțin nu e așa mare ca cea pe Zelenski (...) În Rusia, două sondaje îl dau pe dl Puțin cu o încredere a populației de 70%. Dungaciu prevestea că nu va urma invazia, totul este „instrumentalizare” Cu două zile înainte de invadarea Ucrainei, Dan Dungaciu susținea că Moscova are nevoie de garanții de securitate, fără de care nu se va opri. În plus, el spunea că forțele rusești care au intrat în Ucraina sunt „trupe de menținere a păcii”. „„Sunt trupe de menținere a păcii, să ne înțelegem. Rusia se va opri atunci când va obține garanții din partea Occidentului că Ucraina nu intră în NATO și NATO nu intră în Ucraina și că Occidentul se retrage pe linia de dinainte de 1997. Atunci se va opri. Totul este instrumentalizare, inclusiv amenințarea cu invazia”, a explicat politologul Dan Dungaciu la Europa FM. El a spus că că ceea ce se întâmplă acum este „instrumentalizare, inclusiv amenințarea cu invazia”. La Pro TV, el a avut o poziție mai nuanțată, dar a criticat constant Ucraina și pe președintele Zelenski pentru faptul că și-ar dori să intre în NATO. Dungaciu, fan AUR Moldova Dungaciu este directorul Institutului de Științe Politice și Relații Internaționale „Ion I. C. Brătianu” al Academiei Române. În vara anului trecut, el anunța că AUR Moldova va fi „lebăda neagră”, adică marea surpriză, a alegerilor parlamentare. „ Această formațiune poate să ducă votul unioniștilor de 44-47 la sută în Parlament. Și în acel moment s-ar putea să fie un partid, care chiar să joace politic acolo”, declara Dan Dungaciu. AUR Moldova a obținut sub 1% la acele alegeri. Citește și: Dan Dungaciu, angajatul Academiei, apără poziția Moscovei la Europa FM și Pro TV. În 2021, el făcea propagandă pentru AUR Moldova

Semne de circulație care anunță că Minskul este ocupat Foto: Twitter
Internațional

Trolling al primarului din Vilnius: semne de circulație care anunță că Minskul este ocupat de Kremlin

Primarul din Vilnius, Remigijus Šimašius, susținut de Partidul Libertății, trolează invazia rusă a Ucrainei și ajutorul dat de regimul din Belarus pentru Putin. Semne de circulație care anunță că Minskul, capitala Belarus, este ocupat de Kremlin, au fost plasate la ieșirea din capitala Lituaniei. Această țară este învecinată cu Belarus. Semne de circulație care anunță că Minskul este ocupat „779 km până la Kievul liber. Minskul (temporar) ocupat de Kremlin este la 187 km. Un nou semn rutier în Vilnius. Vecini din Belarus, vă rog să vă treziți”, a scris Šimašius pe Twitter. Postarea sa a strâns circa 2.000 de like-uri și sute de redistribuiri. Rusia şi-a folosit aliatul Belarus ca rampă de lansare a invaziei sale în Ucraina la 24 februarie. Lukaşenko le-a transmis şefilor instituţiilor de apărare că trebuie să împiedice orice încercare - probabil a forţelor ucrainene - de a întrerupe liniile de aprovizionare ruseşti şi de a-i „lovi pe ruşi din spate”. În acelaşi timp, el a dispus specialiştilor din Belarus să asigure alimentarea cu electricitate a centralei nucleare de la Cernobîl, situată în Ucraina, a relatat BeITA. Citește și: George Simion cere naționalizarea petrolului. Plus un mesaj defetist pe fondul conflictului din Ucraina: românii nu au pentru ce lupta În urma agresiunii militare a Rusiei împotriva Ucrainei, Comisia Europeană a suspendat cooperarea cu Rusia și cu aliatul acesteia, Belarus, în cadrul programelor de cooperare transfrontalieră ale Instrumentului european de vecinătate (CTF IEV), precum și în cadrul programului Interreg pentru regiunea Mării Baltice. 779 km to the free Kyiv. Minsk (temporarily) occupied by the Kremlin is 187 km away. A new road sign in Vilnius. Neighbors Belarusians, wake up please. pic.twitter.com/EaefSbzSNs— Remigijus Šimašius (@RemiSimasius) March 10, 2022

Mircea Marian
Opinii

O lecție de etică de la multinaționalele care au rupt legăturile cu Rusia pentru lașii oportuniști George Simion și Viktor Orban

Acum câteva zile, când Jeffrey Sonnenfeld de la Universitatea Yale a redactat prima listă a companiilor mari care au plecat din Rusia lui Putin, erau circa 100 de nume pe listă. Peste circa o săptămână, erau aproape 200. Azi, depășesc 300. Pe măsură ce presiunea publicului din țările democratice creștea, multinaționalele se grăbeau să rupă orice legături cu regimul unui dictator dezechilibrat care amenință omenirea cu folosirea bombei atomice. Aceste companii pierd sume uriașe părăsind Rusia. Putin a anunțat deja că planul este să le confiște afacerile. British Petroleum, una din primele companii care și-au abandonat legăturile cu firmele rusești, anticipa faptul că va pierde circa 25 de miliarde de dolari - adică aproximativ 10% din PIB-ul României. Equinor, o companie norvegiană de petrol și gaze, are în Rusia investiții pe termen lung de 1,2 miliarde de dolari. Pleacă și ei, va pierde enorm. Mult hulita companie australiană de minerit, Rio Tinto, rupe orice legături cu firme rusești, deși îi va cauza uriașe probleme financiare și logistice. Exemple ar mai fi, dar cred că este clar ce am vrut să arăt. Mult hulitele naționale au dezvoltat o anume etică profesională - inclusiv sub presiunea propriilor angajați, tinerii „corporatiști”...- și se tem de reacția consumatorilor. Politicienii, nu. Ei se tem și nu prea de electorat...Politicienii sunt aleși la patru ani și, mai ales în țările estice, speră ca orice măgărie pe care o fac să se uite sau să o acopere cu ajutorul presei aservite. Cel mai bun exemplu în acest sens este premierul Ungariei, Viktor Orban. Prietenul lui Putin. Singura țară NATO de la granița Ucrainei care n-a permis tranzitarea armamentului către Kiev. România și Polonia au permis acest tranzit, iar Slovacia a livrat armament. Va trebui să nu-l uităm pe acest laș care, din păcate, controlează politic UDMR-ul. Al doilea exemplu este al localnicului George Simion. Care ar putea să intre în istorie cu „protestul” ridicol de 35 de secunde în fața Ambasadei Rusiei de la București. Simion a scris, miercuri, pe Facebook că românii n-ar trebui să-și apere țara fiindcă nu dețin „nimic”. În primul rând că este o minciună: resursele naturale aparțin statului, conform Constituției. Ele pot fi concesionate. În al doilea rând, ce dețineau soldații români care au plecat la război în 1877 sau 1916? Cu adevărat nimic, mulți dintre ei. Abia în 1917 s-a dus regele Ferdinand pe front și le-a promis pământ. Vizunea liderului AUR, pe Facebook: „Cine deține petrolul și restul bogățiilor Țării să angajeze și armate. Noi, românii, nu avem nimic deci nu avem pentru ce lupta”. Este bine că domnul Simion ne-a arătat că el unul nu face nimic fără să primească ceva în schimb. În loc de concluzie: dacă domnul Simion era, prin absurd, la putere, azi companiile de stat românești ar fi fost băgate până peste cap în afaceri dubioase cu Rusia lui Putin. Exact asta se întâmplă în Ungaria lui Viktor Orban, nu-i o speculație lipsită de temei. Naționalizarea auristă ar însemna întoarcerea României în epoca ceaușistă, într-un CAER al loserilor strânși în jurul lui Putin. Pentru România, sărăcie crâncenă și lipsuri. Pentru domnul Simion și clica din jurul său, averi uriașe, exact așa cum se întâmplă în Rusia lui Putin și a oligarhilor săi.

Kasparov: SUA vor Ucraina predată Rusiei (sursa: Twitter/Garry Kasparov)
Eveniment

Marele campion Kasparov: Mă tem că strategia Statelor Unite e să-i ceară Ucrainei să se predea ca Putin să scape cu fața curată

Kasparov: SUA vor Ucraina predată Rusiei. Marele campion de șah Garry Kasparov a postat joi o serie de tweet-uri în care se declară scandalizat și îngrozit de politica adoptată de SUA și NATO. Potrivit lui Kasparov, nu există altă explicație pentru neintervenția decisivă a statelor NATO în apărarea Ucrainei decât că Putin va fi lăsat să scape și de data aceasta. Kasparov: SUA vor Ucraina predată Rusiei "Mă tem că SUA vor ca Putin să iasă cu fața curată, pun presiune pe Ucraina să se predea, vor ridica cele mai dure sancțiuni, Crimeea și estul Ucrainei vor rămâne ocupate. Îi fac promisiuni lui Zelenski că vor plăti pentru reconstrucție, ne pare rău de masacru.", este unul din tweet-urile lui Kasparov, dintr-o serie de opt. Din punctul de vedere al lui Kasparov, să i se permită acum lui Putin să iasă nu foarte afectat din acest război și să aibă șansa să se regrupeze înseamnă ca liderul rus să recidiveze. Citește și: Genocid rusesc la Mariupol: 1.207 civili ucraineni uciși de bombardamente în nouă zile de asediu al orașului Fostul mare șahist mai spune că aceasta a fost tot timpul greșeala Occidentului. Și, tocmai din acest motiv, Putin a invadat acum Ucraina.

Tancuri ruse, aproape de marginea Kievului (sursa: mil.ru)
Internațional

Tancuri ruse, aproape să intre în Kiev prin nord-est, aproape de satul Skibin

Tancuri ruse, aproape de marginea Kievului. Acestea erau joi la marginea de nord-est a capitalei ucrainene Kiev, pe care trupele ruse încearcă să o încercuiască după ce au intrat în suburbiile sale de la nord şi vest, transmite France Presse. Tancuri ruse, aproape de marginea Kievului O echipă a acestei agenţii a observat coloane de fum ridicându-se deasupra satului Skibin, la câteva sute de metri de ultimul baraj al forţelor ucrainene înainte de intrarea în Kiev prin partea de nord-est. Soldaţi ucraineni au declarat echipei France Presse că au dus lupte grele noaptea trecută pentru a menţine controlul asupra ultimei porţiuni a autostrăzii către capitală, care este principala intrare dinspre nord-est. Citește și: Ucraina acceptă să renunțe la intrarea în NATO dacă primește garanții de securitate de la ONU. O întâlnire Zelenski – Putin, posibilă Operaţiuni militare sunt în desfăşurare la Skibin, a spus unul dintre soldaţii ucraineni, susţinând că o coloană de tancuri ruse a fost parţial distrusă. Către ora prânzului, o ploaie de rachete Grad s-a abătut peste satul golit de locuitori Velika Dimerka, la circa cinci kilometri de limita capitalei Kiev, sat de care trupele ruse se apropie şi unde forţele ucrainene menţin doar o prezenţă minimă. Ucrainenii, acces doar la șoselele către sud De când a început invazia, pe 24 februarie, trupele ruse au avansat pe mai multe fronturi în jurul Kievului, astfel că ucrainenii se tem de o încercuire mai mult sau mai puţin rapidă a capitalei. Autorităţile ucrainene mai au acum acces doar la şoselele către sud pentru evacuarea civililor şi aprovizionarea oraşului. Potrivit CNN, administraţia regională din Kiev a avertizat că mai multe artere rutiere din afara capitalei sunt periculoase din cauza luptelor grele, inclusiv autostrada către vest în direcţia oraşelor Jitomir şi Makarov. Lupte sunt semnalate mai nou şi în aşezările din jurul localităţii Brovari, aflată la est de capitală peste râul Nipru.

Ucraina acceptă fără NATO, vrea ONU (sursa: Agerpres)
Internațional

Ucraina acceptă să renunțe la intrarea în NATO dacă primește garanții de securitate de la ONU. O întâlnire Zelenski - Putin, posibilă

Ucraina acceptă fără NATO, vrea ONU. Ministrul de externe ucrainean Dmitro Kuleba a asigurat joi că ţara sa este dispusă să rămână în afara NATO. Ucraina acceptă fără NATO, vrea ONU Dar numai dacă membrii permanenţi ai Consiliului de Securitate al ONU, inclusiv Rusia, şi toate ţările vecine îi garantează un "sistem de garanţii similar celui al NATO", relatează agenţia EFE. "Este ceva ce suntem dispuşi să discutăm", a spus Kuleba după întâlnirea avută în Turcia cu omologul său rus Serghei Lavrov. În urma acesteia nu s-au făcut progrese în deschiderea de coridoare umanitare şi nici în convenirea unei încetări a focului după invazia lansată în urmă cu două săptămâni de Rusia împotriva Ucrainei. Citește și: Antena 3 și România TV au indus și stimulat panica de la benzinării. A3 a pomenit obsesiv frica de război, RTV a invocat scenarii neprobate "Ce mi-a transmis (Lavrov) este că (Rusia) îşi va continua agresiunea până când Ucraina îi va îndeplini cererile. Şi această cerere este capitularea, ceea ce nu este acceptabil (...). Ucraina este puternică, ea luptă", dar în acelaşi timp este dispusă să caute soluţii pentru o înţelegere cu Rusia, a asigurat Kuleba la conferinţa de presă după întrevederea cu omologul său rus. Kuleba acuză crime de război, Lavrov - rusofobia Este acum dovedit faptul că NATO nu este dispusă să "acţioneze colectiv pentru a opri războiul şi a proteja civilii din Ucraina în faţa bombardamentelor Rusiei", a adăugat el, referindu-se la refuzul Alianţei de a impune o zonă de excludere aeriană deasupra Ucrainei. Ministrul de Externe ucrainean a acuzat Rusia de "crime de război", după ce în ziua precedentă un atac rusesc asupra unei maternităţi din oraşul asediat Mariupol s-a soldat cu cel puţin trei morţi şi 17 răniţi. La conferinţa sa de presă după discuţia cu Dmitro Kuleba, Serghei Lavrov a susţinut că în respectiva clădire nu erau pacienţi şi că acolo se instalaseră combatanţi ucraineni din batalionul de extremă dreapta Azov. Ministrul de Externe rus a acuzat în acest context mass-media occidentale că prezintă numai "punctul de vedere ucrainean". "Există o rusofobie în tot Occidentul dirijată de SUA", a mai remarcat Lavrov. Posibil întâlnire Zelenski - Putin El a asigurat pe de altă parte că preşedintele rus Vladimir Putin este dispus să se întâlnească cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski, dar numai pentru convenirea unor acorduri, care, potrivit lui Lavrov, pot fi găsite doar în formatul de dialog desfăşurat în Belarus, unde au avut loc până în prezent trei runde de negocieri ruso-ucrainene. Despre o posibilă întâlnire între cei doi preşedinţi a vorbit şi gazda întâlnirii Lavrov-Kuleba, ministrul de externe turc Mevlüt Çavuşoğlu. "La această întâlnire s-a vorbit de asemenea despre o întâlnire la nivel de lideri. Kuleba a spus că Zelenski este dispus şi Lavrov a spus că Putin nu este împotrivă", a afirmat Çavuşoğlu. Pentru a opri invazia Putin a cerut în principal stabilirea unui statut de neutralitate pentru Ucraina, demilitarizarea acesteia, recunoaşterea suveranităţii Rusiei asupra Crimeii anexate şi dreptul la autodeterminare al provinciilor separatiste proruse din Donbas.

Măsuri anti-propaganda Moscovei în Lituania, anunțate de șefa Guvernului. Sursă: Twitter @IngridaSimonyte
Internațional

Măsuri anti-propaganda Moscovei în Lituania: Se limitează posibilitatea de a spune „Putin e măreț”, explică șefa Guvernului

Măsuri anti-propaganda Moscovei în Lituania. Parlamentul a înăsprit starea de urgență și a limitat dreptul la libertatea de expresie. Citește și: Antena3 și RomâniaTV au indus și stimulat panica de la benzinării. A3 a pomenit obsesiv frica de război, RTV a invocat scenarii neprobate Măsuri anti-propaganda Moscovei în Lituania: sunt blocate canalele care răspândesc dezinformări privind războiul Legea adoptată joi de Parlamentul din Lituania permite Poliției să blocheze accesul la un canal media până la 72 de ore în caz de „dezinformare", „propagandă de război" şi „incitare la ură" în legătură cu invazia Rusiei din Ucraina. Legea va fi în vigoare cel puțin până în 20 aprilie, relatează Reuters, conform Agerpres. 71 din cei 117 membri ai Parlamentului au votat în favoarea legii, care nu avea nevoie decât de o majoritate simplă pentru a trece. Citește și: Șoșoacă și Flux 24 rostogolesc ultima minciună a Kremlinului: „Scandalul laboratoarelor biologice secrete din Ucraina” Se limitează posibilitatea de a spune „Putin e măreț” „Această moţiune limitează posibilitatea de a spune „Putin este măreţ” în întâlniri (publice) şi de a răspândi propagandă de război şi dezinformare", a spus premierul Ingrida Simonyte în Parlament. „Cred că nimeni din această sală a Parlamentului nu este interesat să permită ca acest lucru să otrăvească hotărârea şi dorinţa poporului lituanian de a ajuta Ucraina", a mai declarat ea. Preşedintele Lituaniei, ţară membră a NATO, a decretat stare de urgenţă în 24 februarie, la câteva ore după ce Rusia şi-a început invazia în Ucraina, şi a desfăşurat armata la graniţele cu Rusia şi Belarus.

Civilii ucraineni pot împușca soldați ruși. Sursă imagine: Twitter NEXTA
Internațional

Civilii ucraineni pot împușca soldați ruși. Și străinii pot primi arme și împușca soldați ruși

Civilii ucraineni pot împușca soldați ruși, conform unei noi legi care a intrat în vigoare săptămâna aceasta, relatează DPA. Citește și: VIDEO Rezultatul discuțiilor Rusia-Ucraina, după războiul pornit de Moscova: nu se oprește focul. Rusia susține că nu a atacat Ucraina #Brovarsky district. The Armed Forces of #Ukraine and volunteer batallions are repelling #Russian occupiers. pic.twitter.com/H52EkwtwlT— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022 Civilii ucraineni pot împușca soldați ruși. Kremlinul a lansat amenințări Civilii din Ucraina pot să deschidă focul asupra soldaţilor identificabili ca forţe ostile conform unei noi legi, relatează presa ucraineană, citată de DPA. Legea mai prevede că străinii şi apatrizii care trăiesc legal în ţară pot de asemenea să obţină arme şi să le folosească împotriva soldaţilor ruşi care iau parte la atacul în desfăşurare asupra Ucrainei. Furnizarea de arme va fi reglementată de Ministerul de Interne, conform Agerpres. Orice armă şi orice surplus de muniţie furnizate vor trebuie returnate în cel mult zece zile după încheierea legii marţiale aflate în prezent în vigoare. Arme de asalt şi muniţie au fost oferite încă din primele zile ale războiului, în special la Kiev. Kremlinul a criticat noua lege din Ucraina și a lansat amenințări. „Dacă cineva cu o armă în mână atacă un soldat rus, atunci devine la rândul său o ţintă", a spus purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov. These are the estimates of Russia's losses as of March 10, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/7BUHJDJ9eJ— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 10, 2022

Rezultatul discuțiilor Rusia-Ucraina, după războiul declanșat de Moscova. Sursă imagine: NEXTA Twitter
Internațional

VIDEO Rezultatul discuțiilor Rusia-Ucraina, după războiul pornit de Moscova: nu se oprește focul. Rusia susține că nu a atacat Ucraina

Rezultatul discuțiilor Rusia-Ucraina, după războiul pornit de Moscova: Rusia nu încetează focul în Ucraina. Mai mult, Serghei Lavrov susține că Rusia nu a atacat Ucraina. Citește și: VIDEO Pentagonul a respins definitiv propunerea ca aparatele MiG-29 ale Poloniei să ajungă în Ucraina. WSJ: Un fiasco Rezultatul discuțiilor Rusia-Ucraina, după războiul pornit de Moscova. Kuleba: Nici un progres privind încetarea focului „Am evocat o încetare a focului, dar nu s-a realizat niciun progres în acest sens”, a anunțat ministrul de Externe al Ucrainei, Dmitro Kuleba, în faţa presei. El a afirmat că situaţia cea mai dificilă este la Mariupol şi că ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, nu s-a angajat în privinţa deschiderii unui coridor umanitar acolo. Kuleba a adăugat că a decis totuşi împreună cu omologul său rus să „continue discuţiile în acest format”, relatează Agerpres, citând Reuters și AFP. Ucraina a vrut să obțină „încetarea imediată a focului”, „ameliorarea situaţiei umanitare la Mariupol, Harkov, Sumî, Volnovaha şi alte oraşe ucrainene”, dar și retragerea trupelor rusești din țară. Foreign Minister Kuleba met with his Russian counterpart Lavrov in an attempt to broker a 24-hour ceasefire & a humanitarian corridor to the southern port city of Mariupol, encircled by Russian troops. https://t.co/lsPDdYhnaK— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 10, 2022 Lavrov susține că Rusia nu a invadat Ucraina Ministrul de Externe al Rusiei a susținut că în Ucraina este „o operațiune specială” și că „se va continua cu planul”. Întrebat dacă Rusia are în plan să atace și alte țări, Lavrov a susținut că nu și că poziția Rusiei este că nu a atacat Ucraina. Lavrov a acuzat Occidentul că „acționează periculos” că trimite arme Ucrainei și că acest lucru încalcă „așa-zisele principii și valori”. Joi a avut loc întâlnirea celor doi miniștri de Externe, în Antalya, Turcia, în prezența ministrului turc de Externe Mevklut Cavusoglu. Lavrov visibly nervous at the press conference pic.twitter.com/W5uBJUbrDE— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră