duminică 28 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: rusia

2577 articole
Internațional

Putin mută forțe armate și în Belarus, aproape de Ucraina. Poliție aeriană cu Su-35S

Putin mută forțe armate în Belarus. Rusia continuă să transfere avioane de luptă Su-35S din Extremul Orient în Belarus, unde vor participa la exerciţiile militare comune "Allied Resolve 2022". Asta a comunicat miercuri Ministerul Apărării rus, citat de agenţiile de presă Interfax, RIA Novosti și Tass. Aplicaţiile intervin în contextul unor tensiuni crescute între Rusia şi Occident legate de Ucraina. Putin mută forțe armate în Belarus "Avioanele de luptă multirol Su-35S din Districtul militar Est, implicate în verificarea forţelor de reacţie ale Uniunii statale continuă relocarea pe aerodromurile din Belarus", indică ministerul într-un comunicat. În acesta se remarcă faptul că, în drumul lor spre Belarus, aparatele de zbor fac escale pe aerodromurile din districtele militare Centru şi Vest. "După sosirea în Belarus, echipajele avioanelor multirol Su-35S îşi vor prelua atribuţiile de apărare antiaeriană în cadrul verificărilor vizând funcţionarea sistemul unificat de apărare aeriană a Uniunii statale" Rusia-Belarus, relevă documentul. Rusia şi Belarus organizează exerciţii comune pentru inspectarea pregătirii forţelor de reacţie ale Uniunii lor statale, notează Interfax. Totul, pe fondul temerilor Kievului şi ale Occidentului că Moscova, care a comasat zeci de mii de militari şi echipamente în apropiere de frontiera ucraineană, ar putea declanşa un atac împotriva Ucrainei dinspre teritoriul belarus. Su-35S, cel mai avansat aparat al Rusiei Potrivit viceministrului rus al apărării, Aleksandr Fomin, în prima etapă a acestor manevre - până la 9 februarie - este planificată relocarea şi formarea de grupuri armate. În a doua etapă - din 10 până în 20 februarie - vor avea loc exerciţiile propriu-zise. Moscova nu a precizat numărul de militari şi cel al echipamentelor implicate în aceste aplicaţii, conform agenţiilor de presă ruse. Citește și: Moscova a scos mii de militari la manevrele din Crimeea Potrivit unor experţi ruşi, avionul multirol Su-35S este cel mai avansat aparat aerian de luptă al armatei ruse din punct de vedere tehnologic. Aparatul are un potenţial apropiat de Su-57, un avion de luptă de generaţia a cincea dezvoltat de către Rusia. La aceste aplicaţii vor participa aproape toate forţele armate ale Belarus, precum şi unităţi din cadrul Districtului militar Est al Federaţiei Ruse, ale Forţelor aeriene şi celor aeropurtate ruse. Cel puțin așa spusese la 21 ianuarie şeful Direcţiei principale pentru antrenamente al Ministerului belarus al Apărării, Andrei Nekraşevici. Potrivit Ministerului rus al Apărării, numărul militarilor şi al tehnicii implicate în respectivele manevre intră sub incidenţa Documentului de la Viena din 2011 şi nu depăşeşte parametrii care ar necesita notificarea altor ţări. Suspiciuni că se urmărește atacarea Ucrainei din Belarus În acelaşi timp, Conflict Intelligence Team (CIT)- un grup de jurnalişti şi bloggeri independenţi care investighează conflictelor armate - a relatat marţi că paraşutişti ruşi au început să fie transferaţi mai aproape de graniţa cu Ucraina şi în Belarus, potrivit The Insider, un site rusesc de investigaţii care colaborează cu Bellingcat. Un videoclip postat la 24 ianuarie pe TikTok arată tehnică militară transportată pe calea ferată. Înregistrarea ar fi fost filmată în regiunea Briansk, la graniţa cu Belarus şi Ucraina. Vehiculele blindate sunt acoperite cu prelată, dar expertul CIT, Rob Lee, a identificat vehicule de luptă aeropurtate BMD-4M şi transportoare blindate aeropurtate BTR-MDM. "În total, garnitura de tren transportă 31 de vehicule BMD-4M şi 8 BTR-MDM, ceea ce corespunde unui batalion. Garnitura include cinci vagoane de pasageri, care pot transporta peste 250 de persoane", afirmă el, adăugând că a identificat şi opt camioane KAMAZ-43501, utilizate de obicei de Forţele aeropurtate ruse. Camioane de acelaşi tip apar şi într-un videoclip cu un convoi rusesc, realizat - conform descrierii - în apropiere de graniţa dintre Belarus şi Polonia, conform CIT. Potrivit datelor Căilor ferate ruse, garnitura cu tehnică militară a pornit din staţia Tekstilnaia, regiunea Ivanovo (centrul părţii europene a Rusiei), unde îşi are baza Regimentul 217 de garda aeropurtată al Diviziei 98 aeropurtată, care a participat recent la misiunea "de menţinere a păcii" în cadrul forţelor comune ale Organizaţiei Tratatului de Securitate Colectivă (OTSC) în Kazahstan. SUA au avertizat marţi că Belarusul se va expune unei riposte "rapide" şi "ferme" dacă va permite Rusiei să utilizeze teritoriul său pentru a ataca Ucraina, potrivit AFP. "Dacă o invazie ar începe din Belarus, dacă soldaţii ruşi ar urma să staţioneze permanent pe teritoriul său, NATO şi-ar putea revizui, de asemenea, postura în ţările care se învecinează cu Belarusul", a avertizat Ned Price, purtător de cuvânt al diplomaţiei americane.

Putin mută forțe armate în Belarus (sursa: tass.com)
Dîncu vrea să revenim alături de Rusia Foto: Facebook Vasile Dincu
Politică

Dîncu propune să se revină la principiile de acum 30 de ani, „împreună cu Rusia”

Dîncu vrea să revenim alături de Rusia, ca acum 30 de ani, nu împotriva ei. Ministrul Apărării a declarat, la TVR, citându-l pe președintele Franței, Emanuel Macron, că România vrea o nouă ordine de securitate în Europa. Declarațiile sale, făcute la 20 ianuarie, vin în contextul în care Rusia a comasat peste 100.000 de militari la granița cu Ucraina. Dîncu vrea să revenim alături de Rusia „Preşedintele Macron a spus foarte frumos şi foarte sugestiv următorul lucru: noi, în acest moment, ne gândim la o nouă ordine europeană de securitate. După 30 de ani în care au apărut războaie hibride, în care multe lucruri s-au deteriorat, noi vrem să revenim la principiile pe care le-am stabilit acum 30 de ani nu împotriva Rusiei, ci împreună cu Rusia. (...) Europa nu se îndreaptă împotriva Rusiei neapărat. Este vorba de un sistem defensiv care este pus la punct pe graniţa să zicem estică a NATO. Aceasta este semnificaţia principală, dincolo de cea conjuncturală”, a spus Dîncu la TVR, potrivit transcrierii obținute de defapt.ro. Vasile Dîncu nu a explicat de ce propune să se revină la principiile de acum 30 de ani, „împreună cu Rusia”. La fel ca Dîncu, Iliescu era alături de Rusia Ministrul PSD al Apărării a mai afirmat că România nu va participa la un război și nici nu va înarma Ucraina. „Nu va fi război, este clar, în care să fie implicată România. România nu va participa cu trupe, nu participă nici cu echipament la înarmarea Ucrainei, deci România este doar parte a NATO şi reacţionează împreună cu Alianţa în armonie şi într-o strategie foarte coerentă. Dacă ar fi să spun aici, sintetic la asta, înainte de a explica ce înseamnă declaraţiile celor doi preşedinţi, aş spune în felul următor: pericolul pentru România nu este un militar, ci este unul strategic, pe care l-aţi anunţat şi dumneavoastră înainte, acela de a încerca - ceea ce face Rusia - să ne întoarcem la 1991, atunci când s-a desfiinţat Tratatul de la Varşovia sau la 1997, când a început NATO să se deschidă spre alte ţări, spre a asigura securitatea altor ţări”, a afirmat demnitarul român. Citește și: Dîncu, ministrul Apărării, încurajează discuția despre ieșirea României din UE România a făcut parte din tratatul de la Varșovia până în iulie 1991, când această organizație s-a desființat. La fel ca Dîncu, Iliescu era alături de Rusia. La 5 aprilie 1991, președintele României, Ion Iliescu, și Președintele URSS, Mihail Gorbaciov, au semnat la Moscova un tratat de colaborare, buna vecinătate și prietenie între România și URSS. Tratatul n-a fost ratificat, întrucât URSS s-a dizolvat. Rusia este o amenințare. Ba nu, nu este Nu este prima oară când ministrul Apărării face declarații contradictorii. La 7 ianuarie spunea că Rusia este o amenințare pentru securitatea din zonă, dar nu este o amenințare pentru România. „Rusia, în momentul acesta, nu este o ameninţare directă pentru România, dar este o ameninţare pentru securitatea din zonă”, a susținut Dîncu. La 11 decembrie el susținea că Rusia este o amenințare și pentru țările NATO din zonă: „În orice caz, Rusia este în acest moment o amenințare pentru tot spațiul acesta al nostru. Probabil că următorul concept strategic al NATO va defini mult mai clar acest lucru, faptul că Rusia prin acțiunile din ultima vreme este o amenințare la adresa țărilor din zonă, cel puțin, și care sunt țări NATO”. „

Rusia a lansat noi manevre militare. (sursă: kremlin.ru)
Internațional

Moscova a scos mii de militari la manevrele din Crimeea

Rusia a lansat noi manevre militare la granița Ucrainei dar și în peninsula Crimeea, care a fost ocupată ilegal în 2014. La exerciţii participă peste 6.000 de militari şi 60 de avioane de vânătoare şi de bombardament, potrivit agenţiilor ruse de presă, citate de AFP şi EFE.Este vorba despre o operaţiune ''interarme'' în care sunt angajate în special ''forţele aeriene şi antiaeriene, grupuri de nave ale flotelor de la Marea Neagră şi Marea Caspică'', a declarat comandantul districtului militar Sud, Aleksandr Dvornikov. Citește și: EXCLUSIV Avionul donat de Țiriac pentru SMURD, folosit de Gabriel Oprea pentru „zboruri speciale”Potrivit agenţiei TASS, exerciţiile forţelor aeriene se desfăşoară în patru regiuni, inclusiv în peninsula Crimeea, şi au ca obiectiv principal testarea coordonării acţiunii marinei şi aviaţiei în cadrul unor tiruri cu rachete. La exerciţii participă avioane de vânătoare Su-27SM şi Su-30SM2, precum şi avioane de bombardament SU-34. Rusia a lansat noi manevre militare la frontierele Ucrainei Grupurile aeriene din districtul militar Sud şi din Flota Mării Negre sunt transferate la aerodromuri operative şi testează atacuri cu rachete la o ''distanţă cât mai mare posibil'', potrivit unui comunicat militar transmis de agenţia Interfax.În acest timp, la baze din mai multe regiuni din sudul Rusiei circa 6.000 de militari sunt angajaţi în exerciţii menite să verifice starea lor de pregătire de luptă. Citește și: EXCLUSIV Avionul donat de Țiriac pentru SMURD, folosit de Gabriel Oprea pentru „zboruri speciale”Anunţarea acestor exerciţii survine la câteva ore după de Moscova a criticat decizia Washingtonului de a plasa în alertă mii de militari americani în contextul tensiunilor dintre Rusia şi Occident asupra Ucrainei, Kremlinul estimând că această decizie duce la o ''exacerbare a tensiunilor''.

Grupări rusești gata să atace Ucraina. (sursă: kremlin.ru)
Internațional

Ucraina acuză Rusia că pregătea atacuri pentru destabilizarea țării

Grupări rusești gata să atace Ucraina au fost anihilate de autoritățile de la Kiev. Ucraina a anunţat marţi destructurarea unui grup care acţiona la ordinele Moscovei şi care pregătea atacuri armate pentru a "destabiliza" regiuni ale ţării, relatează AFP. "Organizatorii bandei pregăteau o serie de atacuri armate împotriva infrastructurilor", a declarat într-un comunicat Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU), afirmând că grupul "era coordonat" de "serviciile speciale ruse". Cei doi organizatori, între care un rus, au fost arestaţi, a precizat SBU, ai cărui agenţi au confiscat "un dispozitiv exploziv, arme de calibru mic şi muniţie". Citește și: EXCLUSIV Avionul donat de Țiriac pentru SMURD, folosit de Gabriel Oprea pentru „zboruri speciale” Aceştia acţionau la Harkov, oraş important situat în apropiere de frontiera rusă în estul ţării, şi la Jitomir, în centrul Ucrainei, la mai puţin de 150 km de Kiev. Grupări rusești gata să atace Ucraina pentru a o destabiliza Cei doi erau foşti militari din trupele speciale, care participaseră la lupte, a declarat pentru AFP o sursă din cadrul forţelor de ordine ucrainene. Sub pretextul căutării de personal pentru o firmă de pază şi protecţie, ei "începuseră să recruteze" personal "în principal" ruşi care au comis crime violente, potrivit interlocutorului agenţiei de presă franceze. Citește și: Care sunt afacerile Chinei în România Ucraina şi Occidentul acuză Rusia că a concentrat zeci de mii de trupe la frontiera ucraineană în vederea unei posibile invazii, intenţionând de asemenea să destabilizeze situaţia în interiorul acestei ţări. Președintele ucrainean, Volodimir Zelensky, a declarat recent într-un interviu acordat publicației The Washington Post că Rusia e pregătită să ocupe orașul Harkov, care este în Ucraina.

Rusia își etalează interesul pentru Cuba. (sursă: kremlin.ru)
Internațional

Moscova vrea să își pună iar bazele în cooperarea cu Cuba

Rusia își etalează interesul pentru Cuba, fostul aliat din America Centrală, în perioada Războiului Rece. Preşedintele rus Vladimir Putin şi omologul său cubanez Miguel Diaz-Canel au purtat luni o discuţie telefonică în care au evocat voinţa de a 'întări relaţiile bilaterale' şi 'parteneriatul strategic' dintre ţările lor, informează AFP. Convorbirea s-a referit la 'cooperarea bilaterală în domeniile comerţului, economiei şi investiţiilor', precum şi la 'continuarea coordonării activităţilor celor două state pe scena internaţională, în conformitate cu principiile parteneriatului strategic şi cu tradiţiile de prietenie şi de înţelegere reciprocă', a transmis un comunicat al Kremlinului. Citește și: EXCLUSIV Avionul donat de Țiriac pentru SMURD, folosit de Gabriel Oprea pentru „zboruri speciale” Cei doi preşedinţi 'şi-au confirmat voinţa de a lucra în strânsă colaborare pentru întărirea relaţiilor bilaterale şi au convenit să intensifice contactele la diferite niveluri', adaugă comunicatul. Rusia își etalează interesul pentru Cuba La rândul său, preşedintele cubanez Diaz-Canel a salutat, într-o postate pe Twitter, 'conversaţia prin telefon cordială şi fructuoasă' cu omologul său rus cu privire la 'stadiul excelent' al relaţiilor, la 'dezvoltarea viitoare' a acestora şi la 'situaţia internaţională actuală'. Convorbirea telefonică a avut loc în contextul crizei la frontiera ruso-ucraineană, viceministrul de externe rus Serghei Riabkov declarând că 'nu exclude' trimiterea de forţe ruse în ţări aliate ale Rusiei pe continentul american, în Venezuela sau în Cuba, dacă demersurile diplomatice vor eşua. Citește și: Care sunt afacerile Chinei în România 'Dacă Rusia va merge în această direcţie, vom reacţiona în mod hotărât', a replicat consilierul pentru securitate naţională al Casei Albe, Jake Sullivan, calificând aceste declaraţii drept 'fanfaronadă'. Aceste schimburi le aduc aminte multora de criza rachetelor din 1962, când Statele Unite şi Uniunea Sovietică s-au aflat în pragul unui război nuclear după ce Moscova desfăşurase rachete balistice în Cuba, notează AFP.

Rusia declanșează noi manevre lângă Ucraina. (sursă:mil.ru)
Internațional

Armata a 14-a a Rusiei se pregătește de invazie

Rusia declanșează noi manevre lângă Ucraina, de data aceasta în regiunea separatistă Transnistria, din Republica Moldova. Grupul Operativ al Trupelor Ruse din Transnistria (GOTR) a efectuat exerciţii de pregătire de luptă, a anunţat marţi într-un comunicat serviciul de presă al Districtului militar Vest al Federaţiei Ruse, în subordinea căruia intră şi contingentul de militari ruşi ce staţionează în stânga Nistrului, relatează agenţia de presă rusă Interfax. În total, circa 100 de echipamente militare şi tehnică de luptă au fost implicate în aceste manevre, conform comunicatului, care menţionează că aceste exerciţii fuseseră planificate cu mult timp înainte. "În cadrul aplicaţiilor au fost exersate acţiuni de primire a armelor şi echipamentului, de pregătire a tehnicii militare pentru ieşirea din bază şi de avansare spre locul de desfăşurare a efectivelor, punându-se accentul pe probleme legate de camuflaj, pregătirea punctelor de tragere şi a tehnicii de luptă", potrivit textului. Citește și: EXCLUSIV Avionul donat de Țiriac pentru SMURD, folosit de Gabriel Oprea pentru „zboruri speciale” Anunţul despre exerciţiile GOTR - creat pe rămăşiţele fostei Armate a 14-a sovietice în Transnistria - intervine după ce, luni, fostul deputat al Platformei DA Chiril Moţpan a declarat în cadrul unei conferinţe de presă că, între 24 şi 30 ianuarie, trupele ruse din Transnistria planifică exerciţii militare de amploare în zona oraşului Bender (Tighina). Moţpan - ex-preşedintele Comisiei parlamentare pentru securitate - afirmase luni că militarii ruşi staţionaţi în Transnistria vor "simula atacuri asupra localităţilor Căuşeni, Varniţa, Gura Bâcului şi Chişinău", potrivit portalului Nokta.md. Rusia declanșează noi manevre militare lângă Ucraina "Nou-numitul vicepremier pentru integrare ar putea să nu fie nici măcar informat despre 'intenţiile separatiştilor şi ale trupelor ruse dislocate ilegal pe teritoriul Republicii Moldova'", a spus fostul deputat, apreciind că Republica Moldova se află într-o situaţie "extrem de dificilă" în contextul tensiunilor legate de Ucraina. Serviciul de informaţii al armatei ucrainene anunţase recent că serviciile speciale ruse ar pune la cale provocări împotriva propriilor militari dislocaţi în Transnistria pentru a da vina pe Ucraina. "Urmărim situaţia la toate graniţele şi ne angajăm să asistăm toţi vecinii Ucrainei în pregătirea lor pentru orice acţiuni care ar putea veni din partea Rusiei. Aceasta ar putea să facă mişcări neprevăzute, să utilizeze diverse mijloace, dar suntem în alertă şi suntem pregătiţi să facem faţă planului ei", a declarat săptămâna trecută ambasadoarea SUA Linda Thomas-Greenfield, într-o intervenţie la Jurnal.tv. Citește și: Care sunt afacerile Chinei în România "Noi monitorizăm situaţia şi, bineînţeles, suntem foarte îngrijoraţi. Instituţiile noastre sunt vigilente. Avem şi noi scenarii pe care le luăm în considerare (…), dar ne dorim, aşa cum îşi doreşte toată lumea să se identifice soluţii paşnice la nivel regional", a afirmat la rândul său preşedintele Maia Sandu într-un interviu pentru un post de televiziune. În acelaşi timp, Oleg Beleakov, şeful delegaţiei Tiraspolului în cadrul Comisiei Unificate de Control (CUC) - mecanism tripartit pentru supravegherea situaţiei din Zona de securitate de la Nistru - a pledat zilele trecute pentru "consolidarea contingentului rusesc de pacificare de pe Nistru". El a făcut această declaraţie într-un comentariu la aprobarea de către guvernul Republicii Moldova a Planului Individual de Acţiuni al Parteneriatului Republica Moldova - NATO (IPAP), potrivit portalului Deschide.md. Militarii ruși nu fac parte din trupele de menținere a păcii Într-o reacţie la declaraţia reprezentantului administraţiei separatiste de la Tiraspol, Biroul Politici de Reintegrare (BPR) de pe lângă guvernul de la Chişinău a afirmat pentru Deschide.md că acesta "confundă intenţionat GOTR cu contingentul militar al Federaţiei Ruse din cadrul Forţelor mixte de menţinere a păcii". Potrivit Acordului moldo-rus din 21 iulie 1992, GOTR nu face parte din Forţele mixte de menţinere a păcii şi nu are delegată nicio atribuţie similară competenţelor acestora, a subliniat BPR. "Articolul 4 al acestui acord menţionează obligaţia GOTR de a respecta neutralitatea. În plus, se stabileşte că problemele ce ţin de statutul fostei Armate a 14-a, modul şi termenul de retragere etapizată a acesteia se va discuta între Federaţia Rusa şi Republica Moldova", au declarat reprezentanţi ai BPR pentru Deschide.md. Referitor la competenţele Comisiei Unificate de Control, "precizăm că sub monitorizarea acesteia se află situaţia în Zona de securitate şi funcţionarea Forţelor mixte de menţinere a păcii", subliniază oficialii BPR, atrăgând atenţia că ceea ce e în afara acestui perimetru (zona de securitate) depăşeşte mandatul oricărui şef de delegaţie din cadrul CUC. În acest context, deputatul Partidului Acţiune şi Solidaritate (PAS) Oazu Nantoi a comentat pentru Deschide.md că afirmaţiile lui Beleakov sunt orchestrate de Kremlin şi urmăresc scopul de a-i manipula şi a-i dezinforma pe cetăţenii Republicii Moldova. "Nouă ne rămâne să sperăm că situaţia în Ucraina nu va degrada şi că aceste trupe nu vor fi folosite împotriva Ucrainei, precum şi a Republicii Moldova", a declarat el.

Invadarea Ucrainei comparată cu războiul cecen. (sursă: Kremlin.ru)
Internațional

Londra răscolește amintirile războiului din Cecenia

Invadarea Ucrainei, comparată cu războiul cecen chiar de către premierul britanic Boris Johnson. O invadare a Ucrainei ar implica Rusia într-un conflict ''violent şi sângeros'' şi ar echivala cu crearea ''unei noi Cecenii'', republică rusă din Caucaz şi teatrul unor intervenţii sângeroase ale armatei ruse, a avertizat luni premierul britanic Boris Johnson, relatează AFP și BBC. ''Trebuie să transmitem mesajul că invadarea Ucrainei, din perspectivă rusă, va fi dureroasă, violentă şi sângeroasă şi cred că este foarte important ca Rusia să înţeleagă că aceasta ar putea fi o nouă Cecenie'', a declarat liderul conservator pentru televiziunile britanice. ''Ştiu puţin despre aceşti oameni şi cred că se vor lupta'', a adăugat el, referindu-se la Ucraina. Invadarea Ucrainei, comparată cu războiul cecen din 1990-2000 Republică din Caucazul rus, Cecenia a cunoscut două conflicte sângeroase în anii 1990 şi 2000, între separatişti, apoi islamişti şi armata rusă. Aceste conflicte s-au soldat cu zeci de mii de morţi, iar cel de-al doilea război din Cecenia, din 1999 până în 2009, a fost marcat de abuzuri şi bombardamente asupra oraşului Groznîi. Regatul Unit, care a furnizat recent rachete către Kiev, acuză Rusia că ''încearcă să instaleze un lider pro-rus la Kiev'', acuzaţii pe care Moscova le califică drept ''absurdităţi''. Londra a anunţat luni dimineaţă că va repatria o parte din personalul său diplomatic în Ucraina, în faţa ''ameninţării tot mai mari'' din Rusia. ''Informaţiile sunt foarte clare: există grupuri de luptă ruseşti la graniţele Ucrainei şi toată lumea poate vedea că există un plan de război clar care ar putea duce la capturarea Kievului'', a spus Boris Johnson. ''Trebuie să facem Kremlinul şi Rusia să înţeleagă că acesta ar fi un dezastru'', a subliniat premierul britanic. Liderul britanic a considerat însă că o invazie rusă nu este ''în nici un caz inevitabilă'': ''Cred că bunul simţ poate prevala'', a apreciat el.

Rusia efectuează manevre în Marea Baltică. (sursă: Kremlin.ru)
Internațional

Kremlinul face demonstrație de forță în Marea Baltică

Rusia efectuează manevre în Marea Baltică, la care participă douăzeci de nave ale Marinei militare ruse. Navele au ieşit luni în Marea Baltică pentru exerciţii, a anunţat agenţia de presă RIA, pe fondul tensiunilor sporite dintre Moscova şi Occident în legătură cu Ucraina şi al informaţiilor potrivit cărora Statele Unite ar putea trimite trupe suplimentare în regiune, transmite Reuters. Navele vor efectua exerciţii axate pe apărarea navală şi antiaeriană, a precizat RIA, citând Marina baltică. Rusia efectuează manevre militare în Marea Baltică Rusia a declarat că va "răspunde în mod corespunzător" dacă Washingtonul va spori numărul de trupe în Europa de Est, după ce New York Times a relatat că Washingtonul ia în considerare o astfel de măsură. Un diplomat al NATO a confirmat pentru Reuters că Statele Unite ale Americii iau în considerare mutarea unor trupe staţionate în Europa de Vest în Europa de Est în următoarele săptămâni. SUA ar muta trupe suplimentare în Est Statele Unite ale Americii iau în considerare mutarea unor trupe staţionate în Europa de Vest în Europa de Est în următoarele săptămâni, a declarat un diplomat NATO pentru Reuters, pe fondul escaladării tensiunilor dintre Ucraina şi Rusia. ''Acest lucru are de-a face cu trupele americane care sunt deja în Europa'', a declarat diplomatul, sub rezerva anonimatului, confirmând un articol din New York Times care a afirmat că preşedintele american Joe Biden ia în considerare trimiterea de trupe americane în ţările baltice şi în ţările aliate din Europa de Est. NATO a anunţat luni că a plasat trupele în stare de alertă şi a întărit Europa de Est cu nave şi avioane de luptă suplimentare, în ceea ce Rusia a condamnat drept o escaladare a tensiunilor legate de Ucraina. Diplomatul a declarat că eventualele mişcări de trupe vor fi graduale şi că orice completare a golurilor NATO pe flancul său estic ar putea avea loc în următoarele săptămâni.

Maia Sandu a declanșat furia Rusiei. (sursă: Facebook/Maia Sandu)
Internațional

Maia Sandu irită Moscova: cere retragerea trupelor rusești din Transnistria

Maia Sandu a declanșat furia Rusiei după ce a cerut retragerea trupelor Kremlinului din Transnistria. Internetul este plin în Rusia de comentarii și declarații agresive ale analiștilor pro-Putin la adresa Republicii Moldova ca reacție a unui răspuns dat de Maia Sandu într-un interviu acordat jurnalistului Vitalie Cojocari. Acesta a întrebat-o de la ce a pornit conflictul de pe Nistru. ”Forțele care nu și-au dorit ca noi să devenim independenți de Uniunea Sovietică au încercat să oprească acest proces.” Întrebată la ce forțe se referă, aceasta a detaliat: ”este foarte clar pentru toți că Federația Rusă a trimis oameni în această acțiune împotriva Republicii Moldova.” Ultimele cuvinte au turnat gaz pe focul relațiilor ruso-moldovenești, scrie într-o postare pe Facebook Vitalie Cojocari: "De ce i-au supărat pe ruși declarațiile Maiei Sandu din interviul meu? Maia Sandu a declanșat furia Rusiei Politicieni, jurnaliști, analiști din Rusia au umplut runetul (internetul rusesc) de comentarii și declarații belicoase la adresa Republicii Moldova după interviul pe care l-am făcut cu președintele Republicii Moldova. Ceea ce i-a scos de-a dreptul din sărite pe unii a fost declarația liderului de la Chișinău despre Războiul din Transnistria. Am vrut să aflu de la ce a pornit conflictul de pe Nistru și am întrebat-o asta pe doamna Președinte? Maia Sandu mi-a spus: ”forțele care nu și-au dorit ca noi să devenim independenți de Uniunea Sovietică au încercat să oprească acest proces.” Am insistat să ne spună despre ce forțe vorbește, așa că a continuat: ”este foarte clar pentru toți că Federația Rusă a trimis oameni în această acțiune împotriva Republicii Moldova.” Ultimele cuvinte au turnat gaz pe focul relațiilor ruso-moldovenești.

Rusia acuză NATO și SUA de isterie. (sursă: Kremlin.ru)
Internațional

Kremlinul acuză NATO de isterie pentru că trimite trupe în estul Europei

Rusia acuză NATO și SUA de isterie și de "exacerbarea" tensiunilor prin decizia de a desfăşura nave şi avioane de luptă în Europa de Est şi evacuarea de diplomaţi de la ambasada americană din Ucraina, pe fondul temerilor occidentale cu privire la un atac al Rusiei împotriva Ucrainei, relatează France Presse şi Reuters."Tensiunile sunt exacerbate de anunţurile şi acţiunile concrete ale Statelor Unite şi NATO", a declarat jurnaliştilor purtătorul de cuvânt al Kremlinului Dmitri Peskov despre desfăşurarea de noi forţe ale Alianţei în Europa de Est, înainte de a aprecia de asemenea ca "foarte mare" riscul unei ofensive a Kievului împotriva separatiştilor proruşi din estul Ucrainei.Probabilitatea unui conflict militar în estul Ucrainei iniţiat de către partea ucraineană este mai mare ca niciodată, a subliniat el.Cele două părţi se confruntă acolo din 2014 într-un conflict ce a făcut peste 13.000 de morţi. Rusia acuză NATO și SUA de isterie pentru că trimite trupe Peskov a explicat că Ucraina a desfăşurat un mare număr de trupe lângă graniţele regiunilor controlate de separatiştii proruşi, ceea ce - a spus el - arată că Kievul se pregăteşte să îi atace. Ucraina a negat în mod repetat acest lucru."Într-adevăr, autorităţile ucrainene concentrează un nivel considerabil de forţe şi mijloace la graniţa cu republicile" separatiste proruse, a declarat Peskov, considerând că această situaţie "sugerează pregătirea unor acţiuni ofensive" din partea Kievului."Toate acestea conduc la o situaţie în care tensiunile cresc", a mai spus el, notând că "atmosfera agresivă" actuală din Europa este "o realitate". El a denunţat o "isterie" în Europa, după ce în ultimele săptămâni s-au înmulţit anunţurile despre o presupusă iminentă invazie rusească a Ucrainei.Informaţiile venite din Occident sunt pline de "isterie" şi "minciuni", a notat el.NATO a anunţat mai devreme că plasează forţe în aşteptare şi întăreşte Europa de Est cu mai multe nave şi avioane de luptă ca răspuns la consolidarea militară a Rusiei la graniţele Ucrainei.Acţiunea se adaugă mai multor semnale că Occidentul se pregăteşte pentru o mişcare agresivă a Rusiei împotriva Ucrainei, deşi Moscova neagă orice plan de invadare.Moscova neagă orice plan în acest sens, cerând în acelaşi timp garanţii pentru securitatea sa, inclusiv respingerea aderării Ucrainei la NATO, încheierea lărgirii Alianţei şi desfăşurărilor ei militare în Europa de Est. Aceste revendicări sunt inacceptabile pentru occidentali, aminteşte AFP.

NATO trimite forțe pentru întărirea Europei. (sursă: Facebook/NATO)
Eveniment

NATO pune forțele armate în stand by

NATO trimite forțe pentru întărirea Europei de Est în fața Rusiei iar țările Alianței au plasat forţe în aşteptare şi au trimis nave şi avioane de luptă în faţa activităţilor militare la graniţele Ucrainei, a anunţat luni Alianţa într-un comunicat, citat de France Presse. "NATO va continua să ia toate măsurile necesare pentru a proteja şi apăra toţi aliaţii, inclusiv consolidând partea de est a Alianţei. Vom răspunde întotdeauna la orice deteriorare a mediului nostru de securitate, mai ales prin consolidarea apărării noastre colective", a declarat secretarul general al NATO Jens Stoltenberg. "Danemarca trimite o fregată în Marea Baltică şi se pregăteşte să desfăşoare patru avioane de luptă F-16 în Lituania pentru a sprijini misiunea de lungă durată a poliţiei aeriene a NATO în regiune", se arată în comunicat. "Spania trimite nave pentru a se alătura forţelor navale NATO şi intenţionează să trimită avioane de luptă în Bulgaria", se adaugă în comunicat. NATO trimite forțe pentru întărirea Europei de Est "Franţa s-a declarat pregătită să trimită trupe în România sub comandament NATO. Ţările de Jos trimit două avioane de luptă F-35 în Bulgaria din aprilie pentru a sprijini poliţia aeriană NATO din regiune şi pun în aşteptare o navă şi unităţi terestre pentru Forţa de reacţie a NATO", detaliază comunicatul de presă. "Statele Unite au indicat de asemenea că intenţionează să-şi sporească prezenţa militară în partea de est a Alianţei", precizează NATO. "De la anexarea ilegală a Crimeii de către Rusia în 2014, NATO şi-a consolidat prezenţa în partea de est a alianţei, în special cu patru grupuri tactice de luptă multinaţionale în Estonia, Letonia, Lituania şi Polonia", aminteşte NATO. "Aceste unităţi, conduse respectiv de Regatul Unit, Canada, Germania şi Statele Unite, sunt multinaţionale şi pregătite pentru luptă", asigură Alianţa. "Prezenţa lor indică clar că un atac împotriva unui Aliat va fi considerat un atac împotriva întregii Alianţe", avertizează NATO. Nu existau forţe NATO în partea de est a Alianţei înainte de 2014, se aminteşte în comunicat.

Rusia ar putea transforma gazul într-o armă Foto: en.kremlin.ru
Internațional

ANALIZĂ Rusia ar putea transforma gazul într-o armă. Prețurile vor crește din nou

Rusia ar putea transforma gazul pe care-l exportă în vestul Europei într-o armă, se tem liderii politici din NATO. Dacă Putin va invada Ucraina, iar statele din NATO și UE vor impune Rusiei sancțiuni economice, Gazprom ar putea limita livrările de gaze. Prețurile la energie, deja la un nivel record, vor crește din nou. Rusia ar putea transforma gazul într-o armă Germania este una din țările cele mai dependente de importurile de gaze din Rusia. Se estimează că în 2021 circa 50-75% din importurile de gaze proveneau din Rusia. În Germania, capacitatea de stocare a gazelor este cea mai mare din UE, dar Gazprom deține multe din aceste instalații. „Nord Stream 2, odată pus în funcțiune, ar crește dependența energetică a Germaniei de Rusia și ar permite Kremlinului să rupă coeziunea economică a Europei”, a explicat Constanze Stelzenmüller, expert în securitate europeană, într-o analiză pentru Brookins Institute. Cu toate acestea, liderii social-democrați din Germania, aflați la guvernare, se opun adoptării de sancțiuni care să vizeze Nord Stream 2. Wall Street Journal scrie că această situație se datorează deciziei Germaniei de a renunța atât la energia nucleară, din 20222, cât și la cea pe bază de cărbune, din 2030. Publicația explică faptul că vulnerabilitatea Germaniei limitează opțiunile Europei în criza din Ucraina. România, la mâna Gazprom În ceea ce privește România, importurile de la Gazprom au atins, în primele zece luni din 2021, suma de 700 de milioane de dolari, dublu față de anul trecut. Și prețurile au explodat, potrivit datelor ANRE: în octombrie 2020, România plătea 177 USD pentru mia de metri cubi de gaz rusesc august 2021, 214 USDseptembrie 2021, 324 USDoctombrie 2021, 612 USD pentru mia de metri cubi Până acum, România nu a reușit să extragă din rezervele deținute în Marea Neagră nici un metru cub de gaz. Citește și: Iohannis, nici un cuvânt despre criza facturilor, din octombrie SUA cere ajutor din Qatar pentru UE În aceste condiții, Statele Unite discută cu aliații din Golful Persic să crească livrările de gaze lichefiate către Europa. Preşedintele SUA, Joe Biden, urmează să poarte discuţii cu emirul Qatarului, şeicul Tamim bin Hamad al-Thani, la Washington în această lună. În acest moment, cea mai mare parte a gazelor lichefiate pe care le exportă Qatar-ul pleacă spre Asia. Însă, de exemplu, Germania nu are nici un terminal pentru importul de gaze lichefiate. Dacă Rusia închide robinetul gazelor spre Europa, administrația Biden nu va avea o contramăsură. Europa va resimți imediat efectul, prin creșterea prețului energiei și prin epuizarea stocurilor, în mijlocul iernii, scrie Reuters. În primele douăzeci de zile din ianuarie, UE a primit gaze din SUA de cinci ori mai mari decât livrările din Rusia, scrie tradingeconomics.com. În ultimele zile, intrările de gaze de la terminalele GNL din Europa au depășit 400 de milioane de metri cubi pe zi, de 2,5 ori mai mult decât media pentru mijlocul lunii ianuarie în ultimii cinci ani, arată anticorupție.md. Stocurile de GNL din rezervoarele europene de stocare sunt de asemenea destul de mari pentru mijlocul lui ianuarie. Ele sunt cu 41% mai mari decât anul trecut și cu 26% mai mari decât media pentru datele curente din ultimii cinci ani.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră