duminică 28 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Categorie: Internațional

5857 articole
Internațional

Germania și aliații săi nu ar face față acum unui atac al Rusiei, susține CEO-ul Rheinmettal

Armatele aliate, nepregătite pentru conflicte majore. Directorul executiv al consorțiului german de armament Rheinmetall, Armin Papperger, a declarat că armatele aliate, inclusiv Bundeswehr, nu sunt pregătite pentru un potențial conflict cu Rusia. Într-un interviu pentru platforma Faces of Democracy, Papperger a subliniat necesitatea creșterii cheltuielilor pentru apărare la cel puțin 3% din PIB. Armatele aliate, nepregătite pentru conflicte majore Potrivit lui Papperger, completarea stocurilor de muniție ar putea dura până la zece ani, ceea ce reprezintă o vulnerabilitate semnificativă. Citește și: Apel DeFapt.ro către Radu Popa, directorul Complexului Sportiv Național „Arcul de Triumf”: Nu ne mai trimiteți bani, îi vom refuza de fiecare dată În prezent, nici Germania, nici aliații săi nu dispun de suficiente rezerve pentru a susține un conflict de amploare. Apărarea aeriană și digitalizarea câmpului de luptă Pentru a răspunde cerințelor viitoare, Papperger a indicat că Germania ar trebui să aloce peste 120 de miliarde de euro anual pentru apărare, ceea ce ar însemna o creștere semnificativă față de bugetul actual de 51 de miliarde de euro. Aceste fonduri ar fi necesare pentru modernizarea sistemelor de apărare aeriană, chiziționarea de vehicule moderne și digitalizarea câmpului de luptă. Finanțar și frâna de îndatorare O creștere semnificativă a bugetului pentru apărare va necesita fie alocări suplimentare, fie ajustări legislative, cum ar fi modificarea frânei de îndatorare din Germania. Papperger a subliniat că politicienii se confruntă cu o sarcină dificilă în a echilibra aceste cerințe. Solicitările lui Trump În contextul cererilor lui Donald Trump, noul președinte al SUA, de a crește cheltuielile pentru apărare la 5% din PIB, Papperger a avertizat că acest lucru ar însemna că aproape jumătate din bugetul Germaniei ar fi destinat apărării – o situație dificil de implementat. În ceea ce privește capacitățile industriei de armament, Papperger a menționat că actualele facilități nu pot susține producția de echipamente precum tancurile Leopard în cantități mari. Pentru a face față cererii, ar fi necesare investiții semnificative și comenzi de amploare, similare celor realizate de Rusia. Extinderea capacităților de producție Rheinmetall își concentrează producția pe nevoile clienților, dar extinderea fabricilor pentru muniție și alte echipamente militare este posibilă doar în urma unor investiții masive și a unei cereri clare din partea forțelor armate. Papperger a subliniat că astfel de măsuri ar putea contribui la consolidarea capacităților de apărare pe termen lung.

Armatele aliate, nepregătite pentru conflicte majore (sursa: X/Rheinmettal)
Lammy schimbă discursul față de Trump (sursa: Facebook/David Lammy)
Internațional

Cum a ajuns Trump de la "sociopat" și "tiran cu perucă", la un tip cu "o fineţe incredibilă" - evaluarea ministrului britanic de Externe

Lammy schimbă discursul față de Trump. Șeful diplomației britanice, David Lammy, a surprins opinia publică luni, lăudând „finețea” lui Donald Trump, care urmează să fie învestit președinte al Statelor Unite pentru al doilea mandat. Într-un interviu pentru BBC Radio 4, Lammy a subliniat că fostul președinte american nu este un „instigator la război” și că relațiile cu Regatul Unit pot fi consolidate sub conducerea acestuia. Lammy schimbă discursul față de Trump În trecut, David Lammy, pe atunci în opoziție, l-a criticat vehement pe Donald Trump, numindu-l în 2018 un „sociopat cu simpatii neonaziste” și un „tiran cu perucă”. Citește și: Apel DeFapt.ro către Radu Popa, directorul Complexului Sportiv Național „Arcul de Triumf”: Nu ne mai trimiteți bani, îi vom refuza de fiecare dată Cu toate acestea, în calitate de ministru de externe, Lammy a adoptat un ton mult mai conciliant, afirmând că, în acest rol, este necesar să fie realist și să accepte lumea așa cum este, nu cum ar dori să fie. David Lammy a oferit detalii despre întâlnirea sa cu Donald Trump din septembrie, când l-a însoțit pe premierul britanic Keir Starmer la un dineu la New York. El a descris fostul președinte ca fiind „incredibil de fin, generos și foarte prietenos față de Regatul Unit, familia regală și Scoția”. Trump, lider "ferm", dar nu războinic După discuțiile din cadrul dineului, Lammy a concluzionat că Donald Trump nu este un instigator la război. Ministrul britanic a subliniat că fostul președinte dorește să fie ferm și puternic în fața amenințărilor globale, dar nu promovează conflictele armate. Regulile jocului Lammy a evidențiat faptul că Donald Trump pare hotărât să „schimbe regulile jocului” pe scena geopolitică. Printre prioritățile acestuia se numără normalizarea relațiilor dintre Arabia Saudită și Israel, un pas semnificativ pentru stabilitatea în Orientul Mijlociu. Laburiștii consolidează relația cu Trump Premierul britanic Keir Starmer, lider al Partidului Laburist, încearcă să stabilească o relație mai strânsă cu Donald Trump, în ciuda declarațiilor critice făcute anterior de alți membri ai partidului. Starmer a transmis „cele mai calde felicitări” noului președinte american, subliniind alianța istorică și de nezdruncinat dintre Regatul Unit și Statele Unite.

Djokovic, solidar cu studenții din Serbia (sursa: ausopen.com)
Internațional

Djokovic susține protestele studenților de la Belgrad împotriva corupției politicienilor sârbi și condamnă violențele la adresa tinerilor

Djokovic, solidar cu studenții din Serbia. Novak Djokovic, calificat pentru a 15-a oară în sferturile de finală ale turneului Australian Open, a transmis un mesaj puternic de susținere pentru studenții care protestează împotriva guvernului din Serbia. Într-o conferință de presă la Melbourne, tenismenul a deplâns actele de violență asupra tinerilor, subliniind importanța sprijinirii generației viitoare. Djokovic, solidar cu studenții din Serbia „Nu mă pot face că nu se întâmplă nimic în Serbia. Este o mare provocare pentru societatea noastră”, a declarat Djokovic, criticând situațiile de violență la adresa studenților. Citește și: Cum a croit Georgescu un basm apocaliptic în jurul unei minciuni: șefa Trezoriei SUA, Yellen, ar fi spus că nu știe dacă mai are bani de la 21 ianuarie În conferința de presă de la Australian Open (după minutul 13), sportivul a adăugat că și-ar dori ca tinerii care au părăsit țara să revină pentru a construi un viitor mai bun în Serbia. Protestele masive din Serbia Mii de persoane au protestat recent în fața Televiziunii naționale sârbe (RTS) din Belgrad, cerând imparțialitate media și omagiind cele 15 victime ale prăbușirii acoperișului unei gări din Novi Sad. Incidentul din noiembrie, survenit la scurt timp după renovarea clădirii, a declanșat un val de nemulțumiri în țară. Guvernul acuză opoziția, studenții cer dreptate Protestele, conduse în mare parte de studenți, au dus la blocarea majorității facultăților din Serbia, unde cursurile au fost suspendate. În timp ce președintele Aleksandar Vucic acuză opoziția că se află în spatele manifestațiilor, studenții neagă aceste afirmații și continuă să ceară dreptate pentru victime și schimbări în societate.

Papa critică expulzările propuse de Trump (sursa: Vatican News)
Internațional

Expulzarea a milioane de imigranți din SUA, promisă de Trump, ar fi o calamitate, spune Papa Francisc

Papa critică expulzările propuse de Trump. Papa Francisc a descris planul președintelui american Donald Trump de a expulza milioane de migranți fără documente legale drept „o calamitate”. Într-un interviu acordat televiziunii italiene, suveranul pontif a subliniat că măsura ar afecta grav „acei bieți nefericiți care nu au nimic”. Promisiunile lui Trump Donald Trump, care își începe al doilea mandat, a promis „cea mai mare operațiune de expulzare din istoria americană”, vizând aproximativ 11 milioane de persoane fără documente legale. Citește și: Cum a croit Georgescu un basm apocaliptic în jurul unei minciuni: șefa Trezoriei SUA, Yellen, ar fi spus că nu știe dacă mai are bani de la 21 ianuarie Totuși, un astfel de plan se confruntă cu provocări juridice și riscul ca unele țări să refuze acceptarea persoanelor expulzate. Papa critică expulzările propuse de Trump Papa Francisc, cunoscut pentru sprijinul său față de migranți, l-a criticat pe Donald Trump încă din primul său mandat, inclusiv pentru propunerile de construcție a zidurilor de frontieră. Pontiful a declarat anterior că „oricine construiește ziduri și nu poduri nu este un creștin”. Reforma cetățeniei Pe lângă planul de expulzare, Trump a promis să elimine procedura de acordare a cetățeniei prin naștere, pe care a numit-o „ridicolă”. Această măsură, însă, ar contraveni Constituției Statelor Unite, care garantează cetățenia pentru toți cei născuți pe teritoriul american.

Secretul radioactiv ascuns sub gheața Groenlandei (sursa: Atomic Heritage Foundation)
Internațional

SUA s-au instalat deja pe vecie în Groenlanda: deșeuri nucleare americane din Războiul Rece, aflate sub gheață, pot fi scoase la suprafață de schimbările climatice

Secretul radioactiv ascuns sub gheața Groenlandei. Deși râvnește la Groenlanda, pe Trump îl așteaptă o bombă radioactivă cu ceas sub gheața Groenlandei, amintește POLITICO. E vorba despre Camp Century, o bază militară americană construită în 1959, care ascunde un secret radioactiv. Secretul radioactiv ascuns sub gheața Groenlandei Proiectată inițial ca o rețea de tuneluri nucleare capabile să reziste unui atac rusesc, baza a fost abandonată în 1967 din cauza instabilității gheții. Citește și: Cum a croit Georgescu un basm apocaliptic în jurul unei minciuni: șefa Trezoriei SUA, Yellen, ar fi spus că nu știe dacă mai are bani de la 21 ianuarie În ciuda demontării reactorului nuclear, mii de tone de deșeuri, inclusiv reziduuri radioactive, au rămas îngropate sub gheață. Odată a fost considerată îngropată pentru totdeauna, însă Camp Century ar putea ieși la suprafață din cauza topirii accelerate a gheții provocate de încălzirea globală. Un studiu din 2016 avertiza că rămășițele bazei ar putea fi expuse până la sfârșitul secolului 21. Deși cercetări ulterioare din 2021 au ajustat estimările, schimbările climatice rapide mențin incertitudinea privind soarta acestui sit periculos. Dezbaterea politică dintre Groenlanda, Danemarca și SUA Camp Century a devenit subiect de controverse politice între Groenlanda, un teritoriu autonom al Danemarcei, și SUA. În 2017, un acord de 30 de milioane de dolari a fost semnat pentru curățarea deșeurilor militare americane din Groenlanda, dar Camp Century a fost exclus din această înțelegere. Groenlandezii rămân îngrijorați de poluarea potențială generată de topirea gheții. Riscurile de poluare și contaminare ale Camp Century Printre deșeurile rămase sub gheață se numără 200.000 de litri de combustibil diesel, care, dacă ar fi eliberați în ocean, ar provoca daune grave. O altă posibilitate este ca gheața care înconjoară baza să se desprindă și să formeze un aisberg contaminat. Aceste scenarii, deși improbabile în acest secol, devin din ce în ce mai posibile în funcție de ritmul încălzirii globale. Rolul Camp Century în cercetarea climatică În anii 1960, Camp Century a oferit o contribuție semnificativă la știința climatică prin extragerea primului nucleu de gheață, care continuă să fie studiat pentru înțelegerea tiparelor climatice din ultimele sute de mii de ani. Baza rămâne un „supersit” științific, atrăgând cercetători care analizează impactul deciziilor din trecut asupra schimbărilor climatice actuale. Provocarea climatică și responsabilitatea SUA Camp Century simbolizează dilemele etice și politice legate de schimbările climatice. Deși SUA a fost un factor cheie în poluarea din timpul Războiului Rece, gestionarea deșeurilor rămase în Groenlanda ar putea reprezenta o oportunitate de asumare a responsabilității. În contextul în care SUA este al doilea cel mai mare emițător de gaze cu efect de seră, Camp Century reflectă necesitatea unor decizii care să prevină consecințele de lungă durată ale încălzirii globale.

Primarul Londrei critică ascensiunea „populiștilor reacționari” (sursa: Facebook/Sadiq Khan)
Internațional

Primarul Londrei cheamă la luptă împotriva lui Trump, pus pe aceeași listă cu "populiștii reacționari" din Europa

Primarul Londrei critică ascensiunea „populiștilor reacționari”. Cu o zi înainte de revenirea lui Donald Trump la Casa Albă, primarul Londrei, Sadiq Khan, și-a exprimat îngrijorarea privind creșterea influenței „populiștilor reacționari” în democrațiile occidentale. Într-un articol publicat de The Observer, Khan a atras atenția asupra provocării majore pe care aceștia o reprezintă pentru democrația liberală. Primarul Londrei critică ascensiunea „populiștilor reacționari” Sadiq Khan a subliniat creșterea popularității partidelor suveraniste în Europa și SUA. Citește și: ANALIZĂ Redistribuie propaganda Moscovei, vor naționalizări și alungarea investitorilor străini, dar se declară fanii lui Trump: Georgescu, Simion, Ponta „Spectrul renașterii fascismului bântuie Occidentul,” a declarat el, menționând partide precum Alternativa pentru Germania, Adunarea Națională din Franța și revenirea lui Donald Trump. Khan a avertizat că acești populiști exploatează temerile economice și neîncrederea în instituții pentru a câștiga susținători. Tensiuni vechi între Sadiq Khan și Donald Trump Relația tensionată dintre Sadiq Khan și Donald Trump este bine cunoscută. În trecut, Trump l-a acuzat pe Khan de o gestionare slabă a terorismului, în timp ce primarul londonez l-a descris pe Trump drept un „populist de dreapta radicală.” Khan a aprobat, de asemenea, utilizarea unui balon gonflabil care îl reprezenta pe Trump ca bebeluș în timpul unei manifestații din Londra. Laburiștii britanici, relații pragmatice cu SUA În timp ce Khan critică aspru ascensiunea populiștilor, guvernul laburist al premierului Keir Starmer încearcă să mențină relații bune cu republicanii americani. Obiectivul principal al cabinetului este negocierea unui acord comercial cu SUA, mai ales în contextul noilor condiții determinate de Brexit.

Trump: 50% din TikTok, pentru SUA (sursa: TikTok/realdonaldtrump)
Internațional

Trump vrea ca Washingtonul să dețină 50% din TikTok după ce va semna un ordin executiv care să permită aplicației să funcționeze în SUA

Trump: 50% din TikTok, pentru SUA. TikTok, platforma populară cu aproximativ 170 de milioane de utilizatori în Statele Unite, a încetat să funcționeze pe teritoriul american din cauza unei legi impuse de administrația Biden. Legea solicită companiei ByteDance, proprietarul chinez al TikTok, să vândă filiala americană unui cumpărător aprobat de guvernul SUA. ByteDance a refuzat această cerere, ceea ce a dus la oprirea serviciilor sâmbătă seară. Trump: 50% din TikTok, pentru SUA Președintele ales Donald Trump a anunțat că va semna luni, imediat după învestire, un ordin executiv care va permite TikTok să continue să funcționeze în SUA. Citește și: ANALIZĂ Redistribuie propaganda Moscovei, vor naționalizări și alungarea investitorilor străini, dar se declară fanii lui Trump: Georgescu, Simion, Ponta De asemenea, Trump a propus ca, pe termen lung, Statele Unite să dețină 50% din acționariatul filialei americane a TikTok, printr-o societate mixtă. „Aș dori ca Statele Unite să dețină 50% din acționariat”, a scris Trump pe rețeaua sa Truth Social. Apelul lui Trump: „SALVAȚI TIKTOK!” Donald Trump a transmis un mesaj ferm pe Truth Social: „SALVAȚI TIKTOK!”, semnalând intenția sa de a sprijini continuarea funcționării platformei în SUA. Acesta a adăugat că, foarte probabil, va oferi TikTok un răgaz de 90 de zile, suspendând temporar aplicarea legii adoptate de administrația Biden. Decizia administrației Biden Pe final de mandat, administrația Biden a anunțat că nu va aplica măsurile impuse de lege și va lăsa viitoarea administrație republicană să decidă viitorul TikTok în SUA. Totuși, în absența unei poziții clare, ByteDance a optat să suspende activitatea TikTok începând de sâmbătă seară, lăsând milioane de utilizatori fără acces la platformă. Impactul asupra utilizatorilor americani Suspendarea TikTok a generat reacții puternice în rândul utilizatorilor americani, pentru care platforma este o sursă importantă de divertisment și exprimare creativă. Cu anunțul lui Trump privind salvarea TikTok, utilizatorii speră la o soluție rapidă care să permită reluarea accesului la rețea.

Germania, îngrijorată de politica lui Trump (sursa: X/Andreas Michaelis)
Internațional

Ambasadorul german în SUA îl distruge pe Trump: va încerca să se răzbune, va destructura statul, va folosi instituțiile în favoarea sa, va submina democrația

Germania, îngrijorată de politica lui Trump. Andreas Michaelis, ambasadorul Germaniei în Statele Unite, va fi singurul oficial german care va reprezenta guvernul de la Berlin la inaugurarea lui Donald Trump. Într-un document confidențial dezvăluit de cotidianul Bild, ambasadorul și-a exprimat îngrijorările privind viitoarele schimbări în politica americană și potențialele măsuri de răzbunare ale noului președinte. Germania, îngrijorată de politica lui Trump Comentariile ambasadorului Michaelis sunt detaliate într-o cablogramă diplomatică adresată ministrului german de externe, Annalena Baerbock. Citește și: ANALIZĂ Redistribuie propaganda Moscovei, vor naționalizări și alungarea investitorilor străini, dar se declară fanii lui Trump: Georgescu, Simion, Ponta Documentul reflectă temeri similare celor exprimate de politicienii pro-europeni, aflați în opoziție ideologică cu Trump. Printre altele, acesta este văzut ca un politician conservator care se opune ideologiei woke și imigrației ilegale, favorizând politici externe naționaliste. Riscuri pentru ordinea politică și constituțională a SUA Ambasadorul german avertizează că Donald Trump ar putea submina ordinea politică americană consacrată și structurile birocratice. Documentul subliniază riscul unei „redefiniri a ordinii constituționale” a SUA, pe fondul promisiunilor lui Trump de a destructura „statul profund” – o presupusă rețea de influență formată din servicii secrete, justiție și armată, despre care Trump susține că i-a sabotat primul mandat. Amenințări de deportări în masă Michaelis își exprimă îngrijorarea față de planurile lui Trump de a implementa deportări în masă ale imigranților ilegali și de a exercita un control extins asupra anchetelor judiciare. Ambasadorul sugerează că Trump intenționează să-și plaseze aliații în poziții cheie, ceea ce ar putea afecta independența instituțiilor. Restrângerea drepturilor și a libertății de exprimare Alte îngrijorări privesc posibilitatea limitării drepturilor minorităților și a restrângerii libertății de exprimare în SUA. Ambasadorul face referire la decizia companiei Meta de a elimina programul de „verificare a faptelor” și la reducerea cenzurii pe teme precum imigrația și identitatea de gen, teme criticate de conservatori. Impactul asupra mass-media În raportul său, ambasadorul german susține că administrația Trump ar putea submina principiile democratice fundamentale, deposedând legislativul, mass-media și instituțiile de aplicare a legii de independența lor. De asemenea, tehnologia ar putea deveni un instrument de co-guvernare sub influența lui Trump. Elon Musk și sprijinul față de extrema dreaptă Deși nu este menționat explicit în document, raportul face aluzie la miliardarul Elon Musk, un aliat al lui Trump. Musk a generat controverse în Germania după ce și-a declarat sprijinul pentru partidul de extremă dreapta Alternativa pentru Germania (AfD), iritând oficialii germani. Răspunsul Ministerului german de externe Ministerul german de externe a refuzat să comenteze detaliile scurgerii documentului. Oficialii de la Berlin au declarat că vor coopera strâns cu administrația Trump „în interesul Germaniei și al Europei”, subliniind că președintele american a fost ales democratic.

Durov condamnă infracțiunile facilitate de Telegram (sursa: Facebook/Pavel Durov)
Internațional

Telegram nu-și mai protejează utilizatorii în fața autorităților după punerea sub acuzare a lui Pavel Durov: numărul identităților divulgate a crescut de 170 de ori

Durov condamnă infracțiunile facilitate de Telegram. Durov condamnă infracțiunile facilitate de platformă. Pavel Durov, fondatorul aplicației Telegram, a fost pus sub acuzare la Paris pentru complicitate în activități criminale. În cadrul interogatoriilor, Durov a recunoscut că a înțeles gravitatea acuzațiilor aduse platformei sale și că este „dezgustat” de infracțiunile facilitate de platformă. Acuzațiile aduse lui Durov La sfârșitul lunii august, Pavel Durov a fost pus sub acuzare pentru complicitate în diverse activități ilicite facilitate de Telegram. Citește și: ANALIZĂ Redistribuie propaganda Moscovei, vor naționalizări și alungarea investitorilor străini, dar se declară fanii lui Trump: Georgescu, Simion, Ponta Potrivit La Tribune, fondatorul platformei a susținut că autoritățile franceze nu l-au avertizat în mod corespunzător despre problemele identificate, deși a declarat că a fost „disponibil și pregătit să răspundă tuturor cererilor”. Mai mult, Durov a subliniat că autoritățile franceze – inclusiv cabinetul prezidențial, consulatul francez din Dubai și un agent DGSI – cunoșteau datele sale de contact și locația, ceea ce l-ar fi făcut ușor accesibil. Facilitarea activităților ilegale Judecătorii au menționat existența a peste 15 grupuri dedicate pedocriminalității, traficului de droguri, fraudelor, comerțului cu arme și altor activități ilicite. Aceste cazuri au dus la punerea sub acuzare a lui Durov. Judecătorii au subliniat că simplitatea utilizării Telegram permite accesul ușor la astfel de activități, chiar mai simplu decât pe dark web. Durov a respins aceste acuzații, declarând că Telegram șterge lunar între 15 și 20 de milioane de conturi și între 1 și 2 milioane de grupuri. Cu toate acestea, el a recunoscut că gravitatea situației i-a fost clară abia în timpul arestului preventiv. Lipsa verificării identității utilizatorilor Interogat despre verificarea identității utilizatorilor Telegram, Durov a afirmat că această practică nu este implementată nici pe alte platforme similare. În ceea ce privește criptarea conversațiilor, el a apărat această caracteristică, numind-o un „standard al industriei” care împiedică accesul angajaților Telegram la mesajele utilizatorilor. Criticile lui Durov la adresa autorităților franceze Pavel Durov a acuzat autoritățile franceze de lipsa unui sistem eficient de raportare a problemelor. De asemenea, a menționat că unele cereri de la anchetatori au fost trimise la adrese de e-mail greșite. Cu toate acestea, el a recunoscut că subestimarea problemelor raportate în mass-media a fost o greșeală. Durov condamnă infracțiunile facilitate de Telegram Durov s-a declarat „dezgustat personal” de infracțiunile facilitate pe platformă, afirmând că acestea sunt „dăunătoare pentru societate și afaceri”. Telegram a anunțat că va colabora mai intens cu autoritățile judiciare și va îmbunătăți procesele de moderație. Președintele Emmanuel Macron a salutat aceste eforturi. Telegram colaborează cu autoritățile În ultimele luni, Telegram a crescut semnificativ numărul răspunsurilor la solicitările autorităților judiciare, trecând de la 4 cereri rezolvate în primul trimestru din 2024 la 673 în ultimul. La nivel global, Telegram a furnizat informații despre peste 10.000 de utilizatori în primele șase luni ale anului 2024. Judecătorii intenționează să continue interogatoriile lui Pavel Durov și să solicite documente justificative suplimentare. Avocatul său, David-Olivier Kaminski, nu a oferit încă un comentariu oficial.

Exod al milionarilor din Marea Britanie (sursa: Pexels/Miklos Magyar)
Internațional

Milionarii părăsesc Marea Britanie în număr alarmant de mare, mai ales după venirea la putere a laburiștilor: aproape 11.000, doar în 2024

Exod al milionarilor din Marea Britanie. În 2024, Marea Britanie a pierdut 10.800 milionari, conform unui raport publicat de New World Wealth (NWW). Aceasta reprezintă o creștere semnificativă față de cei 4.200 milionari care au plecat în 2023, plasând Regatul Unit pe locul doi, după China, în clasamentul pierderii rezidenților înstăriți. Exod al milionarilor din Marea Britanie Care sunt principalele motive pentru care aceștia părăsesc Marea Britanie? Citește și: Statul român plătește o sumă astronomică pentru chirii: peste 100 de milioane de euro pe an, spune fostul ministru Câciu Potrivit The Telegraph, în primul rând, este vorba despre taxele ridicate și legislația fiscală ostilă. Andrew Amoils, director de cercetare la NWW, explică faptul că taxele suplimentare aplicate nerezidenților bogați și taxele pe câștigurile de capital și proprietăți au descurajat pensionarii și proprietarii de firme înstăriți. Creșterea dominației SUA și Asiei în sectorul hi-tech, precum și declinul importanței bursei de valori de la Londra, au contribuit la diminuarea atractivității Marii Britanii. De asemenea, sistemul medical britanic, aflat sub presiune, a fost un alt factor decisiv pentru milionarii care au ales să părăsească țara. Unde pleacă milionarii? În perioada 2017-2023, Marea Britanie a pierdut 16.500 milionari, iar tendința pare să se accelereze. Pierderea rezidenților înstăriți afectează gestionarea activelor, investițiile și economia generală a țării, amplificând provocările cu care se confruntă Regatul Unit. Conform raportului NWW, destinațiile populare ale milionarilor includ orașe de top, precum Paris, Dubai, Amsterdam, Monaco, Geneva, Sydney, Singapore. Locurile preferate pentru retragere din activitate sunt Florida, Algarve (Portugalia), Malta, sau riviera italiană. Farmecul pierdut al Londrei Începând cu anii 1950 până la începutul anilor 2000, Londra a fost un magnet pentru milionari, fiind preferată de familii înstărite din Europa continentală, Africa, Asia și Orientul Mijlociu. Totuși, această tendință s-a inversat, odată cu creșterea economiilor din alte țări vorbitoare de engleză, precum SUA, Australia și Canada. Charlie Mullins, fondatorul Pimlico Plumbers, care s-a mutat în Spania, a comentat situația: „Marea Britanie are probleme. Majorarea taxelor și legislația restrictivă privind ocuparea forței de muncă au îngreunat derularea afacerilor. Conservatorii și laburiștii poartă responsabilitatea pentru această situație.”

Armistițiu Israel-Hamas, primele eliberări de ostatici (sursa: Hostages and Missing Families Forum)
Internațional

Tânără de origine română, printre primii ostatici israelieni eliberați de Hamas după acordul de încetare a focului

Armistițiu Israel-Hamas, primele eliberări de ostatici. Duminică, trei tinere ostatici israeliene, inclusiv Doron Steinbrecher, de naționalitate română, urmează să fie eliberate în primul schimb de prizonieri dintre Israel și Hamas. Schimbul face parte dintr-un acord de încetare a focului recent negociat. Armistițiu Israel-Hamas, primele eliberări de ostatici Potrivit Hostages and Missing Families Forum, printre primii ostatici care urmează să fie eliberați se numără Doron Steinbrecher (31 de ani). Citește și: Statul român plătește o sumă astronomică pentru chirii: peste 100 de milioane de euro pe an, spune fostul ministru Câciu Steinbrecher este asistentă veterinară, cu cetățenie română, capturată în kibbutzul Kfar Aza. Ea suferă de o boală cronică și are nevoie de tratament zilnic. Ultima dată a fost văzută într-un videoclip de propagandă al Hamas, în ianuarie 2024. Alături de ea se află pe listă Emily Damari (28 de ani), de naționalitate britanică, răpită din apartamentul său din Kfar Aza, fiind împușcată în mână în timpul capturării și Romi Gonen (24 de ani), chelneriță din Tel Aviv, răpită de la Festivalul de Muzică Nova. Ultima oară când a fost confirmată în viață, Gonen se afla într-o stare de sănătate precară. Schimbul de prizonieri între Israel și Hamas Cele trei femei urmează să fie eliberate după ora 14:00 GMT, în schimbul a aproximativ 90 de prizonieri palestinieni care vor fi transferați în Gaza sau Cisiordania. Negocierile pentru încetarea focului au fost mediate de Qatar și au intrat în vigoare duminică, cu o întârziere de câteva ore. Acordul prevede eliberarea treptată a 33 de ostatici israelieni, în schimbul mai multor sute de prizonieri palestinieni. Până în prezent, mai mult de 30 de ostatici au fost declarați decedați, iar soarta altora rămâne incertă.

Donald Trump intervine în criza TikTok (sursa: Facebook/Donald J. Trump)
Internațional

Trump, cel mai mare fan al TikTok, declarație publică de sprijin pentru rețeaua chineză

Donald Trump intervine în criza TikTok. Președintele ales al SUA, Donald Trump, a lansat un apel public pe rețeaua sa de socializare, Truth Social, cerând „SALVAȚI TIKTOK!”. Mesajul vine în urma deciziei companiei chineze ByteDance de a opri funcționarea popularei aplicații în SUA, ca urmare a unei legi promulgate anterior de președintele democrat în exercițiu, Joe Biden. TikTok, blocat în SUA În luna aprilie, administrația Biden a aprobat o lege care obliga TikTok să se separe complet de compania-mamă, ByteDance, și să vândă operațiunile din SUA unui cumpărător agreat de autorități până pe 19 ianuarie. Citește și: Statul român plătește o sumă astronomică pentru chirii: peste 100 de milioane de euro pe an, spune fostul ministru Câciu În caz contrar, sancțiunea prevedea eliminarea aplicației din magazinele online de pe teritoriul american. ByteDance a contestat această lege în instanță, însă vineri, Curtea Supremă a SUA a respins contestația. În lipsa unei soluții viabile, TikTok a anunțat oprirea aplicației în SUA începând de sâmbătă seară. Începând de sâmbătă, utilizatorii din SUA care încearcă să acceseze TikTok primesc un mesaj oficial prin care sunt informați că aplicația nu mai este disponibilă pe teritoriul american. ByteDance a justificat această decizie prin lipsa unei poziții clare din partea administrației Biden. Donald Trump intervine în criza TikTok Donald Trump, care va prelua mandatul prezidențial luni, a anunțat anterior că intenționează să acorde un răgaz de 90 de zile pentru TikTok. În această perioadă, prevederile legii promulgate de Biden vor fi suspendate, oferind companiei chineze timp suplimentar pentru a găsi o soluție. Acest anunț a fost inclus în mesajul transmis de TikTok utilizatorilor americani. Viitorul TikTok în SUA, incert Deși Trump a promis un termen de 90 de zile, soarta TikTok în SUA depinde de negocierile viitoare dintre administrația republicană și ByteDance. Populara platformă de socializare, cunoscută pentru videoclipurile scurte și creative, ar putea reveni în curând dacă se ajunge la un acord favorabil. Între timp, utilizatorii și creatorii de conținut din SUA rămân în așteptare.

TikTok nu mai funcționează în SUA (sursa: CNN)
Internațional

TikTok se victimizează înainte să fie "salvată" de Trump: le-a restricționat accesul utilizatorilor din SUA

TikTok nu mai funcționează în SUA. Sâmbătă seara, TikTok a încetat să mai funcționeze în Statele Unite, conform unei legi adoptate anul trecut de Congres și confirmate vineri de Curtea Supremă. Platforma a fost obligată să se disocieze de compania-mamă ByteDance, din China, sau să își încheie activitatea. Într-un mesaj transmis utilizatorilor, aplicația a informat că devine „momentan indisponibilă”. Decizia Casei Albe și implicarea lui Trump Deși administrația Biden a declarat că nu va aplica legea, TikTok a decis să-și suspende operațiunile, lăsând decizia în mâinile noului președinte, Donald Trump. Citește și: Statul român plătește o sumă astronomică pentru chirii: peste 100 de milioane de euro pe an, spune fostul ministru Câciu Acesta a sugerat că ar putea acorda o prelungire de 90 de zile pentru a evita interdicția totală. Invocarea securității naționale Congresul american a justificat legea prin riscuri de securitate națională, susținând că datele utilizatorilor americani ar putea ajunge în mâinile guvernului chinez. TikTok a negat acuzațiile și a afirmat că a luat măsuri pentru protejarea confidențialității utilizatorilor. TikTok nu mai funcționează în SUA Potrivit CNN, TikTok a fost offline în Statele Unite sâmbătă seara, cu mai puțin de două ore înainte ca o interdicție să intre în vigoare. Utilizatorii TikTok din SUA, în număr de 170 de milioane, au primit notificări în care platforma a indicat că suspendarea operațiunilor este o consecință directă a legislației adoptate. În același timp, aplicația le-a oferit posibilitatea de a descărca datele și conținutul personal înainte de închiderea completă. TikTok a fost retrasă din App Store și Google Play, conform noii reglementări. În plus, companiile de găzduire web precum Oracle și Amazon Web Services au fost nevoite să întrerupă colaborarea cu platforma. Legea prevede amenzi de până la 5.000 de dolari per utilizator pentru nerespectarea acestor măsuri. Reacția TikTok și a creatorilor de conținut La scurt timp după suspendarea aplicației, mai mulți creatori de conținut au început să își redirecționeze publicul către alte platforme precum YouTube. De asemenea, TikTok a calificat legea drept un atac politic, în timp ce unii politicieni au început să susțină păstrarea aplicației. CapCut și alte aplicații afectate Pe lângă TikTok, interdicția a lovit și CapCut, o aplicație populară de editare video folosită de mulți creatori. Aceasta a fost, de asemenea, eliminată din magazinele de aplicații, fiind deținută de ByteDance.

Armistițiul dintre Israel și Hamas, amânat. În imagine, șeful Statului Major General israelian, generalul locotenent Herzi Halevi (sursa: X/Israel Defense Forces)
Internațional

Încetarea focului nu a fost pusă în practică în Gaza, Israel acuză Hamas că nu a furnizat lista ostaticilor, cum fusese convenit

Armistițiul dintre Israel și Hamas, amânat. Intrarea în vigoare a armistițiului dintre Israel și Hamas, programată pentru ora 8:30 (06:30 GMT), a fost amânată. Potrivit purtătorului de cuvânt militar israelian, Daniel Hagari, motivul principal este faptul că Hamas nu a furnizat încă lista ostaticilor care urmează să fie eliberați. Ce prevede acordul După 15 luni de conflict intens în Gaza, un acord de încetare a focului în trei etape a fost stabilit. Citește și: Statul român plătește o sumă astronomică pentru chirii: peste 100 de milioane de euro pe an, spune fostul ministru Câciu Prima etapă, care ar fi trebuit să înceapă duminică, prevede eliberarea a 33 de ostatici israelieni deținuți în Gaza și eliberarea a 1.904 prizonieri palestinieni din închisorile israeliene. De asemenea, este prevăzută o retragere graduală a armatei israeliene din anumite zone ale Fâșiei Gaza. Armistițiul dintre Israel și Hamas, amânat Hamas nu a divulgat numele celor trei ostatici care ar trebui eliberați primii, a declarat duminică dimineața Daniel Hagari. „Hamas nu își îndeplinește obligațiile”, a spus purtătorul de cuvânt, subliniind că atacurile israeliene vor continua până când acordul va fi respectat.

Învestirea lui Trump, etapele desfășurării ceremoniei (sursa: Facebook/Donald J. Trump)
Internațional

Ceremonia de învestire a lui Trump, probabil cea mai grandioasă inaugurare a unui mandat prezidențial american. Printre invitați, șefi de state și cei mai bogați oameni de afaceri din SUA

Învestirea lui Trump, etapele desfășurării ceremoniei. Luni, Donald Trump depune jurământul în funcția de președinte al Statelor Unite, marcând una dintre cele mai spectaculoase reveniri politice din istoria Americii. Ceremonia din 20 ianuarie include tradiționalele evenimente formale și o serie de decizii executive care vor fi semnate în prima zi de mandat. Învestirea lui Trump, etapele desfășurării ceremoniei BBC a trecut în revistă detaliile privind ceremonia de învestire a președintelui SUA. Citește și: Statul român plătește o sumă astronomică pentru chirii: peste 100 de milioane de euro pe an, spune fostul ministru Câciu Jurământul va fi depus în Rotonda Capitoliului, la ora 12:00 ET (19:00 ora României), în prezența șefului Curții Supreme, John Roberts. Schimbarea locului, de pe treptele Capitoliului în interior, a fost determinată de frigul intens. După ceremonie, Trump va rosti un discurs înălțător și unificator, conform declarațiilor sale, urmat de o paradă în Capital One Arena. Invitați la eveniment Trump a invitat mai mulți lideri străini, o abatere de la tradiție. Printre aceștia se numără: Javier Milei, președintele Argentinei și susținător al lui Trump. Giorgia Meloni, premierul Italiei. Vicepreședintele chinez Han Zheng, care îl reprezintă pe președintele Xi Jinping. Președintele în exercițiu, Joe Biden, și fostul președinte Barack Obama vor fi prezenți, dar Michelle Obama va lipsi. Alte personalități marcante, precum Elon Musk, Jeff Bezos și Mark Zuckerberg, vor asista la ceremonie. Măsuri de securitate Evenimentul beneficiază de măsuri de securitate stricte. Un gard de 48 km împrejmuiește zona centrală. 25.000 de agenți de ordine și bariere de beton blochează accesul vehiculelor. Prima zi de mandat: ordine executive și decizii majore Trump pregătește o avalanșă de ordine executive pentru prima zi, care includ măsuri de securitate la frontieră. Legat de acesta, se prevede reluarea construcției zidului dintre SUA și Mexic. De asemenea sunt așteptate decizii privind creșterea producției de petrol și gaze, dar și grațieri pentru participanții la asediul Capitoliului din 6 ianuarie 2021. Cine plătește pentru festivități? Ceremonia este finanțată de Comisia de Învestire a lui Trump, cu donații semnificative de la companii și personalități de top, inclusiv Amazon, Meta, Apple și OpenAI. Doar depunerea jurământului de la Capitoliu este acoperită din fonduri publice.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră