vineri 26 iunie
Login Contact
DeFapt.ro

Etichetă: rusia

2577 articole
Eveniment

„Moldovenii nu ar opune rezistenţă dacă s-ar repeta scenariul din Ucraina în Republica Moldova. Ar fi o altă Crimeea”, spune episcopul catolic de Chişinău

Scenariu groaznic pentru Republica Moldova. Într-un interviu oferit pentru agenţia de presă italiană SIR, episcopul catolic din Chişinău, Preasfinţitul Anton Coşa, emite un scenariu foarte pesimist: dacă situaţia din Ucraina s-ar repeta în Republica Moldova, lucrurile se vor tranşa rapid fiindcă moldovenii nu ar opune rezistenţă. Scenariu groaznic pentru Republica Moldova „Văzând rezistenţa foarte puternică a poporului ucrainean, ne-am spus că probabil ruşii nu vor avea posibilitatea de a ajunge aici la noi. Însă şi dacă ar ajunge, nu s-ar replica aceeaşi situaţie din Ucraina pentru că moldovenii nu ar lupta. Nu ar opune rezistenţă. Mai degrabă ar fi ca o altă Crimeea”, a explicat PS Anton Coşa. Citește și: Putin a dat ordinul de atac asupra căilor de transport care leagă Ucraina de România și de celelalte țări vecine prin care ajung armele și ajutoarele umanitare occidentale El a explicat că motivele sunt simple: jumătate din populaţia din Republica Moldova îi susţine, din punctul său de vedere, pe ruşi dintotdeauna, chiar şi dinaintea începerii acestui conflict. „Era astfel înainte de acest conflict. Este astfel şi astăzi. Este un fenomen dificil de înţeles şi de gestionat. Jumătate este cu Rusia. Cealaltă jumătate cu ucrainenii. Continuarea, în Ziarul de Iași.

Scenariu groaznic pentru Republica Moldova (sursa: ziaruldeiasi.ro)
Rusia folosește delfini la Sevastopol Foto: atlas-geografic.net
Eveniment

Rusia folosește delfini pentru a proteja baza de la Sevastopol, arată U.S. Naval Institute

Rusia folosește delfini pentru a proteja baza de la Sevastopol, arată U.S. Naval Institute (USNI), care a analizat imagini din satelit ale bazei. USNI este o organizație non-profit înființată în 1873 și care reunește circa 50.000 de specialiști din marina militară, majoritatea din SUA, dar și din alte 90 de state. Sediul USNI este în interiorul Academiei Navale a SUA, în Annapolis. Rusia folosește delfini la Sevastopol „Marina rusă a amplasat două țarcuri pentru delfini la intrarea în portul Sevastopol, adăpostite chiar în interiorul unui dig. Țarcurile au fost mutate acolo în februarie, în jurul datei la care a fost invadată Ucraina, potrivit unei analize a imaginilor din satelit. Sevastopol este cea mai importantă bază navală a marinei ruse din Marea Neagră. Delfinii pot fi însărcinați cu operațiuni împotriva scafandrilor - un rol tradițional pentru care atât SUA, cât și Rusia au antrenat mamiferele marine. Ele ar putea împiedica forțele speciale ucrainene să se infiltreze în port, pe sub apă, pentru a sabota navele de război. În interiorul portului, multe nave militare de mare valoare sunt în afara razei de acțiune a rachetelor ucrainene, dar ele sunt vulnerabile la sabotaj subacvatic, potrivit fotografiilor din satelit. În timpul Războiului Rece, Marina Sovietică a dezvoltat mai multe programe pentru mamifere marine, inclusiv antrenamentul delfinilor în Marea Neagră. Unitatea avea sediul la Kazachya Bukhta, lângă Sevastopol, unde se află și astăzi”, scrie USNI. Foto: USNI Potrivit USNI, când Ucraina a devenit independentă, baza de antrenament a delfinilor abia a supraviețuit. Ea a fost reactivată în 2014, când Rusia a ocupat Crimeea. În 2018, acești delfini au ajuns la baza rusă din Tartus, Siria. Balenele Beluga, folosite în mările din nord În nord, flota Rusiei folosește balene Beluga și focile, care au straturi de grăsime și sunt astfel mai bine protejate împotriva frigului decât delfinii din Marea Neagră. Citește și: Cel mai bogat oligarh al lui Putin, despre care nu ați auzit, și de ce Vestul evită să-l sancționeze This beluga whale which was spotted off Norway's coast could belong to the Russian navy. It was reportedly wearing a harness with "equipment of St Petersburg" written inside it - more on this story here: https://t.co/AUMDEKIGjL pic.twitter.com/ciIyEhIiTb— Sky News (@SkyNews) April 29, 2019 Unitatea arctică a adevenit tot mai activă în ultimii ani, scrie USNI. Balene Beluga s-ar afla acum la Olenya Guba, baza navală secretă a GUGI (Directia Principală de Cercetare la mare adâncă), structura de informații responsabilă pentru spionajul submarin al armatei ruse. New article. The Royal Navy recently announced that it will commission a dedicated undersea cable defense vessel by 2024.Undersea cables, like military comms or internet are particularly vulnerable to the Russian Navy's submarines and even Beluga Whales!https://t.co/jpLF4JjtIe— H I Sutton (@CovertShores) April 7, 2021

Cel mai bogat oligarh al lui Putin, Vladimir Potanin Foto: Kremlin.ru
Eveniment

Cel mai bogat oligarh al lui Putin, despre care nu ați auzit, și de ce Vestul evită să-l sancționeze

Cel mai bogat oligarh al lui Putin, despre care majoritatea publicului nu a auzit vreodată, este Vladimir Potanin, cu o avere estimată între 22,5 și 28 de miliarde de dolari. El ar deține trei mega-iahturi și două avioane personale - despre care se știe. Potanin este considerat un apropiat al liderului de la Kremlin și s-a întâlnit cu Putin înainte de invadarea Ucrainei. Cel mai bogat oligarh al lui Putin Cu toate acestea, Potanin nu a fost sancționat, până acum, decât de Canada. SUA și UE au evitat să ia măsuri împotriva sa. Motivul este că Potanin controlează Norilsk Nickel, companie esențială în livrarea către Uniunea Europeană a nichelului și paladiu. Norilsk Nickel controlează 40% din producția de paladiu și 10% din cea de nichel pur. Nichelul este folosit în fabricarea oțelului inoxidabil, dar este și o componentă importantă pentru bateriile litiu-ion, necesare pentru alimentarea mașinilor electrice. Paladiul este, de asemenea, vital pentru producătorii de automobile, deoarece este o componentă esențială în producția de convertoare catalitice, care curăță gazele de eșapament din vehiculele pe benzină și hibride. Nickel is the biggest challenge for high-volume, long-range batteries! Australia & Canada are doing pretty well. US nickel production is objectively very lame. Indonesia ?? is great! https://t.co/0MeEE5wRfo— Elon Musk (@elonmusk) July 27, 2020 În 2020, Rusia a fost cel mai mare furnizor al Germaniei de nichel brut, de aici provenind 39% din aprovizionarea țării, conform MIT Observatory of Economic Complexity. Mișcarea ecologistă, îngrijorată Tot Rusia a furnizat aproximativ 25% din importurile germane de paladiu și între 15% și 20% din metalele grele, crom și cadmiu, care au o gamă largă de utilizări industriale. Rusia a reprezentat, de asemenea, 11% din importurile de cupru rafinat ale Germaniei în 2020, 10,9% din platină și 8,5% din minereul său de fier, arată Deutsche Welle. Rusia deține 20% din producția globală de nichel pur. Citește și: Putin a dat ordinul de atac asupra căilor de transport care leagă Ucraina de România și de celelalte țări vecine prin care ajung armele și ajutoarele umanitare occidentale Situația este complicată de parteneriatul dintre gigantul german BASF, care deține o uzină în Finlanda împreună cu Norilsk Nickel și care produce componente esențiale pentru bateriile mașinilor electrice. Mișcarea ecologistă este îngrijorată că sancționarea lui Potanin și întreruperea livrărilor de nichel ar putea duce la întârzieri în procesul de eliminare a autovehiculelor poluante.

În Transnistria au fost anunțate antrenamente militare (sursa: Pexels)
Internațional

În Transnistria s-a dat apelul de recrutare a cetățenilor pentru "pregătire specială", potrivit serviciilor secrete ucrainene

În Transnistria au fost anunțate antrenamente militare. Scrisoarea "Ministerului Apărării din Transnistria" adresată șefilor administrațiilor locale și primită de către Direcția principală de informații ucrainene, dezvăluie informații despre apelul de recrutare a cetățenilor pentru "pregătire specială", transmite Direcția principală de informații a Ministerului Apărării din Ucraina. Data scrisorii este 21 aprilie. Adică înainte de începerea ultimelor provocări rusești pe teritoriul Transnistriei. În Transnistria au fost anunțate antrenamente militare Se menționează că scopul întâlnirii este "asigurarea în proporție de 100% a personalului Contingentului de menținere a păcii al Republicii Moldovenești Transnistrene, precum și asigurarea locurilor de muncă pentru populația activă a Republicii", potrivit Pravda. Citește și: Putin a dat ordinul de atac asupra căilor de transport care leagă Ucraina de România și de celelalte țări vecine prin care ajung armele și ajutoarele umanitare occidentale La instruire pot participa bărbați cu vârsta sub 55 de ani, cărora li se garantează "securitatea financiară și materială, cazare și hrană". Sprijinul financiar pentru cetățenii șomeri este promis începând cu 2.800 de "ruble transnistrene". Perioada de instruire va dura 90 de zile. Așa-zisul Minister de Interne din regiunea separatistă Transnistria a anunțat că două explozii au fost înregistrate marți dimineață în orașul Maiak din regiunea Grigoriopol. Misiunea OSCE în Moldova condamnă toate încercările de destabilizare a situației din Zona de Securitate și Transnistria și face apel către toate părțile să mențină calmul și să se abțină de la orice acțiune, care ar putea submina încrederea și stabilitatea pe ambele maluri ale Nistrului. urtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat marți că „știrile care vin” din Transnistria sunt „îngrijorătoare” și că Moscova urmărește „cu multă atenție ce se întâmplă acolo și cum evoluează situația”.

Soldații din Mariupol cer să fie evacuați urgent (sursa: Pexels)
Internațional

Luptătorii ucraineni din oțelăria Azovstal cer să fie evacuați pe modelul folosit în 1940 la Dunkerque

Soldații din Mariupol cer să fie evacuați urgent. Militarii ucraineni care sunt asediaţi de trupele ruse în oţelăria Azovstal, din oraşul Mariupol (sud-estul Ucrainei), au cerut să fie evacuaţi prin procedura "extracţiei", pe modelul folosit în 1940 la Dunkerque (Franţa), în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, transmite EFE. Soldații din Mariupol cer să fie evacuați urgent Operaţiunea Dynamo, cunoscută şi sub numele de Miracolul Dunkerque sau evacuarea de la Dunkerque, a fost o operaţiune de evacuare a trupelor aliate de pe teritoriul francez în timpul celei de-a doua conflagraţii mondiale, care a permis salvarea a mii de militari, aminteşte EFE. https://twitter.com/visegrad24/status/1519427618755465219 Apelul a fost făcut de comandantul Brigăzii 36 de Puşcaşi Marini ai Forţelor armate ucrainene (FAU), Serhii Volinski, unul dintre cei circa o mie de militari ucraineni care s-au refugiat în interiorul oţelăriei Azovstal, potrivit Agerpres. Citește și: Putin a dat ordinul de atac asupra căilor de transport care leagă Ucraina de România și de celelalte țări vecine prin care ajung armele și ajutoarele umanitare occidentale "Luptăm de 62 de zile într-o încercuire totală, acum ne aflăm în uzina Azovstal, efectuând operaţiuni împreună cu unităţi ale regimentului Azov şi cu alte unităţi care au fost încercuite din cauza ostilităţilor din Mariupol", a declarat Volinski într-o înregistrare video publicată pe pagina sa de Facebook, preluat de Interfax-Ukraina. Comandantul ucrainean a menţionat că, în prezent, în grupul său "sunt peste 600 de oameni răniţi", "cu diferite niveluri de gravitate. Chiar au nevoie de asistenţă medicală: nu există echipamente, nici medicamente, nici personal (medical) care să-i ajute". Sute de civili sunt blocați în ruinele oțelăriei Volinski a mai spus că există şi civili răniţi pe care îi ajută cum pot. "Sunt mai mulţi civili aici cu noi, sute (de civili), zeci de copii, multe persoane cu handicap, mulţi bătrâni. Situaţia este foarte grea, sunt mari probleme cu apa, hrana...", a explicat el. Comandantul ucrainean a amintit că a făcut deja apel la liderii lumii şi la papa Francisc pentru ca apărătorii Mariupolului să fie ascultaţi şi să se treacă la procedura de "extracţie", citând în acest sens exemplul Operaţiunii Dynamo. "Astăzi, principalul meu mesaj este să salvăm garnizoana din Mariupol, să trecem la procedura de extracţie. Astăzi nu suntem în 1940, suntem în 2022", a atras el atenţia. "Oamenii pur şi simplu vor muri aici. Răniţii vor muri, iar cei rămaşi în viaţă vor muri în luptă, civilii mor aici, împreună cu noi, în buncăre, case particulare şi blocuri, unde pur şi simplu se trage asupra lor... În oraş a murit foarte multă lume, oraşul este practic şters de pe faţa pământului", a avertizat comandantul ucrainean. Mariupol, care avea înainte de începerea războiului, la 24 februarie, circa jumătate de milion de locuitori, a fost practic distrus de atacurile Rusiei, ale cărei trupe susţin că deţin deja controlul asupra întregului oraş, cu excepţia uzinei siderurgice Azovstal. Autorităţile ucrainene afirmă la rândul lor că printre ruinele oraşului se mai află încă circa 120.000 de locuitori, fără acces la apă, la electricitate sau la produse de primă necesitate, şi acuză Moscova că blochează orice încercare a Kievului de a trimite ajutoare umanitare în zonă. Primarul Mariupolului, Vadim Boicenko, a estimat că, de la începutul invaziei ruse, şi-au pierdut viaţa circa 20.000 de civili în acest oraş.

Putin deranjat de "ambițiile imperiale" ale NATO(sursa: kremlin.ru)
Internațional

Putin s-ar putea înfige ca o "cangrenă" în Ucraina, afirmă secretarul britanic al Apărării

Rusia vrea să "otrăvească" zonele cucerite din Ucraina. Președintele rus Vladimir Putin ar putea căuta să își consolideze ceea ce a reușit să cucerească în Ucraina și să se înfigă ca un "cancer" în interiorul țării, a declarat joi secretarul britanic al apărării Ben Wallace. Rusia vrea să "otrăvească" zonele cucerite din Ucraina "Cred că este cu siguranță cazul că Putin, după ce a eșuat în aproape toate obiectivele sale, ar putea căuta să consolideze ceea ce are, să se fortifice așa cum a făcut în 2014. Și doar să fie un fel de creștere canceroasă în interiorul țării Ucrainei și să facă foarte greu pentru oameni să îi mute din aceste poziții fortificate", a declarat el, potrivit CNN. Citește și: Putin a dat ordinul de atac asupra căilor de transport care leagă Ucraina de România și de celelalte țări vecine prin care ajung armele și ajutoarele umanitare occidentale Puteți vedea în declarațiile sale actuale că, aproape în disperare, încearcă să extindă acest lucru fie cu amenințări, fie, într-adevăr, cu potențiale atacuri sub steag fals", a adăugat el. Asaltul inițial al Rusiei, lansat pe 24 februarie, a fost un eșec masiv pentru Putin, deoarece armata ucraineană a ținut piept forțelor invadatoare în timp ce acestea avansau spre Kiev. Cea de-a doua fază a Moscovei pare să se concentreze pe consolidarea prezenței sale în regiunile estice Donețk și Luhansk, părți ale cărora separatiștii susținuți de Rusia le controlează din 2014, și pe crearea unui pod terestru care să lege regiunea rusă Rostov de Crimeea, pe care Rusia a confiscat-o de la Ucraina în urmă cu opt ani.

Bombardamente puternice în estul Ucrainei (sursa: Pixabay)
Internațional

Rușii "exercită un foc intens" pe mai multe fronturi, afirmă armata ucraineană

Bombardamente puternice în estul Ucrainei. Forțele rusești "exercită un foc intens" în timp ce o ofensivă pe mai multe fronturi prinde contur în trei regiuni, potrivit conducerii militare ucrainene. Bombardamente puternice în estul Ucrainei Statul Major General al forțelor armate ucrainene a declarat joi că rușii se concentrează pe încercarea de a face o breșă în zona Izium din estul Ucrainei. Citește și: Putin a dat ordinul de atac asupra căilor de transport care leagă Ucraina de România și de celelalte țări vecine prin care ajung armele și ajutoarele umanitare occidentale Izium - în regiunea Harkov - a devenit o zonă de staționare pentru forțele rusești în timp ce acestea încearcă să avanseze prin regiunile vecine Donețk și Luhansk, potrivit CNN. "Pentru a întări grupul care avansează, ocupanții au mutat suplimentar unități aeropurtate în orașul Izium", a declarat Statul Major General în actualizarea sa operațională zilnică. Unul dintre obiectivele Rusiei este de a avansa asupra așezării Lyman, care se află în apropierea centrului industrial și de transport din Sloviansk, a precizat acesta. "Inamicul și-a îmbunătățit poziția tactică, încercând să dezvolte o ofensivă asupra satului Lyman", a precizat Statul Major General, și se pregătește să traverseze râul Seversky Donets.

Rusia încă are capacitate militară în Marea Neagră (sursa: Pixabay)
Internațional

Marea Britanie susține că flota rusă are în continuare capacitate în Marea Neagră și poate lovi Ucraina

Rusia încă are capacitate militară în Marea Neagră. Flota rusă din Marea Neagră încă deţine capacitatea de a lovi ţinte ucrainene şi de pe coastă, în pofida pierderii navelor Saratov şi Moskva, a anunţat joi dimineaţă Ministerul britanic al Apărării, potrivit Reuters. Aproximativ 20 de nave ruse, printre care submarine, se află în zona operaţională a Mării Negre, a menţionat ministerul într-o postare pe Twitter. Rusia încă are capacitate militară în Marea Neagră "Strâmtoarea Bosfor rămâne închisă pentru toate navele de război non-turce, ceea ce o face pe Rusia incapabilă să-şi înlocuiască crucişătorul Moskva, scufundat în Marea Neagră", a adăugat Ministerul Apărării britanic în buletinul său informativ zilnic, potrivit Agerpres. Citește și: Putin a dat ordinul de atac asupra căilor de transport care leagă Ucraina de România și de celelalte țări vecine prin care ajung armele și ajutoarele umanitare occidentale Crucişătorul Moskva s-a scufundat în urmă cu două săptămâni după ce fusese lovit de două rachete Neptun lansate de forţele ucrainene. Conform versiunii Rusiei, un incendiu izbucnit la bord ar fi provocat o explozie în magazia de muniţii. Nava-amiral a flotei ruse din Marea Neagră s-ar fi scufundat apoi în timp ce era remorcată spre portul Sevastopol în condiţii de furtună. Nava Moskva era echipată cu 16 rachete anti-navă Bazalt/Vulkan, cu rachete Fort (versiunea navală a rachetelor antiaeriene cu rază lungă de acţiune S-300), cu rachete antiaeriene cu rază scurtă Ossa, cu tunuri, torpile şi alte tipuri de rachete. Rachetele Bazalt/Vulkan pot fi dotate şi cu focoase nucleare. Dat în exploatare la începutul anilor '80 ai secolului trecut, crucişătorul Moskva s-a mai evidenţiat în războiul cu Georgia, în 2008, şi în 2015-2016 în cel din Siria şi a participat la începutul invaziei ruse în Ucraina la operaţiunea de ocupare a Insulei Şerpilor.

Jurnalistă rusă arestată pentru știri reale (sursa: The Moscow Times)
Eveniment

Jurnalistă rusă, arestată după ce a spus adevărul despre atacul de la teatrul din Mariupol. Riscă 15 ani de închisoare

Jurnalistă rusă, arestată pentru știri reale. Jurnalista rusă Maria Ponomarenko, care lucrează pentru portalul de ştiri RusNews, a fost reţinută după ce a informat despre "un presupus atac aerian rusesc" în martie asupra Teatrului Dramatic din oraşul ucrainean Mariupol (sud-est), unde se refugiaseră sute de civili, a informat miercuri agenţia Sputnik, citată de EFE. Jurnalistă rusă, arestată pentru știri reale Un comunicat difuzat de serviciul de presă comun al tribunalelor din Sankt-Petersburg, preluat de agenţia rusă, menţionează că "tribunalul din districtul Oktiabrski s-a pronunţat asupra impunerii măsurii preventive de reţinere a Mariei Ponomarenko". Jurnalista arestată este acuzată că a difuzat public informaţii false despre activităţile forţelor armate ale Federaţiei Ruse, mai scrie Sputnik, principalul organ de propagandă al Kremlinului, potrivit Agerpres. Citește și: Putin a dat ordinul de atac asupra căilor de transport care leagă Ucraina de România și de celelalte țări vecine prin care ajung armele și ajutoarele umanitare occidentale Potrivit comunicatului citat, Ponomarenko a publicat informaţia pe canalul ei de Telegram, a fost reţinută la 24 aprilie şi va rămâne în arest până la 22 iunie. La 16 martie, Ministerul Apărării din Rusia a declarat că acuzaţiile Kievului cu privire la un atac aerian rus asupra teatrului din Mariupol "nu corespund realităţii", scrie Sputnik. În ceea ce le priveşte, autorităţile ucrainene i-au acuzat pe ruşi că au lansat o rachetă asupra teatrului, în subsolurile căruia se refugiau circa 1.500 de persoane, şi au provocat aproximativ 300 de victime. Mariupol se află în continuare sub asediul militarilor ruşi, notează EFE.

Spital ucrainean bombardat de ruși (sursa: Pixabay)
Internațional

Forțele ruse au bombardat intenționat spitalul din Severodonetsk în care se aflau mai mulți pacienți

Spital ucrainean, bombardat de ruși. Forțele ruse provocat pagube "semnificative" la un spital regional din orașul Severodonețk din estul Ucrainei, arată o înregistrare video publicată de administrația regională din Luhansk. Spital ucrainean, bombardat de ruși Videoclipul începe cu scene de ferestre aruncate în aer în scara unui spital. Pe măsură ce persoana care filmează urcă scările, se văd mai multe resturi și pagube, inclusiv o ușă smulsă din balamale. Într-o cameră, ferestrele au fost aruncate în aer; în camera alăturată lipsește un perete întreg - există o gaură mare în clădire, potrivit CNN. Citește și: Putin a dat ordinul de atac asupra căilor de transport care leagă Ucraina de România și de celelalte țări vecine prin care ajung armele și ajutoarele umanitare occidentale În josul unui hol, se văd mai multe moloz împrăștiate în jurul paturilor de spital. https://twitter.com/nexta_tv/status/1519332570776879104 Serhiy Hayday, șeful administrației militare regionale din Luhansk, a declarat că o femeie a fost ucisă în atacul militar. "Rușii știau că spitalul nu era liber și că existau pacienți cu diferite afecțiuni care erau tratați de medici", a declarat Hayday. "Nici măcar asta nu i-a oprit. De fapt, ortacii au vrut să-i ucidă pe răniți și pe cei care încercau să-i ajute pe acești localnici să supraviețuiască, pe medicii lor." Hayday a declarat că au mai rămas doar două spitale funcționale în regiunea Luhansk: acesta din Severodonetsk și un altul în orașul vecin Lysychansk. El a adăugat că spitalul regional din Severodonetsk continuă să funcționeze, în ciuda faptului că există pagube "semnificative" și că mai multe etaje au fost avariate.

Șeful ONU a discutat degeaba cu Putin (sursa: dw.com)
Internațional

Șeful ONU spune că întâlnirea sa cu Putin a fost "foarte utilă"

Șeful ONU a discutat degeaba cu Putin. În cadrul întâlnirii sale față în față cu președintele rus Vladimir Putin, secretarul general al ONU, António Guterres, a declarat că mesajul său a rămas neschimbat de la începutul conflictului: Invazia rusă este o încălcare a Cartei ONU și trebuie să se încheie cât mai repede posibil. Guterres, care este așteptat să se întâlnească joi cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, a descris întâlnirea sa cu liderul rus ca fiind "foarte utilă". Șeful ONU a discutat degeaba cu Putin Secretarul general a declarat pentru la CNN că și-a exprimat îngrijorarea cu privire la încălcarea dreptului internațional, a legislației privind drepturile omului și la "posibilitatea unor crime de război". Guterres a apărat rolul ONU în ceea ce privește încetarea conflictului care durează de două luni. Citește și: Putin a dat ordinul de atac asupra căilor de transport care leagă Ucraina de România și de celelalte țări vecine prin care ajung armele și ajutoarele umanitare occidentale "Războiul nu se va încheia cu întâlniri "Războiul se va încheia atunci când Federația Rusă va decide să îl încheie și când va exista - după o încetare a focului - posibilitatea unui acord politic serios. Putem avea toate întâlnirile, dar nu asta va pune capăt războiului", a spus el. În timpul întâlnirii cu Putin, Guterres a declarat că a discutat despre evacuarea civililor din oțelăria încercuită în orașul portuar Mariupol din sudul țării. El a spus că Putin a fost de acord "în principiu" cu privire la evacuarea civililor și că au loc discuții între oficialii ONU și Ministerul rus al Apărării pentru a pune la punct detaliile. "Suntem, de asemenea, în contact cu guvernul Ucrainei pentru a vedea dacă putem avea o situație în care nimeni nu poate da vina pe cealaltă parte pentru că lucrurile nu se întâmplă", a spus el.

Singura țară din UE care vrea să plătească cu ruble  Foto: Inquam/ Ghiță Porumb
Eveniment

Singura țară din UE care a anunțat oficial că vrea să plătească cu ruble pentru gazul rusesc: Ungaria lui Viktor Orban

Singura țară din UE care a anunțat oficial că vrea să plătească cu ruble pentru gazul rusesc este Ungaria lui Viktor Orban. Premierul Ungariei, puternic susținut în România de UDMR-ul condus de Kelemen Hunor, a anunțat încă din 6 aprilie că se va supune solicitării lui Vladimir Putin. Azi, Rusia a întrerupt gazele livrate Poloniei și Bulgariei fiindcă au refuzat să plătească în ruble. Bloomberg susține că, potrivit unei surse din Gazprom, zece state europene ar fi pregătite să se supună cererii Moscovei și au deschis conturi în ruble la banca Gazprom. Singura țară din UE care vrea să plătească cu ruble Ungaria a anunţat încă din 6 aprilie că este pregătită să plătească în ruble pentru gazele ruseşti, în dezacord cu UE, care a căutat un front unit în opoziţia faţă de cerinţele Moscovei. Premierul Viktor Orban a declarat, ca răspuns la o întrebare adresată de Reuters, că Ungaria va plăti în ruble pentru gazele ruseşti dacă Moscova o va cere. Comisia Europeană a anunţat că firmele europene ale căror contracte de furnizare de gaze naturale încheiate cu Rusia stipulează că plata se face în euro sau dolari nu ar trebui să dea curs cererii Rusiei privind plata în ruble. La 11 aprilie, Ungaria a insistat asupra deciziei de a se supune ultimatumului Moscovei. „În ceea ce privește plata în ruble, avem o soluție care nu încalcă nicio sancțiune, dar în același timp asigură aprovizionarea cu gaze a Ungariei”, a spus Szijjarto. Szijjarto a spus că opțiunea de a plăti facturile în altă monedă decât în ​​euro a fost inclusă într-un contract bilateral între CEE Energy și Gazprom Export încheiat în septembrie, care va fi acum modificat pentru a reflecta schimbările planificate. El nu a intrat în detalii și nu era clar dacă deprecierea monedei rusești va afecta în vreun fel noile condiții de plată. Szijjarto a adăugat că Ungaria, care se bazează pe Rusia pentru cea mai mare parte a petrolului și gazelor sale, s-a opus ca UE să adopte o abordare comună a problemei, pe care Budapesta o consideră o chestiune bilaterală. Citește și: Oligarhii ruși se sinucid pe bandă rulantă: șase decese doar în acest an! În 2017, USA Today a investigat morțile suspecte a 38 de oligarhi, pe parcursul a trei ani

Arme grele și avioane de război pentru Ucraina (sursa: Agerpres)
Internațional

Marea Britanie își va îndemna aliații să trimită avioane de război în Ucraina

Arme grele și avioane de război pentru Ucraina. Ministrul britanic de externe Liz Truss va îndemna aliații occidentali să furnizeze Ucrainei avioane de război și alte arme grele, potrivit unui comunicat de presă al Ministerului britanic de Externe publicat marți. Arme grele și avioane de război pentru Ucraina Într-un discurs principal de politică externă pe care este așteptată să îl țină joi la Madison House din Londra, Truss va susține necesitatea de a "dubla" sprijinul acordat armatei ucrainene. "Nu putem fi mulțumiți - soarta Ucrainei rămâne în balanță", va spune Truss, potrivit comunicatului. Citește și: Putin trece la o nouă fază a ofensivei anti-europene: Gazprom oprește complet livrările de gaz către Bulgaria și Polonia începând de miercuri. Care sunt riscurile pentru România "Și haideți să fim clari - dacă Putin reușește, va exista o nenorocire suplimentară de nedescris în Europa și consecințe teribile în întreaga lume. Nu ne vom mai simți niciodată în siguranță. Așa că trebuie să fim pregătiți pentru un termen lung și să dublăm sprijinul nostru pentru Ucraina." "Arme grele, tancuri, avioane - săpând adânc în stocurile noastre, accelerând producția. Trebuie să facem toate acestea", se așteaptă să spună ea, potrivit CNN. Arhitectura globală de securitate "care a fost concepută pentru a garanta pacea și prosperitatea a eșuat în fața Ucrainei" și este nevoie de o "nouă abordare", va spune Truss. Aceasta vine în timp ce țările NATO își intensifică sprijinul militar pentru Ucraina. Marți, într-o schimbare majoră de politică, Germania a anunțat că va furniza Ucrainei tancuri antiaeriene. De asemenea, Canada și Marea Britanie au anunțat marți că vor furniza mai multe arme grele.

Un vicepreședinte al Gazprom a fugit din Rusia Foto: captură video/ The Moscow Times
Eveniment

Un vicepreședinte al Gazprom a fugit din Rusia și s-a alăturat Ucrainei. Volobuev nu crede că fostul șef al acestei companii, Avaev, s-ar fi sinucis

Un vicepreședinte al Gazprom a fugit din Rusia și s-a alăturat Ucrainei: Igor Volobuev a declarat presei de la Kiev că s-a alăturat forțelor teritoriale de apărare a acestei țări. El a pus sub semnul întrebării recentele sinucideri ale unor foști șefi ai unor companii energetice din Rusia. Un vicepreședinte al Gazprom a fugit din Rusia „Nu am putut să urmăresc de pe margine ce făcea Rusia patriei mele”, a declarat Volobuev, născut în orașul Okhtyrka, din nord-estul Ucrainei, în interviurile publicate marți seara și citate de Moscow Times. „Rușii îmi ucideau tatăl, cunoscuții și prietenii apropiați. Tatăl meu a locuit într-un subsol rece timp de o lună. Oamenii pe care îi cunoscusem încă din copilărie mi-au spus că le este rușine de mine”, a spus el. Volobuev, în vârstă de 50 de ani, a declarat că a fost demis după ce a părăsit Rusia, punând capăt unei cariere de 33 de ani în cadrul companiilor afiliate gigantului gazelor de stat Gazprom. „Nimeni în Rusia nu știe despre [plecarea mea]”, a spus fostul vicepreședinte al aceste companii. Volobuev a arătat că a făcut parte din echipa de PR a Gazprombank, însărcinată să submineze sistemul de transport al gazelor din Ucraina în ochii consumatorilor europeni. Pe de altă parte, el și-a exprimat rezerve cu privire la recentele sinucideri ale unor foști șefi ai unor companii rusești. Volobuev a pus sub semnul întrebării explicațiile oficiale cu privire la sinuciderile în serie ale fostului vicepreședinte al Gazprombank Vladislav Avaev la Moscova și ale fostului manager al gigantului din energie Novatek, Serghei Protosenya, în Spania. Familiile acestora au fost ucise, în ceea ce părea o dramă de tip crimă/ sinucidere. „Nu cred că au fost sinucideri”, a spus el pentru liga.net, adăugând că moartea lui Avail ar fi fost „înscenată pentru că s-ar putea să fi știut prea multe”. Alți directori despre care se știe că au părăsit Rusia în timpul războiului includ prim-vicepreședintele consiliului de administrație al Sberbank, Lev Khasis și directorul adjunct al Aeroflot, Andrei Panov. Avaiev, crimă sentimentală, susține Rusia Vladislav Avaiev, fostul vicepreședinte al Gazprombank, a fost găsit mort, acum circa o săptămână, în apartamentul său din Moscova. Bărbatul prezenta o plagă împușcată, a anunțat agenția de știri rusă de stat Tass. Departamentul de investigații din Moscova nu a menționat numele victimelor în declarația publică despre acest caz, dar Tass a precizat că o sursă anonimă a confirmat identitatea acestora și ar fi vorba despre soția și fiica fostul șef al Gazprom. Sursa a mai declarat că Avaiev și-a ucis soția și fiica după care s-ar fi împușcat. Anchetatorii au scris în declarația lor că acordă prioritate teoriei conform căreia Avaiev și-a împușcat soția și fiica, iar apoi s-a împușcat singur. La mai mult de 3.000 de kilometri depărtare, în Spania, un alt oligarh, Serghei Protosenia, a fost găsit spânzurat, cu soția și fiica sa înjunghiate mortal, a relatat canalul de televiziune spaniol Telecinco. Cadavrul său a fost găsit marți, a relatat publicația spaniolă El Punta Vui. El a fost găsit cu un cuțit pătat de sânge și cu un topor lângă el, a relatat Telecinco.

Prețul carburanților compensat cu 50 de banis ursa: Facebook/NicolaeCiuca)
Politică

Analizăm posibilitatea să deschidem noi puncte de trecere a frontierei cu Ucraina, spune premierul Ciucă

Noi puncte de trecere a frontierei cu Ucraina. Premierul Nicolae Ciucă a anunţat, miercuri, că România analizează posibilitatea deschiderii unor noi puncte de trecere a frontierei cu Ucraina. Noi puncte de trecere a frontierei cu Ucraina "Am discutat despre demersurile pe care ţara noastră le face astfel încât să putem ca în viitor să continuăm să asigurăm toate aceste facilităţi de trecere a frontierei. Împreună cu ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, am analizat posibilitatea să deschidem şi alte noi puncte de trecere a frontierei, potrivit Agerpres. Citește și: Putin trece la o nouă fază a ofensivei anti-europene: Gazprom oprește complet livrările de gaz către Bulgaria și Polonia începând de miercuri. Care sunt riscurile pentru România Există în momentul de faţă în analiză şi foarte curând vom reveni şi vom confirma împreună cu Ministerul Afacerilor Externe din Ucraina deciziile pe care le vom lua", a spus Ciucă, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria. El a subliniat importanţa deschiderii în 2020 a punctului de trecere a frontierei Isaccea-Orlivka şi a liberalizării transportului de mărfuri pentru operatorii ucraineni, pe 5 aprilie.

DeFapt.ro
Investigații jurnalistice, analize, știri la zi
Abonează-te
DeFapt.ro

Ultima oră

Ultima oră