sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: rusia

2577 articole
Internațional

Ucraina anunță a a lichidat al șaptelea general rus. Iakov Riazanțev promitea că Rusia va cuceri Ucraina "în câteva ore"

Forțele ruse pierd al șaptelea general în Ucraina. Un general rus de rang înalt, Iakov Riazantsev, ar fi fost ucis de forțele ucrainene, afirmă, pe pagina sa de Facebook, deputatul Oleksiy Goncharenko, citat de presa ucraineană. Forțele ruse pierd al șaptelea general în Ucraina "Apărătorii Ucrainei au lichidat astăzi, 25 martie 2022, un alt general de rang înalt din Federația Rusă". Informația a fost confirmată pe canalul său de Telegram de Oleksiy Honcharenko, membru al Radei Verhovna din Ucraina. Citește și: România a intrat oficial în grupul select cu grupuri de luptă NATO pe propriul teritoriu. La 1 februarie, Rusia ceruse ca trupele NATO să părăsească țara noastră "De data aceasta, generalul-locotenent, comandantul Armatei 49 toate armele din Districtul Militar Sud al rf Iakov Riazantsev s-a dus dracului. Să răzbunăm fiecare ucrainean care a suferit din cauza inamicului!", a scris Goncharenko în Telegram. Se știe că Armata 49 de Arme Combinate a Districtului Militar Sudic are sediul în Stavropol. Yakov a devenit comandantul acesteia în august 2020. Cine era general-locotenentul Iakov Riazantsev S-a născut la 17 iunie 1973 în satul Elbanka din districtul Ust-Pristansky. Este în serviciul militar din 1990. A absolvit Academia Superioară de Comandament al Armei Combinate din Orientul Îndepărtat a Mareșalului Uniunii Sovietice K.K. Rokossovsky (1994), Academia de Comandament al Armei Combinate a Forțelor Armate ale Federației Ruse (2002) și Academia Militară a Statului Major General al Forțelor Armate ale Federației Ruse (2008). A absolvit toate școlile militare cu medalii de aur. A trecut prin principalele funcții de comandă, de la comandantul plutonului de cadeți la comandantul brigăzii de pușcași motorizați. Din 2010 până în 2011 - comandant al Brigăzii 57 de pușcași motorizați a Gărzii Separate a Ordinului Steagul Roșu al lui Suvorov. Din 2011 până în 2013 - comandant al Ordinului al 7-lea Krasnodar Red Banner al Ordinului Kutuzov și al Bazei militare Red Star. În 2013 a fost promovat la gradul de general-maior. Din 2013 până în 2016 - șef al Statului Major al Armatei a 20-a de Gărzi cu toate armele Steagul Roșu din Districtul Militar de Vest. Din 2018 până în august 2020 - comandantul celui de-al 41-lea Combined Arms al Districtului Militar Central (Novosibirsk). Din august 2020, el este comandantul Armatei 49 de arme combinate a Districtului Militar Sud (Stavropol). În 2021, a fost promovat la gradul de general-locotenent. A efectuat misiuni speciale în Republica Arabă Siriană.

Forțele ruse pierd al șaptelea general în Ucraina (sursa: zhzh.info)
300 de morți la teatrul din Mariupol (sursa: Twitter/michaelh992
Internațional

Autoritățile ucrainene estimează că 300 de persoane au fost ucise în bombardamentele de la teatrul din Mariupol

300 de morți la teatrul din Mariupol. Primăria oraşului Mariupol estimează, pe baza unor relatări ale martorilor, că aproximativ 300 de persoane au murit în clădirea teatrului local, bombardată de aviaţia rusă la 16 martie în timp ce sute de persoane se adăposteau înăuntru, potrivit CNN. 300 de morți la teatrul din Mariupol "Unii martori au informaţii conform cărora circa 300 de persoane au murit în Teatrul Dramatic din Mariupol în urma unui bombardament al unui avion rus. Încă nu ne vine să credem. Încă vrem să credem că toată lumea a reuşit să scape. Însă mărturiile celor care se aflau înăuntrul clădirii în momentul acestui act terorist spun contrariul", a scris vineri primăria din Mariupol pe contul său de Telegram. Citește și: România a intrat oficial în grupul select cu grupuri de luptă NATO pe propriul teritoriu. La 1 februarie, Rusia ceruse ca trupele NATO să părăsească țara noastră Clădirea era folosită ca unul din principalele adăposturi din oraşul asediat Mariupol, dar a fost lovită de un atac aerian al Rusiei la 16 martie. Estimările privind numărul de persoane care se adăposteau în teatru variază între 800 şi 1.300. Fotografii aeriene făcute înainte de atac au arătat că în faţa şi în spatele clădirii teatrului, pe pământ, era scris cu litere mari cuvântul 'copii' în rusă. "Ocupantul ştia ce atacă. Ştia care ar putea fi consecinţele, dar cu toate acestea peste acest loc au căzut bombe", a mai precizat primăria. Mariupol, oraş din sud-estul Ucrainei care înainte de război avea circa 450.000 de locuitori, se află sub un atac aproape permanent al forţelor ruse de la începutul lunii martie.

„Măcelarul de la Mariupol”, un criminal cu state vechi (investigative-report.ro)
Internațional

Cine este "măcelarul de la Mariupol", generalul rus care a aplicat aceleași tactici în Siria

„Măcelarul de la Mariupol”, un criminal cu state vechi. Bombardamentele intense asupra orașului ucrainean Mariupol sunt coordonate de generalul-colonel rus Mihail Mizințev, în vârstă de 59 de ani, care este șeful Centrului Național pentru Managementul Apărării, o structură de comandă înființată în 2014 pentru a dirija operațiunile militare ale Rusiei, potrivit autoritățile ucrainene, potrivit G4Media. „Măcelarul de la Mariupol”, un criminal cu state vechi După patru săptămâni de asediu, în timpul cărora se crede că 80 la sută din infrastructura Mariupolului a fost distrusă, Serhiy Bratciuk, purtătorul de cuvânt al cartierului general militar din Odesa, a atribuit responsabilitatea pentru atac lui Mizințev. Citește și: România a intrat oficial în grupul select cu grupuri de luptă NATO pe propriul teritoriu. La 1 februarie, Rusia ceruse ca trupele NATO să părăsească țara noastră „El a fost cel care a ordonat bombardarea maternității, a spitalului pentru copii, a teatrului dramatic, a caselor civililor”, a declarat Bratciuk. „El este cel care distruge Mariupol, așa cum obișnuia să distrugă orașele siriene”. Mizințev și-a dezvoltat o reputație de brutalitate în timpul acestui conflict. Într-o convorbire telefonică interceptată și publicată de serviciile de securitate ucrainene săptămâna aceasta, comandantul pare să fi cerut ca unui ofițer subaltern să i se taie urechile ca pedeapsă pentru că nu purta uniforma corectă. „Uită-te la gunoiul ăla care stă acolo, încruntat cu ochii lui de bovină, arătându-mi fața lui nefericită, mutra lui împuțită”, poate fi auzit Mizințev injurând. „De ce mai servește în continuare? Și de ce ar trebui să-mi pierd timpul cu gunoiul vostru? Dacă ești șeful unei unități, atunci fă un pas în față. De ce nu i-a fost distrusă fața? De ce nu i s-a tăiat urechea? De ce nu șchioapătă până acum?”, spune Mințev. Înainte de război, 400.000 de personae locuiau în Mariupol, iar în prezent între 100.000 și 200.000 sunt blocate în acest oraș. Conform autorităților locale, circa 20.000 de persoane și-ar și pierdut viața la Mariupol deja în ultima lună. În prezent, cei rămași acolo sunt în plină criză umanitară,fără hrană, apă, energie electrică sau căldură. Rusia că a deportat 15.000 de civili în Rusia din orașul Mariupol. Mizințev​, implicat în crime în Siria Mihail Mizințev s-a născut în 1962 în satul Averinskaya, la 650 de kilometri nord-est de Moscova. El a studiat la Școala Superioară de Comandă a Armei Combinate din Kiev înainte de a deveni comandantul unui pluton de recunoaștere în armata sovietică din Germania de Est. După căderea URSS, a fost trimis în Caucaz pentru a conduce un batalion de pușcași motorizați. Întors la Moscova la sfârșitul anilor 1990, a fost promovat rapid, iar în 2003 era șeful Direcției Operațiuni a șefului Statului Major, însărcinat cu planificarea militară. În calitate de șef al Centrului Național pentru Managementul Apărării, se bănuiește că a coordonat implicarea Rusiei în războiul civil din Siria începând din septembrie 2015. Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului a estimat că raidurile aeriene rusești au ucis cel puțin 1.700 de civili, inclusiv 200 de copii, cu precădere în orașul Alep.

Germania vrea să renunțe la toate importurile de cărbune și petrol din Rusia până la finalul anului Foto: Facebook  Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz
Internațional

BREAKING Germania vrea să renunțe la toate importurile de cărbune și petrol din Rusia până la finalul anului. Importuri de gaze, până în 2024

Germania vrea să renunțe la toate importurile de cărbune și petrol din Rusia până la finalul anului, a anunțat, vineri, ministrul economiei Robert Habeck. Însă dependența de gazele rusești se va menține până în 2024, a mai apreciat Habeck. El este membru al Partidului Verzilor. Germania vrea să renunțe la importurile din Rusia „Companiile finalizează contractele cu furnizorii ruși, nu le reînnoiesc și trec la alți furnizori într-un ritm nebunesc”, a spus Habeck, la Berlin, în timp ce prezenta un raport despre securitatea energetică a Germaniei. Această țară importă 55% din gazele naturale, 52% din cărbune și 34% din petrol din Rusia. În consecință, dependența Germaniei de petrolul rusesc se va reduce cu aproximativ 25% în săptămânile următoare, a arătat ministrul german al Economiei. Ar trebui apoi redusă cu 50% în timpul verii și încheiată aproape în întregime până la sfârșitul anului. În ceea ce privește cărbunele, importurile se vor înjumătăți în următoarele săptămâni și se vor încheia aproape complet până în toamnă. „Până la sfârșitul anului, ne propunem să fim aproape independenți”, a spus Habeck. El a spus că reducerea dependenței de gazul rusesc va dura cel puțin până în 2024. „Primele etape importante au fost atinse pentru a ne elibera de sub strânsoarea importurilor rusești. Fiecare contract de furnizare reziliat îl doare pe Putin”, a spus Habeck. În ultimii ani, ponderea importuruilor din Rusia în livrările de gaze naturale către Germania și Europa a fost de aproximativ 50%. Potrivit estimărilor din Frankfurter Allgemeine Zeitung, ele au a scăzut la aproximativ 40% în Germania în primele trei luni ale acestui an, deoarece au crescut importurile din alte țări. Germania se grăbește acum să construiască trei terminale pentru gaze lichefiate. Până acum, Germania nu avea nici un astfel de terminal și depindea de cel din Olanda. Citește și: Un soldat rus, enervat de pierderile suferite, a trecut cu tancul peste comandantul său

Un soldat rus, enervat de pierderile suferite, a trecut cu tancul peste comandantul său Foto Twitter
Internațional

Un soldat rus, enervat de pierderile suferite, a trecut cu tancul peste comandantul său

Un soldat rus, enervat de pierderile suferite, a trecut cu tancul peste comandantul său, relatează Vanity Fair, ediția în franceză. Acest incident s-a petrecut în districtul Makarov din regiunea Kiev, unde un tanchist l-a călcat, pur și simplu, pe comandantul său, colonelul Yuri Medvedev. Soldatul l-a considerat responsabil pe Medvedev pentru moartea a jumătate dintre colegii săi. Un soldat rus a trecut cu tancul peste comandantul său „Nici în Cecenia, nu am văzut niciodată așa ceva”: într-o înregistrare publicată pe pagina de Facebook a serviciilor secrete ucrainene se aud doi soldați ruși - a căror conversație ar fi fost interceptată - dezlănțuindu-se împotriva organizării proaste a invaziei din Ucraina. „Înregistrarea arată climatul de dezamăgire din armata rusă, climat care ar fi împins un soldat să treacă cu tancul comandantului. Soldatul s-a supărat pe colonelul Iuri Medvedev pentru moartea prietenilor săi, a scris jurnalistul ucrainean Roman Tsimbalyuk pe Facebook”, relatează Vanity Fair. „După ce a așteptat momentul potrivit, în timpul luptei, a dat peste comandant cu tancul său, rănindu-l la picioare”, mai explică Tsimbalyuk. Colonelul Medvedev se află acum într-un spital din Belarus și așteaptă o compensație financiară pentru rănile suferite în timpul „operațiunii militare speciale de protejare a Donbass”. Este dificil de verificat această versiune a evenimentelor, dar un videoclip publicat luna aceasta pe VK de liderul cecen la ordinele Kremlinului Ramzan Kadyrov confirmă că Medvedev a fost într-adevăr dus la spital, mai menționează Vanity Fair. În timpul luptelor din zona Makarov, din peste 1.500 de militari, rușii au pierdut aproximativ 50% din efective, inclusiv răniții, mai mult sau mai puțin grav. Citește și: România a intrat oficial în grupul select cu grupuri de luptă NATO pe propriul teritoriu. La 1 februarie, Rusia ceruse ca trupele NATO să părăsească țara noastră

Polonia ar putea fi următoare țină a lui Putin (sursa: Ukrinform.net)
Internațional

Un atac militar asupra Poloniei pare foarte probabil, afirmă un diplomat ucrainean

Polonia ar putea fi următoare țină a lui Putin. Agresiunea Rusiei împotriva Poloniei sau a unei alte țări din UE este posibilă în viitorul apropiat, transmite ambasadorul Ucrainei în Polonia, Andrii Deshchitsia într-un interviu acordat publicației "European Pravda", scrie Eurointegration. Polonia ar putea fi următoare țină a lui Putin "Rusia se pregătește să atace Polonia. Misiunile diplomatice, inclusiv Ambasada Rusiei la Varșovia, au probabil această informație. Și își acoperă urmele", a declarat ambasadorul ucrainean. Citește și: România a intrat oficial în grupul select cu grupuri de luptă NATO pe propriul teritoriu. La 1 februarie, Rusia ceruse ca trupele NATO să părăsească țara noastră Ambasadorul s-a referit la fumul de deasupra ambasadei ruse din Varșovia. Un fum similar deasupra ambasadei Federației Ruse de la Kiev a fost observat în ajunul invaziei. "Este clar de ce fac acest lucru. Dacă ar fi existat informații și documente care nu ar fi cauzat niciun rău Poloniei, nici măcar nu le-ar fi ars, chiar dacă ar fi trebuit să părăsească ambasada. Dar dacă documentele sau arhivele de la ambasadă conțin dovezi ale unor activități subversive ale diplomaților ruși din Polonia, aceasta este o acuzație serioasă și un argument serios care poate fi folosit mai târziu într-o curte penală internațională împotriva Rusiei", a declarat Deshchitsia. Rusia caută un pretext pentru a invada Polonia El consideră că Rusia încearcă acum să creeze un pretext pentru utilizarea armelor. "Rusia avea nevoie de cel puțin un pretext pentru a invada Ucraina. Dar pentru a intra în Polonia, care este membră a UE și NATO, este necesar să se pregătească mult mai serios. Rusia trebuie să aibă argumente serioase cu privire la motivul pentru care intenționează să intervină în viața internă a Poloniei și să atace Polonia", a declarat el. Distrugerea clădirii ambasadei ruse ar putea fi un astfel de motiv. "Apoi, sub acest pretext, Rusia ar trimite spetznaz (forțe speciale n. red) pentru a o proteja. În timpul unei astfel de operațiuni, are loc o provocare, un soldat rus este ucis și atunci Rusia are un motiv pentru a-și trimite trupele", a adăugat Deshchitsia. El a precizat că guvernul polonez încearcă în prezent să minimizeze acest risc. "Știți că guvernul polonez a decis să expulzeze aproximativ 40 de diplomați ruși care au fost implicați în activități de spionaj și sabotaj. Iar acest lucru confirmă faptul că Polonia face tot posibilul pentru a preveni răspândirea războiului pe teritoriul său și pentru a opri eventualele provocări din partea serviciilor speciale rusești sau a așa-numitului "personal diplomatic", explică el.

Germania lovește în economia Rusiei (sursa: euractiv.com)
Internațional

Germania vrea să reducă la jumătate dependența de petrolul rusesc până la vară

Germania lovește în economia Rusiei. Ministerul german al Economiei vrea să reducă la jumătate dependența țării de petrolul rusesc până în vară și să nu mai importe cărbune rusesc până în toamnă, a declarat vineri în cotidianul Der Spiegel citând un document elaborat de Ministerul Economiei de la Berlin, transmite Reuters. Germania lovește în economia Rusiei Măsura vine în contextul în care națiunile occidentale urmăresc să prezinte un front unit împotriva invaziei Rusiei în Ucraina vecină, care durează de o lună și pe care a numit-o "operațiune specială". Citește și: România a intrat oficial în grupul select cu grupuri de luptă NATO pe propriul teritoriu. La 1 februarie, Rusia ceruse ca trupele NATO să părăsească țara noastră "Până la jumătatea anului, se așteaptă ca importurile de petrol rusesc în Germania să fie înjumătățite", se arată în nota citată de Spiegel. "Până la sfârșitul anului, ne propunem să fim aproape independenți. "Până în toamnă, Germania poate fi independentă de cărbunele rusesc." Spiegel a citat, de asemenea, surse din minister care au declarat: "În ciuda progreselor, un embargo imediat ar avea încă consecințe economice și sociale prea grave". Oficialii ministerului au "optat" pentru trei terminale plutitoare de gaz natural lichefiat, a adăugat revista. "Guvernul german examinează în prezent posibile locații din Marea Nordului și Marea Baltică unde acestea pot fi utilizate pe termen scurt - în unele cazuri deja pentru iarna 2022/23", a precizat publicația, citând nota.

Armata Rusiei s-a împotmolit în Ucraina (sursa: forbes.com)
Internațional

Oficial ucrainean: Liniile frontului sunt "practic îngheţate", în timp ce războiul intră în cea de-a doua lună

Armata Rusiei s-a împotmolit în Ucraina. Oleksii Arestovici, unul consilierii preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, a declarat că mai multe unități militare ruse au început să se retragă din unele zone din Ucraina după ce au suferit pierderi grele, potrivit Agerpres. Armata Rusiei s-a împotmolit în Ucraina Câteva unităţi militare s-au retras în spatele frontierei ruse după ce au pierdut mai mult de jumătate din personalul lor, susţine Statul Major al armatei ucrainene. Citește și: România a intrat oficial în grupul select cu grupuri de luptă NATO pe propriul teritoriu. La 1 februarie, Rusia ceruse ca trupele NATO să părăsească țara noastră Citând Statul Major al armatei ucrainene, consilierul preşedintelui Zelenski afirmă că trupele ruse nu mai au resurse suficiente pentru a încerca noi progrese, ducând lipsă de combustibil, raţii alimentare şi muniţii. "Ocupantul este flămând şi desculţ", a spus Arestovici. Unităţile ruse continuă blocarea Harkovului, cel de-al doilea oraş ca mărime din Ucraina, şi marele oraş Sumî, potrivit Statului Major ucrainean, potrivit căruia trupele ruse se pregătesc, aparent, pentru o nouă ofensivă la Izium, în regiunea Harkov. Purtătorul de cuvânt al Ministerului rus al Apărării, Igor Konaşenkov, declarase joi că forţele ruse au preluat în cele din urmă "controlul complet" asupra oraşului Izium din estul Ucrainei, după un asediu de mai multe zile. La scurt timp însă guvernatorul regiunii Harkov, Oleg Sinegubov, a dezminţit preluarea Izium, afirmând într-o postare pe contul său Telegram că nu este decât o "altă provocare a presei ruse". "Izium este un oraş ucrainean. Aşa a fost dintotdeauna şi aşa va fi mereu", a transmis el în acelaşi mesaj. Potrivit acestuia, se duc lupte înverşunate în regiune, dar forţele ucrainene îşi menţin poziţiile la Izium. El a mai spus că cel puţin şase persoane au fost ucise în timp ce stăteau la coadă pentru a primi ajutor umanitar în oraşul Harkov, iar alte 15 au fost rănite. Zelenski a mulţumit ucrainenilor pentru rezistenţa lor în faţa invadatorilor ruşi. Apărătorii ucraineni au oprit inamicul peste tot, a spus el într-un mesaj video difuzat joi seara. El a spus că milioane de ucraineni care ar face orice pentru victoria şi pacea Ucrainei merită să fie decoraţi. "Îi mulţumesc fiecăruia dintre voi!", a exclamat preşedintele ucrainean.

Biden vrea eliminarea Rusiei din G20 (sursa: timesofisrael.com)
Internațional

Biden spune că Rusia ar trebui să fie eliminată din G20

Biden vrea eliminarea Rusiei din G20. Președintele SUA, Joe Biden, a declarat că este de părere că Rusia ar trebui să fie eliminată din Grupul celor douăzeci de economii majore (G20), iar subiectul a fost abordat în timpul întâlnirilor sale cu liderii mondiali de la Bruxelles, mai devreme joi, relatează Reuters. Biden vrea eliminarea Rusiei din G20 „Răspunsul meu este da, depinde de G20", a spus Biden, întrebat dacă Rusia ar trebui să fie eliminată din grup. Citește și: România a intrat oficial în grupul select cu grupuri de luptă NATO pe propriul teritoriu. La 1 februarie, Rusia ceruse ca trupele NATO să părăsească țara noastră Biden a mai spus că, dacă țări precum Indonezia și altele nu sunt de acord cu eliminarea Rusiei, atunci, în opinia sa, Ucrainei ar trebui să i se permită să participe la reuniuni. China a declarat că nu este de acord cu excluderea Rusiei din G20. „Rusia este un stat membru important al G20, niciun membru nu are dreptul să excludă un alt stat", a precizat purtătorul de cuvânt al diplomaţiei chineze, Wang Wenbin. Pe de altă parte, președintele rus Vladimir Putin intenționează să participe la summitul care va avea loc în Indonezia, în acest an.

Declarații războinice a lui Kadîrov(sursa: stiri.md)
Internațional

Cecenul Kadîrov s-a făcut iar de râs: a ocupat o clădire periferică din Mariupol, pretinzând că e primăria

Kadîrov se laudă cu o clădire de la periferie. Liderul cecen, Ramzan Kadîrov, a precizat că că forţele sale au preluat controlul asupra primăriei din Mariupol, după care a publicat o înregistrare video în care este vorba de fapt de o clădire oficială de la periferia acestui oraş din sud-estul Ucrainei asediat de armata rusă, potrivit Agerpres. Kadîrov se laudă cu o clădire de la periferie "Băieţii raportează prin radio că au eliberat clădirea administraţiei din Mariupol şi au ridicat acolo steagul nostru", a informat Kadîrov pe Telegram, asigurând că forţele ucrainene "şi-au abandonat poziţiile". Citește și: România a intrat oficial în grupul select cu grupuri de luptă NATO pe propriul teritoriu. La 1 februarie, Rusia ceruse ca trupele NATO să părăsească țara noastră El a adăugat că alte unităţi ruse înaintau, în paralel, în Mariupol."Inş'Allah, Mariupol va fi curăţat complet", a spus el. Însă, într-o înregistrare video publicată peste câteva ore, liderul cecen asigură că forţele Moscovei "au curăţat complet zonele rezidenţiale din partea de est a oraşului". Imaginile arată un grup de soldaţi care ridică un steag cu efigia liderului cecen pe o clădire avariată."Soldaţii au ridicat un steag deasupra clădirii parchetului din districtul Levoberejni, ultimul eliberat", a scris el. Ramzan Kadîrov, criticat de ONG-urile internaţionale pentru încălcările grave ale drepturilor omului care au loc în Cecenia, a anunţat pe 17 martie că o mie de voluntari ceceni se îndreptau spre Ucraina pentru a sprijini lupta forţelor ruse. Kadîrov conduce Cecenia prin frică și teroare Liderul cecen, care conduce republica caucaziană cu o mână de fier, a asigurat luni că se află în Ucraina, alături de forţele Moscovei, pe un aerodrom capturat lângă Kiev. Aceste informaţii nu au putut fi verificate în mod independent şi au fost puse sub semnul întrebării de oficialii ucraineni. La începutul ofensivei ruse, pe reţelele de socializare au circulat imagini care arată o piaţă din Groznâi, capitala cecenă, plină de soldaţi care spun că sunt gata să plece oricând în Ucraina.

Rusia atacă NATO: spălare pe creier (sursa: Agerpres)
Internațional

MAE rus, reacție vitriolantă după reuniunea NATO: Ședinţă pentru propria sa spălare pe creier

Rusia atacă NATO: spălare pe creier. Rusia a denunţat joi seară decizia NATO de a crea patru noi grupuri de luptă în flancul estic al Alianţei Nord-Atlantice, Moscova susţinând că organizaţia îşi confirmă astfel poziţia antirusă, transmite dpa. Opt grupuri de luptă NATO de la Baltică la Marea Neagră "Militarizarea Europei se accelerează ca urmare a eforturilor alianţei", a declarat purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova. Prin promisiunea că va furniza arme suplimentare Ucrainei, "alianţa confirmă interesul său de continuare a ostilităţilor", a adăugat ea. Citește și: Preşedintele SUA vorbește despre deficitul alimentar: Va fi ceva real Liderii statelor membre NATO, reuniţi joi la Bruxelles într-un summit extraordinar, au aprobat patru noi grupuri de luptă în Bulgaria, România, Slovacia şi Ungaria. "Acestea se adaugă celor patru grupuri existente deja în ţările baltice şi Polonia. Aşadar, avem opt grupuri multinaţionale ale NATO de la Marea Baltică la Marea Neagră", a spus secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, într-o conferinţă de presă după încheierea reuniunii. NATO are deja grupuri de luptă în Estonia, Letonia, Lituania şi Polonia. Rusia atacă NATO: spălare pe creier Reprezentanta diplomaţiei ruse a acuzat NATO că urmează orbeşte interesul Statelor Unite de a ţine sub control Rusia. "Isteria antirusă a fost promovată pentru a spori costurile achiziţiilor de arme, de pe urma cărora SUA au profitat financiar, mai presus de toate", a continuat Maria Zaharova. Ea a descris summitul extraordinar al NATO, desfăşurat joi la Bruxelles, drept nimic altceva decât o "şedinţă pentru propria sa spălare pe creier". SUA sunt incapabile să tolereze faptul că Rusia este o ţară care ia propriile decizii suverane şi care îşi poate urma o politică independentă, a mai spus reprezentanta MAE rus.

Preşedintele SUA vorbește despre deficitul alimentar: Va fi ceva real Foto: Facebook The White House
Internațional

Preşedintele SUA vorbește despre deficitul alimentar: Va fi ceva real

Preşedintele SUA, Joe Biden, vorbește despre deficitul alimentar, generat de războiul din Ucraina, apreciind că acest deficit va fi „real”. Aflat alături de Biden la summitul g7, și președintele Franței a tras un semnal de alarmă în legătură cu această posibilă problemă. Preşedintele SUA vorbește despre deficitul alimentar „În ceea ce priveşte deficitele alimentare, da, am discutat despre deficitele alimentare şi va fi ceva real. Preţul plătit ca urmare a sancţiunilor nu este plătit doar de Rusia, este plătit şi de multe alte ţări, inclusiv ţările europene şi ţara noastră, şi pentru că Rusia şi Ucraina au fost coşul de pâine al Europei, ca să dăm doar exemplu grâului. Dar am avut o discuţie lungă în G7 despre SUA, care este al treilea producător mondial de grâu, dar şi cu Canada care este un producător major şi am discutat amândoi. (…) Am discutat şi despre cum putem să convingem ţările europene şi pe toată lumea să pună capăt restricţiilor privind trimiterea de alimente în afara graniţelor”, a afirmat Joe Biden joi seară, la Bruxelles, la finalul sumit-ului G7, citat de news.ro. El a precizat că se discută despre măsuri pentru atenuarea definitului alimentar, dar şi despre investiţii semnificative din partea SUA pentru asistenţă umanitară, inclusiv hrană. Macron spune că Europa trebuie să producă mai mult Și preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a afirmat că războiul din Ucraina riscă să producă o criză alimentară care poate afecta mai multe state din Africa şi Orient, arătând că este nevoie de solidaritate pentru a preveni această situaţie. „Suntem pe cale să intrăm într-o criză alimentară fără precedent. Pentru că alte ţări din Orientul Mijlociu, din Africa, depind, pentru a-şi hrăni populaţiile, de ceea ce se produce astăzi în Ucraina in Rusia”, a atras atenţia preşedintele francez. El a susţinut că Rusia va fi responsabilă pentru foamete, dacă acesta se va produce. Subliniind că celelalte state trebuie să reacţioneze, Macron a anunţat că există deja intenţia de lansare a unei iniţiative pentru a preveni această criză şi că Europa trebuie să-şi asume să producă mai mult pentru a contribui la efortul de solidaritate alimentară. Citește și: Rușii morți în Ucraina, identificați cu sisteme de recunoaștere facială de autoritățile de la Kiev. Familiile decedaților primesc apeluri automate cu vestea

Rector Timișoara: România ar trebui să înceapă o campanie de atragere a investitorilor plecați din Rusia Foto: Florin Drăgan/ News.ro
Politică

Rector Timișoara: România ar trebui să înceapă o campanie de atragere a investitorilor plecați din Rusia

România ar trebui să înceapă o campanie de atragere a investitorilor care s-au retras din Rusia, a declarat, azi, rectorul Universităţii Politehnica din Timişoara, Florin Drăgan. Drăgan a precizat, după discuţii cu reprezentanţii mai multor companii multinaţionale, că pentru atragerea acestor investitori sunt necesare reducerea birocraţiei, crearea de parcuri industriale compacte şi investiţii în cercetare şi testare, în parteneriat cu universităţile, citat de news.ro. Campanie de atragere a investitorilor plecați din Rusia Florin Drăgan a stat de vorbă cu reprezentanţii unor companii multinaţionale pentru a afla cum poate România să atragă investitorii dornici să deschidă pieţe noi sau să extindă producţia în ţara noastră pentru a compensa pierderile cauzate de conflictului militar . „La ora actuală spaţiul ex-sovietic nu mai este tentant pentru majoritatea multinaţionalelor prezente acolo din cauza riscului investiţiei. Statul român trebuie să aibă o strategie de revigorare a industriei prin atragerea acestor investitori care caută o piaţă mai sigură. Pe plan mondial asistam deja la o criză a diverselor componente electronice, iar problemele se vor amplifica din cauza războiului. Situaţia este similară în domeniul automotive. Mai mulţi producători de maşini din Europa şi-au restrâns activitatea sau au diminuat producţia unor modele pentru a se concentra doar pe segmentele unde au cea mai mare marjă de câştig. Toate acestea se întâmplă pentru că aveau investiţii importante în Rusia sau lucrau cu furnizori aflaţi în zona de conflict şi acum nu mai pot primi componente importante pentru producţia unui automobil”, a declarat Florin Drăgan. În domeniul industriei auto, România are deja o experienţă foarte bună, iar majoritatea firmelor prezente aici aveau planuri de extindere înaintea conflictului militar. Această experienţă reprezintă un avantaj în atragerea unor noi investiţii ale companiilor din acest domeniu. Din discuţiile avute cu managerii de top ai companiilor multinaţionale, rectorul Universităţii Politehnica Timişoara a identificat trei direcţii pe care statul român ar trebui să le urmeze: deschidere şi reducerea birocraţiei, crearea unor parcuri industriale compacte, precum şi investiţii în cercetare şi testare, în parteneriat cu universităţile. Modelul Oradea trebuie implementat „Au fost cazuri în care anumiţi investitori au dorit o dezvoltare la nivel regional şi uneori au bătut la uşi închise şi s-au lovit de o birocraţie stufoasă. De altfel, în prezent avem parcuri industriale însă majoritatea sunt mici şi oferă doar spaţiu. În Timişoara, de exemplu, investitorii majori sunt împărţiţi în toate zonele oraşului pentru că nu a existat o strategie coerentă şi comună de dezvoltare. Se simte nevoia creării unor parcuri de dimensiuni mari, care să aducă în acelaşi loc majoritatea fabricilor şi cărora să li se ofere servicii comune şi să coexiste în urma unei strategii bine puse la punct. Avem deja modelul Oradea care funcţionează foarte bine şi ar putea fi implementat în mai multe zone ale ţării. De asemenea, multe fabrici îşi testează diverse produse în Ungaria sau alte ţări pentru că la noi nu au infrastructura necesară”, a continuat Florin Drăgan. Prețul energiei, un dezavantaj Atragerea acestor companii va creşte concurenţa de pe piaţa resursei umane. În prezent rata şomajului este una extrem de mică, iar fabricile mari deja sunt implicate într-un proces amplu de digitalizare. „România stă foarte bine în continuare în ceea ce priveşte costurile, avem oameni foarte bine pregătiţi, iar zona de vest este foarte bine poziţionată în ceea ce priveşte accesul la infrastructură. Investiţiile statului în infrastructura altor regiuni pot aduce mai mult ca oricând alte investiţii externe. Marele dezavantaj este că în România a crescut preţul energiei mai mult decât în orice ţară, iar aceste companii sunt mari consumatoare de gaz şi electricitate. Ele au nevoie de o stabilitate a preţurilor pentru că fug deja de pe o piaţă periculoasă, iar predictibilitatea este mereu un avantaj”, a încheiat rectorul Universităţii Politehnica Timişoara, Florin Drăgan. Citește și: Rușii morți în Ucraina, identificați cu sisteme de recunoaștere facială de autoritățile de la Kiev. Familiile decedaților primesc apeluri automate cu vestea

Emisiunile de divertisment, înlocuite cu filme sovietice (sursa: senseofcinema.com)
Eveniment

Back in the USSR: emisiunile de divertisment de la tv rusești, înlocuite cu filme sovietice „bune”

Emisiunile de divertisment de la televiziunile rusești trebuie înlocuite cu filme sovietice „bune”, relatează TASS, citând o ședință a Comisiei interministeriale pentru educația istorică. Emisiunile de divertisment, înlocuite cu filme sovietice Canalele TV rusești ar trebui să reducă numărul de programe de divertisment și să difuzeze mai multe filme sovietice și rusești, a cerut Vladimir Medinski, negociatorul-șef al Rusiei în discuțiile de pace cu Ucraina, la o ședință a Comisiei interministeriale pentru educația istorică, scrie Tass. „Avem membri ai comisiei, reprezentanți ai canalelor TV, lansez un apel către voi: colegilor, să avem mai puține programe de divertisment. Par cumva destul de ridicole în aceste vremuri. Cu toții încercăm să facem totul la fel ca înainte, dar nu se poate”, a spus Medinski, care este și președintele Comisiei interministeriale. În schimb, el a sfătuit că ar fi mai bine să se difuzeze filme „sovietice, rusești bune”. „Chiar și cinematografie străină bună fără drepturi de autor – cine are nevoie de aceste drepturi de autor acum? Oamenii vă vor fi recunoscători”, a mai spus Medinski, un om de încredere al președintelui rus Vladimir Putin. El a mai spus că Rusia se confruntă în prezent cu „cea mai mare provocare din istoria sa”. „Astăzi trăim în manualul de istorie, chiar înăuntru. Și dacă trăim în vechea manieră, fără să ne mobilizăm și să reconstruim, atunci cred că ne vom da seama că trăim în ultimul capitol”, subliniind că acest capitol „va fi scris în limba rusă”. Citește și: Rușii morți în Ucraina, identificați cu sisteme de recunoaștere facială de autoritățile de la Kiev. Familiile decedaților primesc apeluri automate cu vestea Vladimir Medinski, un membru al partidului Rusia Unită al președintelui Vladimir Putin, a fost ministrul rus al Culturii între 2012 și 2020, perioadă în care a supervizat o amplă transformare a culturii rusești în una de propagandă și reprimarea vocilor disidente din interiorul său, arată newsmaker.md.

Noi victorii ucrainene în zona Kiev: 80% din Irpin, eliberat Foto: Twitter
Internațional

BREAKING Noi victorii ucrainene în zona Kiev: 80% din Irpin, eliberat. Harta evoluției contra-ofensivei

Noi victorii ucrainene în zona Kiev: orașul Irpin, aflat la Vest de Kiev, ar fi fost eliberat în proporție de 80%. Ieri, atât Pentagonul, cât și ministerul britanic al Apărării, susțineau că trupele Kievului evoluează și la est și nord-est de capitala Ucrainei. Encirclement and destruction of the Russian forces west of Kyiv would likely crush the Russian initiative there, possibly even encourage mutinies. UKR MoD already reported that Russians were surrounded at Irpin, Bucah and Hostomel.h/t @IAPonomarenko https://t.co/ctEkMjOQ48 pic.twitter.com/XUeux1Qgci— ????? Monty Boa ????? (@MontyBoa99) March 24, 2022 Anunțula fost făcut de Vadim Denisenko, un consilier al ministerului ucrainean de Interne. El a spus că ofensiva ucraineană evoluează acum spre localitățile Bucha și Hostomel. Foto: Twitter Noi victorii ucrainene în zona Kiev Ucrainenii i-au împins pe ruși la 55 de km est și nord-est de Kiev, a afirmat miercuri seara un oficial de la Pentagon. El a mai anunțat că SUA “văd“ că trupele rusești sapă tranșee și nu mai încearcă să avanseze. “Forțele ucrainene desfășoară contraatacuri de succes împotriva pozițiilor rusești în orașele de la periferia capitalei și probabil că au reluat Makariv și Moschun. Există o posibilitate realistă ca forțele ucrainene să poată încercui acum unitățile rusești în Bucha și Irpin. Este probabil ca contraatacuri de succes ale Ucrainei să perturbe capacitatea forțelor ruse de a se reorganiza și de a relua propria ofensivă împotriva Kievului“, a anunțat, pe Twitter, miercuri seara, ministerul britanic al Apărării. Primarul din Irpin a acuzat forțele ruse că au atacat marți seara suburbia Kievului folosind bombe cu fosfor: „Este o crimă împotriva umanității și o încălcare a Convențiilor de la Geneva din 1949”. Foto: Twitter Citește și: Șoigu, ministrul rus al Apărării, dispărut fără urmă. Rușii indică „pe surse” că ar avea probleme cardiace

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră