miercuri 24 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: rusia

2577 articole
Eveniment

Rușii și bielorușii nu vor putea urmări la TV Jocurile Olimpice din 2026 și 2028: țările lor, excluse de la achiziționarea drepturilor de difuzare

Rușii și bielorușii nu vor putea urmări la TV Jocurile Olimpice din 2026 și 2028 întrucât țările lor au fost excluse de la licitația privind achiziționarea drepturilor de difuzare a acestor competiții. Informația a fost difuzată de site-ul sport.ru, care însă nu menționeză motivul excluderii de la licitație. Rușii și bielorușii nu vor putea urmări la TV Jocurile Olimpice Decizia a fost luată de Comitetul internațional olimpic, din cauza războiului declanșat în Ucraina. Documentele în acest sens puteau fi depuse până în data de 25 aprilie, explică site-ul de sport din Rusia. În 2026, Jocurile Olimpice de iarnă se vor desfășura la Milano și Cortina d’Ampezzo. Olimpiada de vară va avea loc în 2028, la Los Angeles. Însă un canal public de televiziune din Belarus a anunțat deja că va pirata transmisia. Russia and Belarus were barred from bidding on the TV rights to the Olympics in 2026 and 2028, which means those Games won’t be broadcast in those countries. Oh well. https://t.co/ldPBh2rfpB— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) May 16, 2022 Sportivii ruși, alături de Putin Acum trei săptămâni, organismul mondial de conducere a natației, FINA, a anunțat că l-a suspendat pentru 9 luni pe medaliatul olimpic rus Evgeny Rylov, după ce acesta a participat la un miting de susținere a campaniei militare a Rusiei în Ucraina. Rylov și alți atleți au purtat pe ținuta lor litera „Z”, un simbol de identificare folosit de susținătorii a ceea ce Rusia numește „operațiunea sa militară specială” în Ucraina. FINA a precizat că suspendarea a venit „în urma prezenței și comportamentului domnului Rylov la un eveniment desfășurat pe stadionul Luzhniki din Moscova”. FINA și-a anulat deja toate evenimentele care urmau să aibă loc în Rusia și a interzis sportivilor și oficialilor ruși și belaruși să participe la competițiile sale până la sfârșitul anului. Citiți și: Dezmăț pe banii publici: nouă deputați, cu Laura Vicol în frunte, aniversează în SUA „parteneriatul strategic”. Ambasadorul Muraru îl va primi pe deputatul Muraru, fratele său

Rușii și belarușii nu vor putea urmări la TV Jocurile Olimpice din 2026 și 2028 Foto: Facebook Los Angeles 2028
Rusia amenință Finlanda și Suedia (sursa: Themoscowtimes.com)
Eveniment

Rusia avertizează Finlanda și Suedia că vor suporta "consecințe profunde" dacă vor adera la NATO

Rusia amenință Finlanda și Suedia. Aderarea Finlandei și a Suediei la NATO ar fi o "greșeală" cu "consecințe profunde", a declarat luni ministrul adjunct de externe al Rusiei, Serghei Ryabkov, potrivit agenției de presă de stat TASS. Duminică, guvernul finlandez și-a semnalat intenția de a se alătura NATO, lăsând în urmă decenii de neutralitate și ignorând amenințările rusești de represalii, în timp ce țara nordică încearcă să își consolideze securitatea pe fondul războiului în curs de desfășurare din Ucraina. Rusia amenință Finlanda și Suedia Partidul de guvernământ din Suedia a declarat ulterior că va susține, de asemenea, aderarea la alianță. "Ei nu ar trebui să își facă iluzii că noi pur și simplu vom suporta acest lucru", a declarat Ryabkov, potrivit TASS, calificând decizia celor două state, "o altă greșeală gravă cu consecințe de mare amploare". Citește și: România, marele atu al Ucrainei în criza cerealelor? Țara invadată de Rusia nu poate exporta grânele. Germania e sceptică, din cauza diferențelor de ecartament. Aurescu, optimist Aderarea Finlandei la NATO - a cărei finalizare va dura probabil luni de zile - ar aduce alianța militară americană la ușa Rusiei, întrucât cele două națiuni au o graniță comună de 830 de mile (1.335 de kilometri), potrivit CNN. "Faptul că securitatea Suediei, ca și cea a Finlandei de altfel, nu va fi întărită ca urmare a acestei decizii, este complet evident pentru noi", a declarat Ryabkov, potrivit TASS. "Nivelul general de tensiune militară va crește și va exista mai puțină predictibilitate în această zonă. Este păcat că bunul simț este sacrificat în favoarea unor idei fantomatice despre ce ar trebui făcut în situația actuală".

Drama de la Azovstal continuăl (sursa: Twitter/Θανάσης Νάκος)
Internațional

Kremlinul refuză să negocieze eliberarea combatanților blocați în uzina Azovstal

Drama de la Azovstal continuă. Rusia a refuzat duminică să negocieze cu privire la posibilitatea eliberării combatanţilor ucraineni ai batalionului naţionalist Azov, baricadaţi de mai multe săptămâni în tunelurile combinatului siderurgic Azovstal, pe care i-a calificat drept "criminali de război", relatează EFE. "A face din criminalii de război ai Azov obiectul unor negocieri politice este o blasfemie faţă de istoria anului 1941", când Germania a invadat Uniunea Sovietică, a declarat Vladimir Medinski, negociatorul şef al rus pe canalul său Telegram. Drama de la Azovstal continuă În Ucraina însă, Rusia de astăzi a lui Vladimir Putin este comparată cu regimul pe care Medinski, unul din istoricii îndrăgiţi ai preşedintelui rus, îl înfierează, potrivit media ucrainene, care scrie că începerea invaziei a amintit multor ucraineni un foarte popular cântec din anii celui de-al Doilea Război Mondial, "Baticul albstru": "La 22 iunie, fix la ora 04:00, Kievul a fost bombardat şi nouă ni s-a comunicat că războiul a început...". Invazia rusă a început în Ucraina la 24 februarie, la 04:00 dimineaţa, iar două zile mai târziu ministrul leton de externe, Edgar Rinkevici, scria pe blogul său de pe Twitter: "Ruşilor, asta acum e despre voi: 'Exact la ora patru, Kievul a fost bombardat şi ni s-a comunicat că războiul a început'". Citește și: România, marele atu al Ucrainei în criza cerealelor? Țara invadată de Rusia nu poate exporta grânele. Germania e sceptică, din cauza diferențelor de ecartament. Aurescu, optimist Medinski (născut de fapt în RSS Ucraineană), care în perioada cât a fost ministru rus al culturii (2012-/2020) a contribuit la rescrierea istoriei Rusiei pentru a corespunde actualei politici a Kremlinului, consideră eronat şi impropriu a compara apărarea Azovstal cu rezistenţa apărătorilor fortăreţei Brest (Belarus) în 1941 în faţa înaintării de neoprit a trupelor naziste. Combatanţii Azov, susţine oficialul rus, repetând narativul Kremlinului, "au târât sute de civili în tuneluri, luându-i ca ostatici", "au propus schimbarea ostaticilor civili pe hrană şi medicamente" şi "au împuşcat în spate ostatici şi civili din ţara lor". De fapt, după cum susţin observatori ucraineni şi chiar jurnalişti ruşi, precum Iulia Latânina, civilii din Mariupol s-au refugiat în combinatul siderurgic Azovstal, pentru că în primele săptămâni ale războiului era un loc sigur în faţa bombelor în rachetelor ruseşti, pentru ca apoi forţele ruse să înceapă să bombardeze oţelăria. Cei din batalionul Azov au împărţit ultima bucată de pâine cu civilii, iar "minciunile Moscovei" pot fi uşor demontate, declară rude ale combatanţilor, care la 14 mai s-au adresat după ajutor preşedintelui Chinei, Xi Jinping, cu rugămintea de a interveni pe lângă omologul său rus Vladimir Putin pentru a-i lăsa pe cei rămaşi la Azovstal să plece într-o ţară terţă, potrivit Focus.ua. Stavr Vişneţki, tatăl unuia dintre combatanţii Azov, a propus evacuarea celor rămaşi la oţelărie într-o terţă ţară, cu condiţia ca ei să nu mai participe la ostilităţi. Când se referă la crime de război comise de cei din Batalionul Azov, Medinski se referă la "genocidul" comis - potrivit Moscovei - în ultimii opt ani de armata ucraineană împotriva populaţiei civile din Donbas, notează EFE. Atunci când a anunţat "operaţiunea specială militară" rusă în Ucraina, Vladimir Putin a invocat "denazificarea" Ucrainei ca unul dintre argumente, în timp ce i-a numit pe neonazişti drept "bastarzi". În opinia mai multor jurnalişti ucraineni, dar şi ruşi (independenţi), Putin nu poate ierta 'Azovului' faptul că în 2014 a eliberat Mariupolul de sub separatiştii proruşi, care cuceriseră pentru scurt timp acest oraş-port la Marea Azov. Din cei 900 de membri ai batalionului, cel mult 180 pot fi numiţi radicali, conform analistului ucrainean Vitali Kaţenelson. Din 2015, batalionul Azov face parte din Garda Naţională a Ucrainei şi este unul dintre cele mai instruite unităţi ucrainene. Deşi Putin a ordonat suspendarea asaltului asupra combinatului, oţelăria este supusă unor bombardamente intense, potrivit autorităţilor ucrainene. Soldaţii ruşi au folosit duminică bombe incendiare sau cu fosfor alb împotriva combinatului siderurgic. Temperatura lor de ardere ajunge la 2000-2500 de grade Celsius, a indicat un consilier al primarului ucrainean al Mariupolului.

Rușii au pierdut o treime din forța de luptă terestră (sursa: Twitter/@GeneralStaffUA)
Eveniment

Marea Britanie afirmă că Rusia a pierdut o treime din forțele sale în Ucraina

Rușii au pierdut o treime din forța de luptă terestră. Rusia a pierdut probabil aproximativ o treime din forțele terestre pe care le-a desfășurat în Ucraina, iar ofensiva sa în regiunea Donbas "a pierdut din elan și a întârziat semnificativ față de program", au declarat duminică serviciile de informații militare britanice. "În pofida unor progrese inițiale la scară mică, Rusia nu a reușit să obțină câștiguri teritoriale substanțiale în ultima lună, menținând în același timp niveluri constant ridicate de uzură", a declarat pe Twitter Ministerul britanic al Apărării. Rușii au pierdut o treime din forța de luptă terestră "Rusia a suferit acum probabil pierderi de o treime din forța de luptă terestră pe care a angajat-o în februarie". Acesta a precizat că este puțin probabil ca Rusia să își accelereze dramatic ritmul de avansare în următoarele 30 de zile. Citește și: România, marele atu al Ucrainei în criza cerealelor? Țara invadată de Rusia nu poate exporta grânele. Germania e sceptică, din cauza diferențelor de ecartament. Aurescu, optimist De la invazia Rusiei din 24 februarie, armata ucraineană i-a forțat pe comandanții ruși să renunțe la un avans asupra capitalei Kiev, înainte de a obține câștiguri rapide în nord-est și de a-i îndepărta de al doilea oraș ca mărime, Harkov, potrivit Reuters. O contraofensivă ucraineană a fost în curs de desfășurare în apropierea orașului Izium, deținut de ruși, deși armata ucraineană a raportat duminică că forțele rusești avansează în altă parte în regiunea Donbas, principalul teatru de război în ultima lună.

Rusia va produce, din nou, modelul Moskvici Grupaj foto: twitter
Eveniment

Back in the USSR: Rusia a naționalizat uzina Renault din Moscova și va produce, din nou, modelul Moskvici

Rusia a naționalizat uzina Renault din Moscova și va produce, din nou, modelul Moskvici, a anunțat, pe blogul său, primarul Moscovei, Serghei Sobianin, citat de Ria Novosti. Собянин рассказал, что завод Renault в Москве национализируют и будут производить там «Москвичи». Сервисное обслуживание автомобилей Renault на российском рынке будет осуществлять «АвтоВАЗ». pic.twitter.com/X5y1d9QofH— Андрей Пивоваров (@brewerov) May 16, 2022 Rusia va produce, din nou, modelul Moskvici „Proprietarul străin a decis să închidă uzina Renault din Moscova. Acesta este dreptul lui, dar noi nu putem permite ca mii de muncitori să rămână fără muncă. Prin urmare, am decis să luăm fabrica pentru oraș și să reluăm producția de mașini „Moskvici””, a scris Sobianin. El a susținut că uzina „Moskvici” va produce și automobile electrice. #Russian assets of #Renault Group are transferred to state ownership, reports RIA Novosti. pic.twitter.com/D9RCopYkVv— NEXTA (@nexta_tv) May 16, 2022 Consiliul de Administrație al grupului Renault a aprobat în unanimitate semnarea acordurilor de vânzare a 100% dintre acțiunile Renault Rusia către „entitatea Moscova City” și a participației de 67,69% din AvtoVAZ către NAMI (Institutul de Cercetare și Dezvoltare pentru Automobile și Motoare). Conform Renault, încheierea acestor tranzacții nu este supusă niciunei condiții și au fost obținute toate aprobările necesare. Acordul prevede o opțiune pentru Grupul Renault de a-și răscumpăra participația în AVTOVAZ, care poate fi exercitată în anumite momente în următorii șase ani. „Astăzi am luat o decizie dificilă, dar necesară. Facem o alegere responsabilă față de cei 45.000 de angajați ai noștri din Rusia, păstrând în același timp performanța Grupului și capacitatea noastră de a reveni în țară în viitor, într-un context diferit. Sunt încrezător în capacitatea grupului Renault de a-și accelera în continuare transformarea și de a-și depăși obiectivele pe termen mediu”, a declarat cu această ocazie Luca de Meo, CEO al grupului Renault. Grupul Renault, din care face parte și Dacia, a luat decizia de a suspenda activitățile la uzina sa din Moscova, precum și la uzinele AvtoVAZ începând cu 23 martie 2022. Ca urmare a deciziei de a stopa activitatea pe piața din Rusia, șefii Renault au fost nevoiți și să ajusteze prognozele financiare pentru 2022.

Forțele ucrainene ajung la granița de lângă Harkov (sursa: Captura video)
Eveniment

Forțele ucrainene i-au împins pe ruși afără din Ucraina într-o zonă de lângă Harkov: "Domnule președinte, am reușit!"

Forțele ucrainene ajung la granița de lângă Harkov. O unitate ucraineană care luptă la nord de Harkov anunță că a ajuns la granița cu Rusia, cu mesajul: "Am ajuns la granița cu Rusia: "Domnule președinte, am reușit!" O înregistrare video difuzată de unitate arată un mic grup care duce un țăruș albastru și galben la linia de frontieră. https://twitter.com/olex_scherba/status/1525967632524091394 Forțele ucrainene ajung la granița de lângă Harkov Armata ucraineană a declarat luni că, în jurul Harkovului, "inamicul își concentrează principalele eforturi pentru a-și menține pozițiile și a împiedica înaintarea trupelor noastre" în direcția frontierei. Citește și: România, marele atu al Ucrainei în criza cerealelor? Țara invadată de Rusia nu poate exporta grânele. Germania e sceptică, din cauza diferențelor de ecartament. Aurescu, optimist În ultimele zile, forțele ucrainene au avansat spre graniță în mai multe locuri la nord și est de Harkov, al doilea oraș ca mărime al țării înainte de începerea invaziei, pe măsură ce forțele rusești s-au retras, potrivit CNN. Oficialii ucraineni au declarat săptămâna trecută că au eliberat sate de la periferia orașului. Avansurile lor amenință jena simbolică de a expulza forțele Kremlinului înapoi la propria graniță, în timp ce reprezintă o amenințare strategică de a tăia liniile de aprovizionare ale Rusiei în Ucraina și forțele sale mai la sud în regiunea Donbas.

Germania rupe prietenia cu Rusia (sursa: Pexels)
Internațional

Germania anunță că nu va mai importa petrol rusesc, indiferent de sancțiunile UE

Germania "rupe" prietenia cu Rusia. Germania intenţionează să înceteze să mai importe petrol din Rusia de la finele acestui an, chiar dacă Uniunea Europeană (UE) nu va reuşi să ajungă la un acord cu privire la un embargo la nivelul UE cu privire la ţiţeiul rusesc, au declarat oficialii guvernamentali citaţi de Bloomberg. Eforturile Berlinului destinate încheierii de contracte cu furnizorii alternativi înregistrează progrese, iar guvernul german este încrezător că poate rezolva problemele de logistică rămase în decurs de şase-şapte luni, susţin oficialii care au dorit să îşi păstreze anonimatul. Germania "rupe" prietenia cu Rusia În condiţiile în care miniştrii de Externe din UE se întâlnesc luni la Bruxelles pentru a discuta o nouă rundă de sancţiuni impuse Rusiei, diplomaţii au lansat ideea unei amânări a embargoului după ce Ungaria s-a opus la propunerea iniţială a Comisiei Europene, pe motiv că încetarea importurilor de petrol din Rusia ar crea probleme pentru economia sa. Citește și: România, marele atu al Ucrainei în criza cerealelor? Țara invadată de Rusia nu poate exporta grânele. Germania e sceptică, din cauza diferențelor de ecartament. Aurescu, optimist În schimb, oficialii citaţi de Bloomberg susţin că guvernul condus de cancelarul german Olaf Scholz este hotărât să continue cu planul său naţional de încetare a importurilor de petrol din Rusia, ca parte a sancţiunilor europene impuse Rusiei pentru invadarea Ucrainei, potrivit Agerpres. Potrivit cifrelor oficiale, ponderea ocupată de ţiţeiul rusesc în consumul de petrol al Germaniei a scăzut deja până la 12%, de la un nivel de 35% înaintea războiului din Ucraina. Provocările care au mai rămas de rezolvat de autorităţile de la Berlin includ obţinerea de petrol dintr-o sursă alternativă pentru o importantă rafinărie din estul Germaniei, care se bazează pe ţiţeiul rusesc livrat prin conducta Drujba şi care este operată de producătorul rus Rosneft PJSC. Germania are surse alternative de petrol Autorităţile germane au decis că poate fi utilizată o veche conductă petrolieră care face legătura între portul Rostock de la marea Baltică şi rafinăria de la Schwedt, însă din cauza capacităţii sale reduse poate acoperi doar 60% din necesarul rafinăriei. În consecinţă, autorităţile lucrează acum la creşterea presiunii de pompare în această conductă şi la modernizarea infrastructurii astfel încât mai mult petrol să ajungă la rafinăria de la Schwedt. Această rafinărie asigură aprovizionarea cu combustibil a aeroportului internaţional din Berlin şi a majorităţii benzinăriilor din capitala Germania şi a landului Brandenburg. De asemenea, este analizată varianta ca necesarul de combustibil al aeroportului internaţional din Berlin să vină de la o altă rafinărie, posibil din Bavaria. Iniţial, petrolul non-rusesc pentru rafinăria de la Schwedt ar urma să vină de la rezerva naţională amplasată în apropiere de portul Wilhelmshaven, de unde va fi transportat prin canalul Kiel până la Rostock şi de acolo prin vechiul oleoduct până la rafinăria de la Schwedt. Însă în condiţiile în care grupul petrolier rus Rosneft nu este interesat să schimbe furnizorul de petrol pentru rafinăria de la Schwedt, Germania pregăteşte un act legislativ care va permite preluarea controlului la rafinărie de la compania rusă, începând chiar cu data de 1 iunie. Comisia Europeană a propus un embargo pentru importurile de ţiţei brut rusesc în decurs de şase luni, iar importurile de produse petroliere rafinate ar urma să înceteze la finele lui 2022. Însă premierul ungar Viktor Orban a sugerat că un embargo petrolier ar trebui să fie discutat la un summit al liderilor UE, următorul astfel de summit fiind programat pentru finele lunii mai.

Istoria se repetă
Internațional

Iată cum arată "rusificarea" sistemului de învățământ din Ucraina în zonele ocupate

Istoria se repetă. Când soldații ruși mascați au răscolit casa Ninei din nord-estul Ucrainei la ora 6 dimineața într-o zi de la sfârșitul lunii aprilie, nu căutau arme. În schimb, căutau manualele ei de ucraineană. Trupele i-au ținut soțul și fiica sub amenințarea armei, dar Nina, în vârstă de 48 de ani, a declarat pentru CNN că știa că pentru ea veniseră. În calitate de director de școală, ea crede că au văzut-o ca pe un inamic. Istoria se repetă "Căutau peste tot, chiar și în canalizare și în toaleta exterioară", a explicat ea. "Au găsit manuale școlare și tutoriale pentru limba ucraineană". Citește și: România, marele atu al Ucrainei în criza cerealelor? Țara invadată de Rusia nu poate exporta grânele. Germania e sceptică, din cauza diferențelor de ecartament. Aurescu, optimist Nina nu este singură. Oficialii ucraineni spun că educatorii din zonele din țară recent ocupate de Rusia au raportat cazuri tot mai multe cazuri de intimidare, amenințări și presiuni pentru a adapta programele școlare pentru a se alinia la retorica pro-rusă. Pe măsură ce războiul se desfășoară în Ucraina, educația a devenit o victimă a conflictului - și un potențial câmp de luptă în lupta pentru controlul țării. Înainte ca trupele rusești să invadeze țara la 24 februarie, aproximativ 4,23 milioane de elevi erau înscriși în școlile din întreaga țară, potrivit datelor compilate de Institutul de Analiză Educațională din Ucraina, o agenție de stat. Acum, milioane de copii de vârstă școlară au fost strămutați în interiorul țării sau au fost forțați să fugă în străinătate împreună cu familiile lor.

Suedia încă un pas spre NATO (sursa: Facebook/Magdalena Andersson)
Internațional

Premierul Suediei va cere luni sprijinul Parlamentului pentru aderarea țării nordice la NATO

Suedia, încă un pas spre NATO. Premierul suedez Magdalena Andersson va cere luni sprijinul parlamentului de la Stockholm în vederea depunerii candidaturii ţării sale la NATO, a anunţat ea duminică, după ce Partidul Social Democrat, aflat la guvernare, a renunţat la opoziţia faţă de aderarea la alianţa militară, transmit Reuters şi AFP. "Mâine mă voi asigura că există o largă susţinere în Riksdag pentru o candidatură la NATO, iar apoi vom putea lua o decizie la nivelul guvernului", a declarat Andersson într-o conferinţă de presă. Suedia, încă un pas spre NATO Candidatura la NATO se bucură deja de susţinere în parlamentul suedez. O candidatură comună cu Finlanda este "cel mai bun" lucru pentru Suedia şi securitatea sa, a adăugat şefa guvernului suedez. Citește și: România, marele atu al Ucrainei în criza cerealelor? Țara invadată de Rusia nu poate exporta grânele. Germania e sceptică, din cauza diferențelor de ecartament. Aurescu, optimist Joi, preşedintele finlandez Sauli Niinisto şi premierul Sanna Marin au anunţat la rândul lor că Finlanda va cere aderarea la NATO "fără întârziere", potrivit CNN. Invazia militară rusă asupra Ucrainei a redeschis dezbaterea în Suedia şi Finlanda cu privire la statutul lor militar. Cele două ţări sunt asociate la Alianţa Nord-Atlantică de la jumătatea anilor '90 prin intermediului programului 'Parteneriat pentru Pace'.

Sprijin nemțesc pentru căile ferate române și poloneze sursa: Facebook/Annalena Baerbock)
Internațional

Comportamentul Kremlinului echivalează cu repudierea acordului cu NATO, spune ministrul german de Externe

Comportamentul Rusiei echivalează cu repudierea unilaterală a acordului de cooperare cu NATO din 1997, a declarat duminică ministrul de externe al Germaniei, Annalena Baerbock, transmite Reuters. Rușii au "rupt" acordul cu NATO "Guvernul rus a spus clar că Actul fondator NATO-Rusia nu mai valorează nimic. Aşadar, acum trebuie să recunoaştem că şi acestui act de bază i-a fost pus capăt unilateral de către Rusia, nu de NATO", a declarat Baerbock reporterilor la sfârşitul unei întâlniri a miniştrilor de externe ai NATO. Citește și: România, marele atu al Ucrainei în criza cerealelor? Țara invadată de Rusia nu poate exporta grânele. Germania e sceptică, din cauza diferențelor de ecartament. Aurescu, optimist Acordul a fost conceput pentru a construi încredere şi a limita prezenţa forţelor ambelor părţi în Europa de Est, potrivit Agerpres. NATO a suspendat cooperarea practică cu Rusia în 2014, după ce Moscova a ocupat peninsula ucraineană Crimeea. Rusia şi-a suspendat misiunea la NATO şi a închis biroul alianţei la Moscova în octombrie 2021 ca răspuns la expulzările diplomaţilor ruşi. https://www.youtube.com/watch?v=Q1guc9O7Z4I&ab_channel=NATONews

Membrii Kalush Orchestra se întorc în Ucraina, să-și apere țara Foto: Twitter Ursula von der Leyen
Internațional

Imediat ce au câștigat Eurovision, membrii Kalush Orchestra se întorc în Ucraina, să-și apere țara. Psiuk: „Este foarte probabil că voi fi chemat să lupt”

Imediat ce au câștigat Eurovision, membrii Kalush Orchestra se întorc în Ucraina, să-și apere țara. De altfel, ei au avut permisiunea de a părăsi Ucraina pe un timp limitat - un turneu în câteva țări, printre care Israel și Polonia, plus concursul Eurovision. După aceste evenimente, ei sunt obligați să se întoarcă. Bărbații între 18 și 60 de ani nu pot părăsi Ucraina, de la începutul războiului. În cazul Kalush Orchstra, s-a acordat o dispensă specială, limitată în timp până la momentul concursului Eurovision de la Torino, desfășurat sâmbătă. View this post on Instagram A post shared by Євробачення Україна (@suspilne.eurovision) Membrii Kalush Orchestra se întorc în Ucraina, să-și apere țara „În cazul meu, este foarte probabil să fiu chemat să lupt”, a spus rapperul principal Oleh Psiuk înainte de începerea finalei. "Fiecare ar trebui să-și joace rolul în efortul de război, dacă și când i se cere. Știu sigur că bărbații ucraineni cu experiență de război se alătură efectiv armatei pentru a lupta pentru țara lor chiar și fără a fi chemați", a mai spus el. Membrii trupei sunt din diferite părți ale țării și toți au fost implicați într-o oarecare măsură în efortul de război. Unul dintre dansatorii trupei, Slavik Hnatenko, s-a alăturat forței de apărare teritorială din jurul Kievului. Ukraine’s commentator can’t stop his tears when he says we will win the war just as we won #Eurovision. Dedicates this victory to UA army that defends us and says it’s so deeply important for Ukrainians now.P.s. he was commenting from a bunker https://t.co/hyJb19uvID— Kateryna_Kruk (@Kateryna_Kruk) May 14, 2022 „Ajutați Ucraina, Mariupol și Azovstal!” - acesta a fost apelul trupei Kalush Orchestra, cea care a adus Ucrainei trofeul Eurovision 2022. Președintele Volodimir Zelenski i-a felicitat pe câștigători. Într-un mesaj postat pe rețelele sociale, președintele ucrainean a promis că într-o zi concursul Eurovision se va desfășura la Mariupol, oraș care acum este distrus de trupele ruse. "Curajul nostru impresionează lumea, muzica noastră cucereşte Europa. Pentru a treia oară în istoria sa. Şi, cred, nu ultima. Vom face tot posibilul pentru a primi într-o zi participanţii şi oaspeţii Eurovision în oraşul ucrainean Mariupol. Liber, paşnic, reconstruit!", a adăugat el. "Mulţumesc Kalush pentru victorie, şi tuturor celor care ne-au votat! Sunt sigur că corul nostru victorios în lupta împotriva inamicului nu este departe. Slavă Ucrainei!", a mai scris şefului statului pe rețelele sociale, imediat după victorie. Mai mulți lideri europeni, printre care șeful Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, dar și președintele Republicii Moldova, au felicitat Ucraina Kalush Orchestra pentru victoria obținută. Congratulations #KalushOrchestra and Ukraine for winning #EurovisionTonight your song won our heart. We are celebrating your victory all over the world.The EU is with you. pic.twitter.com/SVdx8NISVN— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 14, 2022 Citește și: Penalul Gigi Becali a citit Psalmul 50 la slujba la Catedrala Patriarhală. Era îmbrăcat în Dolce & Gabbana

Rusia a rezolvat problema retragerii Coca-Cola Foto: captură video
Eveniment

Rusia a rezolvat problema retragerii Coca-Cola: în republica Komi se produce Komi-Cola. Komi a găzduit câteva din cele mai infame lagăre de muncă din URSS

Rusia a rezolvat problema retragerii Coca-Cola: în republica Komi se produce, logic, Komi-Cola. Guvernul regional susține că băutura este tot mai solicitată. Coca-Cola a anunțat, la 7 martie, că își suspendă activitatea din Rusia. Noul produs rusesc a generat numeroase ironii, pe rețelele sociale. „Poate fi recunoscută după un ușor gust de poloniu”, a scris un comentator, pe Twitter. La #Russia sostituisce la Coca Cola americana con la Komi Cola.Si riconosce per un leggero retrogusto di polonio.— gnu45 (@gnu4545) May 14, 2022 Rusia a rezolvat problema retragerii Coca-Cola Eticheta noului produs o copiază fără jenă pe cea a companiei americane. Fabrica Komi-Cola se află în localitatea Syktyvkardin, capitala regiunii. În Komi s-au aflat câtyeva din cele mai infame Gulag-uri, lagăre de muncă din regimul sovietic, inclusiv Vorkuta. Take that Uncle Sam!A factory in Russia's Komi republic has responded to the possibility of Coca Cola leaving the Russian market by launching production of "Komi Cola"The regional government claims demand is "growing every day" pic.twitter.com/U6Xa5S9ltR— Francis Scarr (@francis_scarr) May 14, 2022 Până la 14 mai, circa 1.000 de mari companii părăsiseră Rusia sau își reduseseră semnificativ activitatea, arată o monitorizare a Universității Yale. Peste 200 au rămas, dar multe din acestea sunt din China sau Serbia. Partidul de guvernământ al preşedintelui Vladimir Putin și-a propus propune naţionalizarea companiilor occidentale care şi-au sistat activitatea în Rusia, dar, deocamdată, nu s-a luat o astfel de măsură. Komi Cola , now with copious amounts of copium #Copium https://t.co/2mAnacsS1B pic.twitter.com/N4qTPaMzKQ— ?? ?? Disgruntled Veteran ? (@DisgVet) May 14, 2022 Citește și: Rușii au capturat Insula Șerpilor, au instalat sisteme de apărare antiaeriană și pregătesc amplasarea de sisteme de rachete. Ucraina: Vor bombarda statul nostru, dar nu numai

Primul avertisment al Kremlinului pentru Finlanda (sursa: Facebook/Sanna Marin)
Internațional

Putin îi taie curentul Finlandei, țară care a anunțat aderarea la NATO pe repede înainte

Primul avertisment al Kremlinului pentru Finlanda: Rusia va suspenda începând de sâmbătă furnizarea de electricitate către țara vecină, a anunţat vineri compania intermediară finlandeză RAO Nordic Oy, deţinută de compania rusească InterRAO, în timp ce operatorul reţelei de electricitate a Finlandei a dat asigurări că se poate lipsi de energia rusească, transmite AFP. Primul avertisment al Kremlinului pentru Finlanda Anunţul survine în contextul creşterii tensiunilor între Helsinki şi Moscova, după ce Finlanda şi-a anunţat intenţia de a adera la NATO "fără întârziere". Presa finlandeză a evocat şi o posibilă oprire a furnizării gazelor naturale din Rusia, dezminţită însă de Moscova. Citește și: Rușii au capturat Insula Șerpilor, au instalat sisteme de apărare antiaeriană și pregătesc amplasarea de sisteme de rachete. Ucraina: Vor bombarda statul nostru, dar nu numai Compania RAO Nordic Oy a declarat că nu a mai primit din data de 6 mai plăţi pentru energia furnizată Finlandei, susţinând că prin urmare nu mai dispune de mijloace băneşti pentru a plăti electricitatea importată din Rusia, dar speră că "situaţia se va ameliora curând" şi livrările vor putea fi reluate. După acest anunţ, operatorul reţelei de electricitate a Finlandei, societatea Fingrid, a dat asigurări că se poate lipsi de energia rusească. "Eram pregătiţi pentru asta şi nu va fi greu. Ne putem descurca mărind puţin importurile din Suedia şi Norvegia", a declarat un reprezentant al acestei companii.

În Donbas se desfășoară două ofensive Foto: Twitter
Eveniment

ANALIZĂ În Donbas se desfășoară două ofensive: cea rusă și cea ucraineană, dinspre Harkov. Bătălia-cheie, în jurul râului Doneț

În Donbas se desfășoară două ofensive, arată mai mulți analiști militari. Cea rusă, care inițial urmărea încercuirea trupelor ucrainene din zona Izium-Slovinask, și-a limitat acum obiectivele, pe fondul rezistenței dure a forțelor Kievului. Ofensiva ucraineană a reușit să îndepărteze forțele ruse din jurul orașului Harkov și este la câțiva kilometri de granița cu Rusia, dar, strategic, nu ar avea sens să o traverseze. În Donbas se desfășoară două ofensive Cea mai mare problemă pentru ambele tabere este un râu liniștit, Doneț, care vine din Rusia și se varsă în Don. „Râul izvorăște din Rusia și se varsă în Ucraina, formând mlaștini, câmpii inundabile și lacuri, tăind stâncile de calcar. Cu alte cuvinte: un coșmar pentru un asalt militar. Rușii au încercat și se pare că nu au reușit să pună mai multe pontoane peste râu, în efortul de a încercui trupele ucrainene. Imaginile din satelit analizate de CNN arată că cel puțin trei poduri au fost distruse în această săptămână, iar rușii au suferit pierderi mari. Mai spre vest, rușii par să fi traversat râul - dar este prea devreme pentru a spune dacă în număr suficient și durabil. În ultima lună, de când au ocupat Izium, au făcut doar progrese limitate, în ciuda liniilor ucrainene întinse. Obiectivul lor strategic, Sloviansk, are apărări în profunzime” arată CNN. Un ponton rusesc peste Doneț, distrus de armata ucraineană. În imagini se văd și zeci de blindate distruse Foto: forțele armate ucrainene „Fiecare kilometru este cedat cu mult sânge, iar întrebarea cheie este dacă armata rusă va avea timp să își materializeze avantajul înainte ca forțele ucrainene să înceapă să folosească pe scară largă armele de precizie occidentale”, scrie site-ul Meduza. Lângă Harkov, se repetă eșecul rusesc din zona Kiev? În paralel, ofensiva ucraineană din zona Harkov pare că evoluează bine. „Contraofensiva ucraineană de lângă Harkov începe să fie foarte asemănătoare cu contraofensiva care a îndepărtat în cele din urmă trupele ruse de la Kiev și din vestul Ucrainei, deși este prea devreme pentru a spune dacă rușii vor lua o decizie similară aici”, arată institul pentru studiul războiului, Institute for Study of War (ISW) care publică zilnic analize ale evoluției din teren. În ceea ce privește evoluția ofensivei ruse, ISW apreciază că: „Forțele ruse ar putea să renunțe la eforturile de încercuire amplă a trupelor ucrainene de-a lungul liniei Izyum-Slovyansk-Debaltseve în favoarea încercuirii mai puțin ample a Severodonețk și Lysychansk. Forțele ruse probabil controlează aproape toată localitatea Rubizhne începând cu 12 mai și probabil că au capturat orașul Voevodivka, la nord de Severdonețk. Ei vor lansa probabil o ofensivă terestră în jurul lui Severodonetsk în zilele următoare. Succesul relativ al operațiunilor rusești în această zonă, combinat cu eșecul lor de a avansa de la Izyum și scăderea notabilă a energiei acestei încercări de avans, sugerează că ar putea renunța la axa Izyum”. More than three weeks into the Russian offensive, Ukraine holds the line in Donbas as American heavy weapons begin to arrive. Our report from the frontlines of what is becoming a long, bloody war. https://t.co/66Yrs8fA2T— Yaroslav Trofimov (@yarotrof) May 12, 2022 Riscul unui „impas sângeros” În consecință, în acest moment, mai mulți analiști apreciază că există riscul unui blocaj în zona Donbas. Ambele părți ar rămâne pe pozițiile pe care se află acum, iar luptele ar continua la mică intensitate, așa cum s-a petrecut între 2014 și 2022. „Dacă Ucraina se dovedește în imposibilitatea de a recupera bucăți semnificative din teritoriul deținut de ruși în Donbas, este posibil ca luptele de acolo să ajungă într-un fel de impas sângeros. În acest scenariu, cele două părți ar continua să se ciocnească pentru o perioadă lungă de timp la un nivel inferior, sustenabil de ambele părți, cu puțin teritoriu trecând dintr-o parte în alta. Este aemănător cu ceea s-a petrecut în estul Ucrainei între 2014 și februarie 2022, situație cu care ambele părți au reușit să trăiască destul de mult timp”, scrie site-ul vox.com. Deocamdată, ambele părți se bazează puternic pe artilerie. Însă ucrianenii nu au primit încă toată muniția inteligentă de care au nevoie. În plus, ei vor avea probleme cu marea diversitate de tipuri de artilerie primită de la diferite țări din Occident.

Închisoare pe viață la 21 de ani (sursa: regionalis.fr)
Internațional

Un soldat în vârstă de 21 de ani va deveni primul rus judecat pentru crime de război în Ucraina. Riscă închisoarea pe viață

Și-a distrus viața pentru Vladimir Putin. Un soldat în vârstă de 21 de ani va deveni primul rus judecat pentru crime de război în cadrul unui proces care va avea loc vineri la Kiev. Vadim Shishimarin va apărea în fața primului proces pentru crime de război de când Rusia a invadat Ucraina în februarie. El este acuzat de uciderea unui bărbat de 62 de ani în regiunea Sumi din Ucraina, potrivit biroului procurorului general al țării. Și-a distrus viața pentru Vladimir Putin Ancheta susține că Șișimarin a împușcat mortal un civil neînarmat care mergea pe bicicletă pe marginea drumului în satul Chupakhivka, la 28 februarie. Potrivit procurorului, trupele rusești au intrat în sat cu o mașină furată cu roțile găurite, după ce convoiul lor a fost atacat de forțele ucrainene. Citește și: De ce se dau lupte grele cu pierderi rusești uriașe pentru Insula Șerpilor: mica stâncă din Marea Neagră este esențială pentru atacul asupra Odesei și joncțiunea cu Transnistria Când au văzut un bărbat care se deplasa cu bicicleta spre casă în timp ce vorbea la telefon, unul dintre membrii grupului i-a ordonat sergentului să îl ucidă pentru ca acesta să nu îi raporteze armatei ucrainene. Șișimarin ar fi tras cu un Kalașnikov de mai multe ori prin fereastra deschisă spre capul civilului, spun procurorii, potrivit CNN. "Șișimarin se află în prezent în arest. Procurorii și anchetatorii SBU au adunat suficiente dovezi ale implicării sale în încălcarea legilor și obiceiurilor de război, combinate cu o crimă premeditată", a declarat procurorul general ucrainean Iryna Venediktova într-o declarație pe Facebook. Dacă va fi găsit vinovat, Șișimarin riscă de la zece ani până la închisoare pe viață.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră