sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: rusia

2577 articole
Internațional

Secretul rezistenței ucrainene: Sf. Javelin, spaima tancurilor rusești. Cât costă o rachetă și care e rata de succes

Secretul rezistenței ucrainene par a fi armele antitanc Javelin, un aruncător portabil produs de Raytheon și Lockheed Martin. Secretul rezistenței ucrainene: Sf.Javelin Potrivit unor surse militare, din 300 de rachete trase partea ucraineană, 280 au lovit ținta. O singură rachetă costă 175.000 de dolari, la prețurile din 2021. A U.S. Special Operations official monitoring the conflict in Ukraine told Connecting Vets that he had seen estimates of 280 Russian armored vehicles taken out by the Javelin as of this writing, out of 300 total missiles fired.https://t.co/3hmMBbdcBI— Jack Murphy (@JackMurphyRGR) March 3, 2022 Măsurând 1,2 metri lungime, aruncătorul Javelin poate fi transportat și manevrat de un singur soldat. Arma are suficientă putere de foc pentru a străpunge de la 2,5 km distanță armura unui tanc. Tubul și racheta au o greutate de 22 de kilograme. Aceste caracteristici au făcut din Javelin arma ideală pentru a atacurile tancurilor, în mediul urban. Un operator al armei se poate apropia de țintă discret și o distruge, pe o arie cu raza de 2,5 km. În timpul mandatului președintelui Barack Obama, SUA nu au furnizat Ucrainei aruncătoare Javelin, când Rusia a anexat Crimeea în 2014. Sub președintele Donald Trump, Washingtonul a schimbat această decizie. Se crede că Marea Britanie a furnizat NLAW, sistemul de rachete antitanc de ultimă generație dezvoltat împreună cu Suedia. Polonia se pregătește să livreze sistemul său portabil de rachete de apărare antiaeriană, PZR Grom. Estonia, Letonia și Lituania au trimis fiecare rachete portabile în Ucraina. Pentru a contracara invazia, Ucraina se pare că a ales să adopte un război asimetric, care implică tactici neconvenționale atunci când o parte este puternic depășită de cealaltă, explică Nikkei.com. Citește și: VIDEO Putin, ordin dement: trupele ruse au bombardat centrala nucleară de la Zaporijie, cea mai mare din Europa. Incendiul a fost stins cu greu. Nivelul de radiații, stabil deocamdată În Ucraina, imaginea Sfintei Magdalena simbolizează a doua șansă. Acum, această imagine a fost modificată, ține în mâini o rachetă Javelin și a devenit simbolul rezistenței. În noua ei reprezentare, aureola din jurul capului nu este din aur strălucitor, conform canoanelor picturii religioase, ci albastrul și galbenul drapelului ucrainean. Robele ei fluide sunt verzi, culoarea armatei. Iar mâinile ei țin lansator de rachete antitanc.

Secretul rezistenței ucrainene: Sf.Javelin Foto: captură YouTube
A noua zi de război în Ucraina. Zelenski supraviețuiește tentativelor de asasinat. Sursă imagine: Facebook Volodimir Zelenski
Internațional

A noua zi de război în Ucraina: Explozii la Kiev. Zelenski supraviețuiește celor trei tentative de asasinat puse la cale în ultimele zile

A noua zi de război în Ucraina. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski supraviețuiește supraviețuiește celor trei tentative de asasinat puse la cale în ultimele trei zile, scrie The Times, citat de The Kyiv Independent. Orașele ucrainene sunt în continuare sub asediul trupelor rusești. Explozii puternice au fost raportate în centrul Kievului, relatează The New York Times. În orașul Mariupol, bombardat de ruși, oficialii cer ajutorul NATO. Bilanțul ucrainenilor omorâți de ruși la Cernihiv crește la 148, relatează BBC News. A noua zi de război în Ucraina. Zelenski supraviețuiește celor trei atentate puse la cale în ultima săptămână Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a supraviețuit la cel puțin trei tentative de asasinare puse la cale în ultima săptămână, scrie publicația britanică The Times. Două grupări diferite au fost trimise să-l omoare pe Zelenski: mercenarii din grupul Wagner, sprijiniți de Kremlin și forțele speciale cecene. Ambele au fost dejucate de forțe din cadrul Serviciului Federal de Securitate al Rusiei (FSB). Mercenarii din gruparea Wagner au suferit pierderi masive, fiind alarmați de cât de bine le-au fost anticipate mișcările de către trupele ucrainene. O parte a forțelor cecene trimise să-l omoare pe Zelenski au fost anihilate sâmbătă. Explozii în Kiev. Oficialii din Mariupol cer ajutorul NATO. Numărul civililor omorâți de ruși, în creștere Corespondentul The New York Times în Kiev raportează o serie de explozii puternice în Kiev, în jurul orei 11.00 a.m. Nu este clar ce a fost lovit, relatează publicația. Cel puțin 47 de ucraineni au fost uciși în raidurile aeriene rusești asupra Cernihiv. Până în prezent, cel puțin 148 de ucraineni, cei mai mulți civili, au murit de la începerea atacurilor rusești asupra regiunii, au anunțat autoritățile, citate de BBC News. Cernihiv, oraș cu circa 300.000 de locuitori, este aproape de granița cu Rusia și Belarus. Citește și: VIDEO Putin, ordin dement: trupele ruse au bombardat centrala nucleară de la Zaporijie, cea mai mare din Europa. Incendiul a fost stins cu greu. Nivelul de radiații, stabil deocamdată ⚡️⚡️⚡️Surveillance cameras captured moments of the shelling of the #Zaporizhzhia NPP pic.twitter.com/ZNLX4pZeXI— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022 La Mariupol, viceprimarul orașului a făcut apel la forțele NATO să trimită ajutoare, spunând că Rusia nu se va opri până nu va transforma țara în deșert. Serghei Orlov a declarat, pentru BBC Radio 4: „Nu îl putem opri pe Putin din omorât civilii până când NATO nu se trezește și nu înțelege că nu este un conflict regional. Este un război împotriva democrației, împotriva libertății, împotriva unei națiuni europene”. What the houses in #Mariupol look like now. pic.twitter.com/x1LnmVzui6— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022 Ruins of a school in #Zhytomyr pic.twitter.com/N9NbwIP4iB— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022 Marina ucraineană a scufundat un vas în reparații, pentru a nu fi capturat de ruși: ⚡️Ukrainian Navy sinks its flagship so that Russians don't get it. Frigate Hetman Sahaidachny was under repairs in Mykolaiv. The commander was ordered to sink it, according to Defense Minister Oleksiy Reznikov.Photo: News sites, social media, original source unknown. pic.twitter.com/OLq9U0oVZi— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 4, 2022

Rușii, îndemnați să cumpere aur Foto: Banca Angliei
Internațional

Rușii, îndemnați de propriul guvern să cumpere aur. 20 de oligarhi ruși au pierdut 80 de miliarde de dolari într-o săptămână

Rușii sunt îndemnați de propriul guvern să cumpere aur, pentru a economisi astfel în perioada crizei financiare care a lovit țara. O rublă valorează acum mai puțin de un cent american Rușii, îndemnați să cumpere aur Guvernul rus încurajează populația să își păstreze economiile în aur susținând astfel eliminarea TVA-ului de 20% la investițiile în metale prețioase, descurajând totodată achiziționarea de valută prin introducerea unui comision de 30% pentru persoanele fizice. Începând cu 3 martie, prețul contabil al Băncii Rusiei pentru aur a fost stabilit la 6,4 mii de ruble (puțin sub 60 de dolari) pe gram. În același timp, prețul unui gram de argint este de aproximativ 81,8 ruble, platină - 3,5 mii de ruble și paladiu - 8,8 mii de ruble. Un dolar valora, azi, circa 110 ruble. Prețul unui gram de aur varia, azi, în jur de 60 de dolari. Ministrul de Finanțe al Federației Ruse, Anton Siluanov, a afirmat că sarcinile cheie sunt păstrarea locurilor de muncă, a salariilor și acordarea de beneficii sociale cetățenilor. Acțiunile companiilor rusești s-au prăbușit brusc, urmare a sancțiunilor dure impuse de statele occidentale. Capitalizarea celor mai mari companii a scăzut cu zeci de procente, indicele Bursei Moscovei a scăzut cu 30%. În aceste condiții, potrivit unui ordin de guvern, Ministerul de Finanțe va cumpăra acțiuni pe cheltuiala Fondului Național de Asistență Socială. În aceste scop, au fost planificate 1 trilion de ruble. Citește și: VIDEO Putin, ordin dement: trupele ruse au bombardat centrala nucleară de la Zaporijie, cea mai mare din Europa. Incendiul a fost stins cu greu. Nivelul de radiații, stabil deocamdată Potrivit Bloomberg, cei mai bogați 20 de miliardari ruși au pierdut aproximativ 80 de miliarde de dolari în ultima săptămână. Agenția de rating S&P Global Ratings a retrogradat ratingul de credit suveran pe termen lung al Rusiei în valută străină de la „BBB” la „CCC”.

Moscova, pumn în gură rușilor. 15 ani de închisoare cui vorbește despre război în Ucraina. Imagine cu bombardarea centralei nucleare de la Zaporijie. Sursă: Twitter NEXTA
Internațional

Moscova, pumn în gură rușilor: 15 ani de închisoare cui vorbește de război în Ucraina

Moscova, pumn în gură rușilor. Duma de Stat a adoptat o lege prin care oricine „discreditează” forțele armate ale Rusiei în timpul „operațiunii speciale” în Ucraina riscă 15 ani de închisoare, relatează The New York Times. Citește și: VIDEO Putin, ordin dement: trupele ruse au bombardat centrala nucleară de la Zaporijie, cea mai mare din Europa. Incendiul a fost stins cu greu. Nivelul de radiații, stabil deocamdată Moscova, pumn în gură rușilor. Cei care vorbesc despre război în Ucraina, 15 ani de închisoare Camera inferioară a Parlamentului din Rusia, Duma de Stat, a adoptat în unanimitate o lege prin care pedepsește „defăimarea” forțelor armate din Ucraina cu 15 ani de închisoare. Legea ar putea intra în vigoare sâmbătă, scrie The New York Times. Autoritățile ruse susțin că în Ucraina se desfășoară „o operațiune militară specială”, nu un război sau o invazie. Moscova susține că a spune că Rusia a atacat Ucraina este o „dezinformare”. Presa indepedentă din Rusia deja a fost închisă, din ordinul Kremlinului. Astfel, Postul de radio Ekho Moskvy, una dintre ultimele publicații critice la adresa guvernului, a fost închis joi. Vineri, postul Dohzd și-a oprit emisia. Joi, elevilor ruși li s-a spus la școală că Rusia duce o „misiune de eliberare” în Ucraina, că NATO reprezintă „un pericol”, iar că Rusia „a fost nevoită să apere civilii din Donbas”, preluând propaganda oficială.

Rușii, control la centrala nucleară Zaporijie (sursa: Agerpres)
Internațional

Rușii au preluat controlul asupra centralei nucleare de la Zaporijie, atacată și incendiată joi noapte

Rușii, control la centrala nucleară Zaporijie. Forţele militare ruse au preluat controlul asupra centralei nucleare de la Zaporijie, din sud-estul Ucrainei, au anunţat vineri autorităţile locale, relatează Reuters. Rușii, control la centrala nucleară Zaporijie "Personalul operaţional monitorizează situaţia de la reactoarele centralei", au informat pe social media autorităţile locale. Acestea au adăugat că eforturile depuse au ca obiectiv asigurarea faptului că operaţiunile sunt în conformitate cu cerinţele de securitate (AIEA a confirmat). Ucraina a anunţat că forţele ruse au atacat centrala în zorii zilei de vineri, provocând un incendiu la o clădire de cinci etaje aflată lângă centrală. Ulterior, echipele de intervenţie ucrainene au anunţat că reuşit să stingă incendiul la ora locală 06:20 (04:20 GMT). Citește și: VIDEO Putin, ordin dement: trupele ruse au bombardat centrala nucleară de la Zaporijie, cea mai mare din Europa. Incendiul a fost stins cu greu. Nivelul de radiații, stabil deocamdată

Lukoil.com, sabotat după criticarea invaziei (sursa: lukoil.com)
Internațional

Site-ul Lukoil.com, sabotat după ce board-ul companiei a cerut încetarea războiului în Ucraina

Lukoil.com, sabotat după criticarea invaziei. Lukoil a cerut, joi seara, oprirea imediată a războiului din Ucraina. Este prima mare companie rusească care pare a acționa împotriva direcției date de Kremlin. Într-o declarație publică, compania a anunțat că board-ul ei susține "încetarea imediată a conflictului armat și sprijină pe deplin soluționarea acestuia prin procesul de negociere și prin mijloace diplomatice". Lukoil.com, sabotat după criticarea invaziei "Îndemnăm la încetarea rapidă a conflictului armat și sprijinim pe deplin soluționarea acestuia prin procesul de negociere, prin mijloace diplomatice", afirmă compania. Lukoil este pe deplin angajat să consolideze pacea, relațiile internaționale și legăturile umanitare, se mai arată în comunicat. Citește și: BREAKING Lukoil cere oprirea imediată a războiului din Ucraina. Este primul gigant rus care iese din front Anunțul companiei a fost menționat de mari instituții media mondiale, precum BBC sau Financial Times. Lukoil este una din cele mai mari companii rusești, fiind, în 2020, al treilea mare plătitor de taxe, după Rosneft și Gazprom. La câteva ore după postarea anunțului, site-ul companiei nu mai putea fi accesat. Citește și: EXCLUSIV Clădirile Băncii Naționale a României, angajații Transgaz și mașinile MAE, asigurate la o companie înființată de Lukoil și disputată de Platon „Landromat rusesc”

Un profesor francez a condus 2.000 de kilometri pentru a ajuta refugiații Foto: Daily Expert News
Internațional

Un profesor francez a condus 2.000 de kilometri pentru a-şi pune locuinţa la dispoziţia unor refugiaţi ucraineni

Un profesor francez a condus 2.000 de kilometri pentru a-i ajuta pe refugiații din Ucraina. Atunci când Rusia a invadat Ucraina săptămâna trecută, profesorul francez Yves Gineste, în vârstă de 70 de ani, nu a stat pe gânduri şi a pornit într-o călătorie de patru zile până la graniţa estică a Slovaciei pentru a-şi pune la dispoziţia refugiaţilor ucraineni locuinţa pe care o deţine în oraşul Perpignan, informează Reuters. Un profesor francez a condus 2.000 de kilometri pentru a ajuta Purtând o pancartă pe care era scris mesajul "O familie pentru o casă în Franţa, călătoria şi cazarea sunt gratuite", profesorul francez şi-a trecut numele în registrul unei fundaţii de caritate ai cărei membri erau prezenţi la Vysne Nemecke, un punct de trecere a frontierei între Slovacia şi Ucraina. După câteva ore, Yves Gineste a ajutat-o pe manichiurista de 26 de ani Nastia Kiseliova, alături de o prietenă care călătorea cu fiica şi nepoata ei, să îşi încarce bagajele în rulota lui şi să călătorească înapoi în Franţa, parcurgând o distanţă de aproape 2.000 de kilometri până în Perpignan. "Atunci când am auzit despre invadarea Ucrainei, nu mi-a venit să cred", a declarat profesorul septuagenar francez, specializat în cercetări medicale şi care lucrează timp de şase luni pe an la Universitatea Kyoto din Japonia, fapt care îi permite să îşi închirieze locuinţa din acest oraş situat în sud-estul Franţei. "Am decis să plec imediat... este o urgenţă. Şi în timpul unei urgenţe, trebuie să acţionăm, trebuie să ne respectăm valorile. Iar valorile mele constau în credinţa că suntem cu toţii fraţi", a declarat profesorul francez. Peste 1 milion de persoane au fugit din Ucraina după ce Rusia a invadat această ţară pe 24 februarie şi a început să bombardeze Kievul şi alte oraşe ucrainene, a anunţat joi Organizaţia Naţiunilor Unite (ONU). Și-a lăsat tatăl în Ucraina Obosită şi stăpânindu-şi cu greu valul de emoţii, Nastia Kiseliova a spus că ea şi grupul de persoane în care se afla au aşteptat în gara din Kiev mai mult de opt ore miercuri înainte de a putea să urce la bordul unui tren extrem de aglomerat care circula până la Ujhorod, la graniţa cu Slovacia. "Am auzit bombardamente după ce am plecat din Kiev, ni s-a spus să tragem perdelele în compartiment, pentru ca lumina din tren să nu poată fi văzută", a declarat ea. Nastia a mai spus că şi-a lăsat părinţii în Ucraina, întrucât tatăl ei are o vârstă care se încadrează în intervalul precizat de ordinul privind încorporarea obligatorie a bărbaţilor din Ucraina (18-60 de ani, n.r.), iar mama ei lucrează ca asistentă într-un spital militar. De asemenea, ea şi prietenii ei cunosc o persoană în Spania, unde ar putea să călătorească după ce vor ajunge în Franţa. Întrucât nu vorbeşte limba engleză, tânăra ucraineană s-a declarat îngrijorată din cauza perspectivelor sale legate de găsirea unui loc de muncă şi a început să plângă atunci când a vorbit despre şansele întoarcerii sale în ţara ei natală. Citește și: BREAKING Lukoil cere oprirea imediată a războiului din Ucraina. Este primul gigant rus care iese din front "Ei (trupele ruse, n.r.) bombardează totul, inclusiv locuri de joacă, şcoli. Nu obiective strategice, ci case şi automobile", a adăugat ea.

Soldații ruși primesc doar două rații de mâncare pe zi, așa că jefuiesc Foto: Captură video
Internațional

Surse: Soldații ruși primesc doar două rații de mâncare pe zi. Efectul: cerșesc și jefuiesc localnicii

Soldații ruși primesc doar două rații de mâncare pe zi, susțin mai multe publicații și surse occidentale, precum și serviciile ucrainene de informații. Soldații ruși primesc doar două rații de mâncare pe zi Această situație s-ar datora faptului că armata rusă planificase să ocupe Kievul în doar două sau trei zile. În consecință, aceștia își procură hrana cerșind, jefuind magazine sau chiar atacând casele localnicilor. De altfel, mai multe filmări postate pe rețelele sociale prezintă soldați ruși jefuind magazine din teritoriile ucrainene ocupate. Unii, pur și simplu își iau masa în magazinele jefuite. Publicația inews.co.uk scrie că aceștia cerșesc nu doar mâncare, ci și carburanți. Analiștii occidentali constată că, de mai multe zile, armata rusă are probleme logistice majore, neobișnuite chiar și pentru o operațiune de o asemenea amploare. Informația privind foametea pe care o îndură soldații ruși apare și într-o postare pe Twitter a lui Anders Aslund un economis suedez care acum locuiește la Washington DC și care a consiliat guvernele din Rusia și ucraina, încercând să le convingă să facă reforme. What I hear from friends in Ukraine is that the Russian soldiers received only two days of food rations, as they were supposed to take Kharkiv and Kyiv within two days. Some soldiers beg for food; some rob supermarkets; the worst rob private homes and mishandle the inhabitants.— Anders Åslund (@anders_aslund) March 3, 2022 Rații expirate de ani întregi Armata ucraineană mai susține că soldații ruși au fost trimiși la luptă cu rații de mâncare expirate de șapte ani. Un video postat pe rețelele sociale arată pachete cu conserve și alte lucruri de strictă necesitate, care au data expirării în februarie 2015. Imaginile publicate pe conul de Twitter Nexta arată un militar ucrainean care desface o ladă cu rații alimentare pentru soldații ruși. Pe spatele fiecărui parchet cu „rații alimentare individuale” sunt trecute data producției, 10 aprilie 2013, și data expirării, 10 februarie 2015. The #Ukrainian military showed what the #Russian ration consists ofIts expiration date was seven years ago pic.twitter.com/3xhQlCY0Cf— NEXTA (@nexta_tv) February 28, 2022 Pachetele conțin conserve și alte lucruri de strictă necesitate și cântăresc 2,1 kilograme fiecare.

Primul general rus ucis în Ucraina Foto: captură twitter
Internațional

Primul general rus ucis în Ucraina. Andrei Sukhovetsky comanda trupele speciale Spetsnaz

Primul general rus ucis în Ucraina, anunță mai multe agenții de presă, citând surse ucrainene. Andrei Sukhovetsky era comandant adjunct al Armatei 41 din Districtul Militar Central și avea sub comandă trupele de operatiuni speciale Spetnaz. Primul general rus ucis în Ucraina Concepute inițial ca răspuns la amenințarea nucleară a NATO, unitățile moderne Spetsnaz au devenit elita armatei sovietice postbelice. Pregătite pentru misiuni de atac în spatele liniilor inamice, trupele Spetsnaz au intrat în atenția specialiștilor militari și a opiniei publice din Occident abia în anii '80, după implicarea lor în războiul din Afganistan, explică Historia. Potrivit surselor de presă de la Kiev, generalul a fost ucis de un lunetist ucrainean. Posturile de știri ucrainene citează o postare pe VKontakte care anunță decesul generalului, postare scrisă de Serghei Chipilev, membru al grupului de veterani ruși „Frăția de război”. ! Ukrainian armed forces announced that they have killed maj. gen. Andrey Sukhovetskiy, a Spetsnaz commander and deputy chief of the 41 Army in Novosibirsk. This appears confirmed by a spokesperson of the Russian Paratroopers Union. If confirmed, major demotivator for RU.— Christo Grozev (@christogrozev) March 3, 2022 Știrea a apărut și în presa rusă. Lenta.ru a publicat-o, iar Alexander Kots, corespondent al tabloidului Komsomolskaia Pravda, a anunțat decesul pe Telegram. Citește și: BREAKING Lukoil cere oprirea imediată a războiului din Ucraina. Este primul gigant rus care iese din front

Zelenski acuză administrația Biden că a oferit ajutor târziu Foto: Facebook Zelenski
Internațional

Zelenski acuză administrația Biden că a oferit ajutor militar „târziu”. El a mulțumit SUA și altor țări pentru echipamentele militare

Zelenski acuză administrația Biden că a oferit ajutor militar „târziu”. Președintele Ucrainei a acuzat administrația Biden și Occidentul în general că au întârziat să ofere sprijin militar și să impună sancțiuni mai dure Rusiei pentru a preveni invazia țării sale. Zelenski a promis însă că Kievul va continua să reziste cu înverșunare, scrie Financial Times. Zelenski acuză administrația Biden „A întârziat… nu este vorba doar de Biden, lumea nu avea voință”, a spus Volodymyr Zelenski, referindu-se la cererile fără răspuns din partea Kievului pentru ca Occidentul să impună sancțiuni dure Rusiei și să ofere mai multe arme în ultimele luni și în anii care au urmat anexării Crimeei de către Moscova, în 2014. „Toată lumea a acționat prea târziu. Și oamenii lor le-au spus. Nu oamenii mei. Ai văzut în fiecare piață din lume cum au ieșit oamenii [să protesteze.] Sunt mai inteligenți decât noi”, a spus liderul ucrainean. Nebărbierit și părând epuizat, Zelenski a vorbit în timpul unei conferințe cu jurnaliştii. El s-a așezat pe un scaun într-o sală de conferințe a biroului prezidențial, în timp ce personalul din administrație ridica baricadeînaintea unui posibil atac rusesc. El a mulțumit SUA și altor țări pentru că au furnizat arme esențiale, inclusiv echipamente antitanc de precizie și rachete Stinger, pentru a doborî elicopterele și avioanele rusești. Dar a afirmat, vorbind despre aderarea la NATO: „Am spus de multe ori că Ucraina are nevoie de garanții de securitate”. „Care a fost răspunsul alianței? Au spus că trebuie să așteptăm. Această așteptare a costat viețile a mii de oameni. Și acest lucru este adevărat”, a adăugat Zelenski. „Mă bucur că întreaga lume s-a reunit, dar este păcat că acesta a fost prețul”, a adăugat el. Citește și: BREAKING Lukoil cere oprirea imediată a războiului din Ucraina. Este primul gigant rus care iese din front

Principalele companii rusești care acționează în România Foto: Facebook Lukoil
Eveniment

Principalele companii rusești care acționează în România: Lukoil, Alro Slatina, Gazprom și TMK

Principalele companii rusești care acționează în România au afaceri de 15 miliarde de lei şi circa 8.000 de angajaţi, arată presa economică. Fostul premier Florin Cîțu a cerut sancționarea acelor firme care au legături cu oligarhii ruși care-l susțin pe Putin, precum și retragerea României din toate băncile cu acționariat rusesc. Principalele companii rusești care acționează în România Potrivit datelor furnizate de Ziarul Financiar, Lukoil/ Petrotel a avut în 2020 o cifră de afaceri de 9,8 miliarde de lei și 2.109 angajați. Pe locul II se află ALRO: cifră de afaceri de trei miliarde de lei și peste 3.000 de angajați. Pe III, ca cifră de afaceri, este TMK, care produce țevi la reșița și Slatina: 1,5 miliarde de lei cifră de afaceri și circa 2.100 de angajați. Pe locul IV, Gazprom, care deține mai multe benzinării în România, a avut o cifră de afaceri de 0,8 miliarde de lei și avea circa 1.000 de angajați, în 2020. Citește și: De la Netflix, Disney și Pornhub la Mercedes, Maersk și Exxon: lista companiilor care au ieșit sau au anunțat că pleacă de pe piața rusească „Suntem îngrijoraţi, con­duc firma de 30 de ani. Acest război nedrept în Ucraina are consecinţele sale, dar de aici până la a instiga la oprirea ne­con­diţionată a activităţilor din România doar pentru că într-un moment din istorie statul român a decis să le vândă unor entităţi controlate din Rusia este mult. Aceste declaraţii publice ne sperie clienţii, furnizorii, băncile cu care lucrăm“, a spus Adrian Popescu, directorul TMK România. Cîțu cere sancțiuni împotriva companiilor oligarhilor Florin Cîțu a declarat, luni, la RFI, că România trebuie neapărat să implementeze sancțiunile impuse Rusiei la nivel european. Potrivit președintelui PNL, în țara noastră "sunt în jur de 600 companii cu acționari legați de Rusia, legați de oligarhi din jurul lui Putin". "Trebuie neapărat să punem sancțiuni și să implementăm sancțiunile care au fost impuse la nivel european pentru toate companiile care au legătură cu Rusia. În România, din ce știu eu, sunt în jur de șase companii cu acționari legați de Rusia, legați de oligarhi din jurul lui Putin și, aici, vă dați seama că acestea o să fie costuri pentru economie și de aceea ar fi fost bine să fie o economie mai puternică", a precizat Cîțu, într-un interviu acordat sursei citate. Președintele PNL Florin Cîțu susține că este necesar ca Guvernul să facă o analiză urgentă a celor peste 600 de companii cu acționariat rusesc din România. România a uitat că are acțiuni la o bancă rusească „Este urgent ca guvernul, sper că a și început acest lucru, dacă nu trebuie să înceapă urgent, analiza celor peste 600 de companii care sunt cu acționariat rusesc în România. Eu am cerut acest lucru de săptămâna trecută, sper să se întâmple ceva. Și decizia cu banca (...) este doar una, de fapt, ele sunt două și este inadmisibil ca la nivelul Guvernului să mai uităm că avem o bancă și să nu începem demersul ca să ieșim și din acea Bancă rusească, deci sunt două bănci din care trebuie să ieșim”, a spus luni Florin Cîțu. El susține că Ministerul Finanțelor are datoria să facă această analiză. „Să vă dau un exemplu, România a trimis ajutoare către Ucraina de 3 milioane de euro. Haideți să ne uităm ce ajutoare de stat dăm acestor oligarhi, în acest moment, sute de milioane de euro. Nu este normal acest lucru, trebuie să oprim acest lucru. Mai bine dădeam banii către ajutoare către Ucraina, decât să dăm banii către oligarhii ruși. Aici, o analiză trebuie făcută rapid, urgent. Trebuie văzut și Ministerul de Finanțe are această datorie, Guvernul are această datorie. În același timp, aceste resurse pot să fie folosite pentru a-i ajuta pe refugiați în România și o să vedeți că o să avem nevoie de resurse în perioada următoare”, a mai spus liderul PNL.

Lista companiilor care pleacă de pe piața rusească Mercedes spune adio Rusiei Foto: Facebook Mercedes
Internațional

De la Netflix, Disney și Pornhub la Mercedes, Maersk și Exxon: lista companiilor care au ieșit sau au anunțat că pleacă de pe piața rusească

Lista companiilor care au ieșit sau au anunțat că pleacă de pe piața rusească este impresionantă. Unele dintre acestea își asumă astfel pierderi uriașe. British Petroleum abandonează participații de 25 de miliarde de dolari și ia în calcul să nu recupereze nici un ban. Principalii producători de chipuri, Intel și AMD, ies și ei, ceea ce a generat glume între internauții ruși: „Dacă nu mai sunt chipuri, cum ne mai vaccinăm?”. Citește și: VIDEO Elicopterul IAR 330 Puma, găsit în flăcări pe câmp. Toți cei cinci membri ai echipajului au murit. MiG 21 LanceR dispărut, de negăsit Lista companiilor care pleacă de pe piața rusească Iată o listă completă, ieri seară, a companiilor care sancționează Rusia, dar situația evoluează: Apple Pay - Blocare completa de utilizare.Apple - Ieșire de pe piațăAdidas - Refuzul colaborării cu echipa națională de fotbal a FederațieiRuse.Audi - Ieșire de pe piata.AMD - Interzicerea aprovizionarii cu microcipuri și urmeaza o interdicțieasupra aprovizionarii cu plăci video.Amazon - Blocare completă a comerțului.Adobe - Iesire de pe piata.British Petroleum - 20% din actiuni lasate companiei Rosneft.BBC - Revocarea licenței de emisie.BMW - Închiderea fabricilor și blocarea aprovizionarii.Bolt - Iesire de pe piata.Boeing - Ieșire de pe piata.Chevrolet - Ieșire de pe piata.Cannes Festival - Blocarea delegatiei din Federatia Rusa.Cadillac - Iesire de pe piata.Carlsberg - Restrictionarea exporturilor.Cex Io - Platforma de criptomonede blochează accesul utilizatorilor rusi.Cinema 4D - Blocarea aplicatiei.Coca Cola - Ieșire de pe piață. Danone - Ieșire de pe piață împreună cu subsidiara Prostokvashino. Disney - Anularea tuturor filmelor. Dell - Ieșirea de pe piață. Dropbox - Ieșirea de pe piață în câteva zile. DHL - Ieșire de pe piață. Eurovision - Descalificarea Federației Ruse. Ericsson - Ieșire de pe piață. Exxon Mobil - Retragerea specialiștilor din cadrul tuturor companiillor petroliere rusești. Etsy - Blocarea conturilor rusești. Facebook - Blocarea conturilor media rusești. FedEx - Blocarea totală a livrărilor. Formula 1 - Anularea evenimentelor din Sochi. Ford - Închiderea tuturor magazinelor. FIFA - Descalificarea echipei naționale de la Cupa Mondială și interzicerea meciurilor internaționale în Federația Rusă. Google Pay - Blocare parțială. General Motors - Blocarea Exporturilor. HP - Ieșirea de pe piață. Harley Davidson - Întreruperea liniilor de aprovizionare. Intel - Blocarea aprovizionării cu microcipuri. Jaguar - Ieșirea de pe piață. Jooble - Întreruperea serviciilor. KUNA - Utilizatorii nu vor putea mina criptomonede. Lenovo - Ieșirea de pe piață. LinkedIn - Pregătirea pentru ieșirea de pe piață.MOK - Anularea tuturor competițiilor. Mastercard - Suspendarea producției de carduri bancare și închiderea unui anumit număr de sucursale. Maersk - Oprirea livrărilor în și din Federația Rusă. Mercedes - Ieșirea din țară. Megogo - Ștergerea tuturor filmelor rusești. Metro - Plecarea a 10.000 de angajați. Mitsubishi - Plecarea tuturor angajaților din cadrul a 141 de centre de service. Microsoft Office - Sunt discutate o largă plajă de măsuri care urmează a fi aplicate. Mobile World Congress - Delegația rusă nu va fi acreditată. NFT - Blocarea fondurilor utilizatorilor Federației Ruse și a Republicii Belarus și transferarea acestora Ucrainei. NHL - Liga americană de hochei nu va mai juca în Rusia și întrerupe orice legături de afaceri cu parteneri ruși de afaceri. Liga canadiană de hochei se pregătește să nu mai angajeze jucători din Rusia și belarus. Netflix - Blocarea abonamentelor din Federația Rusă, blocarea producțiilor televizate rusești. Nike - Închiderea tuturor magazinelor. Nintendo - Interzicerea achizițiilor în ruble. Nestle - Închiderea tuturor celor 6 fabrici din Federația Rusă. OnlyFans - Închiderea site-ului. Paysera - Blocarea accesului. PayPal - Blocarea conturilor pentru retragere. Paramount - Blocarea distribuției de filme. Parimatch (pariuri sportive) - Retragerea francizei. Play Station - Blocarea finalizării plăților. Pornhub - Blocarea accesului asupra materialelor. Porsche - Ieșire de pe piață. Renault - Ieșire de pe piață. Samsung pay - Blocarea serviciilor. Scania - Ieșire din Federația Rusă. Shell - Încheierea contractului cu Gazprom. Spotify - Imposibilitatea plății abonamentului. Sony - Blocarea distribuției de filme. Twitter - Blocarea creării de conturi pentru cetățenii Federației Ruse. UEFA - Anularea finalei Champions League în St. Petersburg și încheierea contractului de sponsorizare a Champions League cu sponsorul principal Gazprom. UPS - Blocarea livrărilor. Universal pictures - Blocarea distribuției de filme. Visa - suspendarea producției de carduri. Volvo - Ieșire din Federația Rusă. Yandex - Excluderea acțiunilor de pe bursă de la New York. YouTube - Blocarea a sute de canale și a valorificării financiare a acestora. Warner Bros - Anularea distribuțiilor de filme. Webmoney - Interzicerea tranzacțiilor. Volkswagen - Ieșire de pe piață. Zoom - Revocarea licențelor pentru dezvoltare software. Este posibil ca și alte companii să ia decizii asemănătoare în zilele următoare.

Nu avem alternativă fără gaz din Rusia, iarna viitoare, spune Siegfried Muresan Foto: News.ro
Politică

Siegfried Mureșan:  Nu avem alternativă pentru a trece prin iarna viitoare fără gaz din Rusia

Nu avem alternativă pentru a trece prin iarna viitoare fără gaz din Rusia, a arătat europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan la Profit TV. Europarlamentarul PNL a afirmat că încă din 2005 vorbim de reducerea dependenţei energetice de gazul rusesc, dar, din păcate, unele state UE, împotriva voinţei UE, au făcut contracte bilaterale cu Federaţia Rusă prin care şi şi-au sporit dependenţa, „Germania în primul rând”. Nu avem alternativă fără gaz din Rusia „Deşi noi ne-am propus, de la nivel european dar unele state şi-au crescut dependenţa de gazul rusesc şi asta ne costă”, a mai spus europarlamentarul PNL, citat de news.ro. El a precizat că, în momentul de faţă, faptul că ne apropiem de primăvară, cu rezervele actuale putem rezista fără gaz rusesc, pe acest final de iarnă. ”Din păcate, în momentul de faţă nu avem încă alternativă pentru a trece prin iarna viitoare fără gaz din federaţia Rusă”, a menţionat Siegfried Mureşan, precizând că este clar că trebuie să se facă tranziţia către energia verde, eoliană şi solară, care nu ne face dependenţi, iar pentru România o alternativă este şi energia nucleară, fiind necesare investiţii la centrala de la Cernavodă. Citește și: Unde fug iahturile oligarhilor ruși, pentru a nu fi confiscate: țări care nu au tratat de extrădare cu SUA O altă sursă alternativă de gaz o reprezintă, potrivit europarlamentarului PNL, gazul lichefiat pe care îl putem aduce de oriunde, din sudul Mediteranei sau SUA.

Ucrainenii îi zdrobesc pe ruși cu ironii Foto: Twitter/ Echipa olimpică de Javelin a Ucrainei
Internațional

Ucrainenii îi zdrobesc pe ruși cu glume pe Twitter. Experții spun că sunt importante pentru moralul combatanților

Ucrainenii îi zdrobesc pe ruși pe Twitter, unde îi ironizează în permanență. Mai mulți experți scriu că aceste ironii sunt importante și pot afecta moralul adversarului. Ucrainenii îi zdrobesc pe ruși Miercuri după-amiaza, devenise virală o fotografie cu „echipa olimpică ucraineană de Javelin” - acestea sunt aruncătoarele de rachete antitanc, care fac ravagii printre blindatele rusești. „Rușii au fost descalificați după testarea antidrog”, se arată în mesajul de pe Twitter Illia Ponomarenko, un jurnalist de la Kyiv Independent, care a ajuns la peste 800.000 de followerși pe Twitter, prezintă un grup de blindate distruse, înghesuite pe o stradă, și scrie: „Oh, ambuteiajele din zona Kiev...”. Foto: Twitter Explicație foto: Un ambuteiaj la Kiev Președintele Biden nu a scăpat, fiind ironizat momentul de început al conflictului, când sancțiunile împotriva Rusiei păreau că vor fi mai mult declarative: „Președintele SUA anunță că-i va da unfollow președintelui Rusiei, pe Twitter”. Foto: Twitter Antivaxxerii au fost o victimă colaterală: „Urmare a întreruperii importurilor de microcipuri, vaccinările se întrerup în Rusia”. Citește și: Unde fug iahturile oligarhilor ruși, pentru a nu fi confiscate: țări care nu au tratat de extrădare cu SUA Au devenit virale filmările în care un ucrainean se oferă să tracteze un blindat rusesc care rămăsese fără benzină înapoi la Moscova sau cu fermierii ucraineni furând transportoarele abandonate de trupele Moscovei. Foto: Twitter Multiple videos on social media of Russian military out of fuel, food and stuck on highways pic.twitter.com/UTKLmTJf38— Liveuamap (@Liveuamap) February 26, 2022

Ministrul ungar de Externe refuză să returneze decorația primită de la Putin Foto: Facebook
Internațional

Ministrul ungar de Externe refuză să returneze decorația primită de la Putin. Tusk: Orban și Szijjártó merită un loc în board-ul Gazprom pentru loialitatea lor

Ministrul ungar de Externe refuză să returneze decorația primită de la Putin. Azi, într-o conferință de presă, întrebat pe această temă, Péter Szijjártó, a susținut că “acest subiect este la fel de irelevant în actualele condiții ca și faptul că Gyurcsány Ferenc l-a primit pe Vladimir Putin, la propriul domiciliu“. Ministrul ungar de Externe refuză să returneze decorația lui Putin Președintele Partidului Popular European, polonezul Donald Tusk, a ironizat, recent, atitudinea guvernului Ungariei față de criza din Ucraina, mai ales după ce această țară a refuzat să permită tranzitul armelor spre Kiev. “Domnii Orban și Szijjártó merită mai mult decât medalii de la Putin. Locuri în board-ul Gazprom ar fi adecvate pentru loialitatea lor“, a scris Tusk pe Twitter. Citește și: Unde fug iahturile oligarhilor ruși, pentru a nu fi confiscate: țări care nu au tratat de extrădare cu SUA În noiembrie 2021, Putin i-a conferit lui Szijjártó Ordinul Prieteniei. La conferința de presă de azi, ministrul maghiar de externe a reiterat faptul că Ungaria nu va permite tranzitul armelor spre Ucraina. În plus, Ungaria va refuza să ia vreo măsură împotriva Băncii Internaționale de Investiții, la care Rusia este principalul acționar și care are sediul la Budapesta. România a anunțat acum patru zile că iese din acționariatul băncii. Vineri, Cehia a făcut apel la statele UE care sunt membre ale Băncii Internaționale de Investiții și ale Băncii Internaționale de Cooperare Economică (IBEC) să renunțe la aceste instituții din epoca sovietică În plus, Ungaria nu abandonează nici parteneriatul cu o firmă rusească pentru construirea reactoarelor de la centrala Paks II. “Pachetul de sancțiuni al UE nu interzice utilizarea în scop pașnic a energiei nucleare, deci nu suspendăm extinderea centralei“, a spus șeful diplomației maghiare.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră