joi 25 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: rusia

2577 articole
Internațional

UE va acorda Ucrainei un sprijin militar în valoare de 500 de milioane de euro, anunță Borrell

Ucraina va primi încă 500 de milioane de euro de la UE. Uniunea Europeană va oferi Ucrainei un sprijin militar în valoare de 500 de milioane de euro, potrivit șefului diplomației blocului Josep Borrell. "Vom oferi o nouă tranșă de 500 de milioane de euro în plus pentru sprijin militar Ucrainei", a declarat vineri Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politică de securitate, în drum spre o reuniune a miniștrilor de externe din G7, care a avut loc la Weissenhaus, în Germania. Ucraina va primi încă 500 de milioane de euro de la UE De asemenea, G7 va "pune mai multă presiune asupra Rusiei" în ceea ce privește sancțiunile economice, potrivit lui Borrell. Diplomatul s-a declarat "optimist" că se poate ajunge la un acord privind un embargo al UE asupra importurilor de petrol rusesc, subliniind necesitatea de a "scăpa de dependența de petrol de Rusia". Grupul celor mai bogate națiuni din lume urmează să discute, de asemenea, despre dezinformarea din timpul războiului și despre creșterea prețurilor la energie și alimente, a precizat Borrell. Citește și: De ce se dau lupte grele cu pierderi rusești uriașe pentru Insula Șerpilor: mica stâncă din Marea Neagră este esențială pentru atacul asupra Odesei și joncțiunea cu Transnistria El a adăugat că, atunci când va fi vorba de relațiile cu Rusia, G7 va "prezenta un front unit" și "va ieși cu un mesaj puternic", potrivit CNN. Mai multe arme trebuie trimise în Ucraina pentru a ajuta la "menținerea presiunii" asupra președintelui rus Vladimir Putin, a declarat vineri ministrul britanic de externe Liz Truss. "Este foarte important în acest moment să menținem presiunea asupra lui Vladimir Putin prin furnizarea de mai multe arme Ucrainei, prin sporirea sancțiunilor", a declarat Truss, în drum spre o reuniune a miniștrilor de externe din Grupul celor șapte (G7) la Weissenhaus, în Germania. Ministrul de externe a spus că "unitatea G7 a fost vitală în timpul acestei crize pentru a proteja libertatea și democrația", referindu-se la relațiile dintre, Marea Britanie, Canada, Franța, Germania, Italia, Japonia și Statele Unite.

Ucraina va primi încă 500 de milioane de euro de la UE (sursa: Facebook/Josep Borrell)
Războiul va continua mult timp (sursa: kremlin.ru)
Eveniment

Rusia va apăra independența și suveranitatea republicii Lugansk, transmite Putin într-un mesaj de felicitare

Războiul va continua mult timp . Vladimir Putin a felicitat joi autointitulata republică populară Lugansk (RPL) pentru cea de-a opta "aniversare a declaraţiei de independenţă" şi l-a asigurat pe liderul separatist prorus al acestei regiuni din estul Ucrainei, Leonid Pasecinik, că Rusia va apăra "suveranitatea" acestui teritoriu, recunoscut numai de Moscova, transmite EFE. Războiul va continua mult timp "Cetăţenii RPL sărbătoresc astăzi (joi - n.r.) această aniversare în condiţii dificile, apărându-şi patria cu arma-n mână. Sunt sigur că, în colaborare cu forţele noastre, vom apăra independenţa, suveranitatea şi integritatea teritorială a republicii", a susţinut Putin în scrisoarea sa de felicitare. Citește și: De ce se dau lupte grele cu pierderi rusești uriașe pentru Insula Șerpilor: mica stâncă din Marea Neagră este esențială pentru atacul asupra Odesei și joncțiunea cu Transnistria Liderul de la Kremlin a apreciat că acordul de pace, cooperare şi ajutor reciproc între Rusia şi aşa-zisa RPL, semnat la 21 februarie, după ce Moscova a recunoscut unilateral "republicile" proruse Lugansk şi Doneţk, "va servi drept bază sigură pentru întărirea legăturilor de frăţie şi alianţă între ţările noastre", potrivit Agerpres. "Primiţi sincerele noastre felicitări cu ocazia Zilei republicii populare Lugansk. Vă doresc sincer sănătate şi succese, iar tuturor locuitorilor din Lugansk, (le doresc să dea dovadă de) vitejie, curaj şi tenacitate în lupta lor pentru un viitor în pace şi securitate", a continuat Putin. Autoproclamata republică populară Lugansk şi-a declarat "independenţa" la 12 mai 2014, la o zi după "republica populară" Doneţk, după dezacorduri faţă de protestele proeuropene care aveau loc la Kiev şi care au dus la înlăturarea de la putere a preşedintelui prorus Viktor Ianukovici. Ambele "republici" au fost recunoscute de Rusia cu doar trei zile înainte ca Moscova să lanseze invazia împotriva Ucrainei vecine.

Australia denunță un act de agresiune din partea Beijingului (sursa: Pexels)
Internațional

O navă de spionaj chineză s-a apropiat de coasta de vest a Australiei, care consideră un "act de agresiune"

Ministrul australian al apărării Peter Dutton a afirmat vineri că o navă de spionaj chineză s-a apropiat de coasta de vest a Australiei, denunţând un "act de agresiune" din partea Beijingului, relatează Reuters. Nava chineză a fost observată în timp ce trecea prin dreptul staţiei de comunicaţii navale Harold E. Holt din Exmouth, utilizată de submarine australiene, americane şi aliate. Australia denunță un act de agresiune din partea Beijingului "Cred că este un act de agresiune. Cred acest lucru mai ales pentru că s-a apropiat atât de mult. S-a aflat în proximitatea instalaţiilor militare şi de informaţii de pe coasta de vest a Australiei", a explicat Dutton într-o conferinţă de presă. Alegaţiile privind ameninţarea la adresa securităţii naţionale reprezentată de China reprezintă o temă majoră a campaniei în vederea alegerilor generale din 21 mai din Australia, menţionează Reuters. Citește și: De ce se dau lupte grele cu pierderi rusești uriașe pentru Insula Șerpilor: mica stâncă din Marea Neagră este esențială pentru atacul asupra Odesei și joncțiunea cu Transnistria Ministrul australian al apărării a mai apreciat că nava chineză a apărut într-un moment "bizar", dată fiind campania electorală. În ultimii ani a mai fost semnalată prezenţa de nave ale forţelor chineze în largul coastelor de nord şi de est ale Australiei, potrivit Agerpres. În februarie, Beijingul şi Canberra s-au acuzat reciproc pentru un incident în care o aeronavă de patrulă maritimă australiană a fost vizată cu laser de pe un vas al forţelor navale chineze. În incidentul anunţat vineri, Ministerul australian al Apărării a precizat că nava denumită Haiwangxing, o navă de recunoaştere clasa Dongdiao, s-a deplasat de-a lungul coastei de vest, pătrunzând pe 6 mai în Zona de excludere economică a Australiei şi apropiindu-se la 50 de mile marine de staţia de comunicaţii, pe 11 mai. Ambasada chineză din Australia nu a răspuns imediat la solicitarea de comentarii a Reuters. Ministrul Dutton a menţionat că Australia şi-a făcut o rutină din a atenţiona publicul în legătură cu prezenţa de nave ale forţelor chineze.

Drama de la Azovstal continuăl (sursa: Twitter/Θανάσης Νάκος)
Internațional

Forțele ruse încearcă să pătrundă în combinatul siderurgic Azovstal din Mariupol

Rușii forțează intrarea în Azovstal. Trupele rusești încearcă să pătrundă pe teritoriul combinatului siderurgic Azovstal, unde luptătorii ucraineni din garnizoana Mariupol țin apărarea. "Ocupanții încearcă să pătrundă în oțelăria Azovsta lcu foc de acoperire. Se întâmplă practic în direct. Situația devine mai complicată pe zi ce trece", a postat pe Telegram Petro Andriușcenko, consilier al primarului din Mariupol, relatează Ukrinform. Rușii forțează intrarea în Azovstal Luptătorii Regimentului Azov și camarazii lor apără Mariupol de mai bine de 75 de zile. În buncărele oțelăriei Azovstal, asediate de inamic, se află aproximativ 600 de soldați grav răniți. Rușii bombardează în mod constant teritoriul Azovstal cu tot felul de arme, inclusiv avioane și artilerie navală, încercând în mod repetat să îl asalteze. Citește și: De ce se dau lupte grele cu pierderi rusești uriașe pentru Insula Șerpilor: mica stâncă din Marea Neagră este esențială pentru atacul asupra Odesei și joncțiunea cu Transnistria Ministrul pentru reintegrarea teritoriilor ocupate temporar, Iryna Vereshchuk, a declarat că operațiunea specială de evacuare din Azovstal va începe cu salvarea militarilor grav răniți și se va desfășura în mai multe etape. https://www.youtube.com/watch?v=kwXQkr9KIno&ab_channel=HariExtreme Anterior, Ucraina a propus Rusiei să schimbe luptătorii grav răniți din Azovstal cu prizonieri ruși, în conformitate cu regulile standard de schimb de prizonieri. Potrivit lui Vereshchuk, în prezent este imposibil de deblocat Azovstal prin mijloace militare. Apărătorii Azovstalului nu vor fi luați prizonieri, iar rușii nu sunt de acord cu procedura de extragere.

Forțele ucrainene continuă să apere sudul țării (sursa: Twitter/@UkrArmyBlog)
Internațional

Kievul anunță că a lansat peste 100 de atacuri asupra pozițiilor ruse în ultimele 24 de ore

Armata Ucrainei încearcă să apere sudul ţării, bombardat masiv de forţele Rusiei, iar în acest sens, în ultimele 24 de ore, unităţi de rachete, artilerie şi avioane ale Kievului au lansat peste 100 de atacuri împotriva poziţiilor ruse, a informat vineri Comandamentul Operativ Sud al Ucrainei, transmite EFE. Potrivit buletinului de război difuzat de agenţiile locale ucrainene, ruşii au pierdut în ultimele 24 de ore 57 de militari, şase vehicule blindate şi trei motorizate pe frontul sudic. Forțele ucrainene continuă să apere sudul țării În regiunea ocupată Herson (sud), comandamentul militar ucrainean a acuzat că ruşii vor să întindă "o capcană legislativă, prin convocarea unui pseudo-referendum pentru includerea acestei zone în Federaţia Rusă". Citește și: De ce se dau lupte grele cu pierderi rusești uriașe pentru Insula Șerpilor: mica stâncă din Marea Neagră este esențială pentru atacul asupra Odesei și joncțiunea cu Transnistria Totuşi, potrivit ucrainenilor, "steagurile ucrainene sunt vizibile pe toate străzile din Herson, ca dovadă că populaţia nu acceptă simbolurile, puterea şi stilul de viaţă impuse de duşman", potrivit Agerpres. Între timp, în regiunea Nikolaev (Mikolaiv), la est de oraşul-port Odesa, forţele ruse au continuat să bombardeze instalaţii industriale, infrastructura urbană şi suburbană cu artilerie şi lansatoare de rachete. Prin aceasta, "duşmanul vrea să pună presiune psihologică pe civili, încercând să-i oblige să accepte noul sistem (politic şi administrativ) impus de ruşi", potrivit buletinului de război. În regiunea de coastă Odesa, situată în nord-vestul Mării Negre, ruşii continuă să destabilizeze situaţia cu atacuri pentru a crea un coridor terestru din provincia ucraineană Crimeea, anexată ilegal de Rusia în 2014, şi regiunea separatistă vecină Transnistria, din Republica Moldova. Potrivit ucrainenilor, grupul naval rus în Marea Neagră constă în prezent din patru nave şi două submarine care transportă peste 30 de rachete de croazieră Kalibr.

Ucraina contraatacă. Rușii sunt în retragere (sursa: Twitter/Defence of Ukraine)
Internațional

Contraofensiva ucraineană din Harkov începe să semene cu respingerea atacurilor rusești din Kiev

Contraofensiva ucraineană din jurul orașului Harkov din nord-estul țării "începe să semene foarte mult cu contraofensiva care a alungat în cele din urmă trupele rusești de la Kiev și le-a scos în întregime din vestul Ucrainei", a declarat Institutul pentru Studiul Războiului în ultima sa evaluare a conflictului. Aceasta "a forțat comandamentul rus să facă alegeri dificile", inclusiv prin faptul că a determinat unitățile rusești să își concentreze bombardamentele pentru a ataca trupele ucrainene mai degrabă decât orașul. Ucraina contraatacă. Rușii sunt în retragere Între timp, este posibil ca forțele rusești să renunțe la eforturile lor de a încercui trupele ucrainene de-a lungul liniei Izium-Slovyansk-Debaltseve în estul Ucrainei în favoarea încercuirii mai puțin adânci a orașelor Severodonetsk și Lisichansk din Luhansk. Citește și: De ce se dau lupte grele cu pierderi rusești uriașe pentru Insula Șerpilor: mica stâncă din Marea Neagră este esențială pentru atacul asupra Odesei și joncțiunea cu Transnistria Cu toate acestea, era "neclar dacă forțele rusești pot încercui, și cu atât mai puțin captura Severodonețk și Lisichansk, chiar dacă își concentrează eforturile asupra acestui obiectiv mult redus", a declarat institutul, potrivit The Guardian. Ofensivele rusești s-au împotmolit de fiecare dată când au lovit o zonă construită de-a lungul acestui război, iar aceste zone este puțin probabil să fie diferite. Rapoartele continue și din ce în ce mai numeroase despre demoralizarea și refuzul de a lupta în rândul unităților rusești sugerează că puterea efectivă de luptă a trupelor rusești din est continuă să fie scăzută și ar putea scădea și mai mult. În plus, dacă rușii renunță la eforturile de a avansa din Izium, forțele ucrainene ar putea să-și concentreze eforturile pe apărarea Severodonetsk-Lisichansk sau, în cel mai rău caz, pe spargerea unui încercuire rusă înainte ca aceste așezări să cadă. Cu toate acestea, grupul de reflecție a remarcat, de asemenea, că forțele rusești controlează probabil, începând cu 12 mai, aproape tot orașul Rubizhne și au cucerit probabil orașul Voevodivka, la nord de Severodonetsk. Acestea vor lansa probabil o ofensivă terestră asupra sau în jurul Severodonetsk în zilele următoare. Succesul relativ al operațiunilor rusești în această zonă, combinat cu eșecul lor de a avansa de la Izyum și cu scăderea notabilă a energiei acestei încercări de avansare, sugerează că este posibil ca ei să renunțe la axa Izyum. De asemenea, raportul a menționat că forțele rusești își consolidează poziția pe Insula Șerpilor, în Marea Neagră, în încercarea de a bloca comunicațiile maritime ucrainene în apropierea orașului-port cheie Odesa.

Rușii sunt spălați pe creier de propaganda putinistă (sursa: rzeszow.wyborcza.pl)
Internațional

Putin a reușit să-i convingă pe ruși că albul e negru și negrul e alb, spune un istoric polonez

Rușii sunt spălați pe creier de propaganda putinistă. Scriitorul, ziaristul şi istoricul polonez Adam Michnik a declarat joi că primirea Premiului Prinţesa de Asturias pentru Comunicare şi Ştiinţe Umane pe anul 2022 este "un semnal de sprijin" pentru forţele democrate care "se opun" populismului şi autoritarismului în estul Europei. Totodată, în contextul invaziei ruse în Ucraina, Michnik a comentat totodată că preşedintele rus Vladimir Putin a reuşit să-i convingă pe concetăţenii săi că albul este negru şi negrul este alb, transmite EFE. Rușii sunt spălați pe creier de propaganda putinistă "Este o recompensă pentru ziarul meu care, în ultimii 30 de ani a încercat să-şi îndeplinească misiunea de a proteja democraţia în Polonia şi în întreaga regiune", a declarat pentru EFE redactorul-şef al prestigiosului ziar liberal Gazeta Wyborcza. În ultimele luni, Michnik a avut o atitudine critică la adresa Kremlinului ca urmare a invaziei declanşate de Rusia în Ucraina, însă nu ezită să critice şi guvernul ultraconservator de la Varşovia şi atrage atenţia cu privire la riscurile populismului pe continentul european. Citește și: De ce se dau lupte grele cu pierderi rusești uriașe pentru Insula Șerpilor: mica stâncă din Marea Neagră este esențială pentru atacul asupra Odesei și joncțiunea cu Transnistria "Cea mai mare realizare a lui Putin a fost să convingă mare parte a societăţii (ruse) că albul este negru şi negrul este alb şi că nu există război în Ucraina, ci doar o operaţiune specială", a declarat Michnik, una dintre principalele figuri ale opoziţiei anti-comuniste din anii '80 ai secolului trecut şi un punct de reper în apărarea democraţiei, potrivit Agerpres. Reţeta împotriva populismului este formarea cetăţenilor, consideră ziaristul polonez, căci, "dacă ignorăm educaţia, golurile care rămân pot fi umplute de Vox, Le Pen sau Orban", referiri la partidul de extremă dreapta din Spania, la lidera extremei drepte franceze Marine Le Pen şi la premierul ungar Viktor Orban. În joc în aceste momente în Ucraina este şi modelul european al democraţiei, al relaţiilor internaţionale şi al modului de viaţă, susţine Michnik, făcând o comparaţie cu Războiul Civil spaniol care, spune ziaristul, a prefigurat "ceea ce avea să urmeze". Ucraina, apărătorul păcii în Europa Pentru a apăra pacea în Europa, este obligatoriu să apărăm Ucraina, spune Michnik, care a salutat în acest context schimbarea de atitudine a guvernului german, odată cu decizia luată de Berlin de a furniza arme Kievului. "Dezbaterea îmi aminteşte ceea ce s-a întâmplat cu Kosovo. Care mesaj este cel mai important în istorie? Niciodată să nu mai existe un Auschwitz, niciodată să nu mai existe un război", reflectează el. A adopta atitudinea "să nu mai existe vreodată un război" şi a te opune totodată trimiterii de arme în Ucraina înseamnă a o lăsa fără apărare în faţa lui Putin şi a atrocităţilor pe care le comite armata rusă, consideră Michnik. "Desigur, şi eu aş prefera să continuăm pe calea păcii şi a demilitarizării, dar astăzi este important să apărăm Ucraina", avertizează jurnalistul polonez.

Zeci de mii de ucraineni deportați în Rusia (sursa: Captura Youtube)
Internațional

SUA acuză Rusia că a deportat forțat "mai multe mii" de ucraineni

Zeci de mii de ucraineni deportați în Rusia. Statele Unite au acuzat joi armata rusă că a transferat cu forţa "mai multe mii" de ucraineni în Rusia de la începutul războiului la sfârşitul lui februarie, adesea prin "lagăre de filtrare" unde sunt supuşi unui tratament "brutal", notează AFP. Kievul a avansat numărul de 1,2 milioane de persoane deportate de Moscova în Rusia. Autorităţile ucrainene denunţă şi existenţa unor "lagăre de filtrare" ruse, frecvent în teritoriile controlate de Rusia din estul Ucrainei, prin care trec aceşti "deportaţi". Zeci de mii de ucraineni deportați în Rusia "Statele Unite estimează că forţele ruse au transferat cel puţin câteva mii de ucraineni în aceste +lagăre de filtrare+ şi au evacuat încă cel puţin alte câteva zeci de mii în Rusia sau teritorii controlate de Rusia, uneori fără a le spune celor evacuaţi care era destinaţia lor finală", a declarat joi ambasadorul american la Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE), Michael Carpenter. Citește și: De ce se dau lupte grele cu pierderi rusești uriașe pentru Insula Șerpilor: mica stâncă din Marea Neagră este esențială pentru atacul asupra Odesei și joncțiunea cu Transnistria "Fie şi numai din Mariupol", un oraş-port strategic în prezent controlat practic de Rusia, "estimăm că forţele ruse au strămutat cu forţa câteva mii de civili pe teritoriul rus", a adăugat el într-un discurs ţinut la Viena, potrivit transcrierii publicate de Departamentul de Stat american, potrivit Agerpres. Diplomatul s-a referit la mărturii despre "interogatoriile brutale", însoţite de "tortură", suferite în aceste "lagăre de filtrare", menite să identifice orice persoană cu "cea mai mică loialitate faţă de Ucraina". "Există multe relatări despre confiscarea telefoanelor mobile ale deţinuţilor", chiar a paşapoartelor acestora, "parole obţinute sub constrângere, reţele sociale şi mesagerii verificate amănunţit în căutarea oricărui semn de opoziţie faţă de războiul barbar purtat de Rusia împotriva Ucrainei", a detaliat el. Peste 200.000 de mii de copii au fost deportați "Potrivit acestor informaţii, cei consideraţi pro-Ucraina sunt transferaţi în aşa-numita +Republică Populară Doneţk", controlată de separatiştii pro-ruşi din estul Ucrainei, "unde se confruntă cu o soartă sumbră", a denunţat în continuare ambasadorul Carpenter. "Aceste acte constituie crime de război", a protestat el. "Rusia ştie bine" că astfel de "deplasări forţate" sunt "contrare dreptului umanitar internaţional", a insistat Michael Carpenter. Potrivit unei responsabile a guvernului ucrainean, Liudmila Denisova, "mai mult de 1,19 milioane" de ucraineni, "inclusiv peste 200.000 de copii, au fost deportaţi în Federaţia Rusă".

Oponenții din vest, sectă satanică de sodomiți Foto: Patriarhia Rusă
Internațional

O televiziune rusă apropiată Bisericii Ortodoxe explică cine este dușmanul: „Oponenții noștri din vest sunt o sectă satanică de sodomiți și pedofili”

O televiziune rusă, Tsargrad TV, apropiată Bisericii Ortodoxe din această țară, explică cine este dușmanul aliat cu Ucraina: „Oponenții noștri din vest sunt o sectă satanică de sodomiți și pedofili”. Tsargrad TV a fost fondată de mogulul Constantin Malofeev, sancționat de SUA, Canada și UE încă din 2014. Televiziunea sa este considerată ca fiind, de facto, a Bisericii Ortodoxe Ruse, condusă de patriarhul Chiril. Oponenții din vest, sectă satanică de sodomiți Într-o emisiune a acestui post, monitorizată de analistul Francis Scarr, de la BBC, secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, este acuzat că ar susține pedofilia. Emisiunea prezintă cazul unui primar norvegian condamnat pentru relații cu o fată de 13 ani. Is this peak Tsargrad?"Our opponents in the West are a satanic sect of sodomites + paedophiles. We shd have no illusions about what kind of people lead the collective West, which is preparing to use all its might to destroy ?? because we're not like them"https://t.co/xnqvyepDhL— Francis Scarr (@francis_scarr) May 11, 2022 Tsargrad TV susține că primarul îl cunoștea pe Stoltenberg și că secretarul general al NATO, fost premier al Norvegiei, l-ar fi protejat. Stoltenberg „nu ar fi putut ocupa postul de secretar general al NATO dacă nu ar fi făcut parte din puterea sodomită a Occidentului colectiv”, susține Tsargrad TV. Pornind de la aceste acuzații, postul acuză întregul spațiu vestic că ar fi o sectă de sodomiți și pedofili. „Oponenții noștri din Occident sunt o sectă satanică de sodomiți și pedofili. Și nu ne putem face iluzii despre ce fel de oameni conduc Occidentul colectiv, care se pregătește să distrugă Rusia cu toată puterea, pentru că noi nu suntem ca ei”, este concluzia emisiunii/ articolului postat pe pagina de internet a postului. „Un fel de pașaport pentru orice politician din structurile de conducere ale Occidentului colectiv este o declarație publică a angajamentului său față de „valorile” occidentale, în primul rând „valorile libertății de gen”. Mai simplu spus, trebuie fie să fii homosexual, fie să declari verbal sprijinul pentru sodomie și să acționezi în această direcție. Aceasta este noua religie a Occidentului colectiv, o formă de satanism”, se mai afirmă în articolul semnat de Igor Pshenichnikov, un fost jurnalist de la TASS, care a lucrat în Norvegia și Nicaragua. Ucrainenii folosesc vrăjitoria La 8 mai, Ria Novosti, agenția de presă a Kremlinului, îi acuza pe ucraineni că ar face parte din secte pagane și că ar folosi vrăjitoria. Last night Russian state TV told millions of viewers the following:Ukraine is in thrall to a Nazi-inspired "neo-pagan" religion based on violenceThe "bloody paganism" was founded by Ukrainian "accomplices of the Nazis" during WW2 and later cultivated by the diaspora in the US pic.twitter.com/sSfcXicr4z— Francis Scarr (@francis_scarr) May 9, 2022 În aprilie, Scarr prezenta înregistrarea unei emisiuni în care oligarhul rus Malofeev declara că Rusia trebuie să recunoască faptul că se luptă cu sataniștii și păgânii. Acum câteva zile, Ria Novosti anunța: „Semne de folosire a magiei negre au fost găsite la sediul unității ucrainene de artilerie de la marginea satului Trekhizbenka: adepții forțelor din altă lume au încercat să „sfințească” armele și au făcut semne cu sânge”.

Veniturile Rusiei din vânzarea de petrol au crescut cu 50% Foto: Kremlin.ru
Eveniment

De ce blochează Viktor Orban deciziile UE: veniturile Rusiei din vânzarea de petrol au crescut cu 50% în acest an. Moscova face 20 de miliarde USD pe lună

Veniturile Rusiei din vânzarea de petrol au crescut cu 50% în acest an, în pofida boicotului din unele state, arată datele prezentate azi de către Agenția Internațională pentru Energie (AIE). Moscova a făcut circa 20 de miliarde de dolari pe lună din vânzarea petrolului brut și a produselor sale secundare, a arătat un raport al agenției. Russia will gain more than $180 billion this year due to spike in oil prices…”45 percent higher than in 2021.” https://t.co/nbCxJLB6IF— Lucas Tomlinson (@LucasFoxNews) May 12, 2022 Veniturile Rusiei din vânzarea de petrol au crescut cu 50% Unele companii, precum Shell și TotalEnergies au renunțat să mai cumpere petrol rusesc, dar producția respinsă de țările europene a fost preluată de China și India. Uniunea Europeană a cumpărat 43% din petrolul exportat de Rusia. Totuși, există semne că reziliența economiei ruse începe să se destrame, apreciază Bloomberg. Tightening sanctions on Russia’s oil exports, including a planned European Union embargo, could set the nation’s crude output back by nearly two decades, the International Energy Agency said https://t.co/ATm3gGmnhy— The Wall Street Journal (@WSJ) May 12, 2022 Aprovizionarea a scăzut cu un milion de barili pe zi luna trecută, iar aceste pierderi s-ar putea tripla în a doua jumătate a anului, estimează agenția. Sancțiunile UE împotriva întreprinderilor rusești de stat, cum ar fi gigantul Rosneft, vor intra în vigoare pe 15 mai, iar Uniunea se îndreaptă către interzicerea completă a livrărilor din Rusia. „Dacă vor fi convenite, noile interdicții ar accelera reorientarea fluxurilor comerciale (...) și vor forța companiile petroliere ruse să închidă mai multe puțuri”, a arătat AIE, citată de Bloomberg. New data! #Russia's oil and gas revenues hit another record high in April. 1.8 trillion rubles in a single month, after 1.2 trillion in March. After only 4 months, Russia's federal #budget has now already received 50% of the planned oil and gas revenue for 2022 (9.5 trillion). pic.twitter.com/DKUGClchWG— Janis Kluge (@jakluge) May 6, 2022 Ungaria acceptă un embargou, dar pentru alții Guvernul ungar doreşte ca livrările de petrol prin conducte să fie exceptate de la aplicarea embargoului petrolier împotriva Rusiei propus de Comisia Europeană, întrucât aceasta din urmă nu a venit cu nicio soluţie menită să atenueze efectele negative ale unui asemenea embargo asupra economiei ungare, a declarat miercuri ministrul ungar de externe, Peter Szijjarto, relatează agenţia MTI şi postul CNN. Ungaria importă în prezent din Rusia 65% din petrolul şi 85% din gazele naturale pe care le consumă. România a adus anul trecut gaze ruseşti în valoare de un miliard de dolari (3,7 mld. metri cubi), care au acoperit circa 30% din consum, şi pe­trol rusesc de încă un miliard de dolari (circa 2,2 milioane de tone), care acoperă circa 20% din consum, potrivit calculelor făcute de ZF pe baza datelor existente în piaţă. Citește și: Povestea dezastrului rusesc la traversarea râului Siverskîi, relatată de inginerul militar care coordonat atacul

Semne bune de la Bruxelles pentru România (sursa: Twitter/Elisa Ferreira)
Eveniment

Comisarul european pentru coeziune și reforme spune că a avut o discuție "foarte bună" ministrul Marcel Boloș

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş a discutat la Bruxelles cu Elisa Ferreira, comisarul european pentru coeziune și reforme despre creșterea absorbţiei fondurilor europene din actualul exerciţiu bugetar. Semne bune de la Bruxelles pentru România "Foarte bună discuție cu ministrul @BolosMarcel pentru a ajuta la mobilizarea tuturor #CohesionPolicy resurselor pentru coeziunea teritorială și dezvoltarea economică în România", a scris comisarul pe Twitter. https://twitter.com/ElisaFerreiraEC/status/1524652329496203264 Noul ministru al Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a subliniat că „prioritatea imediată pentru România” este „creşterea absorbţiei fondurilor europene din actualul exerciţiu bugetar. Potrivit ministrului, în acest sens, Guvernul României pregăteşte deja măsuri concrete împreună cu europarlamentarii români. Citește și: Perversa mașinărie de propagandă a lui Putin a inventat o nouă temă: „Washingtonul vrea un nou Holodomor în Ucraina”. Holodomor e foametea criminală provocată de Stalin Ministrul a explicat într-o postare pe Facebook că a discutat despre acest obiectiv, anunţând că Guvernul pregăteşte măsuri concrete, alături de „europarlamentarii ce reprezintă întreg spectrul politic din România”. Potrivit ministrului, „au fost discuţii foarte constructive, în cadrul cărora am dezbătut pe larg stadiul pregătirii cererii de plată aferente PNRR, cu accent pe parteneriatul şi elementele de sprijin de care avem nevoie din partea structurilor UE”. Boloş a explicat că, în opinia sa, întreaga activitate a liderilor politici „trebuie să se concentreze în acest moment pe utilizarea cât mai eficientă a banilor europeni pe care îi avem la dispoziţie”. „Este un proces în care nu ne permitem să facem paşi greşiţi”, susţine Marcel Boloş.

Ucraina cere cu insistență să adere la UE (sursa: Agerpres)
Internațional

Dmitro Kuleba: Kievul cere să i se rezerve un loc în UE, chiar dacă procesul de aderare va dura mult timp

Ucraina cere cu insistență să adere la UE. Şeful diplomaţiei ucrainene Dmitro Kuleba a cerut joi ca un loc să fie "rezervat" pentru ţara sa în Uniunea Europeană (UE), chiar dacă negocierile de aderare ar urma să dureze timp îndelungat, informează AFP. "Auzim foarte des că Ucraina aparţine familiei europene şi că la ora actuală este important să fie rezervat acest loc" pentru ţară în UE, a declarat Kuleba la televiziunea publică germană, la începutul unei vizite în Germania. Ucraina cere cu insistență să adere la UE "Nu vorbim propriu-zis de aderarea Ucrainei la UE cât mai repede posibil, însă este foarte important pentru noi să rezervăm acest loc pentru Ucraina", a afirmat Kuleba la postul public ARD. Kievul şi-a depus candidatura la aderare în UE pe 28 februarie, la câteva zile după declanşarea invaziei ruse, însă unele ţări membre occidentale sunt rezervate, inclusiv asupra acordării pentru Ucraina a unui statut de ţară candidată, dorind să evite o procedură de aderare accelerată. Citește și: Perversa mașinărie de propagandă a lui Putin a inventat o nouă temă: „Washingtonul vrea un nou Holodomor în Ucraina”. Holodomor e foametea criminală provocată de Stalin Preşedintele francez Emmanuel Macron a apreciat luni, la Berlin, că va fi nevoie "de decenii" pentru ca o ţară ca Ucraina să poată adera la UE şi a sugerat ca, între timp, ea să facă parte dintr-o "comunitate politică europeană", care să poată include de asemenea Regatul Unit, retras din UE în 2020. Această idee este susţinută şi de cancelarul federal german Olaf Scholz, potrivit Agerpres. În acelaşi interviu pentru ARD, Dmitro Kuleba a salutat reacţia Germaniei la războiul cu Rusia şi a subliniat că acum Berlinul şi-a asumat un rol de lider, după tensiunile care au existat în relaţiile dintre Berlin şi Kiev, potrivit Reuters. Kuleba a apreciat drept pozitive schimbările survenite, după ce Germania a decis să livreze arme grele Ucrainei şi să sprijine embargoul propus al UE asupra livrărilor de petrol rusesc, în urma presiunilor din partea unor aliaţi ai săi. Vizita lui Dmitro Kuleba în Germania va include de asemenea participarea la reuniunea miniştrilor de externe ai ţărilor din G7, pe coasta Mării Baltice.

Finlanda a semnat cererea la aderare la NATO (sursa: nato.int)
Internațional

Conducerea politică a Finlandei face istorie prin semnalarea dorinței de a adera la NATO. Urmează Suedia

Declarația de susținere a NATO din partea președintelui finlandez Sauli Niinisto și a prim-ministrului Sanna Marin era așteptată, după ce guvernul finlandez a prezentat recent parlamentului țării un raport privind securitatea națională, care a subliniat calea spre aderarea la alianță ca fiind una dintre opțiunile Finlandei. Decizia finală de a solicita aderarea la NATO va necesita apoi un vot în parlament, care este așteptat la începutul săptămânii viitoare. Finlanda a semnat cererea la aderare la NATO "Cred că în plen, rezultatele, poate în jur de 180 din 200 sunt în favoarea aderării", a spus Koskinen. De la invazia rusă din Ucraina din februarie, sprijinul public pentru aderarea la NATO a sărit de la aproximativ 30% la aproape 80%. După ce parlamentul va aproba ideea în principiu și după ce vor fi depășite orice alte obstacole legislative interne, se așteaptă ca NATO să invite Finlanda să negocieze aderarea, potrivit CNN. Citește și: Perversa mașinărie de propagandă a lui Putin a inventat o nouă temă: „Washingtonul vrea un nou Holodomor în Ucraina”. Holodomor e foametea criminală provocată de Stalin Se așteaptă, de asemenea, ca Suedia, vecina de vest a Finlandei, să își anunțe în curând intenția de a adera la alianță printr-un proces similar. Rusia a avertizat ambele țări împotriva aderării la NATO, spunând că ar exista consecințe. Aderarea Finlandei la NATO ar avea consecințe atât practice, cât și simbolice pentru Rusia și alianța occidentală. Schimbare de poziție De la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial, Finlanda a fost nealiniată din punct de vedere militar și neutră nominal pentru a evita provocarea Rusiei. Uneori, a dat curs preocupărilor de securitate ale Kremlinului și a încercat să mențină relații comerciale bune. Cu toate acestea, războiul din Ucraina a schimbat suficient de mult calculele, astfel încât aderarea la NATO pare acum cea mai bună cale de urmat, indiferent de reacția pe care ar putea-o avea Rusia.

Luptătorii din Azovstal cel ajutorul "zeului" SpaceX Twitter Foto: SpaceX Facebook
Internațional

Un comandant ucrainean care luptă în combinatul Azovstal cere ajutorul lui Elon Musk să intervină pentru a-i salva din acel iad

Luptătorii din Azovstal cel ajutorul "zeului" SpaceX. Un comandant ucrainean care se numără printre combatanţii aflaţi sub asediul forţelor ruse în combinatul siderurgic Azovstal din Mariupol, oraş-port la Marea Azov, a adresat miercuri un apel direct miliardarului american Elon Musk, ca aceasta să intervină pentru a-i salva, informează joi AFP. "Oamenii spun că dumneavoastră veniţi de pe altă planetă pentru a-i învăţa pe oameni să creadă în imposibil. (...) În locul unde trăiesc eu, este aproape imposibil să supravieţuieşti", a scris pe Twitter Serghei Volîna, comandant al Brigadei 36 de puşcaşi marini din Mariupol. Luptătorii din Azovstal cel ajutorul "zeului" SpaceX "Ajutaţi-ne să plecăm din Azovstal într-o altă ţară. Dacă nu dv, atunci cine? Daţi-ne o pistă", a continuat el, precizând că şi-a creat un cont de Twitter special pentru a intra în contact cu cel mai bogat om din lume, care încearcă să cumpere această reţea socială pentru 44 miliarde de dolari. Militarul a cerut "fiecărei persoane de pe planeta Pământ" să ajute pentru ca Elon Musk să fie la curent cu apelul său. Citește și: Perversa mașinărie de propagandă a lui Putin a inventat o nouă temă: „Washingtonul vrea un nou Holodomor în Ucraina”. Holodomor e foametea criminală provocată de Stalin Kievul a anunţat săptămâna aceasta că peste o mie de soldaţi, dintre care mulţi răniţi, se află în continuare în combinatul siderurgic unde se află un labirint subteran de mari dimensiuni ce datează din epoca sovietică. Acesta este singurul bastion de rezistenţă al oraşului-port strategic Mariupol, controlat deja, exceptând combinatul, de ruşi, potrivit Agerpres. Femei, copii şi persoane în vârstă au fost evacuate în cadrul unei misiuni umanitare coordonată de Naţiunile Unite şi de Crucea Roşie (CICR). Elon Musk are 92 de milioane de abonaţi pe Twitter, dintre care tot mai mulţi utilizatori din Ucraina, pentru a fi informaţi şi a găsi ajutor. Excentricul miliardar l-a provocat la mijlocul lui martie pe preşedintele rus Vladimir Putin la o "luptă unu la unu", având drept miză Ucraina. O încărcătură cu terminale de servicii de internet prin satelit Starlink din partea lui Elon Musk a sosit la începutul lui martie în Ucraina, pentru a ajuta să fie conectate la internet zone lovite de atacuri ale armatei ruse, care a invadat Ucraina pe 24 februarie.

Putin se crede noul țar ar Rusiei(sursa: kremlin.ru)
Internațional

Cei doi jurnaliști ruși care au publicat peste 30 de articole anti-Putin într-un site pro-Kremlin chiar de "Ziua Victoriei" dezvăluie motivul gestului lor

Jurnaliștii Yegor Polyakov și Aleksandra Miroshnikova, care lucrează pentru ziarul online rusesc Lenta.ru, au declarat pentru CNN că ideea de a publica zeci de articole critice la adresa președintelui rus Vladimir Putin a apărut pentru că nu puteau continua să lucreze ca de obicei în condițiile în care războiul din Ucraina face ravagii. Articolele au fost publicate pe Lenta.ru, un organ de presă pro-Kremlin din Rusia, pe 9 mai. Aceasta a coincis cu Ziua Victoriei în Rusia, o sărbătoare națională majoră în această țară care celebrează capitularea naziștilor la Berlin în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. "Putin a mințit în legătură cu planurile Rusiei în Ucraina" Cei doi jurnaliști au publicat o serie de articole cu titluri precum "Putin a declanșat unul dintre cele mai sângeroase războaie din secolul XXI" și "Vladimir Putin a mințit în legătură cu planurile Rusiei în Ucraina". "Ideea ne-a venit aproape în același timp", au declarat cei doi . "Nici măcar nu a fost nevoie să discutăm unul cu celălalt despre necesitatea acestei decizii. Era pur și simplu imposibil să continuăm să lucrăm ca de obicei când oamenii mor într-o țară vecină." Citește și: Perversa mașinărie de propagandă a lui Putin a inventat o nouă temă: „Washingtonul vrea un nou Holodomor în Ucraina”. Holodomor e foametea criminală provocată de Stalin "Unii oameni spun: "Nu am avut altă opțiune decât să continuăm să lucrăm"", se mai arată în declarație. "Noi nu am avut de ales decât să facem ceea ce am făcut. A fost singura decizie corectă pentru noi", potrivit CNN. Jurnaliștilor ruși le este teamă de represaliilor împotriva familiilor De teama represaliilor împotriva familiilor lor din Rusia, cei doi jurnaliști nu au vrut să intre în detalii despre modul în care au publicat articolele. Dar au spus că au muncit din greu în ultima săptămână, dormind doar două până la cinci ore pe zi. "Articolele pe care le-am publicat nu sunt doar titluri catchy, sunt materiale bine gândite, cu toate legăturile, cu inserții vizuale", au spus cei doi. Nu este clar dacă cei doi jurnaliști au fost concediați de la Lenta.ru, dar ei spun că nu mai au acces la instrumentele de publicare ale site-ului. "Poate că acest lucru va avea consecințe grave pentru noi", au spus ei - dar au adăugat că speră că și alții din Rusia vor fi inspirați să facă același lucru. Deocamdată, cei doi spun că nu se mai află în Rusia. "Nu știu ce urmează", a spus Miroshnikova. "Sunt într-o altă țară, complet singură, am câteva mici economii pentru a trăi câteva luni. Dar nu am nicio idee despre ce să fac, unde să mă duc și cum să trăiesc mai departe. Sper să mă descurc". În timp ce amândoi au primit răspunsuri pozitive din partea unor cititori care le-au mulțumit și le-au oferit adăpost, alții - și anume colegi și membri ai familiei - au fost mai puțin susținători. "Pentru mine personal, situația este destul de dificilă, deoarece multe dintre rudele mele nu au fost deloc de acord cu decizia mea", a declarat Miroshnikova. "Cineva a considerat-o o trădare, cineva doar o prostie, din cauza căreia voi rămâne fără loc de muncă și fără niciun viitor".

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră