joi 25 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: rusia

2577 articole
Internațional

Finlanda este așteptată joi să anunțe aderarea la NATO. Marea Britanie a promis protecție

Finlanda este așteptată în NATO. Se așteaptă ca Finlanda să își anunțe joi intenția de a adera la NATO, iar Suedia probabil că va urma la scurt timp după aceea, au declarat diplomați și oficiali, în timp ce invazia Rusiei în Ucraina remodelează securitatea europeană și alianța militară atlantică. Finlanda este așteptată în NATO Aliații NATO se așteaptă ca Finlanda și Suedia să primească rapid statutul de membru, au declarat pentru Reuters cinci diplomați și oficiali, deschizând calea pentru o prezență sporită a trupelor în regiunea nordică în timpul perioadei de ratificare de un an. În perioada premergătoare aderării lor la NATO, premierul britanic Boris Johnson a promis miercuri că va apăra Suedia și Finlanda împotriva unor potențiale amenințări rusești, în timp ce a călătorit în ambele țări pentru a semna acorduri de securitate reciprocă. Perversa mașinărie de propagandă a lui Putin a inventat o nouă temă: „Washingtonul vrea un nou Holodomor în Ucraina”. Holodomor e foametea criminală provocată de Stalin În regiunea nordică mai largă, Norvegia, Danemarca și cele trei state baltice sunt deja membre NATO, iar adăugarea Finlandei și Suediei ar înfuria probabil Moscova, care consideră că extinderea organizației reprezintă o amenințare directă la adresa propriei sale securități. Președintele rus Vladimir Putin a invocat această problemă ca motiv pentru acțiunile sale în Ucraina, care și-a exprimat, de asemenea, dorința de a adera în cele din urmă la alianță. De asemenea, Moscova a avertizat în repetate rânduri Finlanda și Suedia împotriva aderării la alianță, amenințând cu "consecințe militare și politice grave". Întrebat miercuri dacă Finlanda ar provoca Rusia prin aderarea la NATO, președintele Sauli Niinisto a spus că Putin ar fi de vină. "Răspunsul meu ar fi că voi ați provocat acest lucru. Uitați-vă în oglindă", a declarat Niinisto.

Finlanda este așteptată în NATO (sursa: ecfr.eu)
Kievul nu este un loc sigur (sursa: Twitter/nexta)
Internațional

Primarul Kievului spune că nu poate garanta siguranța rezidenților care se întorc în țară: "este riscul vostru personal"

Kievul nu este un loc sigur. Primarul Kievului, Vitali Klitschko spune că este îngrijorat de posibilitatea ca președintele rus Vladimir Putin să folosească o armă nucleară tactică asupra Kievului. Kievul nu este un loc sigur "Siguranța este principala prioritate în acest moment…Da, desigur, ne facem griji și sperăm ca războinicii noștri să ne apere, dar riscul este încă acolo și fără partenerii noștri, fără Statele Unite și țările europene nu putem supraviețui", a declarat Klitschko. Citește și: Perversa mașinărie de propagandă a lui Putin a inventat o nouă temă: „Washingtonul vrea un nou Holodomor în Ucraina”. Holodomor e foametea criminală provocată de Stalin El a mai spus că nu există "nicio îndoială" că "principala țintă" a Rusiei este în continuare Kievul, potrivit CNN. Primarul îi avertizează pe locuitorii care se întorc la Kiev să fie prudenți, spunând: "… în calitate de primar al Kievului, spun oricui, îmi pare rău, este riscul vostru personal, dar nu vă putem da garanții … Atâta timp cât există război în Ucraina, nu putem oferi garanții pentru niciun ucrainean." El a avertizat că atacurile rusești ar putea avea loc "în orice secundă". Klitschko a adăugat că războiul "a schimbat viața tuturor" și spune că la lupta pentru "a opri acest război fără sens cât mai repede posibil".

Viktor Orban provoacă un nou scandal Foto: Facebook Viktor Orban
Internațional

Viktor Orban provoacă un nou scandal: croații, supărați după ce acesta a spus că Ungariei i-au fost „luate” porturile la Adriatica

Premierul Ungariei, Viktor Orban, provoacă un nou scandal: croații, supărați după ce acesta a spus că Ungariei i-au fost „luate” porturile la Adriatica. Orban încerca să explice astfel motivul pentru care țara sa se opune stopării importurilor de petrol din Rusia. „Cei care au mare și porturi sunt capabili să aducă petrol pe petroliere (...) Dacă nu ni le-ar fi luat, am avea și noi un port”, a spus premierul Ungariei. Viktor Orban provoacă un nou scandal „Spectrul iredentismului maghiar vine într-un moment în care fostul aliat al lui Orban, președintele rus Vladimir Putin, a ordonat o invazie a Ucrainei și încearcă să ocupe teritorii în est și sud. Orban s-a ciocnit de partenerii săi din UE în legătură cu livrarea de arme către Kiev și interzicerea achizițiilor de petrol rusești. El l-a etichetat pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski drept adversar”, comentează Bloomberg. #Hungary's PM Orbán complained about #Croatia who allegedly "took Hungary its access to the sea". Orbán proves again to be a dangerous nationalist who destabilizes the Western Balkans.— Nedad Memić ?? (@NedadMemic) May 10, 2022 Croația a condamnat remarcile lui Orban. „Condamnăm orice aspirație teritorială împotriva altor țări suverane”, a afirmat ministerul de Externe al Croației. Guvernul l-a convocat pe ambasadorul Ungariei la Zagreb în legătură cu aceste comentarii. Ulterior, un secretar de stat din ministerul de Externe de la Budapesta a scris, pe Facebook, că guvernul croat a înțeles greșit afirmațiile lui Orban. El a recomandat Zagrebului să nu cadă în isteria din presă. Citește și: Scene orwelliene în China comunistă: suspecții de coronavirus, fără drept să primească mâncare, spitale închise, filmări cu nașteri pe stradă

O lecție din America de Sud pentru Germania: Ce a făcut Chile când Argentina i-a tăiat gazul peste noapte Foto: Kremlin.ru
Eveniment

O lecție din America de Sud pentru Germania: ce a făcut Chile când Argentina i-a tăiat gazul peste noapte

O lecție din America de Sud pentru Europa dependentă de gazul rusesc: ce a făcut Chile, în 2007, când Argentina i-a tăiat gazul peste noapte. La acel moment, Chile importa 20% din gazul natural din țara vecină. La începutul anilor 2000, Chile pornise tranziția spre o economie verde folosind gaz din Argentina, înlocuind surse mult mai poluante. În acest scop, au fost construite mai multe conducte de gaz, iar centralele care produceau curent electric cu ajutorul acestei combustibil au înflorit. O lecție din America de Sud În paralel, un guvern populist din Argentina a menținut prețul la gaze mult sub inflație, așa că consumul a explodat. În scurt timp, cererea internă a fost mai mare decât capacitatea de producție. În consecință, guvernul de la Buenos Aires a tăiat livrările spre Chile, 90% din fluxul de gaze fiind întrerupt la mijlocul anului 2007 - deși semne ale acestei probleme apăruseră din 2004, arată un articol publicat pe Project Syndicate. „Chile s-a trezit într-o furtună perfectă. O secetă îi lăsase rezervoarele de apă goale, așa că nu se putea folosi de hidroenergie. Petrolul se tranzacționa la aproximativ 140 de dolari pe baril, așa că arderea motorinei și a altor produse petroliere pentru alimentarea fabricilor și încălzirea caselor era neobișnuit de scumpă. Acesta a fost și primul an al crizei financiare globale, ceea ce a însemnat că exporturile chiliane către America de Nord și Europa urmau să fie în curând lovite”, se arată în articolul publicat de acest site. El a fost scris de Andres Velasco, fost ministru de finanțe în Chile. El este acum decan la Școala de Politici Publice din cadrul London School of Economics. Co-autor este Marcelo Tokman, fost ministru al Energiei în Chile. Soluția: terminale de gaze lichefiate, energie solară și eoliană Ei arată reacția guvernului chilian, în 2007: „Am accelerat construcția unui terminal de gaze naturale lichefiate și am început construirea unei a doua instalații. Capacitatea de stocare nu a putut fi construită peste noapte (prima instalație chiliană nu putea fi finalizată până în 2009). Dar odată ce vaporizatoarele au fost instalate, regazeificarea putea continua în timp ce navele asigurau depozitarea temporară. De asemenea, am accelerat extinderea energiei solare și eoliene. (...) Guvernul a adoptat prima lege din America Latină care reglementează energia regenerabilă și a început să ofere garanții de atenuare a riscurilor noilor furnizori privați, astfel încât proiectele hidro, solare și eoliene mai mici să poată fi puse în funcțiune”. Chile refuză plafonarea prețurilor Cei doi foști demnitari chilieni relatează că au respins tentația populistă de a plafona prețul la energie și explică de ce nu au vrut să recurgă la această măsură. „Încercarea de a reduce consumul menținând în mod artificial prețurile scăzute nu ar fi avut sens. Pentru a compensa impactul prețurilor mai mari la energie asupra bugetelor familiilor, am oferit gospodăriilor sărace transferuri în numerar și subvenții aproximativ egale ca valoare cu cheltuielile lor suplimentare cu energia. Deoarece sectorul public chilian avea o datorie publică foarte scăzută și rezerve masive în dolari, aceste cheltuieli suplimentare nu au implicat nicio dislocare macroeconomică sau financiară”, se arată în articol. În ultima parte a acestui articol, foștii demnitari chilieni arată că Germania se poate desprinde de importurile de gaze din Rusia: „Se poate trăi fără gaze din Rusia, dar nu va fi fără costuri”. „Germania s-ar putea confrunta în mod plauzibil cu costuri similare. Dar acest preț poate merita plătit dacă recompensa este eliberarea Ucrainei de opresiunea rusă și eliberarea Europei de șantajul energetic rus. Există și un alt potențial câștig. Măsurile de urgență din Chile au ajutat la demararea producției solare și eoliene, făcând țara un lider mondial în energia curată, cu 43,5% din puterea sa generată, în 2021, din surse regenerabile. Mai mult, terminalele de gze lichefiată au avut valoare pe termen lung, permițând Chile – o țară care nu produce gaz natural – să exporte gaze în Argentina prin aceleași conducte care au fost folosite cândva pentru a aduce gazul argentinian în Chile”, arată autorii articolului. Citește și: Scene orwelliene în China comunistă: suspecții de coronavirus, fără drept să primească mâncare, spitale închise, filmări cu nașteri pe stradă

Zombificarea începe de la vârste fragede în Rusia (sursa: Twitter/RusiavsWorld)
Eveniment

Jumătate dintre ruși sunt de acord ca școlarilor să li se spele creierul cu știri false despre război

"Zombificarea" începe de la vârste fragede în Rusia. Potrivit Centrului de Cercetare a Opiniei Publice din Rusia, 51% dintre toți rușii sunt în favoarea faptului că copiii lor aud la școală propagandă despre "operațiunea militară specială" din Ucraina. 67% sunt convinși că școlile ar trebui să participe la "educația patriotică a tinerilor". "Zombificarea" începe de la vârste fragede în Rusia Cu toate acestea, doar 51% dintre cetățenii ruși au o atitudine pozitivă față de lecțiile dedicate evenimentelor din cadrul operațiunii militare speciale rusești din Ucraina; 37% au o atitudine negativă, iar 5% sunt indiferenți. Citește și: Armata rusă vrea „să extindă podul terestru (în sudul Ucrainei) până în Transnistria”, potrivit lui Avril Haines, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite În aprilie, s-a aflat că în școlile rusești copiii sunt "zombificați" în ceea ce privește beneficiile sancțiunilor, potrivit Pravda.ua https://twitter.com/RussiaVsWorld_/status/1523259803967328256?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1523259803967328256%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.antena3.ro%2Fexterne%2Fputin-copii-gradinita-litera-z-parada-ziua-victoriei-638819.html Mai multe imagini apărute pe rețelele sociale indică faptul că unitățile de învățământ preșcolar din Rusia se pregătesc, de asemenea, pentru Ziua Victoriei. Copiii, în haine militare croite pe măsura lor, sunt puși să poarte machete de tancuri și avioane, pe care se vede litera "Z", simbolul invaziei din Ucraina. Supraveghetoare, îmbrăcate, și ele, în uniforme militare, bat pasul cazon, familiarizându-i pe micuți cu rigorile defilării la paradă.

Cum arată lupta pentru libertate (sursa: Azov Regiment Press Service/Reuters)
Internațional

FOTO Imagini cutremurătoare cu ultimii soldați care luptă eroic în interiorul Azovstal. Soldații cer urgent evacuarea răniților

Cum arată lupta pentru libertate. O serie de fotografii publicate pe canalul Telegram al Regimentului Azov la primele ore ale dimineții pretind că arată condițiile mizere în care se află apărătorii ucraineni răniți, ascunși sub uzina siderurgică Azovstal din Mariupol asediat. Cum arată lupta pentru libertate Imaginile sfâșietoare dezvăluie grozăvia unui "spital" improvizat, slab luminat, din interiorul uzinei, unde soldații primesc tratament, mulți dintre ei pentru membrele pierdute. Fotografiile au fost publicate alături de o declarație în care se pledează pentru ajutor. Întreaga lume civilizată trebuie să vadă condițiile în care se află apărătorii răniți și schilodiți de la Mariupol și să acționeze! Citește și: Armata rusă vrea „să extindă podul terestru (în sudul Ucrainei) până în Transnistria”, potrivit lui Avril Haines, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite În condiții complet insalubre, cu răni deschise, bandajate cu resturi de bandaje nesterile, fără medicamentele necesare și chiar fără hrană, potrivit The Guardian. Facem apel la ONU și la Crucea Roșie să dea dovadă de umanitate și să reafirme principiile de bază pe care ați fost create prin salvarea răniților care nu mai sunt combatanți. Militarii pe care îi vedeți în fotografie și alte sute de persoane de la uzina Azovstal au apărat Ucraina și întreaga lume civilizată cu răni grave, cu prețul propriei lor sănătăți. Oare Ucraina și comunitatea mondială sunt acum incapabile să îi protejeze și să aibă grijă de ei?". Regimentul a pledat pentru "evacuarea imediată a militarilor răniți în teritoriile controlate de Ucraina", unde ar putea fi asistați și primi îngrijiri corespunzătoare.

Rușii sunt acuzați de răpirea ucrainenilor (sursa: Twitter/Tweet
Vezi Tweeturile noi
Conversație
Oleksandra Matviichuk
)
Internațional

Autoritățile ruse sunt acuzate de "răpirea" unui activist pentru drepturile omului din Crimeea. Deportările în Rusia sunt la ordinea zilei

Rușii sunt acuzați de răpirea ucrainenilor. Iryna Danylovich, activistă pentru drepturile omului și asistentă medicală din Crimeea, a dispărut în drum spre casă de la serviciu în peninsula anexată de Rusia în urmă cu mai bine de o săptămână. De atunci nu a mai fost văzută. Se crede că Danylovich a fost reținută de autoritățile ruse, dar acestea au refuzat să spună dacă, unde și de către cine este deținută. Rușii sunt acuzați de răpirea ucrainenilor "Presupunem că este încă în închisoare", a declarat avocatul lui Danylovich, Aider Azamatov, pentru CNN.Prin munca sa de jurnalist cetățean, Danylovich a expus problemele din sistemul de sănătate din Crimeea, inclusiv în răspunsul la pandemia de coronavirus. Ea a scris pentru o serie de instituții media ucrainene și și-a publicat descoperirile pe Facebook. Citește și: Armata rusă vrea „să extindă podul terestru (în sudul Ucrainei) până în Transnistria”, potrivit lui Avril Haines, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite Bronislav, tatăl lui Danylovich, a declarat pentru site-ul de știri Krym.Realii, afiliat Radio Liberty, că fiica sa plănuia să ia transportul public spre casă în dimineața zilei de 29 aprilie, după ce și-a terminat tura la o unitate medicală din Koktebel, în sud-estul Crimeei. Azamatov a spus că asistenta a încetat să mai răspundă la telefon în acel moment. Azamatov, familia Danylovich și mai multe organizații pentru drepturile omului au căutat-o în centrele de detenție din mai multe orașe din Crimeea încă de la dispariția ei. Ludmila Denisova, comisarul pentru drepturile omului al parlamentului de la Kiev, a declarat luni că aproape 1,2 milioane de cetățeni ucraineni au trecut deja prin lagărele de filtrare din teritoriile ocupate temporar de trupele ruse și au fost deportați cu forța în Rusia, de la începutul conflictului. „Cei care nu au trecut de filtru, dacă, potrivit FSB, au fost foarte suspecți, deoarece împotriva așa-numitei operațiuni speciale rusești din Ucraina, sunt duși în Rusia. Astăzi sunt mai mult de 1.185.000 dintre ei, inclusiv mai mult de 200.000 de copii, a declarat Denisova.

Lavrov dezminte că Putin este bolnav : Facebook/mid.ru)
Eveniment

Lavrov consideră că UE "nu are o politică externă", iar Borrell "reflectă poziția SUA"

Știe Lavrov cum e mai bine cu politica externă în UE. Ministrul de externe al Rusiei, Serghei Lavrov, a declarat marţi în Algeria că Uniunea Europeană "nu are o politică externă", ca reacţie la propunerea şefului diplomaţiei europene, Josep Borrell, de a confisca rezervele valutare blocate ale Rusiei pentru a reconstrui Ucraina, transmite EFE. "Borrell nu trebuie să uite că postul său este în diplomaţie şi că el nu este comandant militar. Cred că în viitor acest post de şef al diplomaţiei UE va fi eliminat, ştiut fiind faptul că reflectă poziţia SUA", a susţinut Lavrov. Știe Lavrov cum e mai bine cu politica externă în UE Ministrul rus a invocat situaţia din Afganistan, ţară ale cărei active din banca centrală sunt congelate, "însă (Occidentul) nu foloseşte aceşti bani pentru a reconstrui Afganistanul, care a fost distrus ca urmare a acţiunilor NATO". Citește și: Armata rusă vrea „să extindă podul terestru (în sudul Ucrainei) până în Transnistria”, potrivit lui Avril Haines, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite Într-un interviu publicat marţi, Borrell a arătat că ar fi logic ca UE să procedeze la fel cum au făcut Statele Unite cu activele băncii centrale a Afganistanului după ce talibanii au preluat puterea la Kabul, potrivit Agerpres. Washingtonul intenţionează să folosească o parte din fondurile afgane blocate pentru a ajuta poporul afgan şi să păstreze restul pentru a acoperi eventuale despăgubiri acordate în procese împotriva militanţilor islamişti acuzaţi de terorism. Lavrov a vizitat marţi Algeria, în cadrul unei deplasări care nu a fost anunţată oficial, cu ocazia împlinirii a 60 de ani de la stabilirea relaţiilor diplomatice dintre cele două ţări. Uniunea Sovietică a fost prima ţară care a stabilit relaţii diplomatice cu Algeria după ce acest stat şi-a declarat independenţa în 1962. Ultima vizită a lui Lavrov în Algeria a avut loc în 2019, iar cea mai recentă reuniune dintre şefii celor două diplomaţii s-a produs la începutul lunii aprilie la Moscova. Lavrov a sosit miercuri în Oman, într-o vizită oficială neanunţată, unde urmează să aibă întrevederi cu înalţi oficiali ai acestei ţări din Golful Persic, a informat agenţia de ştiri oficială ONA, citată de EFE.

Rusia "dușmanul" omenirii (sursa: tass.com)
Internațional

Rusia califică drept o "provocare" decizia Lituaniei de a o declara "autor de acte de terorism"

Rusia, "dușmanul" omenirii. Decizia Lituaniei de a declara Rusia "un stat care susține și săvârșește terorismul" este provocatoare și extremistă, a declarat miercuri purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zakharova, într-un comentariu la radio Sputnik din Rusia. Rusia, "dușmanul" omenirii "În țările care adoptă astfel de documente, declarații și declarații, iau astfel de măsuri extremiste - nu există o altă modalitate de a le numi. Toate aceste țări sunt membre ale NATO. În ultimele decenii, am văzut în mod repetat acțiunile ilegale și agresive ale NATO, care au dus la mari pierderi de vieți omenești", a spus Zakharova. "Acest lucru ar trebui tratat exact ca un element de provocare, extremism și ipocrizie politică", a adăugat ea. Citește și: Armata rusă vrea „să extindă podul terestru (în sudul Ucrainei) până în Transnistria”, potrivit lui Avril Haines, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite Parlamentul lituanian, Seimas, a adoptat marți o rezoluție prin care a declarat invazia Rusiei în Ucraina drept un "genocid" și Rusia drept autor de terorism. De asemenea, parlamentul a cerut înființarea unui tribunal internațional care să investigheze crime de război comise de Rusia în Ucraina. "Avem în mod clar motive pentru a numi acest lucru un act de genocid", a declarat ministrul lituanian de externe Gabrielius Landsbergis într-un interviu acordat CNN. "Putin a declarat în mod clar că nu crede că Ucraina are dreptul de a exista ca țară și încearcă să își demonstreze punctul de vedere ucigând practic orașe întregi pline de civili."

Luptele din Insula Șerpilor continuă (sursa: Twitter/Rakesh Krishnan Simha)
Eveniment

Se dau lupte grele între ruși și ucraineni în zona Insulei Șerpilor, afirmă Londra

Luptele din Insula Șerpilor continuă. Luptele între forţele ucrainene şi cele ruse pe Insula Şerpilor continuă, Rusia încercând să-şi consolideze trupele, care sunt expuse, a anunţat miercuri Londra, informează Reuters. Luptele din Insula Șerpilor continuă "Dacă Rusia îşi consolidează poziţia pe Insula Şerpilor cu apărare antiaeriană strategică şi rachete de croazieră defensive, atunci ea ar putea domina nord-vestul Mării Negre", a menţionat Ministerul Apărării britanic pe Twitter, în buletinul său informativ zilnic. Citește și: Armata rusă vrea „să extindă podul terestru (în sudul Ucrainei) până în Transnistria”, potrivit lui Avril Haines, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite Vasele de reaprovizionare ruse au o protecţie minimă în vestul Mării Negre, în urma retragerii forţelor navale ruse în Crimeea, după pierderea crucişătorului Moskva, a adăugat ministerul citat. https://twitter.com/Osinttechnical/status/1523194469771841538 La 13 aprilie s-a scufundat crucişătorul Moskva, nava-amiral a Flotei militare ruse din Marea Neagră. Kievul susţine că vasul s-a scufundat în urma lovirii cu două rachete Neptun, dar partea rusă a afirmat că incidentul s-ar fi produs în urma unei explozii şi a unui incendiu declanşat la bordul navei. În ultimele 24 de ore, în partea de sud a Ucrainei, apărătorii țării au ucis 79 de militari ruși și au distrus 12 unități de echipament militar, inclusiv două avioane fără pilot. "Unitățile noastre își mențin pozițiile de-a lungul liniei de contact în regiunile Kherson și Mykolaiv, pregătite să avanseze spre est", se arată în comunicat. https://twitter.com/UAWeapons/status/1522853902101667842

Peste un milion de ucraineni deportați forțat în Rusia (sursa: Twitter/
MFA of Ukraine)
Internațional

Rusia a deportat peste 1.100 de copii din Ucraina în ultimele 24 de ore

Peste un milion de ucraineni, deportați forțat în Rusia. Presa rusă a declarat că 8.787 de persoane au fost deportate din Ucraina în ultimele 24 de ore, dintre care 1.106 copii. Peste un milion de ucraineni, deportați forțat în Rusia "Șeful Centrului Național de Management al Apărării al Rusiei, generalul-colonel Mihail Mizintsev, a declarat că 8.787 de persoane au fost "evacuate" din zonele periculoase ale Republicilor Populare Donețk și Luhansk și din Ucraina în ultimele 24 de ore, fără participarea autorităților de la Kiev. 1.106 dintre persoanele deportate sunt copii". Citește și: Armata rusă vrea „să extindă podul terestru (în sudul Ucrainei) până în Transnistria”, potrivit lui Avril Haines, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite TASS informează că, în total, 1.208.225 de persoane au fost deportate în Rusia de la începutul războiului rusesc din Ucraina. 210.224 dintre acestea sunt minori, potrivit Pravda.ua Potrivit Ministerului rus al Apărării, 156.651 de mașini au trecut frontiera rusă, dintre care 1.887 de mașini în ultimele 24 de ore. Șeful administrației militare regionale din Donețk, Pavlo Kyrylenko, a declarat că agresorii ruși au deportat cu forța în Rusia peste 30.000 de locuitori din Mariupol.

Ucraina a blocat gazele rusești - Foto: Rawpixel
Internațional

Kievul a blocat tranzitul gazelor rusești către Occident în regiunea Lugansk

Ucraina a blocat gazele rusești. Ucraina a blocat tranzitul gazelor ruseşti către Europa Occidentală în regiunea Lugansk, afirmând marţi că ocuparea teritoriului estic de către forţele ruse face imposibilă supravegherea fluxurilor, transmite dpa. Decizia înseamnă că 32,6 milioane de metri cubi de gaz pe zi sunt pe cale să fie oprite, aproximativ o treime din exportul rusesc ce traversează zilnic teritoriul ucrainean, potrivit autorităţilor de reglementare ucrainene. Ucraina a blocat gazele rusești Ucraina a spus că ocupaţia a făcut imposibilă accesarea unui nod la Sohranovka şi direcţionarea gazului de-a lungul altor rute. A citat cel puţin un incident de "violenţă crescută". Gazprom a contestat explicaţia părţii ucrainene spunând că "nu are absolut nicio confirmare a unor cazurilor de violenţă crescută". A adăugat că nu există nicio modalitate tehnică de redirecţionare de-a lungul altor rute. Citește și: Armata rusă vrea „să extindă podul terestru (în sudul Ucrainei) până în Transnistria”, potrivit lui Avril Haines, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite Europa este îngrijorată în legătură cu aprovizionarea cu gaze încă de la începutul invadării Ucrainei. Multe ţări vest-europene ar dori să pedepsească Rusia din punct de vedere economic pentru invazie, dar nu au o alternativă la gazul pe care Rusia îl furnizează; aceasta înseamnă că oferă finanţare unei ţări căreia îi impun sancţiuni economice, potrivit Agerpres. Mare parte din aprovizionarea cu gaze ruseşti a Europei se face prin conducta Nord Stream 1 ce traversează Marea Baltică. Conform contractelor, prin conductele ce traversează Ucraina este permis să circule maxim 109 milioane de metri cubi pe zi.

Guvernatorii lui Putin își dau demisia. Inclusiv cel din Saratov, unde se află clădiri Roskosmos (sursa: kremlin.ru)
Internațional

Val de demisii sau retrageri "la pensie" ale unor guvernatori ruși. Se vorbește de "șobolanii care părăsesc corabia"

Guvernatorii lui Putin își dau demisia. Un val neobişnuit de demisii în rândul guvernatorilor regionali a avut loc marţi în Rusia, relatează DPA. În numai cinci ore, cinci guvernatori regionali din diferite părţi ale ţării au anunţat fie că vor demisiona, fie că nu vor mai candida pentru un nou mandat. Guvernatorii lui Putin își dau demisia Primii care şi-au anunţat demisia au fost Serghei Şvacikin, din regiunea Tomsk din Siberia, şi colegul său, Igor Vasiliev, din Kirov, la circa 1.000 de kilometri nord-est de Moscova. Au urmat guvernatorii din regiunea Saratov şi din Republica Mari El. De asemenea, guvernatorul regiunii Riazan, Nikolai Liubimov, a declarat că nu intenţionează să mai candideze pentru un al doilea mandat. Citește și: Armata rusă vrea „să extindă podul terestru (în sudul Ucrainei) până în Transnistria”, potrivit lui Avril Haines, șefa Comunității de Informații a Statelor Unite Printre motivele oficiale oferite de guvernatori pentru demisiile lor se numără vârsta sau faptul că au fost deja în funcţie de mult timp. Rusia este formată din peste 80 de entităţi federale, de exemplu teritorii şi republici autonome. Speculațiile din jurul demisiilor Demisiile au produs stupoare şi speculaţii în rândul opiniei publice. Pe serviciul de mesagerie Telegram, unii utilizatori se întrebau dacă nu cumva aceşti guvernatori nu ar mai dori să sprijine războiul împotriva Ucrainei şi consecinţele acestuia asupra provinciilor ruseşti. Din cauza sancţiunilor impuse de Occident, multe companii s-au retras din Rusia şi mulţi oameni îşi pierd locul de muncă. În situaţia actuală, demisiile ar putea fi un semn că nava se scufundă şi că "şobolanii mai bine părăsesc barca", a spus analistul politic Abbas Galliamov. Alţii au speculat că este posibil ca cei cinci politicieni să nu fi fost suficient de loiali Kremlinului, iar acum trebuie să îşi părăsească posturile din cauza unei decizii venite de sus.

Dezastrul militar rusesc explicat Foto: Twitter
Eveniment

Dezastrul militar rusesc explicat: eșecul aviației plus tacticile tanchiștilor, de pe vremea mareșalului Jukov

Dezastrul militar rusesc explicat de experți: eșecul aviației plus tacticile tanchiștilor, care acționează ca pe vremea mareșalui Jukov, în anii celui de-al doilea război mondial. Un general de trei stele, în rezervă, din cadrul aviației britanice, și un profesor de la Universitatea St. Andrews din Scoția au explicat, pentru The Atlantic eșecul șocant al aviației ruse. Dezastrul militar rusesc explicat „Puterea aeriană ar fi trebuit să fie unul dintre cele mai mari avantaje ale Rusiei față de Ucraina. Cu aproape 4.000 de avioane de luptă și cu o experiență vastă în bombardarea țintelor în Siria, Georgia și Cecenia, se aștepta ca forțele aeriene ruse să joace un rol vital în invazie, permițând armatei ruse să pătrundă adânc în Ucraina, să pună mâna pe Kiev și să distrugă armata ucraineană. Dar la mai bine de două luni de război, forțele aeriene ale lui Vladimir Putin încă luptă pentru controlul spațiului aerian. Eșecul forțelor aeriene ruse este poate cea mai importantă, dar cel mai puțin discutată poveste a conflictului militar de până acum. Forțele ucrainene au arătat o putere surprinzătoare în războiul aerian și s-au adaptat pe măsură ce luptele au progresat”, scriu cei doi, pentru The Atlantic. Cei doi susțin că ineficiența și corupția au făcut ca eforturile de modernizare a aviației să eșueze. Ei scriu că forțele aeriene nu au parte de antrenamente „realiste” și sistematice. În plus, cleptocrația care conduce țara nu are încredere în ofițerii din eșalonul doi, așa că aceștia nu pot lua decizii care să se adapteze deciziilor din teren, așa cum fac forțele aeriene ale NATO. Rusia nu înțelege rolul aviației „Toate acestea au însemnat că, atunci când a început invazia, forțele aeriene ruse erau incapabile să desfășoare o campanie bine gândită și complexă. În loc să acționeze pentru a controla cerul, forțele aeriene ruse au oferit în mare parte sprijin aerian trupelor terestre sau au bombardat orașele ucrainene. Ea a urmat tactica tradițională a unei puteri continentale care privilegiază forțele terestre. Concentrarea pe trupele terestre poate funcționa dacă ai un număr aproape nesfârșit de soldați și ești pregătit să-i pierzi. Dar Rusia (...) nu reușește să înțeleagă importanța puterii aeriene”, se explică în articol. În plus, de când Ucraina a primit, din Slovacia, echipamente antiaeriene care pot lovi ținte la mare înălțime, avioanele rusești zboară la joasă înălțime, ceea ce le face vulnerabile la rachetele de tip Stinger. Articolul mai arată că serviciile de informații rusești sunt incapabile să identifice ținte importante. According to @AviationWeek Russia has ~2/3 of its Air Force engaged in Ukraine, leaving 1/3 (of its weakest units) left to defend its own vast territory. If I were a Russian I would be furious with Putin's costly and disastrous military adventure. https://t.co/BaEtLdDImA— Terry Virts (@AstroTerry) May 9, 2022 Autorii articolului sunt Edward Stringer, mareșal al Aerului (echivalentul unui general cu trei stele), în rezervă, și Phillips Payson O’Brien, profesor de studii strategice la St. Andrews. Comandantul de tanc, mereu în frunte, ușor de lichidat Un alt articol, publicat de unherd.com, arată opinia unui comandant militar ucrainean despre tacticil tanchiștilor ruși. „Uită-te la generalul Jukov, „marele mareșal”, care a fost doar un măcelar. Rușii se luptă ca Jukov. Trimit val după val, dar băieții noștri și-au dat seama că luptă la fel ca sovieticii. Comandantul tancului este întotdeauna în primul tanc, așa că îl împușcăm. Odată ce împușci primul și ultimul tanc, acestea sunt imobilizate”, a explicat Iuri Bereza, comandantul batalionului Nipru. În acest articol, se arată cum operează unitățile de cercetare cu drone, unde operează tineri IT-iști. Aceștia avansează la 1-2 kilomteri în fața frontului, lansează drona și caută grupuri mari de soldați sau blindate. După ce le identifică, dirijează tirul artileriei. Seara, analizează rezultatele. Citește și: Rusia va suferi cea mai dură prăbușire economică, din 1994 până acum (Bloomberg)

Misiunea din Mariupol s-a încheiat (sursa: Twitter/Hanna Liubakova)
Internațional

Rușii continuă să lanseze lovituri aeriene și de artilerie asupra uzinei Azovstal. Cel puțin 100 de civili sunt captivi în oțelărie

Rușii continuă să bombardeze uzina Azovstal. Trupele rusești continuă să lanseze artilerie grea și lovituri aeriene asupra uzinei Azovstal din Mariupol, deși până la 100 de civili au rămas în continuare acolo, afirmă consilierul primarului din Mariupol, Petro Andriușcenko. "Mariupol. Azovstal. În afară de militari, cel puțin 100 de civili au rămas în adăposturile antiaeriene. Dar, acest lucru nu reduce densitatea atacurilor din partea ocupanților ruși. În ultima zi, uzina a fost supusă în mod continuu artileriei grele și loviturilor aeriene. Încercările de asalt terestru sunt încă fără succes", a scris Andriușcenko. Rușii continuă să bombardeze uzina Azovstal El a postat un videoclip cu numeroase explozii în interiorul uzinei Azovstal. De asemenea, videoclipul prezintă steagul ucrainean fluturând în vârful uneia dintre structurile de producție din cadrul uzinei. https://twitter.com/DefenceU/status/1523732519203471360 Citește și: EXCLUSIV Câciu (PSD) a luat împrumuturi cu uluitoarea viteză de 1.286 de euro pe secundă. Cîțu, cu „doar” 1.102 de euro pe secundă, era acuzat de Ciolacu că „amanetează” țara Un memento care amintește că agresiunea armată rusă a provocat una dintre cele mai grave catastrofe umanitare în orașul Mariupol, potrivit CNN. Zeci de femei, copii și bătrâni au fost evacuați de la uzina Azovstal din Mariupol. Șeful Administrației militare regionale din Donețk, Pavlo Kyrylenko, a raportat că aproximativ 100 de civili au rămas în adăposturile antiaeriene din cadrul uzinei Azovstal. Regimentul Azov, Garda Națională a Ucrainei, pușcașii marini și pușcașii motorizați continuă să lupte împotriva invadatorilor ruși în interiorul uzinei Azovstal. Autoritățile ucrainene lucrează la opțiuni diplomatice pentru salvarea militarilor ucraineni rămași în Mariupol.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră