sâmbătă 27 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: rusia

2577 articole
Internațional

Oprobriu public împotriva vedetelor din Rusia care suțin invazia din Ucraina: un site împarte celebritățile în „oameni” și „neoameni”

Oprobriu public împotriva vedetelor din Rusia care suțin invazia din Ucraina: un site împarte celebritățile în „oameni” și „neoameni”. Printre susținătorii războiului este celebrul regizor Mihalkov, pe care procuratura ucraineană l-a dat în urmărire internațională. Tot mai multe celebrități din Rusia, confruntate cu criticile opiniei publice, s-au exprimat împotriva invaziei. Oprobriu public împotriva vedetelor care suțin invazia „Pe internet a apărut un site în care celebritățile din Federația Rusă, dar și dintre cele originare din Ucraina, sunt împărțite în două categorii: oameni – cele care condamnă războiul declanșat de Rusia în Ucraina și neoameni – cele care susțin politica Kremlinului. Printre cei incluși în categoria „oameni” se numără Zemfira, Ivan Urgant, Maxim Galkin, Iurii Dudi, Boris Grebenșikov, Valerii Meladze. În cealaltă categorie figurează staruri precum regizorul Nikita Mihalkov, rapperul Timati, Oleg Gazmanov (poet), Tina Kandelaki (prezentatoare TV), Nikolai Baskov (tenor), Stas Mihailov (cântăreț) sau Evghenii Pliuscenko”, scrie newsmaker.md. Portalul a fost creat de către directorul general al serviciului de streaming Kinopoisk Vitalii Tații și este în continuu proces de actualizare. La momentul publicării acestei știri, pe site figurau peste 200 de nume ale interpreților, actorilor, regizorilor, jurnaliștilor, sportivilor, etc, care fie au condamnat războiul din Ucraina, fie dimpotrivă, și-au declarat public susținerea pentru acțiunile Kremlinului. Părerile internauților s-au împărțit, potrivit Medialeaks: unii au apreciat inițiativa, alții și-au exprimat îngrijorarea față de posibile izbucniri furioase din partea societății. Citește și: De ce tolerează România un diplomat agresiv precum ambasadorul rus Kuzmin? Bulgaria, Polonia, țările baltice colcăie de spioni ruși deghizați în diplomați care sunt expulzați Ucraina l-a dat în urmărire internațională pe regizorul Mihalkov Procurora Generală a Ucrainei, Irina Venediktova, a anunțat că pe numele regizorului rus Nikita Mihalkov a fost pornită o cauză penală și, în același timp, procurorii ucraineni au început procedura de dare în căutare internațională. Această decizie este motivată motivată de faptul că „Mihalkov susține și promovează războiul în Ucraina”, scrie diez.md. „Vă informez oficial că instanța ucraineană independentă și suverană a permis procurorilor ucraineni să vă rețină cu scopul de a fi predat tribunalului ucrainean pentru punerea în aplicare a măsurilor preventive de arest. Acum vă explic ce va ave loc în continuare. Mai întâi veți contacta „Lumea rusă puternică” și le veți cere să comenteze mesajul meu. Probabil că vă vor spune 100 % că Venediktova a înnebunit și că nu trebuie să-i acorzi atenție. Înțelegând acest lucru, am pornit o procedură oficială pentru anunțarea dvs în căutare internațională. Vă sfătuiesc să vă consultați cu juriștii, pentru că riscați să fiți arestat odată ce veți păși pe teritoriul unui stat civilizat”, se arată în mesajul Irinei Venediktova.

Oprobriu public împotriva vedetelor care suțin invazia, printre ele fiind regizorul Nikita Mihalkov Foto: diez.md
Rusia a organizat o piață în Belarus în care vinde obiectele furate din Ucraina Foto: Direcția de informații a Ucrainei
Internațional

Rusia a organizat o piață în Belarus în care vinde obiectele furate din Ucraina, arată serviciul ucrainean de informații

Rusia a organizat o piață în Belarus în care vinde obiectele furate din Ucraina, a anunțat, pe Facebook, serviciul ucrainean de informații. Acțiunea pare a fi organizată de autoritățile ruse, care transportă marfa furată cu camioanele. Piața a fost organizată în orașul Naorvlya, aproape de granița cu Ucraina. Rusia a organizat o piață în Belarus în care vinde obiectele furate „În orașul Narovlya (Belorus) ocupanții au amenajat un bazar specializat, unde vând bunuri din Ucraina (...) mașini de spălat rufe și mașini de spălat vase, frigidere, bijuterii prețioase, mașini, biciclete, motociclete, vase, covoare, opere de artă, jucării pentru copii, cosmetice. Adică tot ce au obținut rușii prin jefuirea civililor din Ucraina (...) Ocupanții încearcă și să schimbe valută furată - dolari și euro. Dar din cauza restricțiilor interne, belarușii sunt reticenți”, arată directoratul pentru informații al Ucrainei. Potrivit acestei instituții, coloane întregi de camioane transportă bunurile jefuite de ruși în Ucraina. Sunt tot mai frecvente relatările privind jafuri și violuri ale armatei invadatoare. Direcția de informații a Ucranei, GUR, a prezentat o convorbire interceptată între un soldat care tocmai jefuise locuința unui sportiv și consoarta sa, care dorea și un laptop, pentru copil. GUR prezintă frecvent astfel de convorbiri, urmare a faptului că ele nu sunt criptate. Jafurile armatei ruse în Ucraina au devenit aproape obișnuite, însă, între timp, au fost prezentate și cazuri de violuri. The Times a prezentat, ieri, o astfel de dramă. Rușii, șocați de bogățiile din țara invadată Iată dialogul dintre soldatul întreprinzător și soția sa, tradus de newsmaker.md: Soldatul rus: „Am furat cosmetică pentru tine. Adevărat, că sunt mostre”; Soția: „E bine – acestea vor fi salutări din Ucraina. Ei și, normal. Ei bine, ce rus rezistă fără nimic?”; Soldatul rus: „Adidașii sunt pentru femei, sunt NB, de marcă. Mărimea 38. Sunt. Sunt frumoase. Aici totul este de calitate bună, toate hainele; Soția : „Da, acolo, probabil, toți băieții și-au luat”; Soldatul rus: „Da, toată lumea de aici târăște saci, dacă aș avea ocazia, aș lua laptopul, dar poți dormi puțin”; Soția ocupantului : „Imaginează-ți, Sofia merge la studii – are nevoie și de un laptop, la naiba”; Soldatul rus: „Ei bine, aici locuiește o familie de sportivi, au vitamine scumpe, tricouri noi de fotbal și tricouri de hochei”; Soția: „Păi, asta e de înțeles – ai vitamine. Păi, ia, ia tot, Andrei, ia tot ce poți, oricum ai nevoie mereu de tricouri”; Soldatul rus: „Am luat și pantalonii scurți. Aici lucrurile sunt de înaltă calitate, desigur. Am înnebunit când am intrat în cameră”; Soția: „Închipuie-ți cum au trăit ei – nu? Și cum trăim noi. Pentru asta se luptă. Ei spun: „Am trăit normal, tu ai venit aici”; Soldatul rus: „Casa, renovarea este pur și simplu minunată. Este căptușită cu piatră”; Soția: „Oh, nu contează. Dar costume sportive nu sunt acolo? Ți-ar trebui ție unul frumos”. Citește și: De ce tolerează România un diplomat agresiv precum ambasadorul rus Kuzmin? Bulgaria, Polonia, țările baltice colcăie de spioni ruși deghizați în diplomați care sunt expulzați

Soldații ruși se luptă prostește (sursa: nytimes)
Internațional

Un locotenent al armatei ucrainene spune că soldații ruși continuă să "cadă în aceleași capcane" în timp ce comandanții lui Putin îi forțează să avanseze

Soldații ruși se luptă prostește. Un locotenent al armatei ucrainene a declarat că soldații ruși luptă "prostește" și fără strategie, în timp ce forțele președintelui Vladimir Putin continuă să facă puține progrese militare în războiul lor de cinci săptămâni din țara est-europeană, relatează Businessinsider. Soldații ruși se luptă prostește "Rușii luptă prostește", a declarat sublocotenentul Tatiana Chornovol, un fost politician, pentru CBS News într-un interviu difuzat joi. "Nu au o strategie sau o tactică - cad în aceleași capcane, iar comandanții lor nu fac decât să-i împingă să avanseze". Citește și: Invazia Ucrainei se transformă într-un război prelungit care are ca miză estul țării, estimează americanii. Biden sugerează că Putin e atins de paranoia: S-a autoizolat, a arestat consilieri Soldatul ucrainean voluntar Andriy Rogalski a criticat atacurile Rusiei asupra orașelor ucrainene în propriul interviu acordat CBS News. "Este rău în stare pură ceea ce au făcut", a declarat pentru CBS News Rogalski, care a spus că a lucrat ca operator de macara și a primit doar două săptămâni de pregătire de bază înainte de a pleca la război. Ministerul rus al Apărării a declarat la începutul acestei săptămâni că va reduce atacurile în partea de nord a Ucrainei, deoarece plănuiește să retragă forțele din jurul Kievului și să se reorienteze asupra regiunii Donbas din estul țării. SUA și Ucraina și-au exprimat scepticismul față de afirmația Rusiei - care vine pe fondul negocierilor de pace în curs de desfășurare - și au declarat că mișcarea trupelor este probabil o redistribuire mai degrabă decât o retragere.

Zelenski cere ajutor militar pentru a ține piept rușilor (sursa: yahoonews.com)
Internațional

Zelenski: Teama de livrările de arme către Ucraina îi face pe factorii de decizie responsabili de dezastru

Zelenski cere ajutor militar pentru a ține piept rușilor. Teama de a lua decizia de a furniza arme Ucrainei îi face pe cei care au această teamă responsabili pentru catastrofa creată de trupele rusești în orașele ucrainene, a declarat președintele Volodimir Zelenski, potrivit Ukrinform. Zelenski cere ajutor militar pentru a ține piept rușilor "Dacă cineva se teme să ia deciziile necesare, în special să furnizeze avioane de război, tancuri, artileria necesară și obuze, aceasta îi face pe acești oameni responsabili pentru catastrofa creată de trupele rusești în orașele ucrainene", a declarat liderul ucrainean. Citește și: Invazia Ucrainei se transformă într-un război prelungit care are ca miză estul țării, estimează americanii. Biden sugerează că Putin e atins de paranoia: S-a autoizolat, a arestat consilieri Marea Britanie și aliații săi au fost de acord să trimită mai mult ajutor militar letal Ucrainei pentru a o ajuta să se apere împotriva invaziei Rusiei, anunță secretarului britanic al apărării Ben Wallace. "Vor fi mai multe ajutoare letale care vor ajunge în Ucraina ca urmare a zilei de astăzi. O serie de țări au venit fie cu idei noi, fie, într-adevăr, cu mai multe promisiuni de bani", a declarat Wallace.

Coridor verde la Mariupol după insistențele lui Macron și Scholz (sursa: anadolu agency)
Internațional

Aproximativ 2.000 de civili au reușit să evadeze din coșmarul numit Mariupol

Coridor verde la Mariupol după insistențele lui Macron și Scholz. Aproximativ 2.000 de civili se află în autobuzele de evacuare care se îndreaptă din orașul de coastă Berdyansk către orașul Zaporizhzhia, controlat de guvernul ucrainean, transportând civili care se evacuează din orașul asediat Mariupol, relatează CNN. Coridor verde la Mariupol după insistențele lui Macron și Scholz "Convoiul de evacuare a plecat din Berdyansk spre Zaporizhzhia", a declarat consiliul municipal din Mariupol într-un comunicat pe Telegram. "Numeroase vehicule private s-au alăturat celor 42 de autobuze escortate de vehicule ale Crucii Roșii și SES (Serviciul de Stat pentru Situații de Urgență). Astăzi ne așteptăm la sosirea unui număr record de locuitori din Mariupol". Citește și: Invazia Ucrainei se transformă într-un război prelungit care are ca miză estul țării, estimează americanii. Biden sugerează că Putin e atins de paranoia: S-a autoizolat, a arestat consilieri Ministerul rus al Apărării a declarat joi, într-o declarație, că armata rusă va redeschide vineri coridorul de evacuare din orașul asediat Mariupol către Zaporizhzhia, la cererea liderilor francezi și germani. Anunțul ministerului a fost făcut în condițiile în care oficialii ucraineni au declarat că convoaiele umanitare s-au confruntat joi cu mai multe probleme, inclusiv cu trupele rusești care au confiscat ajutoarele și au blocat autobuzele. Rușii au confiscat 14 tone de ajutor umanitar Potrivit ministrului ucrainean Iryna Vereshchuk, forțele rusești au confiscat 14 tone de ajutor umanitar din autobuzele care se îndreptau spre Melitopol, în sudul Ucrainei. Vereshchuk a declarat că alimentele și medicamentele au fost încărcate în 12 autobuze. Ea a adăugat că forțele rusești au blocat, de asemenea, 45 de autobuze care se îndreptau joi spre Berdyansk, în drum spre Mariupol, unde aproximativ 100.000 de civili au rămas blocați.

Belarus, terenul breloc a lui Putin
Internațional

Ucraina acuză Belarusul că le oferă teritoriul rușilor pentru amplasarea de rachete

Belarus, terenul breloc a lui Putin. Guvernul ucrainean a denunţat vineri faptul că teritoriul Belarusului este folosit de către Rusia pentru a amplasa şi acumula sisteme de rachete, potrivit unor declaraţii ale ministrului adjunct al apărării de la Kiev, Hanna Maliar, într-o intervenţie televizată, citată de agenţia de ştiri Ukrinform, potrivit Agerpres. Belarus, terenul breloc a lui Putin "Forţele ruse folosesc activ teritoriul Belarusului pentru a realiza acţiuni agresive împotriva Ucraina, reamplasându-şi sistemele de rachete în regiunea Homel", a declarat oficialitatea ucraineană. "Forţele inamice nu renunţă la planurile lor de a captura total regiunile Doneţk şi Lugansk", a declarat ea, referindu-se la cele două republici autoproclamate din estul Ucrainei, a cărei independenţă a fost recunoscută de Moscova înaintea declanşării invaziei asupra Ucrainei. Citește și: Invazia Ucrainei se transformă într-un război prelungit care are ca miză estul țării, estimează americanii. Biden sugerează că Putin e atins de paranoia: S-a autoizolat, a arestat consilieri Forţele ruse "invadează şi regiunea Harkov şi încearcă să-şi consolideze poziţiile aici şi să-şi regrupeze trupele. Acum am observat că sistemele de rachete sunt trimise în regiunea Homel, iar duşmanul încearcă să le stocheze acolo, aparent în contextul planurilor lor de a lansa atacuri cu rachete şi de a le folosi acolo ca pe un instrument de şantaj şi intimidare", a mai spus ea. EFE aminteşte că nu este pentru prima dată când Ucraina denunţă utilizarea teritoriului belarus de către Rusia în sprijinul invaziei sale. La 23 martie, Statul Major al forţelor armate ucrainene a acuzat că echipament militar rus şi belarus este mutat în Belarus de-a lungul frontierei cu Ucraina.

China resimte efectele sancțiunilor împotriva Rusiei (sursa: bbc.com)
Internațional

Comerțul chinezesc cu Rusia resimte înțepăturile războiului din Ucraina

China resimte efectele sancțiunilor împotriva Rusiei. Exporturile chinezești către Rusia încetinesc pe măsură ce rubla își schimbă valoarea, dovadă clară a efectului de propagare pe care sancțiunile occidentale privind invazia Rusiei în Ucraina îl au în China, chiar dacă aceasta își susține vecinul din punct de vedere diplomatic, relatează Reuters. China resimte efectele sancțiunilor împotriva Rusiei Multinaționalele chineze au rămas în Rusia în timp ce rivalii lor occidentali au fugit, dar companiile chineze mai mici sunt cele mai vulnerabile la pierderile legate de cursul de schimb, mai multe dintre ele declarând pentru Reuters că o mare parte din afacerile lor din Rusia sunt în așteptare, în timp ce ambele părți așteaptă să treacă volatilitatea. Citește și: Invazia Ucrainei se transformă într-un război prelungit care are ca miză estul țării, estimează americanii. Biden sugerează că Putin e atins de paranoia: S-a autoizolat, a arestat consilieri "Produsele pe care trebuia să le trimit în Rusia stau în depozitul meu", a declarat Deng Jinling, a cărui fabrică din estul Chinei produce flacoane de vid. Anul trecut, aproximativ 30% din veniturile sale de 40 de milioane de yuani (6,29 milioane de dolari) au provenit din Rusia. "Clienții noștri așteaptă cu toții să vadă dacă rata de schimb se poate îmbunătăți un pic. Costurile lor sunt prea mari cu rata de schimb din acest moment", a spus ea. Un alt comerciant chinez, care și-a dat doar numele de familie Guo, a declarat că firma sa acționează ca intermediar între clienții ruși și chinezi, dar volumul de produse precum lenjeria de pat și echipamentele de bucătărie pe care le manipulează de obicei a scăzut cu o treime. China este cea mai mare sursă de importuri a Rusiei și a vândut bunuri în valoare de 12,6 miliarde de dolari în Rusia doar în ianuarie și februarie - în principal computere, mașini, încălțăminte și jucării, potrivit datelor vamale. Atât importatorii ruși, cât și exportatorii chinezi își amână afacerile de teamă că vor fi prinși din cauza rublei în creștere. Rubla este în cădere liberă "Deprecierea rublei înseamnă că pierzi bani de fiecare dată când există o vânzare", a declarat Shen Muhui, care conduce un grup comercial care reprezintă peste 20.000 de mici exportatori chinezi în Rusia. El a spus că mai mulți clienți ruși sunt dispuși să folosească yuani chinezi pentru a plăti bunurile, dar nu suficient pentru a face o mare diferență, iar cererea pentru serviciile sale de depozitare în Rusia a scăzut cu aproximativ o cincime de când a început războiul din Ucraina, iar aproximativ 90% dintre membrii săi au fost afectați. "Nu poți crește prețurile pentru că rușii nu-și permit … Așa că ai o pierdere atunci când îți convertești încasările în yuani", a spus Shen. "Exportul către Rusia devine imposibil de realizat". Rubla a înregistrat o volatilitate uriașă atât față de dolarul american, cât și față de yuanul chinezesc, de când Rusia a lansat ceea ce numește "operațiune specială" în Ucraina, pe 24 februarie. Conflictul a declanșat o prăbușire de peste 40% a valorii rublei în raport cu yuanul, deși moneda rusă și-a revenit cu aproximativ 70% de la minimul din 9 martie.

Rușii nu s-au preocupat de securitatea nucleară(sursa: bbc.com)
Internațional

Militari ruşi se aflau în continuare vineri dimineaţa în "zona de excludere" din jurul centralei nucleare Cernobîl, informează Kievul

Rușii încă sunt la Cernobîl. Militari ruşi se aflau în continuare vineri dimineaţa în "zona de excludere" din jurul centralei nucleare Cernobîl dezafectate, a anunţat şeful Agenţiei pentru managementul acestei zone, informează Agepres. Rușii încă sunt la Cernobîl Şefului Agenţiei de Stat pentru Managementul Zonei de Excludere, Ievhen Kramarenko, a confirmat vineri la televiziunea ucraineană că forţele ruse care ocupau centrala nucleară de la invadarea Ucrainei pe 24 februarie au părăsit centrala, dar că unele efective militare au fost văzute în zona de excludere în afara perimetrului centralei nucleare dezafectate. Citește și: Invazia Ucrainei se transformă într-un război prelungit care are ca miză estul țării, estimează americanii. Biden sugerează că Putin e atins de paranoia: S-a autoizolat, a arestat consilieri Zona de excludere a fost stabilită în jurul centralei la scurt timp după ce un reactor al acesteia a explodat. Reactorul numărul 4 al centralei de la Cernobîl a explodat în 1986, cauzând cea mai gravă catastrofă nucleară civilă din istorie. În prezent reactorul este acoperit cu un sarcofag dublu, unul construit de sovietici şi deja avariat, altul, mai modern, inaugurat în 2019. Celelalte trei reactoare ale centralei au fost închise progresiv după catastrofă, ultimul în anul 2000. Joi seara, autorităţile ucrainene au anunţat că trupele ruse au părăsit centrala nucleară de la Cernobîl, luând cu ei ostatici. "Părăsind centrala nucleară de la Cernobîl, ocupanţii ruşi au luat cu ei membri ai Gărzii Naţionale pe care îi ţineau ostatici din 24 februarie", a anunţat pe Telegram agenţia ucraineană de stat Energoatom, citând angajaţi. De la începutul ofensivei militare ruse, în urmă cu cinci săptămâni, Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA) a atenţionat în repetate rânduri asupra pericolelor pe care le presupune acest război, primul care are loc într-o ţară dotată cu un vast parc nuclear cu 15 reactoare în patru centrale active, precum şi cu mai multe depozite de deşeuri nucleare.

Războiul nu se termină prea curând (sursa: ea.md)
Internațional

Este aproape imposibil ca războiul să se termine în următoarele zile, afirmă șeful diplomaţiei ucrainene, Dmitro Kuleba

Războiul nu se termină prea curând. Şeful diplomaţiei ucrainene Dmitro Kuleba a apreciat joi că nu există motive pentru a crede că războiul pornit de Rusia împotriva ţării sale se va încheia în câteva zile, informează Agerpres. Războiul nu se termină prea curând Kuleba a făcut acest comentariu într-un interviu acordat postului polonez de ştiri TVN24. El a declarat că, în calitate de diplomat, 'crede în negocieri'' şi a remarcat că la recenta rundă de discuţii de la Istanbul s-a constatat "o schimbare clară de ton'' din partea delegaţiei ruse. Citește și: Invazia Ucrainei se transformă într-un război prelungit care are ca miză estul țării, estimează americanii. Biden sugerează că Putin e atins de paranoia: S-a autoizolat, a arestat consilieri În acelaşi timp, ministrul de externe ucrainean a spus că, deşi Rusia ''şi-a retras unele unităţi şi echipamente din nordul Ucrainei'', mai multe oraşe ucrainene continuă să fie bombardate, iar ''ruşii declară deschis că plănuiesc o ofensivă pe scară largă în regiunea Donbas''. Dmitro Kuleba a lansat un apel către NATO să ''arate voinţă politică'' şi să furnizeze echipamente militare şi muniţie Ucrainei. El a reafirmat că Ucraina ar fi dispusă să ia în considerare un statut neutru cu condiţia existenţei unor ''garanţii şi mecanisme de securitate reale'' din partea unui număr suficient de ţări. Acest statut de neutralitate ar însemna că Ucraina nu ar adera la NATO, dar ţara rămâne decisă să devină membră a Uniunii Europene. De asemenea, Kuleba a menţionat că preşedintele francez Emmanuel Macron şi cancelarul german Olaf Scholz vor putea avea în continuare convorbiri cu preşedintele rus Vladimir Putin "pentru a încerca să pună capăt războiului şi suferinţei''. ''Totuşi, niciun acord nu poate fi convenit în numele Ucrainei şi pe la spatele ei'', a subliniat şeful diplomaţiei de la Kiev. Rusia îşi numeşte agresiunea lansată pe 24 februarie împotriva Ucrainei drept ''operaţiune militară specială pentru denazificarea şi demilitarizarea'' ţării vecine.

Mariupolul rămâne blocat (sursa: Reuters)
Internațional

Catastrofa umanitară continuă în cel mai asediat oraș. Ucraina nu reușește să trimită provizii în Mariupol

Mariupolul rămâne blocat. Un consilier al primarului din Mariupol a declarat, vineri, că orașul asediat din sudul Ucrainei a rămas închis pentru oricine încearcă să intre și că este "foarte periculos" pentru oricine încearcă să iasă, relatează Reuters. Mariupolul rămâne blocat Petro Andriușcenko a declarat că forțele rusești au împiedicat încă de joi chiar și cea mai mică cantitate de provizii umanitare să ajungă la locuitorii blocați, precizând că un "coridor umanitar" planificat nu a fost deschis. Citește și: Invazia Ucrainei se transformă într-un război prelungit care are ca miză estul țării, estimează americanii. Biden sugerează că Putin e atins de paranoia: S-a autoizolat, a arestat consilieri "Orașul rămâne închis la intrare și foarte periculos pentru a ieși cu mijloace de transport personale", a declarat el pe aplicația de mesagerie Telegram. "În plus, de ieri, ocupanții nu au permis în mod categoric niciun ajutor umanitar - nici măcar în cantități mici - să intre în oraș". Un convoi de autobuze care a pornit joi spre Mariupol nu a ajuns în oraș, au declarat joi seara oficiali ucraineni. Primarul din Mariupol a declarat în această săptămână că până la 170.000 de locuitori au rămas blocați acolo, fără energie electrică și cu provizii din ce în ce mai puține. Încercările repetate de a organiza coridoare sigure au eșuat, fiecare parte dând vina pe cealaltă. Rusia neagă că a atacat civili în asaltul său asupra Ucrainei, care a început la 24 februarie. Guvernatorul regiunii Luhansk din estul Ucrainei a declarat separat că speră că vineri vor fi deschise cinci coridoare sigure către orașele și localitățile din regiunea sa.

Un depozit de combustibil din Rusia a sărit în aer (sursa: republicworld.com)
Internațional

Două elicoptere ucrainene au bombardat un depozit de combustibil din Rusia, acuză guvernatorului regional rus

Un depozit de combustibil din Rusia a sărit în aer. Două elicoptere militare ucrainene au lovit vineri un depozit de combustibil din orașul rus Belgorod, a declarat un oficial rus, făcând a doua acuzație de atac aerian ucrainean pe teritoriul rus de când Moscova a invadat Ucraina, relatează Reuters. Un depozit de combustibil din Rusia a sărit în aer Imagini video ale presupusului atac postate online au arătat ceea ce părea a fi mai multe rachete trase de la joasă altitudine, urmate de o explozie. Citește și: Invazia Ucrainei se transformă într-un război prelungit care are ca miză estul țării, estimează americanii. Biden sugerează că Putin e atins de paranoia: S-a autoizolat, a arestat consilieri Elicopterele au lovit instalația după ce au traversat granița la joasă altitudine, a declarat guvernatorul regional Viaceslav Gladkov pe aplicația de mesagerie Telegram. https://twitter.com/nexta_tv/status/1509736860352147465?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1509736860352147465%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fstirileprotv.ro%2Fstiri%2Finternational%2Flive-update-razboi-in-ucraina-ziua-37-trupele-ruse-au-parasit-centrala-nucleara-de-la-cernobil-dupa-expunerea-la-radiatii.html Incendiul care a rezultat a rănit doi muncitori, a adăugat Gladkov, în timp ce unele zone erau evacuate în orașul de lângă granița cu Ucraina. Cu toate acestea, compania petrolieră rusă Rosneft, care deține depozitul de combustibil, a declarat într-un comunicat separat că nimeni nu a fost rănit în incendiu, deși nu a oferit informații despre cauza acestuia. Ministerul ucrainean al Apărării nu a putut fi contactat imediat pentru comentarii. Un depozit de muniții din apropierea Belgorodului a luat foc miercuri, provocând o serie de explozii. La momentul respectiv, Gladkov a declarat că autoritățile așteptau ca Ministerul rus al Apărării să stabilească cauza acestuia.

Războiul psihologic împotriva lui Putin (sursa: Reuters)
Internațional

Agențiile de spionaj occidentale armează serviciile de informații în încercarea de a-l submina pe Putin

Războiul psihologic împotriva lui Putin. Agențiile de informații occidentale duc un război psihologic în legătură cu Ucraina direct cu președintele rus Vladimir Putin, spune un expert în domeniu, potrivit CNN. Războiul psihologic împotriva lui Putin Statele Unite și aliații săi zugrăvesc o imagine a unei armate rusești împotmolite, demoralizate și disfuncționale, care înregistrează pierderi dezastruoase pe câmpul de luptă și, în același timp, evocă o viziune a unei tensiuni politice în creștere în interiorul Kremlinului. Citește și: Invazia Ucrainei se transformă într-un război prelungit care are ca miză estul țării, estimează americanii. Biden sugerează că Putin e atins de paranoia: S-a autoizolat, a arestat consilieri Ei susțin că liderul rus este izolat, prost consiliat și lipsit de informații reale despre cât de rău merge războiul. Guvernele occidentale îl împiedică pe Putin să definească narațiunea războiului. Este o poziție dificilă pentru un lider rus care a desfășurat deseori el însuși războiul informațional, în special atunci când s-a amestecat în alegerile din SUA și Europa. Detaliile remarcabile ale evaluărilor declasificate ale serviciilor de informații trebuie să fie, de asemenea, deosebit de supărătoare pentru Putin, un fost ofițer KGB și șef al serviciilor de informații. Iar acestea lasă deschisă posibilitatea ca agențiile de informații occidentale să aibă capacitatea de a vedea în profunzime în efortul de război și în politica internă a Kremlinului, ceea ce probabil îl va înfuria pe liderul rus și ar putea deschide noi fisuri în regimul său.

Valentin Ionescu
Opinii

Rusia trebuie învinsă economic: sancțiuni mai dure, pe ramuri economice, și deblocarea rezervelor de petrol din Arabia Saudită și Iran

Văd că în presă a apărut informația că rubla și-a "revenit". Rubla nu și-a "revenit". Banca Centrală a Rusiei fixează cursul în fiecare zi pentru rublă în raport cu US$ (dolarul SUA) și EUR. Prin urmare, Banca Centrală a abandonat cursul flotant și a trecut la un curs fix/pe cale administrativă. De asemenea, în Rusia sunt comisioane mari la schimbul valutar pentru a descuraja vânzările de monedă locală și achizitia de EUR sau US$. Guvernul rus a aprobat importurile paralele. În sine, "importurile paralele" se practică mai cu seamă la medicamente generice. De pildă, dacă într-o țară nu se mai produc (sau se produc, dar prețul este mare), se caută achiziția lor de pe alte piețe la prețuri mai scăzute. Acesta este mecanismul. Guvernul rus probabil vrea să importe produse ieftine de pe piața asiatică, pentru care să nu dea mulți bani în dolari, mai cu seamă din China și India, unde drepturile de autor/copyright nu prea se respectă. Asta înseamnă că rușii vor cumpăra produse ieftine (eventual în barter? nu știu), din care un număr nespecificat de produse e posibil să fie piratate. Separat de asta, rușii au început să practice exportul de petrol la "negru", în sensul că opresc semnalul pe vasele lor ca să nu se identifice corect ruta acestora. Evident, acest lucru se face cu complicitatea cumpărătorilor, care de multe ori sunt chinezi sau indieni. Sunt curios câte nave rusești sunt acum la Shanghai, oraș aflat în lockdown și unde presa nu are acces. Ar trebui ca presa internațională să urmărească intrările de vase rusești în India și China. Rușii caută să-și conserve rezervele valutare, pe care eu le apreciez la jumătate din total (aprox. 630 mld US$) că ar fi la dispoziția lor. Asta îi ajută să supraviețuiască pe termen mediu, dar la alți parametri decât până acum. Și Uniunea Sovietică a supraviețuit, decenii chiar, având relații comerciale cu Occidentul la un nivel modest. Nu aș paria pe o prăbușire economică mai mare de 11-15% anul acesta. Din petrolul și gazele pe care le exportă în Uniunea Europeană, eu am estimat că rușii încasează zilnic între 310 și 320 de milioane de EUR. Aproximativ 71% sunt din petrol. Este posibil ca factura să fi fost mai mare în februarie și începutul lunii martie, când au fost zile cu temeperaturi scăzute. Eu am estimat valoarea facturii de mai sus ca medie aritmetică, luând în calcul prin comparație exporturile totale de anul trecut (aproximativ 98,9 miliarde de EUR). Sigur că o zi din februarie contează în bani mai mult decât o zi din luna iunie. Asta înseamnă că, într-o lună de război, rușii au încasat intre zece și 12 miliarde de EUR. Destul. Trebuie urmărite și livrările zilnice pe cele trei trasee de gaz spre vestul Europei. Pe de altă parte, cu excepția sectorului metalurgic, nici un sector economic rusesc nu este sub embargo, ceea ce este surprinzător, ținând cont de ce scrie în presa occidentală și la noi. Sancțiunile se aplică individual pe firme și persoane, nu pe ramuri economice. De aceea, sancțiunile mi se par soft. Rușii mai exportă în țările UE metale și pietre prețioase, lemn, celuloză și hârtie, produse alimentare și materii prime agricole, maşini, echipamente şi mijloace de transport , textile şi încălţăminte. Nu am văzut sancțiuni la clasele de produse menționate mai sus. De asemenea, porturile sunt deschise. Numai britanicii le-au închis. O parte din bănci sunt scoase din SWIFT, dar nu am auzit ca și din Target 2. O altă parte din bănci nu sunt scoase din SWIFT. Deocamdată, observ că americanii aplică sancțiuni mai dure decât vest-europenii. Rușii forțează nota și vor ca gazele să fie plătite în ruble. Atenție, nu petrolul exportat, unde rușii știu că au concurenți si apare efectul de substituție, ci doar la gaze, unde europenii sunt vulnerabili. Șmecherie de cartier. Vest-europenii nu acceptă șantajul și nu intră pe piața rusă să cumpere ruble, deși ar putea să o facă. Mai ales că au bănci care au rămas în Rusia. Măsura vine într-un moment în care consumul are o tendință de scadere. Dar depozitele cu gaz ale vest-europenilor sunt pline între 29 și 33%. Dacă cererea totală de gaz se menține, mai cu seamă în sectorul industrial, prețul la gaz (la pret TTf la Amsterdam și la Viena) va înregistra o creștere bruscă la un punct nesustenabil. Multe firme pot ajunge în stare de faliment, din cauza cheltuielilor de exploatare. Prin urmare, va fi nevoie de noi măsuri guvernamentale pentru a menține prețul la un nivel suportabil. În iunie, apreciez că prețul va începe să se stabilizeze, iar efectul urmărit de ruși va începe ușor să se estompeze. Prețul va tinde spre un punct de echilibru, deși va fi mai sus decât în prezent. Ceea ce rușii nu au luat în calcul este că, în ipoteza in care economia Uniunii Europene intră în recesiune, repetând situația din 2020, de exemplu, cererea la toate produsele rusești va scădea, nu doar la petrol și gaze, indiferent de sancțiuni. Apreciez că România trebuie să renunțe la prețul de referință de la Viena, care avantajează numai OMV. Industria care folosește gaz (îngrăsăminte, materiale de construcții, sticlă) trebuie salvată. Până la sfârșitul anului va fi o cursă contracronometru pentru umplerea depozitelor de gaz în subteran peste tot în Europa. De fapt, situația asta va menține cererea la un nivel ceva mai ridicat. Europa va conta pe un supliment de livrări din Qatar, dar nu prea mult, și pe livrări modeste din SUA (15 miliarde de metri cubi, aproximativ 10% din 155 de miliarde de metri cubi importați din Rusia). Ca rușii să cedeze, occidentalii va trebui să întrerupă achizițiile de petrol de la ei, pentru că acesta este sursa lor principală de venit, și să sancționeze toate ramurile economice rusești. Cheia este Arabia Saudită, care nu vrea să majoreze extracțiile, întrucât se opune negocierilor americane cu Iranul și pentru că prințul moștenitor are deschis un proces penal în SUA. De asemenea, Arabia Saudită este nemulțumită de SUA că nu îi acordă suport în războiul din Yemen. Până la urmă, cred că saudiții vor ceda. În acel moment, rușii nu mai au cum să joace în forță. Vor conta exporturile de gaze azere prin Turcia, prin Balcani, dacă bulgarii se mișcă repede și realizează interconectorul cu grecii. De asemenea, pe termen lung este important ca Iranul să fie scos din zona de influență a Rusiei. Iranul este a doua țară din lume ca zăcăminte de gaz natural. Intrarea Iranului pe piața internațională va prăbuși monopolul Rusiei. O să vedem când și cum. Deocamdată, războiul este asimetric, iar prețul este ridicat. Frontul din Ucraina este sprijinit de sancțiuni economice, dar și invers este valabil. Dacă rușii sunt înfrânți, sancțiunile lor asupra Occidentului se reduc, pentru că nu mai au resurse. Valentin Ionescu este invitat al rubricii de opinii.

Tanchiștii ruși ar fi violat o fată de 16 ani
Internațional

Noi povestiri ale soldaților ruși către familii: tanchiștii au violat o fată de 16 ani și au mâncat un câine, fiindcă erau sătui de rațiile militare

Devin publice noi povestiri ale soldaților ruși către soții, interceptate de către serviciile secrete ucrainene și postate pe Twitter. În una din ele, un militar îi spune soției că tanchiștii au violat o fată de 16 ani și au mâncat un câine, fiindcă erau sătui de rațiile militare. Tanchiștii ruși au violat o fată de 16 ani Într-o înregistrare se aude cum soldatul povestește că a mâncat Alabay - un câine ciobănesc din Asia Centrală. Bărbatul cu care discuta este surprins, dar militarul arată că s-a săturat e rațiile militare. „Am vrut ceva carne”, afirmă militarul rus aflat în Ucraina. În altă convorbire, un militar îi spune unei femei - probabil soția sa - că trei tanchiști au violat o fată de 16 ani. „Ai noștri?”, întreabă ea surprinsă. „Daaa....”, vine răspunsul. Conversația se încheie cu o înjurătură a femeii. Direcția de informații a Ucrainei, GUR, a prezentat o convorbire interceptată între un soldat care tocmai jefuise locuința unui sportiv și consoarta sa, care dorea și un laptop, pentru copil. GUR prezintă frecvent astfel de convorbiri, urmare a faptului că ele nu sunt criptate. .@ServiceSsu published another piece of intercepted talks of russian invaders in Ukraine. They rape minors and eat dogs. Moreover, neither them, nor their interlocutors: moms, wives or friends seem to be shocked or ashamed pic.twitter.com/DXGCbnjo3K— Olena Halushka (@OlenaHalushka) March 30, 2022 Violurile, crime de război The Times a relatat acum câteva zile despre un viol comis de doi soldați ruși, copilul femeii violate fiind în casă. Săptămâna trecută, Iryna Venediktova, procurorul general al Ucrainei, a anunțat că a fost deschisă prima anchetă oficială privind presupusul viol al unei femei de către soldații ruși după ce aceștia i-au împușcat mortal soțul. „Autoritățile ucrainene au raportat agresarea sexuală sistematică a femeilor de către forțele rusești de când forțele Kremlinului au invadat luna trecută, adăugând violul la arsenalul lor crud și arhaic. Dymtro Kuleba, ministrul ucrainean de externe, a promis că va căuta dreptate prin intermediul Curții Penale Internaționale, în urma recunoașterii istorice a violului ca fiind o crimă de război în 2008”, scrie The Times. Citește și: Putin crede că a fost indus în eroare de șefii armatei ruse, care nu-i furnizează informațiile reale despre pierderile din Ucraina, potrivit unui oficial de la Washington

Ghiță se opune ca Zelenski să vorbească Foto: Inquam/ George Călin
Politică

Deputatul PSD Daniel Ghiță, creația politică a familiei Firea-Pandele, se opune ca Zelenski să vorbească Parlamentului României

Deputatul PSD Daniel Ghiță, creația politică a familiei Firea-Pandele, a anunțat pe Facebook se opune ca Zelenski să vorbească Parlamentului României. El a spus că va boicota discursul președintelui Ucrainei. Nu este prima ieșire a lui Ghiță care, indirect, ajută regimul de la Moscova. La începutul lunii martie, el scria că dacă Ucraina va intra în UE va păți ce a pățit și România: „O sa intrați in EU, dar o sa dați toate pădurile, aurul, gazele, toate bogățiile țării, identic cum a fost in România”. Ghiță se opune ca Zelenski să vorbească Acum, deputatul PSD cere și ca România să fie „neutră” în fața invadării Ucrainei. „Zelenski o să vorbească în Parlamentul României?! Eu voi părăsi sala! Preşedintele ţării trebuie să facă orice posibil să fie PACE, nu campanii de imagine în timp de război! Modul cum au fost umiliţi românii pe timp de pace în Ucraina ( nu au avut voie să fie în Parlament, nu au voie să meargă la slujbă în limba română, şcoli, limba română interzisă, Minorităţile nu sunt recunoscute, etc) a arătat adevăratul respect faţă de România! Ucraina nu a avut respect faţă de România. Noi, am primit cu braţele deschise refugiaţii. Aşa e românul: om bun şi credincios! De ce românii NU sunt recunoscuţi ca minoritate în Ucraina, domnule Zelinski? E uşor să duci un război dintr-un bunker, în timp ce poporul tău moare! Un adevărat lider moare pentru poporul său, nu invers. Peace and stop the war! Nihil Sine Deo", a scris, pe Facebook, deputatul PSD. Citește și: Putin crede că a fost indus în eroare de șefii armatei ruse, care nu-i furnizează informațiile reale despre pierderile din Ucraina, potrivit unui oficial de la Washington

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră