marți 23 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Categorie: Internațional

5857 articole
Internațional

Tatăl lui Elon Musk, invitat în Rusia de apropiații lui Putin, își declară admirația pentru Moscova și pentru Trump

Errol Musk, în vizită în Rusia. Conflictul public dintre Elon Musk și Donald Trump ar avea la bază stresul acumulat de amândoi în ultimele luni, susține Errol Musk, tatăl miliardarului, într-o declarație oferită presei ruse în timpul unei vizite la Moscova. Errol Musk a sugerat că Elon a făcut o greșeală provocându-l public pe președintele american. Errol Musk, în vizită în Rusia „Sunt foarte obosiți și stresați, așa că te poți aștepta la reacții de acest fel”, a declarat Errol Musk pentru publicația Izvestia. Citește și: Simion acuză presa că este „plătită”, dar AUR a cheltuit, din subvenția contribuabililor, o sumă astronomică pe propagandă El a mai adăugat că Elon „a făcut o greșeală” și că „cearta este minoră și se va încheia curând”. Declarațiile lui Errol Musk au fost oferite în cadrul unei vizite la Moscova, unde a participat la Forumul Viitorului 2050, organizat de Institutul Țargrad, think-tank apropiat regimului Putin și condus de ideologul Aleksandr Dughin. La eveniment au fost prezenți și Serghei Lavrov, Piotr Tolstoi și alți oficiali ruși. Trump nu mai răspunde, iar Elon regretă Disputa dintre Trump și Musk a început săptămâna trecută pe rețelele de socializare, când Elon Musk a criticat dur politicile fiscale și bugetare ale administrației Trump, numindu-le „o abominație dezgustătoare”. În replică, Trump a anunțat sfârșitul prieteniei cu Musk și a amenințat cu „consecințe grave” dacă acesta ar sprijini financiar candidații democrați în campania electorală. Potrivit tatălui lui Musk, Elon începe să regrete ieșirea publică, dar președintele Trump refuză să mai comunice cu el. „Din păcate, Elon nu a înțeles că Trump trebuie să joace politic pentru a atrage voturi în Senat. Elon nu este politician, ci un inovator care nu are instinctele necesare jocului politic”, a explicat Musk senior. Admirație pentru Moscova și regrete personale Errol Musk s-a arătat impresionat de capitala Rusiei, pe care o descrie drept un oraș de o frumusețe impresionantă. „Clădirile îmi amintesc de Roma antică. Cine a proiectat acest oraș a fost un geniu”, a declarat acesta pentru Țargrad TV, adăugând că regretă că nu a vizitat Moscova mai devreme.

Errol Musk, în vizită în Rusia (sursa: pressa24.ru)
Kremlinul acuză NATO de „natură ofensivă” (sursa: tass.ru)
Internațional

Kremlinul acuză NATO că este un „instrument de agresiune și confruntare”. În același timp, își justifică avansul în Ucraina

Kremlinul acuză NATO de „natură ofensivă”. Kremlinul a reacționat vehement la semnalele de înarmare a Uniunii Europene, acuzând Alianța Nord-Atlantică că reprezintă un „instrument de agresiune și confruntare”. În același timp, Rusia justifică războiul contra Ucrainei. Kremlinul acuză NATO de „natură ofensivă” „NATO, după ce și-a dat jos masca, demonstrează în toate modurile posibile natura sa ofensivă”, a afirmat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, în briefingul său zilnic. Citește și: Simion acuză presa că este „plătită”, dar AUR a cheltuit, din subvenția contribuabililor, o sumă astronomică pe propagandă Declarația vine în contextul în care secretarul general al NATO, Mark Rutte, urmează să ceară statelor membre o creștere cu 400% a capacităților de apărare antiaeriană și antirachetă. Oficialul rus a subliniat că planurile discutate la Londra, unde Rutte se întâlnește cu noul premier britanic Keir Starmer, vor aduce costuri suplimentare semnificative pentru contribuabilii europeni. Rusia justifică ofensiva spre Dnipropetrovsk Pe fondul intensificării luptelor în estul Ucrainei, Kremlinul a anunțat că avansul forțelor ruse către regiunea Dnipropetrovsk are ca scop crearea unei „zone tampon”. „Fără îndoială, acesta este unul dintre motive”, a declarat Peskov, confirmând intenția strategică a Moscovei. Rusia a informat duminică faptul că trupele sale au ajuns la marginea regiunii, ceea ce marchează o nouă escaladare a conflictului, în ciuda tentativelor eșuate de negociere a păcii. Tensiuni privind schimbul de prizonieri Kremlinul susține că este gata să respecte înțelegerile privind schimburile de prizonieri de război și repatrierea trupurilor neînsuflețite ale soldaților, dar acuză Ucraina că tergiversează punerea în aplicare a acordurilor. Potrivit Moscovei, Kievul a amânat pe termen nedeterminat schimburile convenite în cea de-a doua rundă de discuții de pace din Istanbul. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat duminică că procesul va continua, însă Ucraina nu a primit încă lista completă a prizonierilor propuși de Rusia. Cooperare militară cu statele africane Tot luni, Kremlinul a anunțat intenția de a extinde cooperarea cu țările africane, inclusiv în domenii strategice precum apărarea și securitatea. Declarațiile vin în contextul retragerii oficiale a grupului de mercenari Wagner din Mali. Cu toate acestea, Africa Corps, o formațiune paramilitară aflată sub controlul direct al Kremlinului, a anunțat că va rămâne activă în statul vest-african.

Noul președinte al Poloniei, Karol Nawrocki, spune că va ajuta Ucraina Foto: Facebook
Internațional

Noul președinte al Poloniei, Karol Nawrocki, spune că Putin este un criminal de război, iar țara sa va ajuta Ucraina în continuare

Noul președinte al Poloniei, Karol Nawrocki, spune că Putin este un criminal de război, iar țara sa va ajuta Ucraina în continuare. El a făcut aceste afirmații într-un interviu pentru o publicație din Ungaria, Mandiner. Citește și: Simion acuză presa că este „plătită”, dar AUR a cheltuit, din subvenția contribuabililor, o sumă astronomică pe propagandă Nawrocki își va prelua mandatul în august. Noul președinte al Poloniei spune că va ajuta Ucraina „Pe de o parte, trebuie să sprijinim Ucraina în conflictul său cu Federația Rusă, dar Ucraina trebuie să înțeleagă că și alte țări, inclusiv Polonia, Ungaria și alte țări europene, au propriile lor interese", a spus el. Nawrocki a menționat „concurența neloială” cu agricultura poloneză sau cu sectorul logistic. „Trebuie să găsim un compromis, un consens cu privire la acestea”, a spus el. Nawrocki i-a afirmat pentru publicația Mandiner că Rusia și politica sa agresivă sunt cel mai important inamic din est. „Este un stat neo-comunist post-imperialist condus de Vladimir Putin. El este un criminal de război, iar eu sunt foarte critic la adresa Federației Ruse", a spus el. Nawrocki a amintitt că activitatea sa ca șef al Institutului Național al Memoriei din Polonia l-a pus în conflict direct cu statul rus. „De aceea consider că Ucraina a fost foarte curajoasă în apărarea sa împotriva Federației Ruse, dar trebuie să respecte și interesele altor țări care sprijină Ucraina”, a spus el. Viitorul președinte al Poloniei a mai spus că dorește să stabilească legături mai strânse cu Grupul celor nouă de la București (B9), Polonia, România, Bulgaria, Republica Cehă, Estonia, Lituania, Letonia, Slovacia și Ungaria. „Putem continua nu numai cooperarea noastră militară în cadrul celor Nouă de la București, ci și să construim relații sociale, economice și culturale în cadrul Grupului de la Visegrád”, a explicat Nawrocki.         

Fabrică rusească lovită de drone ucrainene (sursa: radiosvoboda.org)
Internațional

Atac cu drone ucrainene asupra unei fabrici de electronice din Rusia

Fabrică rusească lovită de drone ucrainene. O fabrică de electronice din Ciuvașia, situată la circa 600 km est de Moscova, și-a suspendat activitatea luni dimineață după căderea unor drone ucrainene. Fabrică rusească lovită de drone ucrainene Autoritățile locale au anunțat că două drone s-au prăbușit în incinta uzinei VNIIR, unul dintre principalii producători de componente electronice din Rusia, fără a provoca victime. Citește și: Teorie suveranistă: salina Praid urma să devină bază NATO, dar Dumnezeu s-a opus Potrivit armatei ucrainene, fabrica VNIIR produce echipamente de navigație utilizate pentru drone Shahed, bombe ghidate și alte arme de înaltă precizie. Atacul a fost confirmat de Ucraina printr-un comunicat publicat pe Telegram, în care se subliniază că obiectivul vizat are legături directe cu capacitățile militare ruse. Drone doborâte și activitate suspendată în regiune Guvernatorul regiunii Ciuvașia, Oleg Nikolaiev, a precizat că alte două drone s-au prăbușit pe câmpuri din apropiere, fără a reprezenta un pericol pentru populație. Producția la fabrica VNIIR a fost suspendată temporar, din motive de siguranță pentru angajați, iar autoritățile locale afirmă că „situația este complet sub control”. Războiul dronelor continuă: ambele tabere raportează interceptări Ministerul rus al Apărării a raportat că a interceptat 49 de drone ucrainene în noaptea de duminică spre luni. La rândul său, Ucraina a anunțat că a doborât zeci de drone și rachete lansate de Rusia deasupra regiunii Rivne, din vestul țării. Atacurile reciproce cu drone devin tot mai frecvente în contextul conflictului declanșat în februarie 2022.

Tensiuni în California, Newsom vs Trump (sursa: X/People's City Council - Los Angeles)
Internațional

Trupe federale în Los Angeles: confruntare între administrația Trump și guvernatorul Californiei pe fondul protestelor antiimigrație

Tensiuni în California, Newsom vs Trump. Guvernatorul Californiei, Gavin Newsom, a cerut oficial anularea ordinului semnat de Donald Trump privind desfășurarea Gărzii Naționale în Los Angeles, pe fondul protestelor declanșate de raidurile antiimigrație. Tensiuni în California, Newsom vs Trump Într-o scrisoare adresată secretarului apărării Pete Hegseth, Newsom a denunțat măsura drept o încălcare gravă a suveranității statului. Citește și: Teorie suveranistă: salina Praid urma să devină bază NATO, dar Dumnezeu s-a opus În ciuda obiecțiilor, aproximativ 300 de militari au fost desfășurați în trei puncte din regiune pentru „protejarea proprietății și personalului federal”. Trump susține că Los Angelesul este „invadat” Președintele Trump a justificat desfășurarea militarilor afirmând că orașul a fost „invadat de imigranți ilegali și criminali” și că protestele violente întăresc hotărârea administrației de a continua deportările. Trump a ordonat oficialilor săi „să ia toate măsurile necesare pentru eliberarea Los Angelesului” și a promis că „ordinea va fi restabilită, iar migranții ilegali vor fi expulzați”. Proteste masive, violențe și arestări în Los Angeles Protestele au izbucnit vineri, după acțiunile ICE (Serviciul pentru Imigrări și Vamă), și au continuat în weekend, deși autoritățile au declarat adunările ilegale. Manifestanții au blocat o autostradă și s-au adunat în fața centrului de detenție metropolitan, unde forțele Gărzii Naționale au format un cordon. Potrivit poliției, au fost aruncate obiecte dure, inclusiv bucăți de beton și sticle, au fost efectuate arestări și unele mașini au fost incendiate. Escaladare periculoasă, amenințări cu desfășurarea armatei Administrația Trump a anunțat posibilitatea desfășurării pușcașilor marini în California, o măsură fără precedent în ultimele decenii. Secretarul apărării Pete Hegseth a declarat că armata va interveni dacă este nevoie, ceea ce a stârnit reacții dure din partea guvernatorului Newsom, care a catalogat declarația drept „comportament tulburat”. Comandamentul Nord din SUA a confirmat că aproximativ 500 de pușcași marini sunt „în stare de pregătire pentru desfășurare”. Apeluri la calm din partea autorităților locale Guvernatorul Newsom și primarul Los Angelesului, Karen Bass, au lansat apeluri ferme către protestatari să rămână pașnici. Bass a denunțat desfășurarea trupelor federale drept o „escaladare haotică” care alimentează frica și pune în pericol cartierele orașului. Amândoi liderii locali au subliniat că orașul va continua să sprijine comunitățile care îl numesc „acasă”.

Tensiunile Trump–Musk ar putea afecta NASA (sursa: X/SpaceX)
Internațional

NASA poate împiedica ruptura totală Trump-Musk: fără SpaceX, americanii nu pot trimite oameni în spațiu

Tensiunile Trump–Musk ar putea afecta NASA. Conflictul dintre președintele american Donald Trump și miliardarul Elon Musk a crescut incertitudinile legate de viitorul NASA. Agenția spațială americană se confruntă deja cu perspectiva unor reduceri bugetare majore, care ar putea afecta zeci de misiuni științifice și colaborări internaționale esențiale. Tensiunile Trump–Musk ar putea afecta NASA Casa Albă a propus reduceri masive pentru NASA, în special pentru proiectele științifice, care riscă să piardă aproape jumătate din finanțare. Citește și: Teorie suveranistă: salina Praid urma să devină bază NATO, dar Dumnezeu s-a opus În acest context, Trump a amenințat că va retrage contractele federale acordate companiei SpaceX, afectând grav planurile agenției. Dependența NASA de SpaceX NASA se bazează pe rachetele Falcon 9 ale SpaceX pentru aprovizionarea Stației Spațiale Internaționale și are în vedere utilizarea rachetei Starship pentru viitoarele misiuni pe Lună și Marte. În acest moment, aceste planuri sunt puse sub semnul întrebării. Impact dezastruos asupra cercetării spațiale Dr. Simeon Barber, cercetător la Open University, a avertizat că incertitudinea actuală are un efect „paralizant” asupra programului spațial uman. „Explorarea spațială necesită planificare pe termen lung și cooperare stabilă între guvern, industrie și mediul academic”, a subliniat el. 40 de misiuni spațiale riscă să fie anulate Chiar înainte de conflictul Trump–Musk, existau îngrijorări privind bugetul NASA. Aproximativ 40 de misiuni – aflate în dezvoltare sau deja lansate – ar putea fi întrerupte. Singura excepție o constituie planurile de trimitere a astronauților pe Marte, care au primit o suplimentare de 100 milioane de dolari. Trump vrea o NASA „cu misiune clară” Dr. Adam Baker, analist la Cranfield University, a explicat că administrația Trump urmărește repoziționarea NASA pentru două obiective clare: să ajungă pe Lună înaintea Chinei și să trimită astronauți pe Marte. Toate celelalte activități ar deveni secundare. Programele europene afectate Printre proiectele amenințate se numără și două colaborări cu Agenția Spațială Europeană: aducerea pe Pământ a mostrelor marțiene colectate de roverul Perseverance și misiunea Rosalind Franklin. De asemenea, accesul ESA la Stația Spațială Internațională și viitorul program Lunar Gateway ar putea fi afectate. Sistemul SLS, înlocuit de Starship și New Glenn? Racheta SLS, dezvoltată de NASA pentru revenirea pe Lună, are costuri exorbitante – 4,1 miliarde de dolari per lansare. Prin comparație, Starship (SpaceX) și New Glenn (Blue Origin) promit lansări la doar 100 milioane dolari. Cu toate acestea, lansările Starship de până acum au eșuat, iar Blue Origin abia a început testările. Pericol pentru cercetarea climatică Dr. Baker atrage atenția asupra pericolului opririi programelor de Observare a Pământului. Acestea funcționează ca un sistem de avertizare timpurie privind schimbările climatice. „Dacă le oprim, este ca și cum am stinge luminile într-o cameră plină de fum”, a spus acesta. Bugetul nu a fost aprobat Deși mai mulți congresmeni republicani au promis că vor vota împotriva tăierilor, Casey Dreier de la Planetary Society avertizează că blocajul politic ar putea duce la implementarea bugetului propus de Casa Albă, ca măsură interimară. Odată oprite, multe misiuni spațiale nu mai pot fi repornite cu ușurință – sau deloc.

Iranul poate dezvălui documente secrete israeliene (sursa: IRNA)
Internațional

Iranul amenință că va dezvălui documente secrete israeliene care vor pune în dificultate Ierusalimul

Iranul poate dezvălui documente secrete israeliene. Ministrul iranian al Informațiilor, Esmail Khatib, a declarat duminică, la televiziunea de stat, că Iranul deține o serie de documente israeliene sensibile care urmează să fie dezvăluite în curând. Iranul poate dezvălui documente secrete israeliene Oficialul a descris aceste informații drept o „comoară” ce va consolida capacitățile ofensive ale Iranului. Citește și: Teorie suveranistă: salina Praid urma să devină bază NATO, dar Dumnezeu s-a opus Conform relatărilor din mass-media de stat iraniană, serviciile de informații din Teheran ar fi obținut o cantitate semnificativă de documente secrete care vizează instalațiile nucleare ale Israelului, relațiile sale cu SUA, Europa și alte state, dar și capacitățile sale defensive. Până în prezent, Israelul nu a emis niciun comentariu oficial cu privire la aceste afirmații. Mii de documente transferate Ministrul Esmail Khatib a sugerat că ar fi vorba de un volum uriaș de informații: „A vorbi despre mii de documente ar fi o subestimare”. El a subliniat că transferul datelor a fost realizat în timp și în condiții stricte de securitate, fără a oferi detalii despre metodele folosite, care vor rămâne confidențiale. Posibilă piraterie informatică Nu este clar dacă aceste documente provin dintr-o presupusă operațiune de piraterie informatică desfășurată anul trecut asupra unui centru de cercetare nucleară israelian. Teheranul face acum publice aceste informații într-un moment de tensiuni crescute privind propriul program nuclear. Schimb de arhive și amenințări nucleare În 2018, fostul prim-ministru israelian Benjamin Netanyahu anunța că agenții Mossad au capturat o arhivă extinsă de documente secrete iraniene, care dovedeau existența unor activități nucleare necunoscute anterior. Ulterior, președintele american Donald Trump a avertizat Iranul că riscă atacuri militare dacă nu încheie un acord cu Washingtonul. Totuși, în aprilie, Trump ar fi blocat un atac israelian planificat asupra unor situri nucleare iraniene, optând în schimb pentru negocieri.

Renault va produce drone în Ucraina (sursa: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine)
Internațional

Renault va produce drone în Ucraina. Inginerii ucraineni, mai buni decât cei francezi, spune compania

Renault va produce drone în Ucraina. Grupul auto francez Renault se pregătește să deschidă linii de producție de drone în Ucraina, potrivit informațiilor confirmate de franceinfo duminică, 8 iunie. Renault va produce drone în Ucraina Informația vine la scurt timp după declarația ministrului francez al Apărării, Sébastien Lecornu, care anunțase vineri seară că „o mare companie producătoare de automobile franceze” va fabrica drone în Ucraina, fără a numi însă direct Renault. Citește și: Teorie suveranistă: salina Praid urma să devină bază NATO, dar Dumnezeu s-a opus Renault intenționează să colaboreze cu o întreprindere mică și mijlocie (IMM) franceză, specializată în tehnologie militară. Liniile de producție vor fi amplasate la câteva zeci sau sute de kilometri de linia frontului, într-o zonă considerată relativ sigură. Potrivit unui comunicat oficial, Renault a confirmat că a fost contactat de guvernul francez, dar subliniază că „nicio decizie nu a fost luată până în acest moment”. Un simbol al reînarmării europene Acest parteneriat marchează o schimbare importantă, la mai bine de trei ani de la începutul războiului din Ucraina. Inițiativa este un simbol al reînarmării Europei și al investițiilor masive în industria de apărare, într-un context geopolitic tensionat și în continuă transformare. Patru milioane de drone pentru armata ucraineană în 2025 Armata ucraineană își propune ca, până în 2025, să utilizeze peste patru milioane de drone, echipamente moderne și cu un potențial distructiv ridicat. O parte dintre dronele produse în Ucraina va fi destinată și armatei franceze, care, în prezent, este considerată în întârziere în ceea ce privește dezvoltarea și utilizarea acestor tehnologii. Fără angajați francezi în Ucraina pentru moment Ministrul Sébastien Lecornu a precizat că, în această etapă, nu este necesară trimiterea unor angajați francezi în Ucraina. Oficialul a remarcat că inginerii ucraineni „sunt mai buni decât noi în ceea ce privește capacitatea de a imagina drone și, mai ales, de a crea o doctrină de utilizare eficientă a acestora”. Renault: un lider global în transformarea mobilității Cu peste 120.000 de angajați în întreaga lume, Renault este una dintre cele mai mari companii auto din Europa. Grupul este recunoscut pentru implicarea sa în inovație și mobilitate durabilă, iar această inițiativă ar putea deschide un nou capitol în implicarea sa în industria de apărare.

Germania își modernizează rețeaua de adăposturi (sursa: bbk.bund.de)
Internațional

Germania chiar se pregătește de un război cu rușii: adăposturile subterane vechi sunt modernizate

Germania își modernizează rețeaua de adăposturi. Germania se confruntă cu o realitate alarmantă: rețeaua sa de buncăre, în mare parte învechită și inoperabilă, nu poate proteja decât aproximativ 5% din populație în cazul unui atac. Germania își modernizează rețeaua de adăposturi Într-un interviu pentru Sueddeutsche Zeitung, Ralph Tiesler, președintele Agenției Federale pentru Protecție Civilă și Asistență în Caz de Dezastre (BBK), a avertizat asupra acestei probleme. Citește și: Teorie suveranistă: salina Praid urma să devină bază NATO, dar Dumnezeu s-a opus Tiesler a declarat că Germania trebuie să se pregătească pentru eventualitatea unui „război de agresiune major în Europa”. Timp de decenii, ideea unui conflict militar de amploare a fost considerată improbabilă, dar acest context s-a schimbat. Potrivit estimărilor, Rusia ar putea fi capabilă să lanseze un nou atac asupra Europei în cel mult patru ani, după încheierea războiului din Ucraina. Doar 580 de buncăre rămase din cele 2.000 Germania are în prezent doar 580 de buncăre, comparativ cu cele aproape 2.000 existente în perioada Războiului Rece. Multe dintre ele nu mai sunt funcționale. Cu o populație de aproximativ 83 de milioane de locuitori, Germania ar putea oferi adăpost doar unui număr foarte mic de cetățeni în caz de urgență. Planuri de extindere: un milion de locuri de adăpost Pentru a remedia situația, BBK intenționează să transforme tuneluri, stații de metrou, parcări subterane și subsoluri ale clădirilor publice în adăposturi civile. Obiectivul este crearea rapidă a unui milion de spații sigure. De asemenea, se urmărește extinderea sistemului de sirene și notificări în caz de pericol. Costuri uriașe: peste 40 de miliarde de euro Tiesler a estimat că modernizarea și extinderea sistemului de adăposturi va necesita cel puțin 10 miliarde de euro în următorii patru ani și alte 30 de miliarde de euro în următorul deceniu. „Noile sisteme de buncăre, care trebuie să respecte standarde de protecție extrem de ridicate, sunt foarte costisitoare și consumatoare de timp”, a precizat acesta. Armata germană, afectată de lipsa de resurse și personal În paralel, și armata germană se confruntă cu probleme majore. Un raport recent al comisiei parlamentare a forțelor armate arată că Bundeswehr-ul „are prea puțin din toate”. Infrastructura este depășită, iar recrutările sunt sub așteptări. Germania și-a propus să ajungă la 203.000 de soldați până în 2031, dar în prezent are doar 181.000. Friedrich Merz promite cea mai puternică armată din Europa Cancelarul Friedrich Merz, care a obținut deja un buget de 570 miliarde de dolari pentru apărare, promite să transforme armata germană în cea mai puternică din Europa. Totuși, în fața unei sarcini uriașe de modernizare, o parte importantă din fonduri ar putea fi redirecționată spre nevoile militare, în detrimentul protecției civile. Serviciu militar obligatoriu Atât Merz, cât și Tiesler iau în calcul reintroducerea serviciului militar obligatoriu sau lansarea unui serviciu civil alternativ. „Avem nevoie de personal în caz de urgență”, a declarat Tiesler. „Poate că este momentul să oferim cetățenilor o alegere între serviciul militar și cel civil pentru țară.”

TikToker-ul Khaby Lame, alungat din SUA (sursa: Facebook/Khaby Lame)
Internațional

Trump l-a gonit din SUA pe Khaby Lame, cel mai urmărit TikToker din lume și ambasador UNICEF, căruia îi expirase viza

TikToker-ul Khaby Lame, alungat din SUA. Khaby Lame, influencerul senegalezo-italian devenit celebru pe TikTok, a fost reținut temporar de autoritățile americane pentru imigrație și a fost nevoit să părăsească Statele Unite, după ce a încălcat termenii de ședere ai vizei sale. TikToker-ul Khaby Lame, alungat din SUA Serviciul pentru Imigrări și Vamă al SUA (ICE) a anunțat că Khaby Lame, în vârstă de 25 de ani, cetățean italian, a fost reținut pe 6 iunie pe Aeroportul Internațional Harry Reid din Las Vegas. Citește și: Cum minte PSD că de vină pentru dezastrul de la Praid ar fi niște castori. Pe care nu i-a văzut nimeni Autoritățile au precizat că influencerul a încălcat legislația privind imigrația, depășind perioada legală de ședere prevăzută de viză. Plecare voluntară autorizată de autoritățile americane Potrivit comunicatului ICE, Khaby Lame a intrat în Statele Unite pe 30 aprilie, dar nu a respectat condițiile vizei. În urma reținerii, i s-a oferit opțiunea de „plecare voluntară”, iar acesta a părăsit deja teritoriul american, conform procedurilor stabilite de autorități. Nicio reacție oficială din partea influencerului Până sâmbătă după-amiază, Khaby Lame nu publicase nicio reacție oficială pe rețelele sociale cu privire la incidentul din Statele Unite. Acest episod are loc într-un context politic tensionat privind politica de imigrație a SUA. Trump înăsprește controalele asupra imigrației Reținerea lui Khaby vine în contextul înăspririi politicilor privind imigrația. Administrația lui Trump a lansat o campanie amplă de deportări și controale, chiar dacă unele dintre aceste măsuri sunt deja contestate în instanțele americane. De la șomaj la faimă mondială Khaby Lame a devenit faimos în timpul pandemiei, după ce și-a pierdut locul de muncă de mecanic în martie 2020. Inspirat de simplitatea vieții de zi cu zi, el a început să creeze videoclipuri scurte, fără cuvinte, prin care ironizează sfaturile inutile și complicate de pe internet. Ambasador UNICEF și milionar din social media Numit ambasador UNICEF la finalul lunii ianuarie, Khaby Lame este în prezent cel mai urmărit TikToker din lume, cu peste 162 de milioane de urmăritori. Între iunie 2022 și septembrie 2023, el a câștigat aproximativ 16,5 milioane de dolari din contracte de parteneriat, potrivit revistei Forbes.

Bătrâni tratați inuman în azile bulgărești (sursa: 24chasa.bg)
Internațional

Bătrâni sedați și legați de paturi în azile bulgărești ca în cazurile din Voluntari

Bătrâni tratați inuman în azile bulgărești. Populația bulgară este profund șocată după descoperirea a două azile ilegale de bătrâni, în care zeci de persoane vârstnice au fost ținute în condiții inumane. Autoritățile au intervenit și au desființat centrele, iar mai mulți pacienți au fost spitalizați de urgență. Bătrâni tratați inuman în azile bulgărești În urma unei acțiuni de amploare, 75 de bărbați și femei cu vârste între 51 și 85 de ani au fost salvați din cele două centre din localitatea Iagoda, situată în centrul Bulgariei. Citește și: Cum minte PSD că de vină pentru dezastrul de la Praid ar fi niște castori. Pe care nu i-a văzut nimeni Dintre aceștia, 11 sunt în stare gravă, iar o persoană a suferit o amputație parțială a piciorului, a anunțat ministrul Justiției, Gheorghi Gheorghiev, la Nova TV. Centre ilegale, deghizate în locuințe închiriate Azilele funcționau ilegal, sub aparența unor locuințe private închiriate, pentru a evita controalele autorităților. În timpul intervenției poliției, șase persoane au fost arestate, fiind suspectate că au gestionat aceste centre în mod fraudulos și abuziv. Scene cutremurătoare: pacienți legați, sedați și fără identitate Potrivit ministrului Justiției, cei internați au fost găsiți în condiții „îngrozitoare”: legați, sedați, fără acces la telefoane sau acte de identitate. Ușile erau încuiate, ferestrele modificate pentru a împiedica evadarea, iar igiena era inexistentă. Pacienții dormeau fără lenjerie de pat, în camere insalubre. Fără îngrijire medicală În aceste centre nu exista personal medical permanent. Medicul venea doar în caz de deces, iar medicamentele erau administrate de persoane fără calificare. Un pacient a mărturisit că a reușit să fugă de două ori, dar a fost adus înapoi de fiecare dată. „Lipsă totală de umanitate și atitudine sadică” Ministrul Gheorghiev a condamnat public atrocitățile descoperite, vorbind despre o „atitudine sadică inexplicabilă” și o „lipsă totală de umanitate” din partea celor responsabili. Cei internați sufereau de boli grave, precum demența, și erau complet dependenți de îngrijire. Unde au fost relocați supraviețuitorii Dintre cei 75 de vârstnici salvați, 44 au fost transferați în instituții publice din orașele Stara Zagora, Kazanlak și Sliven, iar alți 20 au fost preluați de familiile lor. Autoritățile au promis sprijin pentru reintegrarea acestora în condiții sigure și umane. Autoritățile anunță posibile noi arestări Procuratura bulgară a deschis o anchetă oficială, iar ministrul Justiției nu exclude noi arestări în perioada următoare. Cazul a stârnit indignare la nivel național și a readus în atenție problema lipsei de reglementare și control în centrele de îngrijire pentru persoane vârstnice.

Femeie împușcată de poliție la München (sursa: Facebook/Polizei München)
Internațional

Femeie împușcată mortal de poliție la München după ce a atacat două persoane cu un cuțit

Femeie împușcată de poliție la München. O femeie de 30 de ani a fost împușcată de polițiști în München, în sudul Germaniei, după ce a atacat două persoane cu un cuțit, potrivit declarațiilor oficiale oferite sâmbătă de un purtător de cuvânt al poliției.  Femeie împușcată de poliție la München Femeia era de origine bulgară, locuia în apropiere și ar fi suferit de afecțiuni psihice. Citește și: Cum minte PSD că de vină pentru dezastrul de la Praid ar fi niște castori. Pe care nu i-a văzut nimeni Informațiile nu au fost confirmate oficial, dar sunt investigate în cadrul anchetei.   Incidentul s-a produs în jurul orei locale 19:45, în apropiere de Theresienwiese, spațiu renumit pentru festivalul Oktoberfest. Forțele de ordine au fost alertate imediat și au intervenit cu mai multe echipaje de patrulare. Potrivit reconstituirii oficiale, atacatoarea a rănit mai întâi un bărbat de 56 de ani, care a suferit leziuni ușoare. Ulterior, a atacat o tânără de 25 de ani, moment în care a fost confruntată de polițiștii ajunși la fața locului. „În timpul arestării, a fost folosită o armă de foc letală. Colegii au fost nevoiți să tragă. Femeia a murit ulterior la spital”, a declarat purtătorul de cuvânt al poliției, Thomas Schelshorn. Motivația atacului rămâne necunoscută Autoritățile nu au stabilit încă motivul atacului. Schelshorn a precizat că ancheta este în desfășurare, iar cauza exactă a gestului va putea fi clarificată în următoarele ore sau zile. Ministrul de interne bavarez, Joachim Herrmann, a declarat că este „recunoscător poliției din München pentru intervenția rapidă”. Deși a descris moartea femeii drept regretabilă, el a afirmat că aceasta a fost „probabil inevitabilă”. Al doilea incident grav în două săptămâni Cazul vine la doar două săptămâni după ce o femeie fără adăpost externată dintr-un spital de psihiatrie a înjunghiat 15 persoane în gara centrală din Hamburg. Tot în această săptămână, în orașul Passau, un bărbat de 48 de ani a intrat cu mașina în cinci persoane, într-un incident care pare a fi legat de un act de violență domestică. Printre victime se numără și soția agresorului, dar și fiica lor de cinci ani.

Trump îl amenință pe Elon Musk (sursa: Facebook/The White House)
Internațional

Trump l-a amenințat pe Elon Musk: dacă sprijină democrații, vor exista „consecințe serioase”

Trump îl amenință pe Elon Musk. Președintele american Donald Trump l-a amenințat pe Elon Musk că va suporta „consecințe serioase” dacă va continua să susțină financiar candidați democrați. Avertismentul vine în contextul în care mai mulți politicieni democrați se opun planului fiscal promovat de republicani în Congres. Trump îl amenință pe Elon Musk Într-un interviu telefonic acordat postului NBC News, Donald Trump a avertizat că vor exista „consecințe serioase”, dacă Elon Musk va sprijini democrații. Citește și: Încă o taxă inventată pentru a salva bugetul: „taxă pe orice mișcare de bani din economie” Trump a refuzat să explice ce înseamnă aceste „consecințele” invocate, dar a precizat că nu intenționează, deocamdată, să declanșeze o investigație oficială împotriva lui Musk. Întrebat dacă prietenia cu fondatorul X s-a încheiat, răspunsul lui Trump a fost clar: „Da, asta cred.” Iar la întrebarea dacă ar vrea să repare relația, replica sa a fost și mai tranșantă: „Nu!”. Conflictul dintre Trump și Musk Cearta dintre cei doi a devenit publică zilele trecute, când și-au aruncat acuzații dure pe rețelele sociale. Musk, patronul Tesla și SpaceX, a postat pe X (fosta Twitter) mesaje acuzatoare la adresa lui Trump, printre care și o insinuare privind implicarea acestuia în scandalul Jeffrey Epstein. Ulterior, Musk a șters aceste postări și a transmis semnale de detensionare. Plecarea lui Musk de la DOGE Relațiile dintre cei doi deveniseră deja tensionate după ce Musk, un fost susținător financiar al lui Trump, a criticat dur planul fiscal republican. În semn de dezacord, el a demisionat recent din funcția de șef al Departamentului de Eficiență Guvernamentală (DOGE), creat de Trump pentru reducerea cheltuielilor publice. Schimb de replici pe rețelele sociale Criticile lui Musk au culminat joi cu un schimb de jigniri între cei doi. Trump a reacționat pe Truth Social, iar Musk pe platforma sa, X. Într-unul dintre cele mai controversate mesaje, Musk a sugerat implicarea lui Trump în afacerile murdare ale lui Epstein – postare pe care a șters-o ulterior. Scandalul Epstein Jeffrey Epstein, miliardarul implicat într-un vast scandal de trafic sexual cu minore, a murit în închisoare în 2019, oficial prin sinucidere. Relațiile sale cu numeroase personalități publice, inclusiv cu Donald Trump și Bill Clinton, continuă să alimenteze suspiciuni și teorii ale conspirației. Administrația Trump a promis desecretizarea dosarului, publicând în februarie o parte din documente, însă fără a clarifica implicările. În 2024, un judecător din New York a făcut publică o listă de contacte și cunoscuți ai lui Epstein, în care figurează și numele lui Trump, fără însă a menționa comportamente ilegale. Trump și Epstein: o relație controversată De-a lungul anilor 2000, Donald Trump îl descria pe Epstein drept „un tip grozav” și „foarte distractiv”. „Îi plac femeile frumoase la fel de mult cum îmi plac și mie, iar multe dintre ele sunt foarte tinere”, declara Trump pentru New York Magazine în acea perioadă. Ulterior, președintele a negat orice legătură cu faptele ilegale comise de Epstein.

Trump trimite Garda Națională în California (sursa: X/Jeremy Lindenfeld)
Internațional

Donald Trump mobilizează Garda Națională în California: protestele masive împotriva raidurilor antiimigrație riscă să atragă și armata

Trump trimite Garda Națională în California. Casa Albă a anunțat sâmbătă că Garda Națională va fi desfășurată în California, în cazul în care protestele față de raidurile antiimigrație din Los Angeles vor continua. Anunțul vine pe fondul ciocnirilor dintre protestatari și agenții federali ICE, care au escaladat în ultimele zile. Trump trimite Garda Națională în California Protestele au început vineri, după ce Serviciul pentru Imigrație și Controlul Vămilor (ICE) a efectuat o serie de percheziții în întreg orașul Los Angeles. Citește și: Încă o taxă inventată pentru a salva bugetul: „taxă pe orice mișcare de bani din economie” Potrivit Departamentului de Securitate Internă, circa 1.000 de protestatari au atacat ofițeri ICE, iar sâmbătă au avut loc mai multe arestări. Președintele Donald Trump a semnat un memorandum pentru mobilizarea a 2.000 de membri ai Gărzii Naționale, acuzând autoritățile democrat-liberale din California că au pierdut controlul. Casa Albă a transmis că aceste operațiuni sunt menite „să oprească invazia infractorilor ilegali”. Guvernatorul Newsom critică decizia federală Guvernatorul Californiei, Gavin Newsom, a reacționat dur pe X, acuzând guvernul federal că intensifică artificial tensiunile. Acesta a îndemnat populația să protesteze pașnic, fără a oferi „spectacolul” dorit de administrația Trump. „Este o escaladare intenționată, nu o soluție”, a subliniat Newsom. Posibilă implicare a armatei Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a avertizat că, dacă violențele continuă, pușcașii marini ar putea fi desfășurați în Los Angeles. În prezent, trupele Gărzii Naționale sunt în stare de alertă, iar Pentagonul monitorizează situația. Proteste tensionate în cartierele hispanofone În cartierul Paramount, predominant hispanic, protestatarii au fluturat steaguri mexicane și au aruncat proiectile în mașinile de poliție, în timp ce agenții ICE au folosit grenade paralizante. Un alt protest a avut loc în centrul orașului, unde manifestanții au scandat „ICE afară din L.A.!” Primărița Los Angelesului condamnă violența Primărița Karen Bass a declarat că orașul trece printr-o perioadă dificilă. „Frica planează asupra comunităților imigrante”, a transmis aceasta. Ea a subliniat că protestul pașnic este un drept, dar a avertizat că „violența și distrugerile nu vor fi tolerate”. Agenții federali reacționează ferm Agenții ICE au fost văzuți adunându-se în apropierea unui Home Depot, unde muncitorii fără documente se întâlnesc frecvent. Nu este clar dacă era vorba de o acțiune de arestare sau de pregătire. Forțele de ordine au fost suplimentate pe măsură ce tensiunile au crescut în zonă. Confruntări directe și intervenție în forță Protestatarii au încercat să blocheze un autobuz și au atacat un vehicul al US Marshals Service, determinând închiderea rampelor de acces de pe o autostradă. Poliția a folosit gaze lacrimogene și grenade flash-bang pentru a dispersa mulțimea. În unele zone, s-au aprins steaguri americane și s-au răsturnat cărucioare de cumpărături. Casa Albă acuză liderii locali Karoline Leavitt, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, a declarat că liderii democrați din California „și-au abandonat responsabilitatea”, iar administrația Trump nu va tolera „violențe împotriva forțelor de ordine”. Consilierul Stephen Miller a denunțat protestele drept „insurecție împotriva suveranității SUA”. FBI: „Voi aduceți haos, noi aducem cătușe” FBI a anunțat că analizează imaginile video pentru a identifica făptașii, iar mai mulți dintre aceștia au fost deja arestați. „Voi aduceți haos, noi aducem cătușe”, a declarat Dan Bongino, director adjunct FBI, confirmând intervenția forțelor federale. Garda Națională, la un pas de mobilizare Procurorul federal Bill Essayli a anunțat că Garda Națională va fi desfășurată în 24 de ore, dacă situația nu se calmează. Ultima intervenție a Gărzii Naționale în California a avut loc în 2020, în urma revoltelor iscate de moartea lui George Floyd.

Talibanii cheamă afganii acasă, oferind amnistie (sursa: X/ARG, Office of Chief of Staff)
Internațional

Trump a condamnat zeci de mii de afgani care au colaborat cu americanii. Guvernul de la Kabul le promite amnistie

Talibanii cheamă afganii acasă, oferind amnistie. Guvernul taliban de la Kabul i-a îndemnat pe afganii care își doresc să trăiască în Statele Unite să se întoarcă în Afganistan, în contextul în care administrația Trump a înăsprit condițiile de intrare și ședere în SUA. Talibanii cheamă afganii acasă, oferind amnistie În cadrul unui discurs susținut la Kabul cu ocazia sărbătorii Eid al-Adha, premierul Hassan Akhund a declarat: Citește și: Încă o taxă inventată pentru a salva bugetul: „taxă pe orice mișcare de bani din economie” „Celor care sunt îngrijorați și spun că America și-a închis ușile în fața poporului afgan, vreau să le spun să revină în țara lor, chiar dacă au servit americanii timp de 20 sau 30 de ani.” Acesta a dat asigurări că întoarcerea lor va fi lipsită de repercusiuni: „Întoarceți-vă acasă, nu vă vom face probleme, vă promitem!”, a transmis Akhund, menționând că liderul suprem taliban, emirul Hibatullah Akhundzada, „a oferit amnistie pentru toți”. Îndoieli privind amnistia: ONU semnalează abuzuri Deși talibanii au promis, odată cu revenirea la putere în 2021, că nu vor pedepsi foștii colaboratori ai forțelor occidentale, rapoartele ONU contrazic aceste declarații. Organizația a documentat cazuri de execuții extrajudiciare și dispariții forțate ale celor care au lucrat cu trupele internaționale. Drepturile femeilor, sever restrânse Guvernul islamic radical a impus reguli stricte, interzicând activități culturale și sociale și restrângând sever drepturile femeilor. ONU a calificat politica talibană drept un adevărat „apartheid de gen”. Mii de afgani cer vize în SUA, dar șansele scad În ultimii ani, sute de mii de afgani au solicitat vize pentru a emigra în Statele Unite, în special ca refugiați sau pe baza colaborării cu armata americană. Căderea Kabulului în august 2021 a lăsat în urmă numeroși colaboratori locali, care s-au refugiat în țări vecine precum Pakistanul, în încercarea de a contacta ambasadele occidentale. Donald Trump limitează accesul afganilor în SUA Revenirea lui Donald Trump la Casa Albă a adus noi obstacole pentru afganii care sperau să se stabilească în America. Inițial, administrația a suspendat intrarea refugiaților, iar mai recent a anunțat revocarea statutului de protecție temporară pentru mii de afgani aflați deja în SUA, începând cu 12 iulie. Totodată, noile restricții afectează aproximativ 20 de țări, limitând considerabil posibilitatea afganilor de a emigra. Kabulul, dispus să negocieze repatrierea refugiaților Luna trecută, guvernul taliban a anunțat că este pregătit să poarte discuții cu Washingtonul privind repatrierea afganilor cărora li se va revoca protecția temporară. Deși autoritățile de la Kabul nu sunt recunoscute oficial de nicio țară, mai multe state, precum Rusia, China, Pakistan și Iran, mențin relații diplomatice informale cu regimul taliban. Rusia scoate talibanii de pe lista organizațiilor teroriste Recent, Rusia a retras mișcarea talibană de pe lista sa cu organizații teroriste. În octombrie anul trecut, ministrul rus de externe Serghei Lavrov a cerut Occidentului să ridice sancțiunile impuse Afganistanului și să își asume responsabilitatea pentru reconstrucția unei țări afectate de decenii de război.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră