sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: rusia

2577 articole
Internațional

Putin refuză în continuare să se întâlnească cu Zelenski. Lavrov: Ar fi contraproductiv

Putin refuză întâlnirea cu Zelenski. O întâlnire între preşedintele rus Vladimir Putin şi omologul său ucrainean Volodimir Zelenski ar trebui să aibă loc de îndată ce poziţiile celor două părţi asupra unor chestiuni esenţiale se apropie, a susţinut luni ministrul de externe rus Serghei Lavrov, potrivit Agerpres. Putin refuză întâlnirea cu Zelenski Vladimir Putin "a spus că nu ar refuza niciodată o întâlnire cu preşedintele Zelenski, dar trebuie ca această întâlnire să fie bine pregătită. Conflictul din sânul Ucrainei s-a agravat în toţi aceşti ani, s-au acumulat multe probleme", a declarat Lavrov. Citește și: Manipulare de manual a oligarhului Deripaska, care are afaceri și în România: „O mobilizare ideologică diabolică se desfăşoară din toate părţile”. Deripaska, prieten cu Putin, sancționat "Aşadar, să se întâlnească şi să zică "Tu ce crezi? Păi eu cred că ... ar fi contraproductiv", a continuat şeful diplomaţiei ruse într-o conferinţă de presă, în contextul în care delegaţiile Rusiei şi Ucrainei sunt aşteptate luni la Istanbul pentru o nouă sesiune de discuţii. Serghei Lavrov a reiterat cerinţele formulate de Kremlin la începutul conflictului militar contra Ucrainei, pe 24 februarie: protecţia populaţiei din Donbas şi "demilitarizarea şi denazificarea" Ucrainei. "Denazificarea şi demilitarizarea Ucrainei sunt un element obligatoriu al acordului pe care încercăm să-l obţinem. Va fi necesară o întâlnire (Putin-Zelenski, n.red.) doar de îndată ce vom avea o vizibilitate asupra reglementării acestor chestiuni esenţiale", a explicat demnitarul rus. "Suntem obligaţi să facem ca Ucraina să înceteze să fie obiect al experimentelor Occidentului şi NATO, pe plan militar, şi să înceteze să prezinte o ameninţare militară şi fizică pentru Rusia", a insistat el. Pe de altă parte, Lavrov a spus că relaţiile ţării sale cu China sunt la cel mai solid nivel înregistrat până acum, într-o perioadă când ţările occidentale caută să izoleze Moscova prin sancţiuni fără precedent legate de invadarea Ucrainei.

Putin refuză întâlnirea cu Zelenski (sursa: bbc.com)
Rusia a câștigat cel mai mult teren în sudul Mariupolului (sursa: Twitter/rajote)
Internațional

Cele mai multe câștiguri rusești în zona Mariupol sunt în sud, potrivit serviciilor secrete militare britanice

Rusia a câștigat cel mai mult teren în sudul Mariupolului. Cele mai multe dintre câștigurile militare ale Rusiei în apropiere de Mariupol se află în zonele sudice, potrivit celei mai recente actualizări a serviciilor de informații britanice, potrivit CNN. Rusia a câștigat cel mai mult teren în sudul Mariupolului "Rusia a câștigat cel mai mult teren în sud, în apropiere de Mariupol, unde continuă luptele grele în timp ce Rusia încearcă să captureze portul", a declarat luni pe Twitter Ministerul britanic al Apărării. Citește și: Manipulare de manual a oligarhului Deripaska, care are afaceri și în România: „O mobilizare ideologică diabolică se desfăşoară din toate părţile”. Deripaska, prieten cu Putin, sancționat În continuarea raportului său, ministerul a precizat că nu a existat "nicio schimbare semnificativă în ceea ce privește dispozițiile forțelor rusești în Ucraina ocupată". Moralul rușilor este la pământ "Lipsa continuă de logistică a fost agravată de o lipsă continuă de impuls și de moral în rândul militarilor ruși, precum și de luptele agresive ale ucrainenilor", a continuat acesta. Mariupol a fost o țintă principală pentru ruși datorită portului său strategic și a fost distrus de bombardamente constante de la începutul invaziei. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a numit duminică asediul rusesc asupra portului o "catastrofă umanitară", afirmând că forțele rusești au scos peste 2.000 de copii din oraș în cadrul a ceea ce oficialii ucraineni au descris ca fiind un val de deportări de civili în Rusia.

Patriarhul Kirill își minte în față enoriașii (sursa: Aljazeera.com)
Eveniment

Patriarhul Kirill le spune rușilor că problemele financiare cauzate de război sunt o pedeapsă de la Dumnezeu

Patriarhul Kirill își minte în față enoriașii. Patriarhul Kirill al Rusiei le spune rușilor că problemele financiare cauzate de războiul sângeros pornit de Putin în Ucraina sunt o pedeapsă de la Dumnezeu pentru păcatele „rasei umane”, potrivit Hotnews. Patriarhul Kirill își minte în față enoriașii "O persoană nu poate înțelege de ce s-au întâmplat toate acestea, de ce el sau cei dragi au avut un diagnostic teribil, de ce s-a îmbolnăvit, de ce și-a pierdut slujba, de ce acesta, acela, celălalt", și-a început el predica pe care a susținut-o duminică la Catedrala Sfântul Dimitrie din Moscova. Citește și: Manipulare de manual a oligarhului Deripaska, care are afaceri și în România: „O mobilizare ideologică diabolică se desfăşoară din toate părţile”. Deripaska, prieten cu Putin, sancționat "Această suferință intră în viața unei persoane iar dacă nu este însoțită de rugăciune și de atitudinea dreaptă a omului față de suferință poate răni foarte mult, uneori chiar iremediabil", a spus patriarhul într-o predică în biserica lui Dimitrie din Salonic în nord-vestul Moscovei. "De fapt, dacă Domnul ne dă chipul Său, dacă ne invită să ne înălțăm la mica Sa cruce, atunci, probabil, este nu pentru ca noi să murim, ci pentru ca după chipul Mântuitorului răstignit să ispășim propriile noastre păcate, pentru ca această mică cruce, o mică boală, uneori semnificativă, întristări care ne vizitează, astfel încât să o percepem ca pe crucea noastră, și nu ca pe o mișcare complet nejustificată și nedreaptă a sorții noastre, care ne-a condus la această nenorocire", a continuat el. "Aceasta este crucea mea și trebuie să-mi ispășesc tocmai acel păcat" Conducătorul Bisericii Ortodoxe a Rusiei i-a îndemnat pe oameni să se ispășească pentru păcatele lor, "așa cum Domnul a ispășit păcatele rasei umane”. "De aceea, atunci când intrăm într-o perioadă de adversitate, boală, dificultăți, nu trebuie să ne dăm bătuți, să nu dăm vina pe soartă, mai ales să nu bombăim la adresa lui Dumnezeu, ci să ne gândim de ce mi s-a întâmplat asta și să ne uităm atent la noi înșine, la noi”". "O analiză a acțiunilor noastre ne poate conduce cu siguranță la ideea că o, acum am înțeles, aceasta este crucea mea și trebuie să-mi ispășesc tocmai acel păcat", a concluzionat patriarhul Kirill al Moscovei și al întregii Rusiei. Invadarea Ucrainei și sancțiunile impuse de Occident au declanșat un exod fără precedent al companiilor străine din Rusia, numeroase branduri și firme internaționale anunțând că pleacă din țară sau că își suspendă sau restrâng activitățile din aceasta.

Biden nu cere schimbarea regimului din Rusia (sursa: bbc.com)
Internațional

Biden, ieșind de la biserică, întrebat dacă vrea schimbarea lui Putin: Nu

Biden nu cere schimbarea regimului din Rusia. Președintele SUA, Joe Biden, a declarat duminică reporterilor că nu a făcut apel la schimbarea regimului din Rusia în comentariile sale neoficiale din ziua precedentă, potrivit Agerpres. Biden nu cere schimbarea regimului din Rusia "Nu", a spus Biden, ca răspuns la o întrebare strigată de către un reporter din grupul de presă care îl întreba dacă a cerut schimbarea regimului. Citește și: Manipulare de manual a oligarhului Deripaska, care are afaceri și în România: „O mobilizare ideologică diabolică se desfăşoară din toate părţile”. Deripaska, prieten cu Putin, sancționat Întrebarea a pornit de la comentariul lui Biden de sâmbătă, la finalul unui discurs ținut în fața Castelului Regal din Varșovia, Polonia. "Pentru numele lui Dumnezeu, acest om nu poate rămâne la putere", a spus Biden despre președintele rus Vladimir Putin. Alți oficiali ai administrației Biden au încercat să revină și să clarifice comentariul lui Biden. "Ideea președintelui a fost că nu i se poate permite lui Putin să își exercite puterea asupra vecinilor săi sau asupra regiunii", a declarat un oficial de la Casa Albă. "El nu a discutat despre puterea lui Putin în Rusia sau despre schimbarea regimului".

Rușii transportă rachete „Iskander” în Belarus (sursa: tass.com)
Internațional

Rușii transportă rachete "Iskander" în Belarus, transmite Statul Major General al Ucrainei

Rușii transportă rachete „Iskander” în Belarus. Ei continuă să relocheze unități suplimentare din Flota Pacificului și din Districtul Militar de Vest, în timp ce rachete pentru sistemul balistic 'Iskander-M' sunt livrate în orașul belarus Kalinkavichy, transmite Statul Major General al Forțelor Armate ale Ucrainei, potrivit Pravda. Rușii transportă rachete "Iskander" în Belarus "Există un risc ridicat ca Forțele Armate ale Belarusului să se alăture agresiunii împotriva Ucrainei în zona Volyn. Recunoașterea aeriană continuă în direcțiile Kovel, Varash, Sarny". "A fost înregistrat transportul de rachete pentru sistemul de rachete balistice 'Iskander-M' prin transport rutier în vecinătatea orașului Kalinkavichy." Kalinkavichy este un oraș din regiunea Gomel, în apropiere de orașul Mazyr. Orașul este legat de Gomel, Zhlobin, Brest, Ovruch printr-un nod de cale ferată. Statul Major General raportează, de asemenea, o scădere a intensității traficului de pe teritoriul Federației Ruse. Rușii nu au desfășurat operațiuni ofensive active în regiunea Polissya. Regruparea unităților individuale din Districtul Militar de Est continuă. Unitățile care au suferit pierderi semnificative sunt, de obicei, retrase pe teritoriul Belarusului. Astfel, până la 2 grupuri tactice de batalioane din cadrul Diviziei 106 aeropurtate au fost retrase de pe teritoriul regiunii Kiev în Belarus. În direcția Slobozhanshchyna, agresorii au abandonat ofensiva din apropierea orașului Sumy, încercând să se regrupeze și să retragă unitățile în alte direcții. Astfel, un batalion de grupuri tactice al Armatei 1 de tancuri a agresorilor a fost retras în totalitate din Ucraina pe teritoriul Federației Ruse. Rușii și-au concentrat eforturile pentru a prelua controlul asupra așezărilor Popasna, Rubizhne și în apropiere de Novotroitsk (regiunea Donețk), precum și pentru a cuceri orașul Mariupol, dar încă nu au reușit.

Rușii au abandonat orașul Cernobîl (sursa: dw.com)
Internațional

Forțele ruse au plecat de la Cernobîl, anunță primarul orașului

Rușii au abandonat orașul Cernobîl. Forțele rusești au părăsit orașul ucrainean Slavutych, unde locuiesc muncitorii de la defuncta centrală nucleară de la Cernobîl, după ce și-au încheiat misiunea de supraveghere, a declarat primarul orașului la începutul zilei de luni, relatează Reuters. Rușii au abandonat orașul Cernobîl Sâmbătă, guvernatorul regional din Kiev a declarat că forțele rusești au preluat controlul asupra orașului aflat chiar în afara zonei de excludere de siguranță din jurul Cernobîlului, locul celui mai grav dezastru nuclear din lume, în 1986, unde personalul ucrainean încă administrează centrala. Citește și: Manipulare de manual a oligarhului Deripaska, care are afaceri și în România: „O mobilizare ideologică diabolică se desfăşoară din toate părţile”. Deripaska, prieten cu Putin, sancționat "Au finalizat munca pe care și-au propus să o facă", a declarat Iuri Fomichev, primarul orașului din nordul țării, într-o postare video online. "Au supravegheat orașul, astăzi au terminat de făcut acest lucru și au părăsit orașul. Nu mai sunt persoane în oraș în acest moment". Fomichev, așezat în fața a două steaguri mici ale Uniunii Europene și ale Ucrainei, a adăugat că lucra și că nu coopera cu rușii. Săptămâna trecută, guvernatorul regional, Oleksandr Pavlyuk, afirmase că forțele rusești l-au răpit pe primar. Invazia Rusiei în Ucraina, pe care o numește "operațiune militară specială", a devastat mai multe orașe ucrainene, a provocat o criză umanitară majoră și a strămutat aproximativ 10 milioane de persoane, aproape un sfert din populație.

Scenariul coreean în Ucraina (sursa: see.news)
Internațional

Putin are în vedere un "scenariu coreean" pentru Ucraina, afirmă șeful serviciilor de informații militare ucrainene

Scenariul coreean în Ucraina. Șeful serviciilor de informații militare ucrainene spune că președintele rus Vladimir Putin ar putea căuta să taie Ucraina în două - precum Coreea de Nord și Coreea de Sud, potrivit CNN. Scenariul coreean în Ucraina Generalul de brigadă Kyrylo Budanov, șeful Agenției de Informații a Apărării din Ucraina, a declarat că operațiunile Rusiei în jurul Kievului au eșuat și că acum este imposibil pentru armata rusă să răstoarne guvernul ucrainean. Războiul lui Putin s-a concentrat acum asupra sudului și estului țării, a spus el. Citește și: Manipulare de manual a oligarhului Deripaska, care are afaceri și în România: „O mobilizare ideologică diabolică se desfăşoară din toate părţile”. Deripaska, prieten cu Putin, sancționat "Există motive să credem că el ia în considerare un scenariu "coreean" pentru Ucraina. Adică, forțele rusești vor încerca să impună o linie de demarcație între regiunile neocupate și cele ocupate ale țării noastre. De fapt, este o încercare de a crea Coreea de Nord și Coreea de Sud în Ucraina". Budanov a declarat că Rusia a rămas intenționată să stabilească un coridor terestru de la granița rusă până în Crimeea și a spus că se așteaptă să vadă o încercare de a uni teritoriile ocupate de Rusia într-o singură entitate. "Vedem deja încercări de a crea autorități "paralele" în teritoriile ocupate și de a forța oamenii să renunțe la moneda ucraineană", a declarat Budanov, adăugând că se așteaptă ca ucrainenii să reziste eforturilor politice ale Rusiei.

Rusia vrea să destabilizeze și Moldova(sursa: gazetteherald.co.uk)
Internațional

Zelenski afirmă că Ucraina este pregătită să accepte un statut neutru

Zelenski este pregătit să facă un compromis cu Rusia. Ucraina este pregătită să accepte un statut neutru ca parte a unui acord de pace cu Rusia, a declarat duminică președintele ucrainean Volodimir Zelenski într-un interviu acordat jurnaliștilor independenți ruși, scrie CNN. Zelenski este pregătit să facă un compromis cu Rusia "Garanții de securitate și statutul neutru, non-nuclear al statului nostru. Suntem pregătiți să acceptăm acest lucru. Acesta este cel mai important punct", a declarat Zelenski. Citește și: Manipulare de manual a oligarhului Deripaska, care are afaceri și în România: „O mobilizare ideologică diabolică se desfăşoară din toate părţile”. Deripaska, prieten cu Putin, sancționat Zelensky le-a spus jurnaliștilor că "acesta a fost primul punct de principiu pentru Federația Rusă, din câte îmi amintesc. Și, din câte îmi amintesc, au început războiul din această cauză". Orice acord va trebui să fie supus poporului ucrainean în cadrul unui referendum, a spus el. Dar Zelenski a subliniat încă o dată dorința sa de a ajunge la un acord de pace concret. "Așadar, această clauză este o clauză de garanție de securitate pentru Ucraina. Și din moment ce ei spun că sunt garanții de securitate, sunt de înțeles pentru mine și se discută despre acest lucru. Aprofundăm, dar mă interesează să mă asigur că nu este doar o altă bucată de hârtie." a adăugat Zelensky. "Deci suntem interesați ca acea hârtie să se transforme într-un tratat serios care să fie semnat".Zelenksi a mai spus că "problemele din Donbas și Crimeea trebuie să fie discutate și rezolvate" în cadrul negocierilor de pace. Comentariile lui Zelensky vin în contextul în care președinția turcă a declarat că următoarea rundă de discuții între delegații ruși și ucraineni va avea loc marți în orașul turc Istanbul. Anterior, Zelensky a declarat jurnaliștilor ruși că va refuza să stea la masă cu negociatorii ruși dacă aceștia vor căuta să discute doar despre "denazificarea" Ucrainei. El a declarat că Ucraina nu va discuta deloc termenii "denazificare" și "demilitarizare" în timpul discuțiilor cu Rusia.

Rușii spun să sunt imuni la sancțiunile Occidentului (sursa: VKontakte/Dmitri Medvedev)
Internațional

Medvedev insistă că Rusia poate lovi nuclear chiar dacă nu a fost atacată cu acest tip de armă

Rusia poate lovi nuclear chiar neatacată. Moscova a pomenit din nou ideea utilizării armelor nucleare în războiul cu Ucraina, potrivit The Guardian. Rusia poate lovi nuclear chiar neatacată Dmitri Medvedev, fostul președinte rus care este acum vicepreședinte al Consiliului de Securitate al țării, a declarat că Moscova ar putea ataca astfel un inamic care ar folosi doar arme convenționale. Medvedev a spus că doctrina nucleară a Moscovei nu prevede ca statul inamic să fie cel care folosește mai întâi astfel de arme. Citește și: Medvedev spune că o Rusie slăbită și instabilă va viza nuclear ținte din Europa și SUA Declarațiile de sâmbătă l-au determinat pe președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, să avertizeze, în cadrul unei apariții video la Forumul Doha din Qatar, că Moscova reprezintă o amenințare directă pentru lume. Putin a sugerat pericolul nuclear dinainte de invazie "Rusia se laudă în mod deliberat că poate distruge cu arme nucleare, nu doar o anumită țară, ci întreaga planetă", a declarat Zelenski. Putin a introdus în discuție amenințarea nucleară la începutul războiului, avertizând că intervenția occidentală va culege "consecințe pe care nu le-ați văzut niciodată". Oficialii occidentali au apreciat că amenințările ar putea fi doar o încercare de a distrage atenția de la eșecul forțelor lui Putin de a asigura o ocupare rapidă a capitalei ucrainene, Kiev, și de a face progrese în alte zone cheie ale țării.

Statele UE au transferat Rusiei peste 19 miliarde de euro (sursa: NordStream)
Eveniment

Ucraina acuză: de la începutul războiului, statele UE au plătit Rusiei peste 19 miliarde de euro pe importuri de energie

De la începutul războiului, statele UE au transferat Rusiei peste 19 miliarde de euro drept plată pentru importurile de energie, arată ministerul ucrainean al Apărării, într-o postare pe Twitter. „Oprirea livrării petrolului şi gazului ar însemna că familiile maghiare vor trebui să plătească preţul războiului. 85% din gospodăriile ungare sunt încălzite cu gaz, iar 64% din importul de petrol al Ungariei provine tot din Rusia”, a arătat, acum două zile, Bertalan Havasi, şeful Biroului de Presă al Prim-ministrului ungar. Ungaria se opune propunerii ca UE să renunțe la aceste importuri. Statele UE au transferat Rusiei peste 19 miliarde de euro „Bancherii morții De la invazia din 24 februarie, țările UE au transferat 19.630.675.827 de euro (N.Red. - plata) pentru resurse energetice către bugetul Rusiei. Aceasta sumă este de aproape 20 de ori mai mare decât costul tuturor rachetelor lansate de acest stat terorist asupra orașelor ucrainene”, afirmă ministerul ucrainean al Apărării. Bankers of deathSince the invasion on February 24, EU countries have transferred €19,630,675,827 for energy resources to the russian budget. This is almost 20 times more than the cost of all missiles fired by the terrorist state at Ukrainian cities.#StopSponsoringTerrorism— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 26, 2022 "Niciun euro pentru ocupanţi, închideţi toate uşile, nu le mai trimiteţi bunuri, refuzaţi resursele energetice. Fără comerţ cu voi, fără companiile şi băncile voastre Rusia nu ar mai avea bani pentru acest război. Vă rog, nu mai sponsorizaţi armele de război ale acestei ţări, Rusia. Aveţi forţă, Europa are forţă", a cerut, încă de acum cinci zile, președintele ucrainean Volodimir Zelenski, într-un mesaj pe canalul Telegram. Germania oprește treptat importurile de energie Germania vrea să renunțe la toate importurile de cărbune și petrol din Rusia până la finalul anului, a anunțat, vineri, ministrul economiei Robert Habeck. Însă dependența de gazele rusești se va menține până în 2024, a mai apreciat Habeck. El este membru al Partidului Verzilor. „Companiile finalizează contractele cu furnizorii ruși, nu le reînnoiesc și trec la alți furnizori într-un ritm nebunesc”, a spus Habeck, la Berlin, în timp ce prezenta un raport despre securitatea energetică a Germaniei. Această țară importă 55% din gazele naturale, 52% din cărbune și 34% din petrol din Rusia.

Putin mârâie la Japonia: exerciții-n Kurile (sursa: Agerpres)
Internațional

Putin își linge rănile în Kurile: trupele ruse fac exerciții militare în insulele disputate cu Japonia, țară care a condamnat ferm invazia din Ucraina

Putin mârâie la Japonia: exerciții-n Kurile. Rusia desfăşoară exerciţii militare pe insulele Kurile, revendicate de Tokyo, au relatat sâmbătă media nipone, la câteva zile după ce Moscova a abandonat negocierile de pace cu Japonia din cauza sancţiunilor impuse de aceasta ca urmare a invaziei ruse din Ucraina, relatează Reuters. Putin mârâie la Japonia: exerciții-n Kurile Districtul militar de est al Rusiei a anunţat vineri, potrivit Interfax, că la aceste exerciţii iau parte peste 3.000 de trupe şi echipamente, fără a preciza unde anume în arhipelagul Kurilelor au loc. Media japoneze afirmă în schimb că este vorba chiar de un teritoriu care a revenit Uniunii Sovietice după încheierea celui de-al doilea război mondial şi care este revendicat de Japonia. Citește și: Putin, din ce în ce mai disperat: încă o lege care prevede 15 ani de închisoare pentru „informații false” privitoare la ce face Rusia în străinătate Arhipelagul Kurilelor, aflat în dispută de decenii, este situat între peninsula rusă Kamceatka şi principala insulă nordică a Japoniei, Hokkaido. Tokyo revendică următoarele insule: Etorofu (Iturup în rusă), Kunashiri (sau Kunashir), Shikotan şi grupul Habomai pe linia care desparte Marea Ohotsk şi Oceanul Indian. Rusia și Japonia, fără tratat de pace Japonia şi Rusia nu au semnat un tratat de pace după al doilea război mondial din cauza diferendului legat de aceste insule, iar luni Rusia a anunţat că abandonează negocierile de pace, argumentând cu "poziţia inamicală" a Tokyo în contextul conflictului în Ucraina. Marţi, Japonia a protestat "ferm" faţă de decizia Rusiei. Interfax a menţionat că la exerciţiile din Kurile iau parte şi "unităţi ale forţelor aeriene ce desfăşoară măsuri de detectare, identificare şi distrugere a aeronavelor unui presupus inamic care a lansat un atac aerian".

Președintele Georgiei: Rusia și-a pierdut dreptul moral de a fi tovarăș de credință ortodoxă Foto: Facebook
Internațional

Președintele Georgiei: Rusia și-a pierdut dreptul moral de a fi tovarăș de credință ortodoxă cu orice altă biserică

Rusia și-a pierdut dreptul moral de a fi tovarăș de credință ortodoxă cu orice altă biserică, a afirmat, azi, președintele Georgiei, Salome Zurabishvili. Ea a vorbit la marcarea a 105 ani de la restaurarea autocefaliei Bisericii Ortodoxe Georgiene, la 25 martie 1917. Rusia și-a pierdut dreptul de a fi tovarăș de credință ortodoxă „La mulți ani întregii Georgii în această zi foarte importantă pentru țara noastră, credința noastră, Biserica noastră și libertatea noastră. Dacă nu ar fi fost restabilită autocefalia, probabil că nu ar fi fost restabilită suveranitatea statului și nu am fi astăzi o națiune independentă, puternică. Nu pot să nu îmi amintesc de Ucraina de astăzi, unde vedem cum se naște o națiune ucraineană puternică și liberă. Ucrainenii trebuie să aibă Biserica lor autocefală, iar Biserica Rusă nu poate exista în Ucraina. De ce? Pentru că Rusia și-a pierdut dreptul moral de a fi tovarăș de credință ortodoxă cu orice altă biserică”, a afirmat președintele Georgiei, citat de orthodoxtimes.com. Acum două zile, un mitropolit al Bisericii Georgiene a spus că orice patriarh sau ierarh care sprijină acțiunile Rusiei în Ucraina este un eretic și nu are nici o legătură cu ortodoxia. O zi mai târziu, un alt mitropolit georgian a spus că actuala conducere a Rusiei este de credință ortodoxă doar declarativ: „Nici măcar creștini nu sunt”. În ziua de 25 martie, Biserica Ortodoxă Georgiană marchează 105 ani de la restaurarea autocefaliei, desființarea violentă și ilegală de către cuceritorii ruși. În 1801, Imperiul Țarist a cucerit Georgia, iar în 1811 guvernul rus și Sfântul Sinod al Bisericii Ruse au decis desființarea autocefaliei Bisericii Georgiei. După războaiele sângeroase din 1917, când Georgia și-a recăpătat independența, a avut loc și restabilirea independenței ecleziastice față de Rusia. Însă, în 1921, Georgia a fost anexată URSS. În 1943, în timpul celui de-a doilea război mondial, Stalin a revenit la autocefalia acestei biserici - de jure, această independență a fost recunoscută în acel an de către Biserica Ortodoxă Rusă. La 25 ianuarie 1990, și patriarhul ecumenic a recunoscut autocefalia acestei biserici.

200.000 de oameni au rămas fără salariiFoto: AFLOE News Network
Internațional

Efectul plecării multinaționalelor din Rusia: 200.000 de oameni au rămas fără salarii

Efectul plecării multinaționalelor din Rusia: 200.000 de oameni au rămas fără salarii, scrie presa din această țară. Este pentru prima oară când Moscova recunoaște impactul acestor decizii, combinate cu sancțiunile aplicate regimului de la Kremlin. 200.000 de oameni au rămas fără salarii Până acum, și-au anunțat plecarea din Rusia peste 400 de mari companii. Potrivit experților citați de Novaya Gazeta, în aceste companii lucrau circa 200 000 de oameni. Pe 16 martie, președintele Tatarstanului Rustam Minnihanov a declarat că volumul producției la uzina KAMAZ s-ar putea reduce cu 40%. În consecință, circa 15 000 de angajați ar putea rămâne fără serviciu (reprezentanții uzinei au apreciat că acesta ar fi cel mai negativ scenariu). Potrivit datelor serviciului „Action Buhalteria” («Актион Бухгалтерия»), circa 20% din întreprinderile mici și-au trimis angajații în concediu sau au început să facă reduceri de personal. Autoritățile ruse nu neagă că ar exista problema creșterii bruște numărului de șomeri. Pe 24 martie, vice-ministrul rus al Muncii, Elena Muxtiarova, a declarat că angajatorii au anunțat „eliberarea” a 59 000 de angajați, iar alți 95 000 sunt într-o perioadă de „inactivitate”, ca urma a suspendării activității întreprinderilor, scrie newsmaker.md. „Aproape 14.000 de angajați sunt în concediu fără plată. Acest indicator nu s-a schimbat practic de la începutul lunii martie. Disponibilizările vizează circa 59.000 de oameni, ceea ce constituie cu 10% mai mult decât la data de 1 martie”, a declarat oficialul de la Moscova. Analiștii portalului hh.ru au menționat că, din 24 februarie, piața muncii din Rusia a început să se schimbe. Mai precis, numărul locurilor de muncă vacante scade, iar cel al persoanelor în căutare de serviciu – crește. În medie, numărul locurilor de muncă disponibile a scăzut cu 8%. Au fost afectate domeniile asigurărilor (minus 19%), auto, media și divertisment (minus 13%, fiecare sector), transport și resurse umane (scădere de 11%). Citește și: Mulțumită lui Putin, Ucraina are mai multe tancuri decât la începutul războiului – analiză surse publice, citată de presă

Ucraina are mai multe tancuri decât la începutul războiului
Internațional

Mulțumită lui Putin, Ucraina are mai multe tancuri decât la începutul războiului (analiză din surse publice, citată de presă)

Ucraina are acum mai multe tancuri decât la începutul războiului, arată o analiză a surselor publice citată de revista Forbes. Ucraina a pierdut cel puțin 74 de tancuri — distruse sau capturate — de când Rusia și-a extins războiul împotriva acestei țări, în noaptea de 23 februarie. Ucraina are mai multe tancuri decât la începutul războiului Dar Ucraina a capturat cel puțin 117 tancuri rusești, potrivit analiștilor care studiază surse publice, respectiv fotografiile și videoclipurile de pe rețelele sociale. Multe din aceste tancuri rusești capturate era abandonate, fără carburant sau pentru că echipajul dezertase. Cu alte cuvinte, armata ucraineană ar putea avea de fapt mai multe tancuri acum decât acum o lună, fără a construit un singur tanc nou sau fără a scoate din depozite un vehicul mai vechi. Un voluntar american aflat în Ucraina a prezentat, azi, pe Twitter, imagini cu tancurile rusești distruse în timpul eliberării unui sat ucrainean. This village has been Russian occupied for a month, they terrorized the people and took their food. Today we entered, took out 7 tanks and countless Russians thus liberating these people pic.twitter.com/0Fm3qHdepB— James Vasquez (@jmvasquez1974) March 24, 2022 În același timp, rușii au capturat cel puțin 37 de tancuri ucrainene - insuficient pentru a compensa cele aproximativ 274 de tancuri pe care se crede că le-ar fi pierdut din diferite motive. Citește și: EXCLUSIV România nu vrea să iasă din Banca de Comerț și Dezvoltare a Mării Negre, condusă de finanțistul lui Putin. Aurescu: Rusia nu deține acționariat majoritar

Rusia, semne de retragere din Ucraina (sursa: Agerpres)
Internațional

Rusia dă semne de retragere din Ucraina: Principalele obiective ale primei faze, îndeplinite. Ne vom concentra pe eliberarea completă a Donbas

Rusia, semne de retragere din Ucraina. Ministerul rus al Apărării a transmis vineri că prima fază a operaţiunii sale militare în Ucraina este aproape încheiată, iar de acum înainte trupele ruse se vor axa pe "eliberarea" completă a regiunii estice Donbas ce cuprinde provinciile separatiste proruse Doneţk şi Lugansk, relatează Reuters. Rusia, semne de retragere din Ucraina "Principalele obiective ale primei faze a operaţiunii au fost în general îndeplinite. Potenţialul de luptă al Forţelor Armate ale Ucrainei a fost diminuat considerabil, ceea ce, subliniez încă o dată, face posibil să ne concentrăm pe principalele eforturi de îndeplinire a obiectivului de bază, eliberarea Donbasului", a declarat în faţa presei generalul Serghei Ruţkoi, adjunctul şefului Statului Major rus. Citește și: EXCLUSIV România nu vrea să iasă din Banca de Comerț și Dezvoltare a Mării Negre, condusă de finanțistul lui Putin. Aurescu: Rusia nu deține acționariat majoritar Anunţul acestuia pare să indice că Rusia şi-ar putea diminua obiectivele invaziei asupra Ucrainei după ce în prima lună de război s-a lovit de rezistenţa acerbă a trupelor ucrainene. Generalul rus a mai spus că operaţiunea militară în Ucraina va continua până când forţele ruse îşi vor îndeplini misiunile încredinţate, fără a alte precizări. Cele "două faze" ale invaziei El a susţinut că separatiştii proruşi controlează în prezent 93% din provincia Lugansk şi 54% din Doneţk. Pe de altă parte, generalul rus a transmis că Rusia nu exclude posibilitatea luării cu asalt a oraşelor ucrainene blocate de trupele ruse şi că va reacţiona imediat oricărei încercări de impunere a unei zone de interdicţie aeriană deasupra Ucrainei, solicitată de Kiev, dar refuzată de NATO. Potrivit generalului citat, armata rusă a avut iniţial în vedere două scenarii operaţionale, primul fiind o operaţiune limitată la Donnas şi al doilea una care să cuprindă toată Ucraina, optând în final pentru cea din urmă şi astfel a declanşat ofensiva pe 24 februarie. De atunci, trupele ruse încă încearcă să realizeze o încercuire a Kievului, dar fără succes în faţa rezistenţei înverşunate a armatei ucrainene. Mai mult, potrivit oficialilor ucraineni şi occidentali, în urma contraatacurilor ucrainene în ultimele zile trupele ruse au fost nevoite să se replieze din unele sectoare din jurul capitalei şi să ia poziţii defensive. Câte decese admite Rusia în propria tabără "În timpul operaţiunii militare speciale, 1.351 de militari au fost ucişi şi 3.825 răniţi", a declarat de asemenea generalul Serghei Rudskoi. Potrivit ONU, circa 13 milioane de persoane sunt blocate în zonele din Ucraina unde se desfăşoară lupte, iar căile rutiere distruse sunt un alt obstacol în evacuarea lor. De asemenea, numărul ridicat al victimelor civile şi amploarea distrugerilor infrastructurii indică încălcări ale dreptului umanitar internaţional şi comiterea unor crime de război, a declarat, potrivit agenţiei EFE, reprezentanta ONU pentru drepturile omului în Ucraina, Matilda Bogner. Peste 3,5 milioane de persoane s-au refugiat în afara Ucrainei de când Rusia a atacat această ţară pe 24 februarie, alte peste 6,5 milioane de persoane fiind strămutate pe plan intern, conform organizaţiilor internaţionale.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră